yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (3)
  • medya (0)

  1. yepyeni bir üniversiteye geçiş sınavı. yök başkanı yekta saraç tarafından yapılan açıklamaya göre iki oturumdan oluşacak. birinci oturuma tüm adayların girmesi zorunlu, bu oturum cumartesi günü sabahtan yapılacak ve "temel yeterlilik testi" olarak geçecek. bu temel yeterlilik testinde sadece türkçe (40 soru) ve matematik-1(40 soru) sorulacak.

  ikinci oturum ise yine aynı gün öğleden sonra yapılacak. türk dili ve edebiyatı-coğrafya, sosyal bilimler, matematik-2 ve fen bilimleri olarak düzenlenecek. her daldan 40 soru sorulacak. bu ikinci oturuma birinci oturumdan 180 puan üzeri yaptığını düşünen herkes girebilecek. yabancı dil oturumu ise aynı hafta sonu pazar günü düzenlenecek.

  bu sınava ilk defa girecek deneklerden biri benim. şu an 12. sınıf eşit ağırlık öğrencisiyim, liseye yerleştiğim ve o sınava ilk girenlerden olduğum (gbkz: teog) sistemi ben daha liseyi bitiremeden kaldırıldı. liseye başladığımdan beri hep gireceğimi düşündüğüm, o sisteme göre yetiştiğim ve geçen yazdan beri kendimden ödün vererek maddi manevi hazırlandığım ygs-lys sistemi şak diye işte böyle kaldırıldı ve yerine bu sınav getirildi. yazdan beri sosyal bilimler çalışıyorum ve artık bir eşit ağırlık öğrencisi olarak coğrafya dışındaki sosyal bilimleri çözmüyorum! evet, yanlış anlamadınız, genelde sosyal bilimleri kapsayan mesleklerden oluşan bir alan artık tarih ve felsefe bilginizi ölçmüyor. aynı şekilde inanılmaz bir tempoyla yıllardır bu sınavlara hazırlanan kişiler rakiplerine fark atmak için alanlarına göre ygs sosyal veya fen'e de hazırlanıyordu ama artık böyle bir şey söz konusu bile değil. ben şu an sosyal ve sözel dersleri matematik derslerinden kat kat yüksek olan bir eşit ağırlık öğrencisi olarak bu sınavdan epey kötü etkileniyorum.

  sistemin değişmesinin gerekçeleri sınav stresini azaltmak, daha kolay bir sistem oluşturmak ve öğrenciler üzerinde 4 ay baskı oluşturarak eğitimi aksatan eski sistemi kaldırmak gibi ilk bakışta epey mantıklı görünen sebepler. ancak yeni gelen sistem öğrencilerin yıllardır bildikleri sınavları şak diye kaldırıp onları haftalarca bilgisiz ve endişeli bırakmak, öğrenciyi bir günde ayrı ayrı bir sürü sınava sokmak, yeni sistemin ilk mağdurları olmak ve bu yüzden öğrencilerin bu sistemdeki soru tipini bilememesi gibi minnacık şeylerle karşı karşıya bırakıyor. olsun canım, ufacık şeyler bunlar değil mi? en fazla koskoca bir yıl çöpe gider, ne olacak yani?

  ülkemizin eski sınav sistemi iyiydi demiyorum. ama şu da bir gerçek ki bu berbat eğitim sisteminde ygs-lys sınavları eleyiciliği yüksek ve mantıklı sınavlardı.

  not: her şeyi hırsla bir çırpıda yazdığım için hatalarım olabilir, gerekirse düzeltmeleri yaparım.

  kaynaklar: (link: http://www.sozcu.com.tr/2017/egitim/yeni-universite-sinavi-yks-eski-ygs-ve-lysyi-aratacak-yeni-universite-sinavi-detaylari-2046266/ )

  (link: http://www.hurriyet.com.tr/lys-ve-ygs-bu-sene-yapilacak-mi-yeni-sistem-ne-zaman-belli-olacak-40607376 )

  12 ekim 2017 13:46

  2. mezuna kalan biri olarak beni de etkilemiş olan sınavdır. 130 soru feni 40 soru yapmak hangi zihniyetin ürünüdür ben anlamadım. zaten lys fizik 40 konuydu. 40 konuyu 14 soruya sığdırmanın imkansız olduğunu görmek bu kadar mı zor?

