yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (26)
  • medya (1)

  26. son 1 yıldır çeşitli kanallarda tekrar yayınlandığını göre göre youtubedan ara ara izlemeye başladığım eski türk dizisi. öncelikle biraz uzun bir entry olacak çünkü sömestr tatilindeyim ve işim gücüm yok bu dizi hakkında burada konuşmak istedim. öncelikle bu dizinin bu kadar izlenmesinin sebebinin aile kavramının birebir yansıtılması. yani bütün bu olayların dışında, akşam yemekleri sahneleri, düğün alışverişleri, komşuluk ilişkileri ve buradaki diyaloglar gerçekçiydi bana kalırsa bu şekilde özellikle orta kesim tarafından çok sevildi bu dizi. karakterlere gelecek olursak, bence hiçbir karakter tam olarak iyi veya kötü değil. herhalde yüzde yüz iyi olan cem vardı garibim onunki de saflık derecesiydi. öncelikle ali rıza'dan başlıyorum. efendim bu adam dizinin en iyi kalpli karakteri değil kesinlikle. öncelikle youtubeda ilk videolarına baksanız o kadar baskıcı bi insan ki. çocuklarına telefon alınmasına izin vermiyor, dışarı çıkma saatlerine ilkokul seviyesindelermiş gibi karışıyor. çocuklar fanusta büyütülmüş resmen. e haliyle leyla ve necla ne kadar baskıyla büyümüşlerse artık ferhundeyi görünce bile heyecanlanıyorlar, oğuzun ilgisine düşmeleri normal. ali rıza bir de aşırı kibirli ve aşırı gururlu. bi sahnede hayriye baya kötülüyor ali rıza'yı neyyir'e hiçbir işi beğenmiyor, birileri yolsuzluk yaptı diye topladı getirdi bizi istanbul'a diye. haklı. adam hiçbir işten memnun değil, çocuklarının ekmek yiyecek parası kalmıyor bu adam birileri yolsuzluk yaptı diye iş beğenmiyor, çocukları borç alınca da sinirleniyor, bağırıyor, çağırıyor. e ne yapsınlar? bir de ali rıza'nın en sevmediğim yanı çocuklarına karşı çok ama çok çabuk yumuşaması. tamam ailedir anadır babadır ama koskoca şevket yüzünden türlü türlü borcun altına girdiniz ailecek hala oğlum oğlum. bazen insanların büyük derslere ihtiyacı olur, ama yok. bir de ali rıza da kendi hırsları yüzünden hayatını mahvetti. konağı satmam diye diye evsiz kaldı. ondan bundan borç alamam diye diye evini satmak zorunda kaldı borç almadığı insan kalmadı.

  evet gelelim ferhunde'ye. ferhunde birçok yönüyle anlatıldığı gibi kötü değil ama kesinlikle çok iyi de değil. kadın tekin ailesine bir iyilik yapıyorsa muhakkak içinde kendi çıkarı da oluyor bu yüzden tekin ailesi ferhunde'yi hiç kabul etmedi olayına asla katılmıyorum. ali rıza ve fikret mesafeliydi kabul ama diğerleri hep arasına aldı ferhunde'yi. ama ferhunde'nin patavatsızlıkları, saygısızlıkları da bir noktada katlanılmayacak hale gelmişti. ve onu içindeki para hırsı bitirdi. her zaman fazlasını istedi bu yüzden en son yalnız kaldı. yine de şevket hapse gireceği zaman bi miktar aileyi toparlamaya çalışması, leylayla delirdikten sonra ilgilenmesi onun iyi yanlarını gördüğümüz sahnelerden oldu. ama kadın genel olarak kötü olmaya doymadı resmen. mesela leyla'yla ne derdin var da gidip nazmi'ye leyla'nın geçmişini anlatıyorsun? her kötü olayın bir şekilde içinde olmayı başarmıştı ferhunde.

  fikret'e gelirsek, fikret'i ilk bölümlerde izlemeye resmen tahammül edemiyorum. yaklaşık 30 yaşında bir kadın sürekli babacım babacım diye dolaşıyor, hayır bayağı komik duruyor bu. yok babacım seni geçirmeden olmaz, yok babacım şunu yapayım mı. aileye bu derece bağlılık da kötü bir şey ki buna fikret evlendikten sonra da devam etti. yok şu oldu ailemin yanına gitmeliyim, yok ben geleyim konuşuruz falan. insan kendi ailesini kurduktan sonra dengeyi sağlamalı ama fikret bunu yapamadı açıkçası. bu aileye verilen önem diye gösterilmemeli bence, herkes sırasını ve yerini bilmeli. bi de fikret ve tahsin'in evliliği güzeldi gerçekten senaristler neden onları da mahvetmek istedi anlamıyorum.

