girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (2)
  • medya (0)

2. yeme alışkanlığında olağandışı ve tekrarlanan bozulmalara verilen genel isim. buradaki kilit nokta bozulmaların tekrarlanıyor olmasıdır. yani dönemsel iştahsızlık, iştah açıklığı ya da kusma halinde yeme bozukluğuna sahip olmuyoruz.

binge eating yani tıkınırcasına yeme ya da tepkisel yeme bozukluğu da yeme bozukluklarından sadece birisidir. ne yazık ki dünya çapında prim yapan zayıf güzellemesi (sağlık demiyorum estetik olarak zayıf güzellemesinden bahsediyorum) ve fat shaming'in bir sonucu olarak, yeme bozuklukları arasında yer alan anoreksiya ve blumia halk tarafından sağlık sorunu kabul edilirken, binge eating şişkoluk olarak görülür ve bu sorundan muzdarip kişiler çoğu zaman çevrelerinden negatif etkiye maruz kalırlar.

bu dertten muzdarip olduğum için konu özelindeki kendi fikrimi binge eating'in kendi başlığına bırakacağım. (link: https://www.suslusozluk.com/binge-eating?i=807463 bıraktım)

yeme bozukluğu olan insanların yolunda gitmeyen birşeylerle mücadele ettiğini unutmamak gerektiğini düşünüyorum. herhangibir sağlık sorunu ile mücadele eden insana nasıl kendimizce ameliyat yapmıyor ya da ilaç vermiyorsak, yeme bozukluğu olan insanlara da yönlendirme yapmamalı ve onların içerisinde bulunduğu durumu daha zorlaştırmamalıyız

13 haziran 11:09 13 haziran 11:37

1. tanım yapmak gerekirse psikiyatrik hastalıkların içinde yer aldığı tanı grubu.

daha çok anoreksiyasıyla bilinir ve bulimiasıyla beraber bilinirliği azalır. en az bilindiğini ve anlaşıldığını tahmin ettiğim ise "tıkınırcasına yeme bozukluğu" .

binge eating sorununu yaşayan bir insan olarak çevre etkenini göz ardı etmeden bu olayı değerlendirmek hem kendime hem diğer yeme bozukluğuyla baş etmeye çalışan bireylere müthiş bir haksızlık olur.

zira insanlar kendilerini kilonuz en başta olmak üzere her bir şeyiniz hakkında söz sahibi sanıyor. açıkçası beni ergenliğe girme dönemimde nur topu gibi bir yeme bozukluğuna sahip olmamı tetikleyen yegane etken bu olmuştu.

lütfen,kimseye bir uyarı veya iltifat olarak "kilo almışsın" , "kilo vermişsin" demeyin. gidin bunu demek yerine güzel filmlerden,kitaplardan bahsedin.

obez bir birey olarak "kilo vermişsin" lafına inanın hiç mutlu olmuyorum. tıpkı yeme krizi sonrası,insanların bakışları esnasında ve en mühimi aynı masada otururken bir başkasının şişmanlığı ve zayıflığının muhabbetini yaptığınızdaki gibi.

biliyorum insanları değiştirmek çok zor. ama eğer bir yeme bozukluğunuz olduğundan en ufak bir biçimde bile şüpheniz varsa lütfen yardım alın. çünkü ben çok geç farkettim.

ukte veren : (yazar: saclariminapsam)

13 haziran 09:43 13 haziran 09:44