  madem stresi azaltmak istiyorsun, öğrenci dostusunuz ya hani. kaldır o zaman obp denen saçmalığı. hadi kaldırmıyorsun bari etkisini azalt. ben 4 sene iyi bir lisede zor yazılılara hazırlanırken cevapların havada uçuştuğu bir özel okuldakiyle aynı sınava giriyorsam ve sen soru sayısını yarıya düşürüp eleyiciliği azaltıyorsan başka bi eleme faktörü olan obp'yi de kaldır.

  yazılacak, söylenecek çok şey var aslında da sinirlerim çok bozuk. başka bir açıdan bakarsak, dershanemdeki tarih öğretmeni marta kadar bütün sınıflara giriyordu. hatta bize "mart gelse de sadece eşit ağırlıkçılara girsem yüküm hafiflese" diyordu. bugün o kadın sadece sözelci öğrencilere ders verecek. dershanede sözel sınıfı yok bu arada. yani bu kadın bugün bu sistemle işsiz kalmıştır.

  fenden özel ders alan öğrencilerin yarısından fazlası 40 soruya düşmesiyle dersi bırakacak. çünkü en fazla ne gelebilir ki artık?

  alan seçilmeden önce eşit ağırlık seçeceğim ben ya diyenler fen derslerini, ben zaten sayısalcıyım diyenler ise tarih-coğrafya derslerini dinlemeyecekler. ha zaten çoğu özel okulda sayısalcılar tarih-coğrafyayı 9 10da bile görmeyeceklerdir. çünkü artık işe yaramaz.

  2 milyonun girdiği bir sınavda 330 soruyla bile yığılmaların olduğu bir sistemi kaldırıp yerine 160 soru koymak saçmalıktır. ya sorular o kadar zor olacak insanlar bir sınavdam diğerine girerken böyle elenecek ya da herkes her şeyi yapıp obp sıralamaları belirleyecektir. iki sistem de adil değildir.

  bu sistemin karlısı özel okul öğrencileri ve imam hatip öğrencileridir. hatta birkaç özel okul ve imam hatip öğrencilerini alıp nasıl bir sistem yapalım diye sorup ona göre bile yapmış olabilirler. şu sistemin başka açıklaması yok çünkü.

  1 hafta içinde getirdiğiniz sistemi neden hemen uyguluyorsunuz? bu sene de yap ygs-lys'yi yeni sistem kuracaksan bu seneden söyle herkes ona göre hazırlansın. sen bu sene ygs-lys'yi yaparken yeni sistemin üzerinde çalış, kimseyi mağdur etme. bu gerçekten kimsenin aklına gelmiyor mu ben anlamıyorum. maç ortasında kural değiştiriyorlar. kimsenin ne öğrenciyi ne de onun psikolojisini düşündüğü falan yok. bir şey bilmeyen cahil nesil oluşturmaktır bunun adı. üniversiteye girecek bir insan ne olursa olsun temel anlamda sosyal ve fen bilmelidir.

  çok uzattım ama o kadar çok denecek şey var ki aslında, açıklandığından beri nasıl hissetmeliyim bilmiyorum. sınav mağduru olan hepimize geçmiş olsun. umarım herkes hak ettiğini alır bu sene.

  12 ekim 2017 21:13

  3. olmuyo işte yapamıyosunuz, bu sınavla üniversiteye girilecekse bir yönden her insanın kaderi değişmeyecek mi. okuduğu bölümle ve daha sonra işe atılma ile hayatı değişmeyecek mi insanın. keşke biraz biz gençlerin ne istediğini umursasalar. kimse yattıgı yerden okumak, bir bölüm kazanmak istemez zaten. görüş alsalar her şey güzelleşecek. tabi yine kendi bildiklerini yapar bunlar.

  "anlatmaya"çalıştıkları sistemi kendi kafalarında oturtamamıslar ki.

  önlisans mezunuyum, tamamlamak için ygsye girip iyi puan yapıp aldıgım derslerden muaf ettirecektim kendimi ama kafamda denklikle alakalı milyon soru bu sınav sistemiyle alakalı. hiç çalışmak istemiyorum artık

  13 ekim 2017 12:53