  leyla ve necla için söylenecek çok bir şey yok aslında. leyla dizi tarihinin en ezik kızı olabilir, ama derin bir karakter bence. nazmi olayından sonra kimsenin onu kabul edemeyeceğini düşünüp gitti belli ki oğuz'a, çünkü korkuyordu ve sığınacak birine ihtiyacı vardı. hata üstüne hata yaptı ama senaristler sırf diziyi uzatmak için bu kızı oynatıp durdular bu yüzden daha fazla bir şey söyleyemicem. necla ise hatalarından hep ders aldı ama bir aile nasıl böyle bir şeyi kabul edebildi aklım almıyor. eniştesiyle kaçtıktan sonra o eve geri gelebilmesini normal göstermek için tüm klişeleri kullandılar, fuhuş olayları falan. bu olaydan sonra cem'le evlenmesi de hiç gerçekçi değildi zaten kim kabul eder ki böyle bir şeyi? necla ne yaptıysa yanına kaldı ve hayatına devam etti. sonradan ailevi sorunlarından yüzde yüz uzak durmasını doğru bulmasam da, biraz daha mesafeli olmanın iyi olacağını düşünüyorum ben de fikret meselesinde bahsettiğim buydu zaten. bi yaşa geldikten sonra insan kendi hayatına bakmalı.

  evet aslında daha uzun uzun konuşurum ama bu haliyle bile çok uzun olmuş. bu dizide en büyük saçmalıklardan birisi koskoca kaymakam çocuklarının bu kadar cahil olması. fikret okumuyor, ali rıza bir şey demiyor, leyla üniversiteyi bile kazanamıyor. hayriye zaten hiç kaymakam karısı gibi değil, tam bir para düşkünü, o da ayrı bir patavatsız. diğer bir saçmalık ise çocukların bu kadar erken evlendirilmesi. necla cem'le tanışıyor bir iki ay sonra kızı istemeye geliyorlar. hayır kız daha 18 yaşında ve daha ne kadar tanıyor karşısındakini? bi de cem'in ailesi o kadar elit bir aileyken de bu evliliği normal görüyor. tamam kitaba uygun gidilmeli bir şekilde ama dizinin yayınlandığı zamana göre bile saçma kalıyor bu. zaten senaryo kitaptan oldukça bağımsız bir halde ilerliyor bir yerde, püf noktalar aynı ama olaylar çok farklı şekilde işleniyor ve gereksiz uzatılıyor. dizinin senaristleri aşk-ı memnu'nunkilerle aynıymış ama bakın aşk-ı memnu her olayla dibine kadar iyi hatırlanırken yaprak dökümü sadece gudubet olaylar silsilesi olarak hatırlanıyor. sonuç olarak tadında bırakılsaydı böyle olmazdı.

  3 şubat 12:52

  25. yaşım arttıkça ali rıza,fikret ve cem'e daha çok üzüldüğüm dizi.

  21 kasım 2019 23:00

  24. Ruh kıyımı. 

  11 kasım 2019 17:23


  23. Ooo karakter analizi, alırım bir dal.

  Ali Rıza bey: bana kalırsa da bu adamın başına ne geldiyse büyük konuşmaktan, insanları kınamaktan geldi. Kınama kınanacak duruma düşersin lafının canlı örneğiydi. Sahi Ali Rıza bu kadar kınayacak ne vardı?

  Hayriye hanım: bu kadın "gizli" kötüydü. Yani içi fesattı bu kadının. Evlatları arasında da ayrımcılık yapıyordu. Tüm dizi boyunca Şevket o kadar şey yaptı yine de el üstünde tuttu. Fikret ise gözünde üvey evlat gibiydi. Ne yapsa da bu kadına yaranamadı. Ha bir de çok görgüsüzdü.

