yds

girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (24)
  • medya (0)

24. intermediate seviyesinde kursa gitmiştim üniversitenin ilk yılında, şimdi paslanmış gramerimle bu sınava çalışmaya başladım. kurs ücretleri bana biraz fazla geldi. özellikle çeviri ve anlam üzerinden giden bir sınav olduğu için biraz disiplinli olmak kaydıyla evde de güzel sonuçlar elde edileceğine inanıyorum ben biraz. henüz deneme evresine geçmedim, temel oluşturmaya çalışıyorum kendime. aldığım kaynakları beğendiğim, kaynak önerisinde pek cevap alamadığım için de paylaşmak istedim.

irem yayıncılık yds stratejileri: sanırım klasik bir set. ilk kitap gramer üzerine, ikincisi sorular nasıl çözülmeli/soru kalıpları üzerine.

irem yayıncılık passagework : özellikle bu kitabın sistemini çok beğendim. parçadan önce kelime listesini kelimelerin yakın anlamlılarıyla birlikte veriyor. parçadan sonra çeviriyi yapıyor. farklı bir bölüm olarak parçayı gramer açısından da inceliyor. ardından parçayı tekrar veriyor, soruları bunları anımsayarak çözüyorsunuz.

irem yayıncılık makalelerle yds: yine yukarıdaki sistemle yakın bu kitabın olayı da. pratik için alınabilir. bunun yerine odtünün reader at work serisi de tercih edilebilir gibi.

akın dilin kitapları da seviliyor araştırdığım kadarıyla, denemelerine bakarım diye düşünüyorum ilerleyince.

7 kasım 23:17

23. Ingilizcem o kadar vahim ki bırakın 80 90 almayı 40 alsam sevinirim dedirten sınavdır. Yökdilden zor oldugu soylenir.

4 ekim 13:40

22. sonuç bekliyorum açıklan artık da hayatıma devam edeyim :(

4 ekim 10:13


21. Yds/3 başvuraları 2-10 Ekim arasında olacak. Girecek olanların kaçırmaması için yazmak istedim. Gireceklere de başarılar.

2 ekim 11:07

20. 2018 ilkbahar oturumunun bugün yapıldığı sınavdır.

En son adı bile farklıyken girmiştim lisede bugün de iki oldu.

Kendi adıma biraz paslandığımı göstermiştir.uzun paragraf sorularına bayılırdım zevk alırdım çözerken zorlanmazdım da bugün oldukça oyaladı beni paragrafın yarısına gelip başı unutmak gibi şeyler yaşadım -aylardır konsantrasyon problemim vardı zaten diziye filme kitaba odaklanamıyordum 10 dakikada dağılıyordum- sanırım yardım alacağım neyse bunun girdiye faydası yok :d 

Özetlemem gerekirse kendi adıma paragraf soruları, bir iki paraphrase sorusu dışında beklediğimden az zorlandım.

min 80 almak dileğiyle 

bu arada tercih yaptığım ilçe den nerdeyse bir saat uzaklıkta olan başka bir ilçeye bir çeşit örekesi durumu yaşadım.emanetçi hala yok okullarda Yanımda da arkadaşım kimse yoktu.çözmemişler hala ya civardaki esnafa yalvarmak zorunda bırakılıyoruz her seferinde bugün mesela pideci ye bıraktım kapıdan çıkarken artık çıkışta bi kıymalı yersiniz diye çığırıyoduasdsa.evet çantayı almaya gittiğimde de hazır etmişti sağolsun pideyi amcam :d

1 nisan 19:39

19. Yarın sabah gireceğim sınav. Açıkçası doğru düzgün hiç çalismadim. Gelecek planlarım arasında yüksek lisans yapmak ilk hedefim değil. Bakalım nasıl geçecek.

