yalova

girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (3)
  • medya (1)

3. Öğrenciyseniz bir süre sonra sıkıntıdan patlamanıza sebep olacak şehir

6 aralık 23:17

2. Yazlarımın büyük bölümünü yazlık bir sitesinde geçirdiğim şehir.

Bazen sıkılıyoruz sitede, dışarı çıkmaya karar veriyoruz arkadaşlarımla.

Star avm var, yarım saatte falan bitiyor baya küçük bir alışveriş merkezi. İçinde bir watsons, bir de değişik isimli bir kozmetikçi var. Bazı markalara ulaşmak çok zor. Watsonsta da o kozmetikçide de max factor yok mesela. Gratis vardı merkezde, kapandı, gosh yoktu mesela.

Özdilek var, ne olduğunu ben de hala anlayamadım ama siteye yakınlığı hasebiyle sinemasını kullanıyorum. Bir de kafeteryası var, baya kötü.

Kipa var, diğer iki alışveriş merkezine nazaran daha iyi.

Onun dışında marina eğlenceli gayet. Leman kültür var, bir keresinde rakı-meze-fasıl temalı bir yerde oturmuştuk güzeldi. Kebap-rakı temalı bir mekan var yine marinada, oldukça keyifli.

Yerli halkı için konuşmak gerekirse de, mutaassıp ve saygılı bir halkı var diyebilirim.

Şöyle ki Yalova'dan cinayet, tecavüz haberi almazsınız. Siz yazlıkçısınızdır, içinizde bikininizle şehrin merkezine inmek durumunda kalırsınız, evet tuhaf bakışlara maruz kalabilirsiniz ama tacize uğramazsınız.

Her küçük şehirde olduğu gibi hayat biraz yavaş akar Yalova'da. Kasiyer yavaaaş yavaş geçirir mesela ürünleri kasadan, garson yavaaaş yavaş gelir sipariş almaya.

Mesela markete girersiniz, bir şampuan alacaksınız ve kasiyer size "daha sisteme girmedim onu o yüzden alamazsınız o şampuanı" diyebilir dünyanın en normal şeyi gibi. "Git yarın gel" der resmen ajdlsşdjfsj normaldir. Hayat telaşı 0 insanlarda.

Beni inanılmaz rahatlatan, mutlu eden, küçük şehirdir ve en mükemmel tarafı İstanbul'a 1 saat uzaklıktadır! bir iş çıktı mı kışlık eve dönüp halledip akşamına geri dönebilme özgürlüğünü verir insana.

29 haziran 02:25 - 29 haziran 02:25

1. Sözlükteki tek yalovalı olarak bu başlığı ne zamandır açayım diyordum, ifşa olma korkusundan vs bir süredir tırsıyordum. Malum, bir ortamda yalovalı olmak baya nadir bir olay, aslında buraya böyle nadir bulunan bir hayvan türü falan yazacaktım ama şu an son beyin hücrem de dondu yaratıcılık sıffır.

Efendim, Yalova'nın tarihi ile ilgili bildiğim ilk şey zamanında İstanbul'a bağlıyken-valla bak arada sınır yok ama İstanbul'un ilçesiydi- tansu çillerin başbakanlığı zamanında il olmuştu, garibim Yalova halkının da 50 yılda 1 gerçekleşen mahalli hayali de gerçekleşmiş oldu. Aynı zamanda nasıl bilmiyorum ama - 25 senedir yalovalıyım hala anlamadım- aynı zamanda çok meşhur armutlu ilçemizden biraz ilerleyince Bursa'nın Gemlik ilçesine gidiliyor falan. Dünya sanırım yuvarlak olabilir.

Neyse bunlar coğrafi-geyik bilgilerdi. Yalova'nın insanı çok değişik, öyle memleket bilinci pek yok çünkü her ırktan ve her memleketten insan bulmak mümkün. Yalova'nın yerlileri genelde çiftçilikle uğraşan ve doğa harikası-yani ben küçükken ve Arapların her minik tepeye villa inşa etmesine izin verilmeden önce- köylerde yaşayan bir halk, kendilerini asla bir sınıfta toplayamıyorum. Ama kendilerine biraz kızgınım aç gözlü olup Yalova'ya nüfusun üç katı Arap gelmesine sebep oldukları için. Asıl merkezde yaşayan çekirdek yalovalılar 90 ların başında yerleşmiş olan emekliler elbette. Hatta bizim ana babalarımızın içinde olduğu çakal nesil gelmeden önce Yalova'nın terminolojik adı fil mezarlığı idi.

Yalova ile ilgili bir kaç değişik nüans var, ilki her sokakta en az iki adet emlakçı var, bu emlakçılar genelde Arapça tabelalara sahip, her sokakta yine sebebini bilmiyorum ama ayakkabıcı var. Bunun dışında minibüslerimiz pembe! Hatta arkadaşlarıma resim atınca yok artık falan diyorlar ama gerçek.

Bir de şu an chpli bir belediye başkanımız var dünya tatlısı, görsellere resmini ekleyeceğim.

Son olarak da buradan bir itiraf gelsin İstanbul'dan Yalova'ya en kıa ulaşım yolum olan İDO şirketinden nefret ediyorum. Herşeye rağmen Yalova'yı seviyorum.

Ulan yoksa ? Hemşeri ?

Ukde: (yazar: vanilladreams)

30 aralık 2016 15:20