sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (15)
 • medya (0)

15. bu kış çok severek izlediğim tek yerli ve güldüğüm tek film ölümlü dünya oldu. 2017 Fransa Lübnan ortak yapımı insult(hakaret) siyasi ve dram alanında çok başarılı bir filmdi bence. aynı zamanda krzylof kieslowsk üçlemesi olan blue, white ve red filmlerini de izlemenizi öneririm.

edit:imla

14 eylül 2018 17:03 14 eylül 2018 17:07

14. The Help.

Irkçılığa karşı cesur kadınların verdiği mücadeleyi anlatan harika bir film. Bana yaşanan toplumun insan üzerindeki etkisinin zaman içinde ortaya çıktığını göstermiştir.

13 eylül 2018 22:50

13. Son zamanlarda en çok güldüğüm türk filmi: ölümlü dünya.

Kafanızı herhangi bir şeye takıyorsanız muhakkak izleyin, film bitiminde tertemiz bir kafanız oluyor,  güldürürken hiç düşündürmeyen; insanı absürd komedisiyle çok rahatlatan bir film. Yönetmeni ali atay.

13 eylül 2018 22:41

12. psikolojik gerilim ve ispanyol sineması sevenler için abre los ojos demeye geldim. yönetmeni alejandro amenábar beyefendinin yanılmıyorsam 25 yaşındayken çektiği 2. filmi, kendisinin pek çok filmi şahane zaten. bir adet de taş gibi eduardo noriega barındırıyor. hollywood versiyonu olan vanilla sky’ın fersah fersah ötesinde.

16 haziran 2018 01:57

11. Detachment (2011) imdb: 7,7

tam ilk "mutsuzken izlemeyin." yazacaktım ki "mutluyken izlense anlaşılır mı?" diye düşündüm.

filmin görünen konusu bir geçici öğretmenin depresif öğrenciler ve öğretmenlerle dolu bir okulda geçirdiği bir aylık süre içinde yaşadıkları. hem öğretmenin hayatını hem öğrencilerinkini izliyorsunuz.

ben size filmin asıl konusunu söyleyeyim; mutsuzluk ve umutsuzluk.

kesinlikle rahatsız edici bir film. bazı gerçekler rahatsız edicidir ama.

filmi karizmatik bir öğretmenin (adrien brody) öğrencilerine kitaplar üzerinden hayat dersleri verdiği ölü ozanlar derneği tadında bir filmdir düşüncesi ile açtım. ama bundan daha fazlası vardı.

mutlaka izleyin der miyim? emin değilim. ama siz yine de izleyin.

"neden intihar etmemeliyiz?" sorusunun cevabını bulabilirsiniz veya ne kadar küçük şeyler için güzelliğimizi, gücümüzü göz ardı ediyoruz.

tabii buraya kadar okuduysanız beklenti yükselttim. siz yine de o kadar yükselmeyin. kafanız boşken açıp izleyin.

not: (link: https://www.youtube.com/watch?v=WTJ02lNEJ4Y en meşhur sahnenin) türkçe altyazılı videosu varmış. onu da bırakayım. video spoiler niteliğinde değil.

15 haziran 2018 20:52 15 haziran 2018 20:53

10. jessica chastain’e aşırı bayıldığım, ölüp bittiğim için genelde bütün filmlerini izliyorum.

molly’s game- aslında zengin ve sporcu bir kadının sıfırdan nasıl kumar oyunları düzenlemeye başladığını anlatıyor.

miss sloane- başarılı bir lobici burda jessica ve amerika’da silah yasasını kabul ettirmeye çalışıyor.

interstellar- izlemeyen yoktur büyük ihtimalle ama binlerce kere izlesem yine yetmez.izlemeyen varsa kesinlikle izlesin.

14 haziran 2018 18:21

9. (link: https://m.imdb.com/title/tt0147800/ 10 thing i hate about you) canım Heath Ledger' ın en sevdiğim filmi. shakespeare' in hırçın kız adlı oyunundan uyarlama.

(link: https://m.imdb.com/title/tt0263065/?ref_=fn_al_tt_0 Arabesk) en sevdiğim türk filmi.

(link: https://m.imdb.com/title/tt2101569/?ref_=m_nmfmd_act_11 In your eyes) zoe kazan' la tanımamı sağlayan değişik romantik bir film.

(link: https://m.imdb.com/title/tt2140577/?ref_=m_nmfmd_act_13 The pretty one) ölen ikizinin hayatını yaşayan "loser" ikiz hakkında komedi tarzında bir film.

