sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (199)
 • medya (0)

199. Otacı sarımsaklı şampuana çam terebentini de karıştırdım hiçbir etki yok, ağırlaşıveriyor saçlarım :(

13 aralık 14:08

198. (yazar: latina) adlı yazarımızın bahsettiği gibi otacı'nın sarımsaklı şampuanının ben de yağlanma konusunda sonuna kadar destekçisiyim.

ben ekstra olarak içerisine 5-10 damla çam terabentin de atıyorum ve sonuç mükemmel. hem saçlarım dökülmüyor hem de yağlanmıyor. Uçlarda oluşan kuruluk için de saçınıza banyo sonrası yağ sürebilirsiniz.

kesinlikle muhteşem bir şampuan. her ne kadar yeni maceralara girsem de dönüp dolaşıp yine bu şampuana geri dönüyorum.

13 aralık 13:10

197. yıllardır uğraştığım ve başa çıkamadığım ama bir süredir başa çıkmayı başarabildiğim olay. herbal essences markasının beyaz çilek ve tatlı nane arındırıcı şampuanını kullanmaya başladığımdan beri saçlarımın yağlanma süresi 1 günden 2,3 güne çıkmış durumda ki bu benim için bir mucize. hani 2., 3. gün gibi de değil baya bildiğiniz ilk günki hali gibi. ilk başta çok fazla reklamı yapılıyor diye asla elim gitmemişti ama şu anda çok ama çok memnunum. yağlı saç problemimden böylelikle kurtulmuş oldum ekstradan bir de mis gibi çilekli naneli milkshake gibi kokuyorum.

13 aralık 11:40


196. otacı'nın sls silikon ve paraben içermeyen sarımsaklı şampuanı devadır. ancak saç uçlarını da kurutur. saç uçlarınıza da banyoda besleyicisinden bir saç kremi, çıkışta da yağ uygulamasını ihmal etmeyin. saç diplerine de saç toniği uygularsanız ball çörek. 2-3 ay bu rutini oturttuğunuzda günlük yağlanan saçlarınızın üç gün dayandığını gözlemleyebilirsiniz. Test edildi onaylandı.

13 aralık 10:56

195. Cildi yağlı kişilerin ciltlerine agucuk bugucuk yapıp normalleşmesi için türlü şebeklikler yaparken yağlı saçlarına hunharca kurutucu ürün kullanması beni üzüyor. Cildiniz yağlıysa saçınız da yağlı olur arkadaşlar, ki cildinizin yağlı olmasına bile gerek yok üstünde sürekli kürk olan ve altında yağ bezli deri bulunduran yer tabii yağlanır. Kavga etmeyin saçlarınızla. Bence doğal olan zaten saçın 2 günde bir yıkanması, aradaki günde de kuru şampuan kullanırsınız. Saçınıza 1 gün pudralı sprey sıkmak, sırf hiç ürün kullanmadan öyle durmasını sağlamaya çalışmak için kurutucu şampuan kullanmaktan daha zararsız.

12 aralık 16:14

194. Bir düzen oturttum ve şu an saçlarım ne yağlı ne de çok kuru. Gece yatmadan duş alıyor ve saçlarımı kendi halinde kurumaya bırakıyorum. Ertesi gün ya kendi şekliyle salık bırakıyorum ya da düzleştirip şekillendiriyorum. Bir sonraki gün düzleştirmişsem kuru şampuanla canlandırıyorum, kendi şekliyle bıraktıysam ona bile ihtiyaç duymuyorum. Gecesinde duş alıyorum yine. Eğer boş bir günüm olursa o gün de bekletiyorum saçımı. Vıcık vıcık yağlanmaz zaten saçlarım ama ne kadar az şampuana maruz kalırsa o kadar iyi.

Duşta bıttım sabunu kullanmak, saçlarımı ortadan itibaren şampuanlamak, haftada bir saç maskesi, 2 yıkamada bir low şampuan, sadece uçlara köpük saç kremi ile dengede tutmaya çalışıyorum saçlarımın yağlanma seviyesini.

12 aralık 10:58

193. Benim sabah yıkadım akşama yağlandı kadar vahim durumda değil şu an. Ama benim sıkıntım saçımı saç kurutma makinesiyle kurutamadığımdan kendi kendine kuruması da çok uzun sürdüğünden (gizlinot: akşam 9-10 gibi yıkıyorum tamamen kuruması ertesi gün öğlen 10-11'i buluyor rahat) iki günde bir değil de üç günde bir yıkamayla yaşanılır halde kalması. Elseve'in killi şampuanıyla uçlara çok getirmeden dipleri yıkayıp sonrasında tüm saçımı head&shoulders kadınlara özel saç dökülmeleri için olanla yıkıyorum. Şimdilik işe yarıyor ama saçlarım herhangi bir şampuana çok çabuk alıştığından (gizlinot: bazı büyük boy şampuanlar daha bitmeden etkisini kaybediyor saçlarımda) muhtemelen elimdekiler bitince tekrar aynılarını kullanmam. İçeriği nispeten daha temiz birkaç şampuan var aklımda onları denemeyi düşünüyorum. Şimdilik bütçem bir şampuana 50-60 lira verecek durumda değil. Market şampuanları bile zamlardan sonra zorluyor beni.

11 aralık 22:50 11 aralık 22:50


192. Iki günde bir saçımı yıkıyorum ama yıkandıktan sonra ertesi gün saçıma kuru şampuan sıkıyorum çünkü böyle bi yağlanma olamaz. İnanılmaz sıkıldım bu yağlı saçlardan zaten saçlarım az ve düz. 