31 mart 22:19

18. 2015'te öylesine bi girmek istemiştim, ilerde ihtiyacım olacağını biliyordum ama hep sınav haftalarına denk geldiği için derslerin stresine bi de araya onu katıp psikolojimi bozmak istemiyordum.(gizlinot: Swh)

Neyse, işin kısası, pek sınav hakkında araştırma yapmadan girmiştim ve yanlışların doğruyu götürmediğini bilmiyordum. O yüzden 8 tane falan boş bıraktım. (gizlinot: Beni tebrik edin) aldığım puan c aralığına denk geliyor ama 2-3 soruyu sallayıp tuttursaydım b aralığına getirir miydim acaba diyorum. Önümüzdeki sınava gireceğim, umarım yine güzel bi puan alırım.

Söylenildiği gibi, sınav gerçekten bildiğimiz türkçe sınavının ingilizcesi. Paragraf soruları özellikle. Daha önceden girmeyen varsa eğer, şimdiye kadar okulda girdiği ingilizce sınavları gibi bir şey beklemesin derim çünkü o sınavlarda genelde paragraflar çok daha kısa olur ve şıklardaki cümleler genelde paragraftakilerle aynıdır. Yani metni tam anlamasan bile az biraz tahmin yürütebilirsin, soruda şu kelime geçiyor, o kelime yalnızca paragrafın şu cümlesinde var gibi. Ama bu yds'de öyle değil. O cümleyle aynı anlama gelen ama farklı kelimelerle kurulmuş başka bir cümle oluyor şıklarda. Onu bulmanız gerekiyor. Ve en önemlisi bahsedilen konu hakkında yorum yapabilecek kadar anlamanız gerekiyor.

Bir arkadaşım pek ingilizce bilmiyordu ama çok hırslı biridir. Hukuk mezunu. İnat etmiş, oturmuş aylarca kelime ezberlemiş ve istediği puanı alabilmiş. Başka bir arkadaşımsa kaç ay yds kursuna gitti e aralığına bile giremedi.

18 ocak 15:12


17. ocak 2018 e yds sine girdim. bilgi vereyim dedim cunku sanirim artik cikmis sorularin tamami yayinlanmiyor.

- sinav oss turkce sinavi gibi, kelimede anlam, parcada anlam, akisa uymayan cumle sorulari girlaydi

- sinav uc saat, 80 soru var, ingilizcem iyi ben kesin fullerim zaman da artar demistim. fullemedim, 3 saatin de onbes dakikasi haric tepe tepe kullandim. o son onbes dakika cikma sebebim de vallahi sinif havasizliktan oluyordu, yoksa sorulara tekrar donup goz atardim.

- moreover, although, however, hence gibi uzun cumleleri baglama kelimesi mi denir ne denirse, onlardan iki uc soru geldi.

- bir yazidan birkac soru cikti, once ciddiyim soruyu okuyup yaziya donun, bazilarinda cevaplar soru sirasina gore dizilmisti. yani ilk sorunun cevabi en ustte, en son sorunun cevabi yazinin sonlarindaydi.

- yanlislar dogru goturmuyormus, ben sinavda ogrendim, bos birakmadan sallarsiniz.

bakanlikta calisan arkadaslar dil tazminatinin aylik ne kadar olduguna dair yesillendirirse ya da buradan yazarsa mutesekkir kalirim. sevgiler

18 ocak 14:34

16. 80 almam gereken ve çalışmayı reddettiğim sınav. biraz daha zorlarsam varlığını dahi unutup hepten rahat edeceğim. kelime ezberleme önerileriniz için mesaj kutum bir tık uzağınızda.

17 ocak 17:20 15 şubat 03:16

15. Facebookta önerilen uygulama olarak ana sayfamda çıkan, "yds takvim" hediyesi linki. Güvenilirliğinden pek emin olamadım ama belki Remzi Hoca grubunu bilen birileri vardır diye paylaşmak istedim.

https://www.facebook.com/remzihocaresmi/photos/a.623684394325882.1073741828.620296077998047/1429814260379554/?type=3

19 ekim 2016 17:27