yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (23)
  • medya (0)

  23. arkadaşlar allah rızası için üstüme nemlendirici önerisi atın, o kadar bunaldım ki. ya kurutuyorlar ya da sivilce yapıyorlar ortası yok. o kadar zor bir cilt tipi ki bazen çamaşır suyuyla yıkayasım geliyor.

  6 şubat 22:47

  22. insana, dünyaya böyle geldiği için lanet ettiren cilt tipidir. yüzüm ve saç derim kendimi bildim bileli yağlıdır. duştan çıktıktan yarım saat sonra alnım resmen yağdan ıslak gibi görünür. buna karşılık sivilce problemim hiç olmadı. regl dönemlerimde veya çekirdek, cips, kızartma gibi şeyler yediğimde bile bir tane olsun sivilcem çıkmaz. yağlı ama pürüzsüz bir cildim var yani. gelin görün ki bir süredir nasıl olduğunu anlamadığım bir şekilde alnım, çenem yine aşırı derecede yağlı olduğu halde burnumun üzeri ve yanları, dudaklarımın yanları ve yanaklarım aşırı kurumaya başladı. öyle ki pul pul dökülmeler de yaşadım. eskiden yağdan nemlendirici bile süremediğim yüzüm kupkuru hale geldi.

  sonra, uzun araştırmalarım sonucunda bunun aslında bir tür (gbkz: egzama) olduğunu öğrendim. özellikle çok yağlı ciltlerde yukarıda saydığım bölgelerin aşırı kuruması, pul pul soyulması ve bazen de kaşınması meğer egzamadan kaynaklı olabiliyormuş. bu nedenle, aynı sorunu yaşayan kişilerin kozmetik veya (gbkz: dermokozmetik) yüz temizleyici ürün arayışına girmektense öncelikle bu seçeneği aklının bir köşesinde tutmasını ve gerekirse dermatoloğa gitmesini öneririm. eğer egzamaya yönelik bir ürün kullanacaklarsa da kesinlikle (gbkz: kortizon) içermeyen bir şey seçmeliler çünkü kortizon deriyi incelttiği için kılcal damarlar görünür hale gelebiliyormuş.

  buna, yani yağlı cilt egzamasına neyin sebep olduğuna gelince... vaktinde yüzdeki yağı arındırmak ve kurutmak, siyah noktaları temizlemek için çok ağır kozmetik/dermokozmetik ürünleri kullanmış olmak tabii ki. kısacası "karma" cilde sahip olduğunu düşünenlerin aslında egzamalı bir yağlı cilde sahip olma olasılığı da var.(gizlinot: özellikle genç arkadaşlar çok geç olmadan ciltlerini tanımalılar.)

  edit: tabii ki bu bir ihtimal, herkes için problem aynı olmayabilir. ama yağlı cilde sahip süslüler aklının bir köşesinde tutmalı.

  17 eylül 2019 15:37 17 eylül 2019 15:42

  21. Benim de cildim yağlı ama sonradan hassaslaştı sanırım çok garip günler geçiriyorum normalde sürekli yüzüme ağda yatırırım saçma sapan ürünler kullanırım ama hiç yanma batma hissi yaşamazdım ne zaman dermakozmetik (bioderma-vich-avene) ürünleri kullanmaya başladım cildim cayır cayır yanıyor. Delirecem yahu böyle bişey nasıl olabilir uyduruk ürünler kullanırken hiç bişeyim yoktu hani :( 

  17 nisan 2019 22:58


  20. Kardeşimin cilt tipi. Yağlı ve hassas. Kullandığı temizleyiciler cildini kurutuyor. Nemlendirici de ya yağlandırıyor ya da işe yaramıyor. Güneş kremleri yazın en büyük sorunumuz olabiliyor ,sivilce-siyah nokta olarak bize geri dönüyor. Ama biz şanslıyız ki öneri üzerine Laneige watery güneş kremi aldık. Laneige multi cleancer, laneige clear c effector ve geçenler de işe yaradığını gördüğümüz için Clear c serumda aldık. Ve memnunuz ( sonunda) nemlendirici olarak yine öneri üzerine Laneige water bank essence aldık. Şimdilik mutluyuz.

