girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (5)
  • medya (0)

5. Güzel bir gizem - gerilim filmi arıyorsanız

The invisible guest derim. Pişman asla olmazsınız.

19 nisan 03:43

4. August Rush

Highway *yönetmen imtiaz ali*

tokyo godfathers

slumdog millionaire

truman show

barfi

brokeback mountain

wolf children

19 nisan 03:36

3. hollywood golden age dönemi en sevdiklerimden bir şeyler önermek istiyorum.

some like it hot-bazıları sıcak sever 1959 imdb 8.3

marilyn monroe’nun daha önce hiç filmini izlemediyseniz iyi bir başlangıç olur diye düşünüyorum. yönetmeni dönemin en iyi yönetmenlerinden billy wilder. başrol erkek oyuncuları tony curtis ve jack lemmon.

ayrıca filmde ‘aptal sarışın’ imajının nasıl ortaya çıktığını görebilirsiniz. tren istasyonu sahnesi çekilirken de marilyn monroe bebeğini kaybetmiştir ve hamile olduğundan haberi yoktur.

film romantik komedi türünde. bir şekilde büyük bir suça tanık olmuş iki müzisyen kaçmak için marilyn monroe’nun da içinde bulunduğu tamamı kadınlardan oluşan bir orkestraya (tabiki kadın kılığında) katılırlar ve olaylar gelişir.

a streetcar named desire-ihtiras tramvayı 1951 imdb 8

tenessee williams’ın aynı adlı oyunundan uyarlanmıştır. başrollerinde marlon brando(muhteşem stanley kowalski) ve vivien leigh vardır. yönetmeni türk asıllı elia kazandır. film o dönem oscarda dörtte üç yapmıştır.(en iyi kadın oyuncu, en iyi yardımcı kadın oyuncu, en iyi yardımcı erkek oyuncu)

biraz sorunlu ve takıntılı olan vivien leigh yeni bir başlangıç için hamile olan kız kardeşinin yanına taşınır. ancak hem taşındığı yerden hem de kardeşinin kocasından hoşlanmaz. aralarında devamlı bir kavga hali oluşur.

notorious-adı çıkmış 1946 imdb 8

alfred hitchock yönetmenliğinde çekilmiş bir film. başrolünde cary grant ve ingrid bergman var. bir pyscho bir birds gibi dikkat çekmesede dönemin ötesinde ve başarılı bir gerilim filmidir. sadece ingrid bergman ve güzelliği için bile izlenebilir.

babası nazi casusu olan ingrid bergman -bir görevliyle(cary grant) beraber- abd için casusluk yapma teklifini kabul eder. bu sırada cary grant’e aşık olur. casusluk sırasında da başına talihsiz olaylar gelir.

the apartment-garsoniyer 1960 imdb 8.3

nasıl anlatsam bilemiyorum. sıcacık, tatlı mı tatlı bir film. izleyipte beğenmeyecek birini düşünemiyorum. başrollerinde shirley maclaine ve jack lemmon var. yönetmen yine billy wilder. 5 oscar sahibi.

jack lemmon, evinin anahtarını çalıştığı şirketteki üstlerine kaçamak yapmaları için verir. böylece işinde yükselmeyi hedefler. ayrıca aynı şirkette asansör operatörü olan shirley maclaine’e aşıktır. jack lemmon bir gün evine gelen kadınlardan birinin shirley maclaine olduğunu anlar. shirley maclaine’nin aşk acısını dindirmek için türlü yollar dener ve bu da aralarında bir bağ oluşmasını sağlar.

ayrıca ayna sahnesi ise izlediğim en naif sahnelerden biridir.

yazmaya üşendiklerim: sunset bvld., laura, on the waterfront, casablanca...

edit:imla

15 nisan 19:47 18 nisan 04:33


2. bence bu başlığı yüceltelim. sürüyle saçma başlık arasında biraz değerlensin.

ben izlediğim her filmden sonra beğendiysem eğer mutlaka buraya yazmayı düşünüyorum çünkü benim öneriye çok ihtiyacım oluyor bazen açıp bakabileceği bir yer olsun isterim.

ilk film (link: http://www.imdb.com/title/tt0119472/ knockin' on heaven's door) 1997 yapımı. imdb:8.0

bu filmi benden başka bilen izleyen kimseye denk gelmedim. hiçbir arkadaşıma da izletemedim ama benim hayatımın filmleri arasında. knockin' on heaven's door guns and roses'ın bir şarkısı bu arada. benim bu şarkıyı çok dinlediğim bir dönemdi filmini görünce izleyeyim demiştim. yani sıfır beklentiyle ve konusunu bile bilmeden izledim ve sonunda çok ağladım. film öncelikle komedi türünde bence. ben izlerken çok güldüm. sonlara doğru öyle bir dram salıyor ki kalbinizi eziyor. konusundan hiç bahsetmeyeyim açın izleyin. pişman olmazsınız.

