girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (2)
  • medya (1)

2. Öğrenciyseniz bir süre sonra sıkıntıdan patlamanıza sebep olacak şehir

6 aralık 2017 23:17

1. Sözlükteki tek yalovalı olarak bu başlığı ne zamandır açayım diyordum, ifşa olma korkusundan vs bir süredir tırsıyordum. Malum, bir ortamda yalovalı olmak baya nadir bir olay, aslında buraya böyle nadir bulunan bir hayvan türü falan yazacaktım ama şu an son beyin hücrem de dondu yaratıcılık sıffır.

Efendim, Yalova'nın tarihi ile ilgili bildiğim ilk şey zamanında İstanbul'a bağlıyken-valla bak arada sınır yok ama İstanbul'un ilçesiydi- tansu çillerin başbakanlığı zamanında il olmuştu, garibim Yalova halkının da 50 yılda 1 gerçekleşen mahalli hayali de gerçekleşmiş oldu. Aynı zamanda nasıl bilmiyorum ama - 25 senedir yalovalıyım hala anlamadım- aynı zamanda çok meşhur armutlu ilçemizden biraz ilerleyince Bursa'nın Gemlik ilçesine gidiliyor falan. Dünya sanırım yuvarlak olabilir.

Neyse bunlar coğrafi-geyik bilgilerdi. Yalova'nın insanı çok değişik, öyle memleket bilinci pek yok çünkü her ırktan ve her memleketten insan bulmak mümkün. Yalova'nın yerlileri genelde çiftçilikle uğraşan ve doğa harikası-yani ben küçükken ve Arapların her minik tepeye villa inşa etmesine izin verilmeden önce- köylerde yaşayan bir halk, kendilerini asla bir sınıfta toplayamıyorum. Ama kendilerine biraz kızgınım aç gözlü olup Yalova'ya nüfusun üç katı Arap gelmesine sebep oldukları için. Asıl merkezde yaşayan çekirdek yalovalılar 90 ların başında yerleşmiş olan emekliler elbette. Hatta bizim ana babalarımızın içinde olduğu çakal nesil gelmeden önce Yalova'nın terminolojik adı fil mezarlığı idi.

Yalova ile ilgili bir kaç değişik nüans var, ilki her sokakta en az iki adet emlakçı var, bu emlakçılar genelde Arapça tabelalara sahip, her sokakta yine sebebini bilmiyorum ama ayakkabıcı var. Bunun dışında minibüslerimiz pembe! Hatta arkadaşlarıma resim atınca yok artık falan diyorlar ama gerçek.

Bir de şu an chpli bir belediye başkanımız var dünya tatlısı, görsellere resmini ekleyeceğim.

Son olarak da buradan bir itiraf gelsin İstanbul'dan Yalova'ya en kıa ulaşım yolum olan İDO şirketinden nefret ediyorum. Herşeye rağmen Yalova'yı seviyorum.

Ulan yoksa ? Hemşeri ?

Ukde: (yazar: vanilladreams)

30 aralık 2016 15:20