  27 haziran 2018 10:41

  19. Benim sahip olduğum cilt. Zamanında kullandığım Roaccutane türevi ilaçlarla cildim eskisi kadar yağlı değil. Karma diyebilirim. Elimi yüzüme dokundurup çeksem yarım saat kızarık geziyorum. Nemlendirici sürerken bile kızarıyorum. Agrasif ürünler kullanmayarak cildi rahat bırakıp besleyerek üstesinden biraz biraz geliyorum. 

  29 mayıs 2018 00:44

  18. ne kadar yağlanırsa yağlansın cilt kurutan, agresif temizleyiciler kullanıldığında daha da beter hale geliyor. soyulabilen maskeler, ısıtma özellikli maskeler ve agresif temizleyiciler bu cilt tipinin düşmanıdır. gözenekler için veya yağlı ciltler için cilt bakım ürünü kullanırsın yüzün yanar, hassas ciltler için üretilen ürünleri kullanırsın yüzün bir yağ üretim merkezi ve sivilce tarlasına döner. nazik bir peeling bulması zordur. illa belli bölgeleri kızartır. bu sebeplerle bu cilt tipinin sebum fazlalığını kontrol altına alması bir hayli zordur. dolayısıyla normal ciltlere yönelik köpük temizleyiciler, ciltteki gerginliği alan tonikler ve soothing etkili nemlendiriciler kullanmak bence en mantıklısı.

  bir de cildimizde hangi sorun olursa olsun, cilt bir kere sorunluysa az da olsa çok da olsa sorunlu olmaya devam ediyor. yapabileceğimiz tek şey bu etkiyi azaltmak ve cildimizi olduğu gibi kabul etmek.

  29 mayıs 2018 00:34

  17. kardeşimin cildi. kendisinin hem yağlanma hem de aşırı hassasiyet problemi var. kendisine alerji yapan markaları da yazayım: procsin, garnier, neutrogena. hangi ürününü sürse kıpkırmızı oldu, cayır cayır yandı suratı. la roche posay effaclar duoyu üzerine fırlattım al da kültürlen diye, şimdi mutlu.

  28 mayıs 2018 18:18


  16. Evet benim cildim. Doğuştan kendimi şanssız hissetmemi sağlıyor sağolsun. Oysaki mecazi anlamda güçlü bir insanım. Fakat dışardan beni gören " bu kadar neyi stres yaptın??", "Bence yediklerine dikkat et " diyip duruyor. Burdanda sesleniyorum aslında sizden bile sağlıklı besleniyorum. Olmayınca olmuyor ne yapabilirim?

  28 mayıs 2018 12:04

  15. Buyrun benim. Sabah cilt makyajı yapsam bile öğlen olmadan kırmızı ve parlak olmamı sağlayan cilt tipim. Kullandığım tüm ürünleri özenle seçmek zorundayım çünkü anında minik kırmızı noktalar doluyor yüzüme. Birazcık güneşte kalsam yine hemen kızarmaya başlıyorum. Tamam kızarıklıkla belki barışabilirim ama parıl parıl parlamak istemiyorum yav sürekli. 

  28 mayıs 2018 00:00

  14. kanayan yaram...

  ergenlikte hiç sivilce sorunu yaşamadım dönemsel olanlar dışında ancak 21-22 yaşında yüzümü bir bastılar, aman yarabbi. tabi bu arada yüzüm de yağlı vıcık vıcık bir şey oldu. bu da beraberinde gözenek problemini doğurdu tabii. ben sivilcelerden kurtulayım diye ne bulsam yüzüme sürünce bir de eklendi mi hassasiyet, lanet olasıca.

  şimdi la roche effaclar serisi ve antibiyotikli kremlerle falan sivilceleri kontrol altına aldım ama o yağlı ve hassas cilt bana miras kaldı. şimdilerde derdim her fondötenin kusması, 3-4 saat sonra yüzümü yağa batırmışım gibi etrafta parıldamam.

  şu ürünü kullandım düzeldi, şöyle yaptım vooov harika oldu falan dediğiniz bir şeyler varsa lütfen yazın, paylaşmak güzeldir

  27 mayıs 2018 20:25