(link: https://m.imdb.com/title/tt0167404/?ref=m_nv_sr_1 6. His) hayatımın şokunu yaşatan tek film.

14 haziran 2018 17:07

8. 12 kızgın adam

12 yıllık esaret

benjamin button

duyguların rengi

esaretin bedeli

fight club

in time

koku

otel ruanda

özgürlüğün rengi

prestij

şeytanın avukatı

tanrıkent

yeşil yol

zindan adası

şimdilik aklıma gelenler bunlar,yine yazarım :))

14 haziran 2018 16:00

7. - forrest gump

- inception (Başlangıç. Rüya içinde rüya mantığında ilerleyen bi film. Leonardo oynuyor zaten daha ne olsun.)

- who am i ? (Ben kimim? Mükemmel bir film sonu şaşırtan türden)

-sosis partisi (Sevgili veya yakın kız arkadaşlarla izlenmelik tam bir komedi animasyon ama cocuklar icin uygun değil yetiskinlere yönelik )

-avengers/kaptan amerika serisi(fantastik film aşığı olduğum için tabii ki yazılmalıydı)

-zindan adası

-kitap hırsızı(içinizi ısıtacak bi film fragmana bakmanızı tavsiye ederim)

14 haziran 2018 12:47 14 haziran 2018 12:48

6. Se7en (1995) - 2 dedektifin (Morgan Freeman ve Brad Pitt) 7 ölümcül günah motifi üzerine insan öldüren katili bulmaya çalışması işleniyor; David Fincher imzalı.

The Usual Suspects (1995) - Kevin Spacey, Gabriel Byrne, Chazz Palminteri gibi isimlerin bir arada yer aldığı, zevkli bir suç filmidir. Sonu şaşırtabilir.

The Game (1997) - "Her şeye sahip olan bir adama, doğum gününde ne alırsınız?" temalı ilgi çekici bir film. Fincher yine yönetmen koltuğunda.

The Truman Show (1998) - Truman'ın (Jim Carrey) hayatını yaşarken, bazı gariplikler fark etmesi ve kendi hayatı hakkındaki büyük bir sırrı öğrenmesi işleniyor.

The Sixth Sense (1999) - Ünlü hintli yönetmen M. Night Shyamalan'ın Bruce Willis başrolünde, "I see dead people" sözüyle ünlü başarılı bir filmdir. Dikkatli izleyelim.

Fight Club (1999) - Fincher yapımı, kitabını okumanız gerektiğine inandığım (gizlinot: Chuck Palahniuk - Dövüş Kulübü), çoğumuzun bildiği bir film.

The Talented Mr. Ripley (1999) - Matt Damon, Jude Law ve Gwyneth Paltrow gibi isimlerin bulunduğu, başrolün (Ripley-Matt Damon) Italya'ya milyonerin oğlunu geri götürmesi için gönderilmesinden sonra işlerin karıştığı bir film.

Memento (2000) - Kısa süreli hafızaya sahip olan, karısının katilini arayan adamın anlatıldığı bir film. Nolan filmidir, dikkatli izleyelim.

Mulholland Drive (2001) - David Lynch filmidir, filmin içinde çok fazla motif olduğundan dikkatle izlemek gerekiyor. 2.kere izletebilir kendisini. Insomnia hastalığına sahip bir kadın ile Hollywood hayallerini gerçekleştirmeye hevesli iki genç kadının hayatının kesişmesi işleniyor diyelim.

The Others (2001) - Bu da ters köşe yapan, evde 1 kadın ve 2 çocuğunun yaşadığı ama evde garip olayların yaşanması sonucunda lanetlendiklerine inandıkları bir film.

Donnie Darko (2001) - Çok dikkatli izlemeniz gereken, hatta belki de birden fazla izlemeniz gerektiği genç bir oğlanın, tavşan kostümündeki bir oğlan ile bağlantısı işleniyor.

Identity (2003) - Klasiktir, 10 yabancı insanın birbiriyle bağlantısı ve teker teker ölmeye başlaması işleniyor. (gizlinot: Sonu bana hep biraz komik gelmiştir, onu da söyleyeyim. )

The Butterfly Effect (2004) - Adı üzerinde kelebek etkisinin işlendiği, 1 seçimin değişmesiyle olabilecek farklılıklar üzerine bir film.

Perfume: The Story of a Murderer (2006) - Bu filmin özellikle kitabını tavsiye ediyorum (gizlinot: Patrick Süskind-Koku) koku duyusu güçlü, tüm insani duyumlardan ve duygulardan yoksun olan bir adamın hikayesi anlatılıyor.

