yds

girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (18)
  • medya (0)

18. 2015'te öylesine bi girmek istemiştim, ilerde ihtiyacım olacağını biliyordum ama hep sınav haftalarına denk geldiği için derslerin stresine bi de araya onu katıp psikolojimi bozmak istemiyordum.(gizlinot: Swh)

Neyse, işin kısası, pek sınav hakkında araştırma yapmadan girmiştim ve yanlışların doğruyu götürmediğini bilmiyordum. O yüzden 8 tane falan boş bıraktım. (gizlinot: Beni tebrik edin) aldığım puan c aralığına denk geliyor ama 2-3 soruyu sallayıp tuttursaydım b aralığına getirir miydim acaba diyorum. Önümüzdeki sınava gireceğim, umarım yine güzel bi puan alırım.

Söylenildiği gibi, sınav gerçekten bildiğimiz türkçe sınavının ingilizcesi. Paragraf soruları özellikle. Daha önceden girmeyen varsa eğer, şimdiye kadar okulda girdiği ingilizce sınavları gibi bir şey beklemesin derim çünkü o sınavlarda genelde paragraflar çok daha kısa olur ve şıklardaki cümleler genelde paragraftakilerle aynıdır. Yani metni tam anlamasan bile az biraz tahmin yürütebilirsin, soruda şu kelime geçiyor, o kelime yalnızca paragrafın şu cümlesinde var gibi. Ama bu yds'de öyle değil. O cümleyle aynı anlama gelen ama farklı kelimelerle kurulmuş başka bir cümle oluyor şıklarda. Onu bulmanız gerekiyor. Ve en önemlisi bahsedilen konu hakkında yorum yapabilecek kadar anlamanız gerekiyor.

Bir arkadaşım pek ingilizce bilmiyordu ama çok hırslı biridir. Hukuk mezunu. İnat etmiş, oturmuş aylarca kelime ezberlemiş ve istediği puanı alabilmiş. Başka bir arkadaşımsa kaç ay yds kursuna gitti e aralığına bile giremedi.

18 ocak 15:12

17. ocak 2018 e yds sine girdim. bilgi vereyim dedim cunku sanirim artik cikmis sorularin tamami yayinlanmiyor.

- sinav oss turkce sinavi gibi, kelimede anlam, parcada anlam, akisa uymayan cumle sorulari girlaydi

- sinav uc saat, 80 soru var, ingilizcem iyi ben kesin fullerim zaman da artar demistim. fullemedim, 3 saatin de onbes dakikasi haric tepe tepe kullandim. o son onbes dakika cikma sebebim de vallahi sinif havasizliktan oluyordu, yoksa sorulara tekrar donup goz atardim.

- moreover, although, however, hence gibi uzun cumleleri baglama kelimesi mi denir ne denirse, onlardan iki uc soru geldi.

- bir yazidan birkac soru cikti, once ciddiyim soruyu okuyup yaziya donun, bazilarinda cevaplar soru sirasina gore dizilmisti. yani ilk sorunun cevabi en ustte, en son sorunun cevabi yazinin sonlarindaydi.

- yanlislar dogru goturmuyormus, ben sinavda ogrendim, bos birakmadan sallarsiniz.

bakanlikta calisan arkadaslar dil tazminatinin aylik ne kadar olduguna dair yesillendirirse ya da buradan yazarsa mutesekkir kalirim. sevgiler

18 ocak 14:34

16. 80 almam gereken ve çalışmayı reddettiğim sınav. biraz daha zorlarsam varlığını dahi unutup hepten rahat edeceğim. kelime ezberleme önerileriniz için mesaj kutum bir tık uzağınızda.

17 ocak 17:20 15 şubat 03:16


15. Facebookta önerilen uygulama olarak ana sayfamda çıkan, "yds takvim" hediyesi linki. Güvenilirliğinden pek emin olamadım ama belki Remzi Hoca grubunu bilen birileri vardır diye paylaşmak istedim.

https://www.facebook.com/remzihocaresmi/photos/a.623684394325882.1073741828.620296077998047/1429814260379554/?type=3

19 ekim 2016 17:27

14. Sonbahar sonuçları açıklanan sınav.

Ulan ful beklerken doksan alarak şu an kendimi duvardan duvara vuruyorum.

Hayaller ilkbahara.

Not: üstteki girdilerde anlattığım gibi çalışmayın. Ben denedim olmadı. ;(

22 eylül 2016 21:35 22 eylül 2016 21:36

13. şahsıma diyalog sorularında erkan'la nergis neden birbiriyle ingilizce konuşuyor diye düşündürten sınav.

çıkış süresi çok uzun tutulmuş bence de. 135. dakikada sınıfın yarısından fazlası çıktı zaten.

paragrafları geçmiş sorulara nazaran daha anlaşılabilir buldum, yine de fake atmış olabilirler.

cümleten geçmiş olsun

4 eylül 2016 14:11 4 eylül 2016 14:11

12. 2016 sonbahar seansı bu sabah gerçekleşen sınav.