  Leyla: saftirik olmasına katılıyorum ama onlarca kez aynı hatayı yapması salaklığıyla, iyi niyetiyle açıklanamaz bence. Necla bir kere hata yaptı, bedelini ödedi. Bu bile isteye kaç kez Oğuza gidip geri döndü. İflah olmaz bir karakterdi maalesef. Ha bir de ilgi budalasıydı, herkes sürekli onun üstüne düşmeliydi çünkü en mağdur oydu. Zaten tüm dizi boyunca en mağdur benim diye dolaştı durdu.

  Necla: bence Ali rıza'nin çocukları arasında en zekisi buydu ama aklını kullanamadı. Bir de fazla kibirliydi. Onu büyütüp, her şeye rağmen affeden ailesine zengin olduktan sonra sırt çevirdi.

  Şevket: başına gelen her şey müstehaktı Şevket'e. Mantıklı tek bir hareketi yoktu bu adamın.

  Fikret: doğrucu davut. Tamam ahlaklısın, dürüstsün falan iyi hoş da gerçekten çok bayıktın fikret. Ne ailesine karşı ne de Cevriye hanima karşı çoğu zaman hakkını savunamadı. Hele o bos boş bakışları yok mu..

  Ferhunde: bir erkek görünce gözünde direkt dolar işareti çıkıyordu bu kadının. Kendinden başka da kimseyi sevebilecek biri değildi. Ayrıca oldukça dengesiz bir karakter. Önce bu aileden nefret ediyorum, burası cehennem dedi. Kurtulduktan sonra da o ailenin peşinden hiç ayrılmadı. Ne seninle ne de sensiz dedi hep.

  Oğuz: bu karakterin motivasyonunu ben de anlayamadım açıkçası. Ayrıca bence neclayı sevdi. Elde edemediği için peşinden koştu gibi bir durum yok çünkü Elde de etti. Şartlar elverseydi leyla'yı da Ceyda'yı da geride bırakıp kaçacaklardı zaten. Necla'ya aşıktı, leyla'yı ise sevdi bence ama insan olarak sevdi. Ölmeden önce Leyla'ya bıraktığı son mektupta bile araya necla'yı sıkıştırmış bir adam yani.

  10 kasım 2019 11:23 10 kasım 2019 11:25

  22. Bağımlısı olduğum efsanevi dizi. Kaçıncı tekrarı izliyorum bilmiyorum. Zaten sevgilimden ayrıldım yeterince depresyondayım bir de 2253626.tekrarımı izleyerek acılarıma acı katıyorum.

  Oyuncular hatırlamıyor ne çektiklerini ama ben size şimdi uzun uzun analiz yapacağım. (gizlinot: Leyla Tekin idolümdür. )

  Ali Rıza Bey: Bakın gerçekten benim bu adama söyleyecek tek kelimem yok. Başına ne geldiyse fazlasıyla hak etti. Bir insan bu kadar mı kibirli olabilir. Bu kadar mı mağarada yaşayabilir aklım almıyor. Bakın 133.bölümün ilk sahnesinde Oğuz Ali Rıza Beyin karşısına çıkıyor Leyla'yı sevdiğini söylemek için. Oğuza sinirlenmesi normal ailesini mahveden birisi ama orda bile hala biz namusumuz için yaşıyoruz dürüstlük vs diye Oğuzu aşağılıyor. Yahu adam senin oğlunun yaptıklarının Oğuzdan aşağı kalır yanı var mı soruyorum sadece? Hala tepeden tepeden konuşuyorsun? Sen her böyle konuştuğunda başınıza başka bir felaket geliyor hala anlayamadın mı 133 bölüm olmuş be adam? Nitekim bu laflarının üzerine Leylanın hamileliği başlıyor. Hak ettin Ali Rıza Bey üzgünüm.

  Hayriye Hanım: Sen kötü bir annesin Hayriye. 30.bölümde Necla ve Oğuzu öpüşürken görüp bu olayı örtbas ettin olanların en büyük sorumlularından birisi de sensin. Leyla sana dedi Oğuz beni sevmiyor anne bitsin bu iş boşanalım dedi. Gelinlikle çıktın kefenle gelirsin ancak dedin. Kızının kardeşiyle aldatıldığını bile bile yaptın bunu. O yüzden seni hiç affetmiyorum. Leylanın başına gelenlerin baş sorumlusu sensin.