The Prestige (2006) - Başrollerini Christian Bale ve Hugh Jackman'in paylaştığı iki büyücü üzerine işlenen Nolan filmi.

Mr. Nobody (2009) - Sonsuz seçeneğin, kelebek etkisi şeklinde gösterilmesini işlenen; yolu seçmediğiniz takdirde o yola sahipsiniz mottosu işlenen ilgi çekici bir film.

Shutter Island (2010) - DiCaprio ve Ruffalo'nun liderliğinde, adadan kaçan bir katilin vakasını araştırmak için adaya giden 2 araştırmacıdan birisinin (Teddy Daniels - DiCaprio) kendisini, partnerini ve aklını sorgulamaya başlamasını anlatıyor.

Inception (2010) - Yine bir Nolan filmi, motifleri bol olan, dikkatli izlemeniz gereken bir film.

Source Code (2011) - Hükümet programı olarak, başka birisin vücudunda yalnızca 8 dakikası olan; trendeki bombayı kimin koyduğunu bulmakla görevli olan adamı anlatıyor.

Coherence (2013) - Sekiz arkadaşın, o gün geçen kuyruklu yıldızdan etkilendikleri; paralel evren konulu film.

I Origins (2014) - Moleküler biyologun ve partnerinin çalışması üzerinde bir film. Tumblr pek sever bu filmi.

Birdman/The Unexpected Virtue of Ignorance (2014) - Ya seveceğiniz ya da nefret edeceğiniz bir tür, ününü kaybetmeye yakın olan; ikonik bir kuş adam olarak bilinen kendini kanıtlamaya çalışan bir oyuncu/tiyatrocunun yaptıkları anlatılıyor.

Nightcrawler (2014) - Rastgele işler yapan bir adamın, gazetecilik ve habercilik için yaşanan olayları, olay yerine erkenden gidip kameraya alıp işte yükselmesini anlatıyor. Başarılı bir film.

-- > Duygusal

Forrest Gump (1994) - 75 IQ sahibi olan Forrest Gump (Tom Hanks) hayatı işleniyor.

Shawshank Redemption (1994) - Vücut hapishane duvarlarında tutsak olabilir ama ruhunuz asla. İzlenmesi gereken bir film.

Sleepers (1996) - Robert De Niro, Kevin Bacon, Brad Pitt gibi ünlü isimlerin bir araya geldiği, ülkemize Suskunlar dizisi olarak televizyonlarımızda gösterilmiş filmdir.

Life is Beautiful (1997) - Yahudi etrafına neşe saçan bir adamın, oğluyla beraber soykırım kampına gönderildiği, inanılmaz duygusal bir film.

Green Mile (1999) - Yine kitabını mutlaka okumanız gerektiğini düşündüğüm (gizlinot: Stephen King - Yeşil Yol), masum olmasına rağmen çocuk tecavüzcüsü ve katili olarak yargılanan bir adamı anlatıyor.

The Pianist (2002) - Polonyalı yahudi olan bir piyanistin 2. dünya savaşında hayatta kalma çabası işleniyor.

Gone Baby Gone (2007) - Küçük bir kızın kaçırılmasını araştıran görevlilerin, kaçırılma sebebinden dolayı profesyonelliklerini yitirme çizgisine gelmesini anlatıyor.

Like Stars on Earth (2007) - Hint filminden de örneklemek istedim, Aamir Khan'ın yönettiği ve oynadığı; 8 yaşındaki bir oğlanın okuldaki başarısızlığının işlendiği bir film. (gizlinot: Hint sineması severler, Aamir Khan'ın filmlerini genel olarak beğenebilir. Ben de çoğunu severek izledim.)

The Boy in the Striped Pajamas (2008) - Alman komutanın 8 yaşındaki oğlu ile Yahudi kampından bir oğlanın masum arkadaşlığı işleniyor.

Hachi: A Dog's Tale (2009) - Terkedilmiş bir köpeğin sahiplenişi üzerine bir film. Hayvansever değilseniz bile izleyin.

War Horse (2011) - 1.Dünya savaşında atını veren gencin, at ile olan yakınlığı işleniyor. Özellikle bir sahnesinde beni çok ağlatmıştır.

Miracle in Cell No 7 (2013) - Yer yer komedinin işlendiği ama inanılmaz derecede ağlatan Kore yapımıdır. (gizlinot: 10.sınıftayken sınıfa getirdiğimde, kore diye önyargıyla izleyen sınıfımızdaki herkesin ağladığı bir filmdir.) Engelli babasıyla yaşayan küçük kızın hayatının; babasının tecavüz ve öldürmeden yargılanmasına bağlı olarak değişmesini anlatıyor.

