yazz 24+4

0.0
girdi yaz
medya ekle
değerlendir
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (27)
  • oylar (0)
  • medya (1)

27. tamamen düzenli olan regl döngüsüne sahibim. Düşük dozlu ilaç olarak korunmak için doktorum önerdi. Çok tatlı bir ambalajı var. Kullanımı aşırı kolay ve 24 tane hormon içeren pembe hap sonrasında 4 tane demir hapı olan boş beyaz hap bulunuyor. Bu beyaz hapları kullanırken regl olunmaya başlanıyor. Beyazlar bitince de yeni kutuya geçiliyor.

Hiç bir yan etkisini yaşamadım ve gayet mutlu mesut devam ediyordum. Hatta cildim düzeldi, sivilcelerim geçti. Saçlarım ve t bölgem yağlanmamaya başladı. Fakat birkaç ay sonra regl olmamaya ya da çok çok az birkaç damla olmaya başladım. Normalde de 3-5 gün süren kanamalarım olduğu için doktorum normal olduğunu söyledi. Rahim duvarları inceldiği için görülen bir durummuş. Yinede ilaç değişikliğine gittik.

26 eylül 2017 11:30 26 eylül 2017 11:31

26. 5 sene düzenli kullandım hicbir sıkıntı ile karşılaşmadan. 6 ay önce vücudumu dinlendirmek için bıraktım ve dun tekrar başladım doktor tavsiyesi ile. Sabah bir uyandım kașınıyorum süslüler ama öyle boyle değil daha fenasi elimin değdiği yer kabarıyor, 10 dakika sonunda gerçek anlamda vücudumda kabarmayan yer kalmadi. Herhalde ölüyorum dedim öyle saçma bir panikle senelerdir tanıdığım bir eczacı arkadaşımı aradım anlattım durumu. İlacı kullanma bir daha dedi, bu durum seyrek görülen ama çok ciddi bir yan etkiymiș. Alerji hapı almama rağmen 2-3 saatte bir kaşıntı atağı yapıyor. Sayesinde gecenin bu saatinde ayakta kasiniyorum.

Önemli edit: bu sabah da sol elim balon gibi şişmiş vaziyette uyandım. Vasiyetimde ne yazsam diye dusunerek acil servisin yolunu tuttum. Serum ilaç derken düzeldi ama bu durum çok ciddi bir olaymış. Ben bir iki gün bakayim, gözlemleyim geçmezse öyle giderim demiştim ama ilaç alerjilerinde muhakkak en kısa sürede doktora gorunmek gerekiyormus. Hani olmasin da başına boyle bir durum gelen buraları okuyan bir süslü varsa beklemesin , hemen gitsin doktora.

24 eylül 2017 01:21 24 eylül 2017 22:00

25. Pcos için doktor yasmin yazmıştı. Yasmin beni dev bir drama queen'e çevirdiği için illallah edip tıp okuyan arkadaşımın tavsiyesiyle yazz'a geçtim. 2 haftadir kullaniyorum. İzlenimlerim:

1) libidom aldı başını gitti. Dağa taşa hallenir bir durumdayım. Bence bu yorucu bir şey, yine de cinsel isteksizlik yapmasından iyidir.

2) iştah açtı. Sürekli bir şeyler tıkınıyorum.

3) ruh halimi etkilediğini söyleyebilirim. Özellikle son birkaç gündür sadece yatakta uzanıp mal gibi tavana bakmak istiyorum. Yine de yasmin kadar şiddetli etkilediğini söyleyemem.

Artık ne gibi yan etkisi olursa olsun bırakmıycam çünkü pcos yüzünden kıllanmak, sivilcelenmek, aylarca bir türlü regl olamayıp haftalar boyu o şişkinlikle ve stresle gezmek çok daha kötü.

Arkadasim bu yan etkilerin bir süre sonra azalacagini soyluyor. Hadi bakalim.

Edit: 4 aylık düzenli kullanımın sonunda ciddi depresyon belirtileri göstermeye başlayıp bıraktım. Bir dönem gün boyu yatakta oturup ne kadar kötü hissettiğimden başka hiçbir şey düşünemiyordum. Bıraktıktan sonra o nedensiz depresif ruh hali gecti. 

30 mayıs 2017 18:54 25 eylül 2017 15:22


24. Ben bu ilacı sivilce için kullanıyorum ama bir buçuk ay oldu çıkmayan kistik sivilcelerim çıkmaya başladı.

6 nisan 2017 16:13

23. güncel fiyatı 34,83 tl olan ilaç. daha geçen ay 31,5 liraya almıştım, ondan önceki ay 30 liraya... sürekli zam geliyor ve eczacı sürekli "bu seneki son zam dediler ama bakalım" diyor. iyi ki bir polikistik overiz, donumuzu da verelim bari.

6 nisan 2017 12:41

22. 1 seneden fazla kullandım. İnternette araştırırken okuduğum sürekli mide bulantısı yapıyor yorumlarına karşılık bende sadece ilk iki gün mide bulantısı yapmıştır.Dolaşım bozukluğu ve varise meyilli kişilerde kullanımı önerilmediğinden bıraktım kullanmayı ancak gögüsleri bir hayli şişirdiğini belirterek yazıma veda etmek isterim.

24 ocak 2017 16:54

21. İçimden adet döneminde akmayıp bana sancı yapan yarım kilo pıhtılaşmış kanı atmama sebep olan oral kontraseptifdir.

30 ekim 2016 15:32


20. Öncelikle ben bu ilacı iki farklı dönem kullandım. İlk kullandığım da resmen hamilelik belirtisi yapmıştı kilo vermemin dışında. Sigara içemiyordum kokulara hassasiyetim oluşmuştu sürekli midem bulanıyordu gece uykumdan kusma isteğiyle uyandığımı bilirim tek güzel yanı on kilo vermiştim her neyse bunlar yüzünden bıraktım ilacı. Üç sene sonra tekrar kullanmaya başladım bu sefer bu yan etkiler yoktu. Tam tersi iştahım açıldı ve 7 kilo aldım ödem yaptı. Yine bıraktım bu sefer farklı dönemde farklı etkiler yaptığı için bir daha kullanmayı düşünmüyorum kendilerini.

4 ekim 2016 17:18

19. yeni bir özelliğini keşfettiğim için buraya eklemek istedim;

bendeki cilt yağlanmasını durdurdu. çok yoğun sivilcem yoktu ama 2 aydır kullanıyorum , ayda 4-5 kez irinli çıkan sivilcelerim artık çıkmaz oldu ve yüzümdeki pürüzler iyileşti. hafif bir kuruma hissi var cildimde. 1,5 kilo da verdim bu süreçte. karın yağlanmam çok yok ama olanlarda da azalma oldu. tahminim vücudumdaki yağı kontrol altına da alıyor. tabi çok yoğun sivilce ve kiloda büyük bir etki göstermeyebilir ve etkiler kişiye göre de değişebilir ama ben şuanda çok memnunum =)

4 ekim 2016 11:57

18. Birkaç kere kullanıp ara vermiştim. Tekrar başladığımda İlk 3 ayımda aralıksız kahverengı akıntı, göğüslerde ağrı ve şişlik yaptı. Sonra birden bıçak gibi kesildi. Şu an hiç bir problemim yok. Kullanım kolaylığı da sağlıyor. Pakete ara vermeden devam etmek bence güzel bir özelliği.

12 haziran 2016 12:07