(link: http://www.imdb.com/title/tt1023114/?ref_=nv_sr_1 the way back) 2010 yapımı, imdb:7.3

bu filmi de bilen kimseyle karşılaşmadım. ben jim sturgess aşkımdan açıp izlemiştim. Sibirya kamplarından kaçıp hindistana kadar yürüyen bir grup insanın yaşadıklarını anlatıyor. son sahnesinde kalbim dağlanmıştı gene. ben böyle hayatta kalma temalı filmleri çok seviyorum o yüzden belki çok sevmişimdir ama gerçekten güzel bir film. yaşam mücadelesini dolu dolu ve gerçekçi anlatıyor.

(link: http://www.imdb.com/title/tt2226597/?ref_=nv_sr_1 the mountain between us) 2017 yapımı imdb: 6.4

hayatta kalma deyince bunu da yazmak istedim. imdb'si düşük ve çok beğenen yok ama ben beğendim. biraz gerçekçilikten uzak bir iki noktası var ama yine de ben olayların işleyişini ve oyunculukları çok sevdim.

(link: http://www.imdb.com/title/tt0482571/?ref_=nv_sr_1 the prestige) 2006 yapımı, imdb: 8.5

çok klasik. eminim herkes izlemiştir ama en sevdiğim film. christian bale'e zaten bayılıyorum. bu filmi eğer izlememek gibi bir hata yaptoysanız koşarak gidip izleyin.

(link: http://www.imdb.com/title/tt0376541/?ref_=nm_knf_i4 closer) 2004 yapımı, imdb: 7.3

izlerken beni biraz rahatsız etse de ilişkilere ve özellikle "aldatma"ya güzel bir bakış açısı kazandıran bir film. oyuncuların hepsi zaten çok iyi. özellikle natalie portman'ın oynadığı karakterin (ismini hatırlayamadım) jude law'a olan aşkı ve o inadı benim hayatımda çok önemli değişiklikler yapmamı sağlamıştı. bende yeri ayrıdır yani.

(link: http://www.imdb.com/title/tt3581932/?ref_=nm_flmg_act_17 and then there were none) 2015 yapımı, imdb: 8.0

aslında bu üç bölümlük bir mini dizi ama ben gerilim filmlerini çok severim o yüzden aklıma gelince yazmak istedim. eğer gerilim - suç filmlerini seviyorsanız hemen gidip açın. üç bölümü ard arda nasıl izledim hatırlamıyorum film tadında oldu yani benim için. konusundan nasıl bahsedeceğimi bilemedim ama mutlaka bakın mistik ve gizemli bir havası var. ve benim bu tarz filmlerde en çok dikkat ettiğim nokta sonu. sonu hem şaşırtıcı hem mantıklı olmalı. ben bu mini dizinin sonunda "vay be!" demiştim.

(link: http://www.imdb.com/title/tt1937149/?ref_=nv_sr_1 el cuerpo) 2012 yapımı, imdb: 7.6

ispanyol gerilim filmlerini ben ayrı severim. aklıma önermek için ilk bu geldi şimdilik bir ara onları ayrı bir girdi halinde yazabilirim. burada da morgtan bir cesedin kaybolması ve ardından yaşanan olaylar anlatılıyor. toplamda bir geceyi anlatıyor film ve sonu bence baya iyiydi. kesinlikle tavsiye ediyorum.

hayatım boyunca en sevdiğim 5 film arasında yeri garanti olan bir filmi yazıp bitireyim artık.

(link: http://www.imdb.com/title/tt1305806/?ref_=nv_sr_1 el secreto de sus ojos) the secret in their eyes, gözlerindeki sır, 2009 yapımı, imdb: 8.2

konusundan bahsetmiycem. romantik,dram,suç,gizem. bu türlerin hepsi var. sonuyla beni benden alan film. nasıl anlatsam ki. filmin çinden birden fazla hikaye var ve hepsi çok etkileyici. bir kadına tecavüz edip sonra öldüren bir suçlunun aranması ile başlıyor ve bu suçlunu sonunda başına gelenler hayat dersi niteliğinde. mutlaka ama mutlaka izleyin.

15 nisan 18:14

1. film önerisi konusunda kendimi bilirkişi ilan ettim, yanımda biri birine film önerdiğinde kişisel algılıyorum. buyrun buradan (link: http://www.imdb.com/list/ls063126036/ film arşivime).

ukte (yazar: sorry not sorry)

31 aralık 2017 14:14