yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (4)
  • medya (0)

  4. Yalnız zaten asit peelingleri bu şekilde sonuç veriyor youtube'dan yabancı videolara bakabilirsiniz. Öyle the ordinary serumu gibi her gün yapmalık bir olay değil. Bence cildi ortalama olan birinin kalkıp yapması gereken bir şey değil yine de. Yazar maceraya girişmiş ama aldığı sonuç doğru anladığım kadarıyla.

  19 kasım 14:12

  3. Hayatımda okuduğum en korkutucu şeylerden biriydi.

  Öncelikle çok ciddi ve yaygın kistik akneli ciltlerde doktorun tavsiyesi ile %5 - %10 arası salisilik asit içeren çözelti uygulanır. Yani alkolle salisilik asidi çözdükten sonra distile su ile formül iyice seyreltiliyor. Alkol sadece toz salisilik asidi çözmek için var.

  200 ml alkole salisilik asit ekleyerek yüze sürmeyi aklım hayalim almıyor gerçekten. Salisiliği bıraktım o alkolün yüzdeki etkisini düşümemiyorum.

  Salisilik asit, alkol, üzerine karbonatlı su tam bir nasıl olsa hepimiz öleceğiz formülü olmuş. 

  19 kasım 00:34 19 kasım 09:59

  2. oranlarda bir sorun olduğu hissi uyandıran kimyasal peelingdir.

  1 çay kaşığı yaklaşık 1 gram. 200 ml içindeki konsantrasyon %0,5 salisilik asite tekabül eder ve böyle düşük konsantrasyonda frost olması bana tuhaf geldi açıkçası. içeriğinde bulunan yüz yıkama jellerinde bile %2'ye kadar salisilik asit var.

  bununla birlikte salisilik asiti yüksek konsantrasyonlarda evde kullanmayın süslüler.

  200 ml'e 2 çay kaşığıymış, ben yanlış okumuşum da sonuçta %1 konsantrayona tekabül eder. hala nasıl frost etkisi yaptı anlamış değilim.

  18 kasım 22:52 18 kasım 23:23


  1. merhabalar süslüler,

  ucuz ve etkili cilt bakımı hayalinin peşinde, güneşin azalmasını da fırsat bilerek yeni bir diy gözükaralığına giriştim. gözükaralık diyorum, çünkü esasen uzmanların uygulaması gereken salisilik asit peelingini yani kimyasal peelingin bir türünü kendi kendime denedim. daha önce (bkz: sertleşmiş ayak derisi için salisilik asit çözeltisi) başlığında ayaklarımda nasıl bir etki yaptığını anlatmıştım. bu başlıkta da daha seyreltilmiş halinin yüzümde yarattığı etkiyi anlatıciğim sizlere.

  öncelikle belirtmem gerekiyor ki salisilik asit çözeltisi cildinizi yakabilir, kalıcı izler bırakabilir, tehlikelidir, uzman tavsiyesi ile ve kontrolü ile uygulanması gerekir. yani burada yazacaklarım sadece kişisel tecrübemi aktarmaktan ibaret, sakın ola tavsiye olarak algılamayın :).

  ayaklarım için hazırladığım çözeltide, o sıralar elimin altında bulunmadığı için, alkol yerine limon kolonyası kullanmıştım ve kokusu dışında bir sorun yaratmamıştı. bu sefer burnuma daha yakın bir yerde kullanacağım için etanol -düz, normal, sade alkol- kullandım.

  eczaneden aldığım toz salisilik asit - oldukça cüzi bir fiyattı, hatırlayamıyorum bile- ve alkolü, 200 ml alkol/2 çay kaşığı salisilik asit oranında karıştırdım ve boş bir plastik şişeye koydum.

  sonra, önceden iyice temizlediğim yüzüme, dudak ve ağız kenarlarına gelmeyecek şekilde bir pamuk yardımıyla, tonikmişçesine bu karışımı sürdüm. cildim anında yanmaya ve kızarmaya başladı, bunun ardından da hafifçe beyazlaşıp donuk bir hal aldı - "frosting" aşaması deniliyormuş bu duruma-. bu aşamada yüzümdeki karıncalanma benzeri acı oldukça artmıştı. iki-üç dakikayı bu şekilde geçirdikten sonra, yüzüme karbonatlı su çarptım ve bu aşamada da gözüme hiçbir şekilde asit ya da suyla karışık asit gelmemesine dikkat ettim. cildim biracık sakinleştikten sonra da yüzüme boolca %99 aloevera jeli sürdüm.

  ertesi gün ve devam eden günlerde devamlı olarak güneş kremi ve aloevera jeli sürdüm. cildim, tıpkı ayaklarımda olduğu gibi, hafif bir muşamba hissi vermeye başladı. gergin, pırıl pırıl garip bir hal. uygulamamın ardından yaklaşık bir hafta sonra cildim soyulmaya başladı, fakat parça parça. bu aşamada cildin kendi kendine dökülmesini beklemek gerekliymiş, ben de soyulan yerleri zorlamadım, cildin kendi kendisini onarıp üstteki ölü deriyi atmasını bekledim yani...

  sonuç olarak, tüm soyulma bittiğinde, cildim oldukça beyazlamış haldeydi, yani bronzluğumu götürüp doğal rengine getirdi cildimi, şikayetçi değilim... ayrıca gözeneklerin içini kesssinlikle temizledi, genel olarak varolan sivilcemsi oluşumları açtı ve temizledi. hali hazırda olan iki aktif sivilce sorunsuz şekilde söndü, iz bile kalmadı. ayrıca genel olarak bir pürüzsüzlük sağladı diyebilirim. burnumdaki siyah noktalara pek bir etkisi olmadı, burnum da soyulduğu halde, fakat diğer bölgeleri, kapalı komedonları oldukça etkili şekilde temizledi.

  hatırlatmam gerekir ki bu çözelti üst deriyi atıp, alttan taze deriyi normalden daha hızlı şekilde yüzeye çıkarttığı için, alttan gelen taze deri maalesef çok daha hassas oluyor. o yüzden uygulama sonrası güneşten korunma, güneş kremi ve yağsız nemlendirme çok çok önemli imiş.

  ***beğenilmeyecek ne vardı . . .

  18 kasım 17:36 18 kasım 17:46