Çareyi sülfatsız şampuanda arıyorum, daha yeni başladım kullanmaya ama biraz olsun saçımı kurutsun yeter.

11 aralık 22:13 11 aralık 22:14

191. Yıldım yemin ederim yıldım. Uçları da kuru işin kötüsü. Kullanmadık şampuan kalmadı bi yöntemini de bulamadım, şampuan da bulamadım hala. Ya semsert bırakıyorlar ya bir günde yağlandırıyorlar. Bugün Eyüp Sabri Tuncer’in Zeytinyağlı Şampuanını denedim bakalım ne olacak 

11 aralık 21:51

190. Büyük oranda genetik ve hormonal olduğunu düşündüğüm, 1,5 sene kadar öncesine kadar bende de olan saç tipi.

Lisedeyken kar kış demeden bir buçuk saat erken kalkıp (yani saat 6'lara tekabül ediyor) her sabah istisnasız yıkardım ve sonuç yine akşama doğru parıl parıl parıldayan saç dipleri olurdu.

Sonra bir gün dedim kendime, bu böyle olmayacak, bir şeyler yapmam gerek. Benim için hem su hem de zaman kaybıydı ve şampuanın içindeki o kimyasalları her gün saç derime enjekte ettiğimi bilmek de beni bu duruma el atmaya itti. Önce 2 günde bir yıkamaya karar verdim. Saçım bir gün temiz, bir gün yağlı geziyordum fakat azıcık sabır gerekiyor. 1,5-2 haftanın sonunda çok samimiyim artık 2. Gün yıkamaya gerek kalmadığını görmeye başladım. Hani derler ya, ne kadar çok yıkarsan o kadar çok yağlanır diye, buna ne kadar yanlış bilgi deseler de bizzat bende işe yaradığı için doğruluğuna inanıyorum.

2 günde bir yıkamaya devam ettim bir süre. Aradan birkaç ay geçti ve ben no poo şampuanları denemeye karar verdim. Daha önce saçıma en iyi gelen şampuanın Pantene olduğuna inandığım için ondan başkasını çok uzun süredir kullanmamıştım. Yves rocher'nin köpürmeyen şampuanını denedim. Alışma süreci benim için gerçekten zordu çünkü daha önce pantene ile foşur foşur yıkadığım saçlarım köpürmeyince temizlenmemiş gibi hissediyordum, ya da olması gerekenden daha fazla ürün kullanıp israf ediyordum ki çok ucuz bir şampuan da değil kendisi. (gizlinot: Hatırladığım kadarıyla indirimde 30 liraya alıyordum fakat sadece 200 ml) Fakat uğraştım, buna da alıştım. Marketten aldığımız şampuanlar içinde çok fazla kimyasal barındırdığı için saç derisini aşırı kurutuyor ve gözenekleri tıkıyormuş, böylece vücut daha fazla yağ üreterek saç derisinin dengesini yeniden sağlamaya çalışıyormuş. Ama bu şampuan gerçekten sanki saç kremi gibi ve kullanması da alıştıktan sonra çok kolay. Yıkadıktan sonra saçınızın ne kadar yumuşadığını hissediyorsunuz zaten. Üç ay kadar bu şampuanla yıkadım ve saçımın üç gün geçse de yağlanmadığını fark ettim. 3. Gün akşamına doğru biraz fark edebiliyordum ama saçımın önceki haline göre nimet gibi bir şeydi benim için.

Sonra bir şeyler oldu, ben köpürmeyen şampuandan sıkıldım. Bu kez dove ile yıkamaya başladım. 2 güne bir yağlanan saçlara geri döndüm. Gerçekten şu şampuanların içine ne katıyorlarsa (gizlinot: Sls'den olduğunu düşünüyorum çünkü sls içermeyen şampuanlarla arasında dağlar kadar fark var) bariz bir şekilde daha fazla yağlandırıyorlar. Daha sonra bir yumurtalık kistim olduğunu öğrendim ve onu küçültmek amacıyla elleacnelle adında bir doğum kontrol kullanmaya başladım. Hani derler ya, bir hafta yıkamasam yağlanmıyor diye, işte o olay bende oldu. Hiç abartmıyorum, saç derim yağ bezlerine devre dışı komutu vermiş gibiydi. Tabi ki yüzümdeki sivilceler vs de en aza indi, hala tek tük çıkıyor fakat çok nadir. Karma olan cildim şu an kuruya döndü. İlacı üç ay kullandım ve üç dört aydır kullanmıyorum fakat ilk başlardaki kadar olmasa da saçım 5 günde yağlanıyor. Ama gerek alışkanlık, gerekse hijyen açısından 2 veya 3 güne bir yıkıyorum.

Uzun lafın kısası (gizlinot: Bayağı bayağı uzun oldu ) hem saçın alışması, hem hormonal problemler, hem de saç derimize uyguladığımız bütün o kimyasallar saçlarımızı yağlandırıyor bence. Fakat aynı zamanda yağlı saçların daha sağlıklı göründüğünü de düşünüyorum. Yağın saçlarımızı beslediğinden midir bilmem, o zamanlar saçlarım daha sağlıklı ve parlak görünüyordu. Şimdi sürekli yağ karışımlarıyla, serumlarla canlı gösterme derdindeyim. Ve yağlı saçlar çok daha hızlı uzuyor. Bunun da bilimsel bir açıklaması yok fakat ben bu konuda gayet eminim. Ve artık toplumumuzun yağlı saç=kirli saç algısından vazgeçmesi gerek. Çünkü dipleri yağlı görünen saçların boyları ve uçları mis gibi şampuan kokabiliyor.

11 aralık 18:47