  Fikret: Bu kıza tahammülüm gerçekten yok. Uyuşukluk abidesi. Babasını Allah sanıyor. (gizlinot: Gerçi bu bütün çocuklarda var. Babalarından korktukları kadar Allahtan korkmuyorlar. ) Dizinin ilk bölümlerinde annesiyle babası kavga ediyor Ali Rıza haksız. Konuyu bilmeden annesine yükleniyor babamı üzmeye hakkın yok diye. Sanane! Ayrıca Leyla sana Oğuz bana tecavüz etti dediğinde bunu neden örtbas ettin Fikret Tekin? Kardeşini kolundan tutup şikayetçi olmaya neden götürmedin? Sus kimseye söyleme diye neden dedin? Baban evlensinler dediğinde bile tecavüzden bahsetmedin pasif agresif tepkiler verdin kimse de anlamadı seni. Neclanın ilişkisini neden sakladın babandan peki? Sonra da ben bu evde olanlara dayanamıyorum. Sadece izlemeyi seçtin müdahale etmeyi denedin mi?

  Şevket: Ferhunde yüzünden salaklandın kaldın hep. Karın haklıydı pısırıksın.

  Leyla: Ela gözlü bir çöl ahusu... Ben bu kızda kendimi görüyorum süslüler. İlk bölümleri dikkatli izleyen Leylanın süzme salak olduğunu anlayacaktır. Yok böyle bir saflık 20 yaşında 5 yaşında çocuk saflığına sahip. Ailesinin bu durumu bilip daha özenli davranması gerekirdi. Gerçekten de en çok hırpalanan kardeş Leylaydı. Tek istediği sevilmekti bu kızın. Necla gibi sinsi ve bencil olmadı. Ona naptılarsa merhamet etti affetti. 86.bölümde Oğuzu arayıp hesap sorduğu bir sahne var.

  "Madem büyük bir aşk değildi sizinki benim canımı niye yaktınız? Madem ayrılacaktınız Necla'yla onca acıyı ben niye çektim? Herkes düştüğü yerden kalktı yeni hayatına tutundu da ben niye tutunamadım niye?" (gizlinot: Evet repliklere kadar ezbere biliyorum ) yani o kadar haklı ki. Bu kızı neden üzdüler gerçekten? 100.bölümdeki isyanında da dediği gibi" abim bankayı dolandırdı kardeşim kocamla kaçtı benim ne suçum var? " Zaten Nazminin Leylayı Necla ve Oğuzun hatası yüzünden terk etmesinden sonra Leyla zaten sağlıklı olmayan düşüncelerine iyice sarılmış oldu. Geçmişimden dolayı beni kimse istemeyecek diyip geçmişine döndü ve Oğuzu affetti. Leylanın hatalarını görmeme rağmen ona üzülüyorum ve hak veriyorum. Onca yaşanandan sonra sağlıklı kararlar almasını bekleyemeyiz bu karakterden. (gizlinot: Zaten tedavisi de yarım kalmıştı )

  Necla: Sana hiç tahammülüm yok. Gerçekten o kadar sinsi o kadar bencil ve kendini beğenmişsin ki. Oğuzu hiç sevmedin. O da seni hiç sevmedi. Sırf leylaya hırsından yaptın her şeyi. Kendinden başka kimseyi sevecek biri de değilsin zaten. Güçlü kadın falan geç bunları. Leyla seni yaptığın adiliğe rağmen affedebildi. Sen sırf benim ne suçum var diye sinir krizi geçirdiğinde sana da kızdığı için ki haklı olduğunu da biliyorsun onu sildin ve nefret ettin. Leyla eve dönmesin diye babanın gözünden düşsün diye sürekli her fırsatta kuyusunu kazdın. Peki neden? Leyla sana affedemeyeceğin ne yaptı siz barıştıktan sonra?

  Oğuz: Bu karakteri o kadar anlamıyorum ki. Ferhundenin yaptığı kötülüklerin bir nedeni vardı çoğu zaman. Oğuzun hiçbir nedeni yoktu salt kötülük olsun diye yapıyordu. Gerçekten Leyla'yı mı seviyordu Necla'yı mı diye o kadar merak ediyordum ki instagramdan Tolga Karele mesaj atmıştım. O da bilmiyormuş swh. Ama bana sorarsanız Neclayı sadece elde edemediği ve terk edildiği için hırs yapmıştı. Ama 100 ve sonrası bölümlerde Leyla'yı gerçekten sevdi. Görücü usulü evlenip de zamanla tanıyıp sevenler gibi sonradan sevdi Leyla'yı. Aşık olmadı belki ama sevdi bence.

