girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (2)
  • medya (0)

1. "Neyse ilk yıl idare edeyim de sonra Yatay geçiş yaparım." (Yapamadı.)

çok kişinin kurduğu bir cümle bu. Ama az kişi çabalayıp geçmiştir istediği üniversiteye.

Bir diğer versiyonu "ben zaten bir daha ygs'ye hazırlanıcam. Vizelerde böyle performans gösteriyorsam hayli hayli kazanırım ben." (4 yıl ygs'ye para verdi Nasılsa olmaz diye lys'ye asla girmedi.)

2 ağustos 2016 02:52 2 ağustos 2016 02:52

2. Yapmış biri olarak çok rahat konuşabilirim.

Öncelikle ders çalışın. Kimseden not dilenerek yüksek not alamazsınız. Dersi düzgün bir şekilde takip edip çalışırsanız iyi bir ortalama gelir.

Ama not ortalamanız 2-3 arasındaysa tenezzül dahi etmeyin. 3.4 altındaysa bir ihtimal alınırsınız ama tabiki bu başvurduğunuz okula ve o seneki kontenjanlara bağlı. Ben 3.67 ile geçtim.

Derslere gelince. Okulu uzatmak çok zor bir şey. Zaten intibak diye bir şey var. İçeriği biraz bile uysa sizi o dersten muaf etmek için her şeyi yapıyorlar. Çünkü zorluğun onlarda farkında. Ben ilk geçtiğim dönem 11 ders ikinci dönem 13 ders aldım ve alttan bir tane bile dersim kalmadı. Zaten belirli bir çalışma temposuna alışınca bu kadar derse çalışmak zor gelmez. Mesela bir günde 3 sınava girdiğimi biliyorum. Çıktığımda beynim akmıştı. (gbkz: swh )

Arkadaş olayları bence en sıkıntılı kısım. Benim yakın arkadaşlarım da benim gibi yataylı. Çünkü yataylar yatayları dgs'ler dgs'lileri buluyor. Son sınıfa geldim daha yeni konuştuğum insanlar var. Biraz sonradan gelince garip oluyor. Anlatamadım bunu ama umarım anlamışsınızdır.

Eğer kyk'da kalıyorsanız ve başka şehre geçiyorsanız işte en sıkıntılı olay bu. Çünkü kyk'dan kaydınız silinip yeniden başvurmanız gerekiyor. Ben yedekten girebildim mesela yeniden başvurunca.

Yapmak çok zor değil sadece sabır gerektiren bir şey. Ben çevremden yapamazsın, aa sen yatay geçiş mi istiyorsun diye çok baskı gördüm. Hatta kimse inanmamıştı. Ama sonuç ortada.

Merak ettiğiniz bir şey olursa sorabilirsiniz :)

2 ağustos 2016 12:00