yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (13)
  • medya (0)

  1. merhaba süslüler, kurs fiyatları malum, yazın da bir uğraş olması açısından yahut kurs+destek kaynak için dil öğrenirken kullandığınız kitapları, kaynakları paylaşırsanız diğer öğrenme istekli süslülere de yardımcı olursunuz :) hazır yaz da yeni başlamışken faydalı olacağını düşünüyorum.

  15 haziran 2018 19:06

  2. İngilizce için konuşabilirim. lisede hazırlık okudum, üniversiteyi Türkçe okuduğum için lisedeki İngilizcem ve tabii ki kelime hafızam biraz körelmişti. Yani kısaca var olan temelimi güçlendirmek için ve biraz daha detaylı dilbilgisi çalışmak için ve toefl'a hazırlanmak için, hala piyasada var mı bilmiyorum, aşağıdaki kitapları kullandım. Her biri alanında baya iyidir:  

  - Cesur Öztürk - Advanced English Grammer and Vocabulary.

  - Stuard Redman-English Vocabulary in Use+English Grammer in Use. (Seviyenize göre değişen ve gittikçe ağırlaşan İngilizce kitaplar)

  - Odtü yayınları - Reader At Work

   

  - oxford Advanced English Dictionary (Baya ingilizce ingilizce sözlük okumak, kelime dağarcığınızı inanılmaz geliştirir.)

  Bir de ben günlük bbcenglish'ten makale okur kelime çıkarırdım.

  Konuşmak için yurt dışına gidilmeyecekse kuralları sıkı tutan bir speaking club'a yazılmak ve patara çatara konuşmak şart. Başka türlü ben en azından beceremezdim. Asla küçümsediğimden değil ama gittiğim konuşma kulübünde Kurs sınırları içinde türkçe konuşmak yasaktı, kantinde duran ablaların, temizlik yapan abilerin çatır çatır ingilizce konuştuklarını görünce, ben de konuşabilirim demek ki diye gaza geldim. Kuralların sıkılığı bu anlamda önemli.

  15 haziran 2018 21:53 15 haziran 2018 22:02

  3. Hollanda'da doğup büyüdüğüm için zaten ingilizceye aşinaydım. çünkü hollandaca ve ingilizce bence çok benziyor (gizlinot: çoğu kişi buna katılmıyor ama bence öyle!). yani çoğu kelimeyi falan biliyordum. ama tam anlamıyla friends dizisini ingilizce altyazılı olarak izlerken öğrendim. mesela bir bölümü yarısına kadar izliyordum ve dediklerine çok dikkat edip altyazıyı okuyordum. sonra tekrar başa gelip altyazıyı hollandaca yapıyordum ve böylece düzgün anlamış mıyım kontrol ediyordum. bana çok faydası oldu. aksanı falan doğru kullanmam açısından gerçekten çok faydalı oldu. tavsiye ederim.

  15 haziran 2018 22:16


  4. (link: http://www.ngllife.com/ İngilizce) için alıştırma ve okuma metinlerini kullanıyorum. İngilizce, Yunanca, Almanca ve Flemenkçe kelime listeleri var.

  15 haziran 2018 22:24

  5. yabancı dizileri ingilizce altyazılı izlemek isteyen süslüler (link: https://ling.online/tr/video/serials/ buraya) bir göz atabilir. sadece ingilizce de değil, diğer dillerden altyazılar da var.

  16 haziran 2018 00:16

  6. duolingo bebeğimdir. sıfırdan başlanacaksa ne kadar sağlam bir temel oluşturur bilemiyorum, ancak halihazırda okulda ya da kursta öğrenmekte olanlar için hem eğlenceli, hem de oldukça destekleyici olduğunu düşünüyorum.

  16 haziran 2018 01:47

  7. odtü - more to read (çokzeeel)

  fundamentals of academic english - cesur öztürk (ürkünç azcık ama çok kaliteli)

  ve ve ve milli erasmus kazandırmalık kitabımııııııııızzz:

  cambridge - english grammar in use !!!

  oleeeyyy!!

  16 haziran 2018 03:29


  8. (link: https://dizimag5.co/ dizi)

  ben altyazıyı kapatarak izliyorum şahsen. ne izlesem ilk 10 bölümü tam anlamıyorum yalan yok, ancak daha sonra beyin alışıyor ve alt yazıya ihtiyacım bile kalmıyor.