--- > Rahatsız edici/ilginç

A Clockwork Orange (1971) - Kitabını şiddetle tavsiye ettiğim (gizlinot: Anthony Burgess-Otomatik Portakal), sadistik bir çete liderinin üzerine yapılan deneyin ve sonuçlarından bahsediliyor.

Old Boy (2003) - Kore sinemasına sıcak bakmayanlar, bu filmin Amerikan versiyonuna şans verebilir. 15 yıllık tutsaklıktan sonra salınan baş kahramanın, ona verilen 5 gün içerisinde onu tutan kişiyi bulması gerekiyor. Beni şaşırtan ve rahatsız eden bir filmdi.

The Man from Earth (2007) - Profesörün taşınmadan önce iş arkadaşlarıyla vedalaşmasında gerçek kimliğini açıklaması üzerine bir film. Tek bir odada geçen, düşük bütçeli ama izlerken gerçekten keyif aldığım bir filmdi. (gizlinot: Din üzerine bazı yorumlar var, dine hakaret olduğunu düşünen insanlar olabilir. Hassasiyetiniz varsa izlemeyiniz.)

Kynodontas/DogTooth (2009) - Bir Yunan filmidir, izlerken beni inanılmaz germiştir. 3 kardeşin dünya ile ilginin fikrinin olmadığı; evden yalnızca köpek dişleri düşerse ayrılabileceklerine inandıkları baya rahatsız edici bir film.

Incendies (2010) - İkizlerin annelerinin vasiyeti üzerine Ortadoğuya gelmesini konu alan bir film. Bu filmi izlediğimde inanılmaz şok olmuştum. 1+1=1 motifli, gerçekten kabuslarıma konu olan rahatsız edici ama izlemeniz gereken bir film. Yine de duygusal kategorisine de konulabilirdi sanırım.

The Skin I Live In (2011) - İspanyol yapımı, Antonio Banderas'ın başrolünü aldığı rahatsız edici bir filmdir. Çok başarılı bir plastik cerrahın hem psikolojisini hem de neler yapabileceğini görüyoruz.

Holy Motors (2012) - Oscar adlı bir adamın, sabahtan akşama kadar yaptığı işler konu alınıyor. Fransız bir filmdir kendisi, rahatsız edici öğeler yüksek.

The Grand Budapest Hotel (2014) - 1 ve 2.dünya savaşı sırasında ünlü otelin başındaki yöneticiyle, lobideki oğlanın yakınlığı işleniyor. Oyunculuklar garip bir şekilde işlendiği için, komedi denilebilir.

Lobster (2015) - Distopik gelecekte, şehrin kurallarında çift olma zorunluluğundan dolayı, yalnız insanların bir otele götürülüp; 45 günde sevgili bulamazlarsa diledikleri hayvana dönüştürüldüklerinin işlendiği bir film.

--- > Korku

Suspiria (1977) - Italyan korku filmlerinin önde gelen temsilcilerinden olan Dario Argento'nun filmidir, amerikalı genç bir kızın alman bale akademisine gelmesini işler. Müziği ise filmin kendisinden daha korkunçtur. Aynı film, Amerikalılar tarafından çekilmiş olup, bu yıl vizyona girecektir. (gizlinot: Dario Argento'nun tüm filmlerini öneririm.)

Creep (2014) - Gerçek hayatta iki arkadaşın kafa kafaya verip, düşük bütçeyle çekmiş olduğu bir filmdir. Yapımcı, yazar ve oyuncudur ikisi de. Buna rağmen zevkli bir filmdir, adını hakkıyla taşıdığı için konusunu söylemiyorum. Şans verilmeli.

The Visit (2015) - M. Night Shyamalan filmi, yakın dönemde çıkan izlerken zevk aldığım bir korku filmiydi. Daha önce hiç tanışmadıkları anneanne ve dedelerinin evini ziyarete giden iki çocuğun başına gelenler işleniyor.

Get Out (2017) - Afrikalı-Amerikalı gencin, beyaz kız arkadaşının evine ziyarete gitmesini ve başına gelenler anlatılıyor.

Not: Elimden geldiğince kategorilere ayırdım, hatalarım affola. Kategoriler arası yıl sıralaması yaparak filmi kendimce spoiler vermeden açıklamaya çalıştım. Aklıma geldikçe film ekleyeceğim. Başlığın çok yararlı olduğunu düşünüyorum, önerilen filmleri de mutlaka izleyeceğim. Teşekkür ederim:)

14 haziran 2018 12:08 14 haziran 2018 12:10