  Diğer karakterleri yorumlamayacağım. Diziyi sırtlayan Leyla Necla Oğuz üçgeniydi zaten. Yine de siz benim kadar kaptırmayın kendinizi süslüler. Bir ara rüyamda oğuzu görüyordum çünkü :((

  Edit.

  Gerçekten Tolga Karele mesaj atıp atmadığımı soranlar olmuş medyaya ekledim (gizlinot: Swh)

  ilgili medya:
  1
  9 kasım 2019 22:52 10 kasım 2019 06:00

  21. Sabahları teve2 de ikişer bölümü yayınlanıyor süslüler haberiniz olsun. Necla'yı hiç sevmezdim. Leylacıyım. Çok güzel dizi be

  9 kasım 2019 22:19

  20. Bu girdi uzun olacak çünkü yaprak dökümü entrika ihtiyacımı karşılayan tek dizidir. 

  Yayınlandığı dönem küçük olmam sebebiyle ailemin izlememe izin vermediği, daha sonra tekrarlarını defalarca izlediğim, kitabını okuduğum harika bir dizi.

  ***Spoiler***

  Hayriye hanımdan hoşlanmıyorum. Ali rıza felçliyken ona davranış şekli, bir anda oğuz’un kıymetli olması çok sinir bozucuydu. Ali rıza bey çok geri kafalı bir adamdı. Ama hastayken yaşadıklarını haketmedi. Fikret’i seviyordum. Ama o da babası gibi geri kafalıydı biraz. Leyla’yı sevip necla’ya sinir olanlardanım. Buzdolabı necla. Ferhunde dizide birçok insanla sevgili oldu ama bence sadece sevket’i sevdi. Şevket sen nasıl kadersiz bir insansın ya. Elini uzattığın her şeyi batırdın. Gittin oğuz’un suçunu üstlendin ya. Değer miydi gerçekten. Sedef’e de iki çift lafım var. Bu ailenin başına oğuz’u sardın, yetmedi evli barklı sevket için intihar etmeye kalktın sonra gittin markaların yüzü oldun, italya’da yaşadın, seni çok seven adamla evlendin. Bu nasıl şans ya. Annesi neyyir hanım da aynı kızı gibi gıcıktı. Neyse çok güzel diziydi. Bazen canım sıkılınca rastgele bir bölümünü açıp izliyorum. 

  Kitabına gelecek olursam da kitapla hiç alakası yok. İlgi çekmesi için yeni karakterler eklenip hikayeler sündürülmüş tabi ki. Kitabı çok daha güzel. Okumayanlara tavsiye ederim. 

  9 kasım 2019 16:46


  19. Hem maddi sıkıntı çeken hemde her yere taksiyle giden(gizlinot: Üstelik İstanbul gibi bir şehirde) bir aileyi anlatan diziydi.

  9 kasım 2019 01:18

  18. Hiç kaçırmadan izlemiş olmama rağmen nedense aklımda hep belli şeylerin kaldığı dizi(gizlinot: Kitabını okumadım malesef)

  Leyla ve Necla nin paylasamadigi pembe palto başta olmak üzere Leyla nin kafayı çizmesi, oğuz katil yazısı, ferhundenin ikinci kocası kel mithat, emanet duran ikinci Şevket, neclanin kocaları ali Sarper ve merhum cem, fikret in kaynanası ve onun kankasi nunis ve en sevdiğim ali rıza beye tanga şoku ahahhdjd. Finalde Trabzona trenle gitmelerini de unutmamak lazım.

  8 kasım 2019 23:49

  17. Küçükken leyla’nın merdivenden düşme sahnesi nasıl psikolojimi bozduysa merdivenden korkardım. O zamanki yaşadığımız apartman da asansörsüzdü. Nasıl bir travma anlatabiliyorumdur umarım skdlekfl

  Şimdi birde büyümüşken baktım diziye bence tekin ailesinin bu hale gelmesinin tek sebebi sedef’ti. Oğuz belasını başlarına sardı, ferhunde’yi kudurttu. 

  8 kasım 2019 22:22 8 kasım 2019 22:24