  16 haziran 2018 13:25

  9. benden de ingilizce bilen ve mandarin çincesi öğrenmek isteyenlere gelsin:

  öncelikle çok temel ve faydalı bulduğum 3 uygulama:

  -hellochinese: başlangıçta çok meyvesini yediğim, hala arada unuttuğum gramer yapıları ve konular için ziyaret ettiğim bir uygulama. başlangıç düzeyi için çok çok iyi, telaffuz kurallarından (ki çincede bunlardan çoook var) en sıkıntılı gramer yapılarına kadar değinirken günlük hayat, yemek, spor, ulaşım vs. gibi klasik konuları da alıştırmalar üzerinden işliyor. arayüz olarak duolingo'ya benziyor.

  -duolingo: anlatmaya gerek yok sanırım djksl duolingo'nun tek sorunu henüz yeni olduğu için (çince uygulamaya kısa bir süre önce eklendi) bazen hatalar olabiliyor. örneğin 我明天打算去电影院 (ben yarın sinemaya gitmeyi planlıyorum) ve 明天我打算去电影院 (yarın ben sinemaya gitmeyi planlıyorum) öge dizilimi açısından bu iki cümle de doğruyken duolingo ikincisini yazdığınızda yanlış sayabiliyor. bu tarz hataların şikayet edildikçe düzeltildiğini varsayınca gayet başarılı bir uygulama.

  ankiapp: ben bu dili öğrenirken özellikle başlangıç düzeyinde sadece latince okunuşlar üzerinden değil; karakterlerden de en azından aşina olacak kadar faydalanılması taraftarıyım. yani bir merhaba!! sadece nĭ hăo!! değil; 你好!! olarak da bilinmeli. bunu sağlamak içinse flashcard gibi bir sistemi olan bu uygulama hem gayet basit, hem de size pekiştirene kadar karakterleri tekrar tekrar görme şansı tanıyor. bu 3 uygulama arasında en çok kullandığım da bu aynı zamanda.

  benim gibi aşırı tembel olup yattığı yerden youtube izleyenlere de 3 kanal önereyim:

  -learn chinese with litao: çok çok iyi, temel ve doğru olduğu için her daim favorim.

  -learn chinese now: konulardan ziyade çok karıştırılan bazı yapılar üzerinden gidiyor, gramer için çok faydalı.

  chinesepod: "mandarin çincesiyle birinden nasıl ayrılırsın?" gibi videoları olan, akla gelen gelmeyen birçok konuya değinen videolar çeken bir kanal. çoğu videosunda bir tarafta sadece çince diğer tarafta da sadece ingilizce konuşan birinin olmasını da çok etkili buluyorum.

  3 kitap:

  -çince ilk 1000 sözcük: resimli bir sözlük, kelimeler hem pinyin hem karakterle yazılmış. (türkçe)

  -great wall chinese: en klasik/temel çince ders kitaplarından biri.

  -boya chinese: bu da bir diğeri

  Bonus kitap (türkçe-çince)

  跟我学汉语/çinceyi benimle öğrenin: bu da standart bir ders kitabı ama gayet net ve anlaşılır, diğer iki kitabın aksine türkçe.

  dizi:

  özellikle buralarda kore kadar ünlü olmasalar da tayvan ve çin dizilerinden yararlanabilirsiniz. zor gelecekse korelilerin başrolü paylaştıklarını izleyin djkdld onun dışında önerebileceklerim:

  就是要你愛上我/Just You-Tayvan

  后菜鸟的灿烂时代/Refresh Man-Tayvan

  致我们单纯的小美好/A Love so beautiful-çin

  ya da uğraşmayalım siz aaron yan, hu yitian ve yang yang olan dizilere bakın süslüler jdjdks bunlar dışında da japon/kore dizilerinin çin ve tayvan versiyonları var (boys over flowers, hana kimi, itazura na kiss...) dizileri izlemek için de netflix, youtube, kissasian, tayvan-drama vs. sitelere bakabilirsiniz. ^.^

  evet sanırım bu kadardı, 再见!

  16 haziran 2018 14:48

  10. (link: https://lyricstraining.com/ https://lyricstraining.com/)

  bu sitede şarkılarla pratik yapabiliyorsunuz. kendi kendinize karaoke yapmayı seviyorsanız, özellikle yeni kelimeler öğrenmek için epey kullanışlı ve eğlenceli bir site. müzik türü ve dil seçebiliyorsunuz. tabii en çok ingilizce içerik var sanırım.

  17 haziran 2018 00:51