Sınav genel olarak ayırıcıydı. Hakim olanlar için kolay, pratiği az olanlar içinse kafa karıştırıcı buldum ben. Ösym'nin sevdiği iklim, ekonomi, sağlık, bilim gibi konular ağırlıklı ve kelime bilgisi nispeten kolaydı. En şaşırdığım şey ise İngilizce sorulara türkçe soru açıklaması koyulmuş olması. Wtf? İngilizce eğitiminden bi bok anlamadığımızın alameti gibi durdu öyle.

Bir de 180 dakika anlaşılabilir olsa bile sınavdan 135. Dakikadan sonra çıkabilmek çok manasız olmuş. Bence daha erken çıkılabilmeliydi.

Her neyse Bana gelince, sınavı yaklaşık 70 dakikada bitirdim. Hayal ettiğim gibi ful olmayacak çünkü bütün dingilliğimle play an important role sorusunu yanlış işaretlediğimi düşünüyorum. Yine de gelecek puan bana yetecektir o yüzden mutluyum.

Giren herkese geçmiş olsun.

Edit: doğru cevaplarla alakalı tartışmalara (link: http://www.akademikpersonel.org/44301-4-eylul-2016-yds-sonbahar-sinaviniz-nasil-gecti-soru-tartismalari-7.html Buradan) ulaşabilirsiniz.

4 eylül 2016 13:12 4 eylül 2016 14:57


11. Bu sınav benim içimi cız ettirir hep. Bir işte çalışırken bu tarz sınavlara hazırlanmak çok zordur çalışanlar bilir. Yoğun bir tempoda çalışan biri olarak her gün eve yorgun gelip eşşek gibi bi altı ay falan çalıştım bu sınava. Hedefim 70 di. Tabi bu bi hayaldi benim için ama hedef ya yüksek tutmam gerekiyodu. Neyse yemeyip içmeyip öyp için çalıştım ve 82.5 aldım. Sonucu ilk gördüğümdeki mutluluğumu tarif bile edemem. Sonra ne mi oldu öyp denen programı kaldırdılar. Ben de elimde nacizane bir 82.5 le kalakaldım. Bunları yazarken bile o baş ağrılı yorgun halimle gece yarılarına kadar çözdüğüm üds kpds denemeleri içimi acıtıyo resmen. Yeterli puanı alamayıp atanamasaydım üzülürdüm sadece ama hedeflediğimden de fazlasını alıp kullanamadan bir kenara koymak gerçekten fena koyuyomuş.

3 eylül 2016 21:03 3 eylül 2016 21:04

10. yarın ikinci kez gireceğim sınav. son denemelerimde istediğim puana erişemedim ama bakalım yarın biraz şans kısmet bu işler. olmadı ilkbaharda bir daha girerim. neyse umarım gayet iyi bir sonuç gelir 70 alsam yeter...

3 eylül 2016 19:45

9. Bir sonrakine 15 gün kalan sınav. İlk denemem olacak ve hedefim sınavı full çıkarmak. Kalan onbeş gün için çalışma planımı paylaşmak istedim girecek süslülerle;

1. (Gbkz: els english grammar inside and out) kitabından tüm üniteleri yazarak not çıkarma şeklinde tekrar edeceğim.

Bu kitap ingilizce öğrenmenin mukaddes kitabıdır arkadaşlar. Grammar eksiğiniz varsa, bir dahaki sınava hazırlanacaksanız, (gbkz: hazırlık sınıfı)nda grammar ya da writingle alakalı cümle bazında problem yaşıyorsanız mutlaka ama mutlaka edinin bu kitabı.

Bu kitabı akmardan otuz - kırk lira gibi bi fiyata edinebilir ya da en yakın ingilizce öğretmeninden fotokopi ile edinebilirsiniz.

Sıfır olsun derseniz grammar, reading, vocabulary kitapları, 30 küsür alıştırma dergisi ve denemeleriyle üç yüz ila dört yüz lira arasında fiyatı. Kadıköyde satan yayınevini ihtiyaç duyan olursa araştırıp bulabilirim. Morartırsınız.

2. (Gbkz: els test your vocabulary) kitabında kalan 60 sorudan 7 adet testi bitireceğim.

Aynı şekilde akmar pasajında bulabilirsiniz.

3. (Gbkz: yargı yayınevi akın) (gbkz: 40 advanced tests) kitabında kalan 11 kısa ve 7 denemeyi çözeceğim. Yanlız bu kitapta bi miktar editoryal hata vardı. Soruların zorluk seviyelerini baya beğendim. Pratik yapmak için çok uygun bi kitap.

Ben ümraniye kitapçı çarşısından sıfırını 40 liraya almıştım raf fiyatı 47 lira.

4. (Gbkz: irem yayıncılık 5'i bi'yerde özgün deneme) kitabını da son hafta çözeceğim. Çözümleri olmadığı için bir de irem yayıncılığa güvenimden aldım bu kitabı. Soruları genelde ösym'den daha fazla zorluyor. Zaten rıdvan gürbüz, suat gürcan isimlerini görünce tamam dedim.

Bunun da fiyatı 21 liraydı.

Hadi bana kolay gelsin.

19 ağustos 2016 20:17 19 ağustos 2016 20:19