yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (12)
  • medya (2)

  1. "artık GÜZEL SANATLARA girişte ÖZEL YETENEK sınavı YOK :

  14 bölüm, özel yetenek sınavı kapsamından çıkarıldı.

  Yükseköğretim Kurulu, 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavında özel yetenek sınavı ile öğrenci alan 14 programa merkezi yerleştirme ile öğrenci yerleştirilmesine karar verdi. Bilindiği üzere, yükseköğretim kurumlarında bazı programlara merkezi yerleştirme yerine üniversitelerce yapılan özel yetenek sınavları sonuçlarına göre öğrenci alımı yapılmaktadır. Bu kapsamda, Yükseköğretim Genel Kurulunun 10 Ekim 2019 tarihli toplantısında alınan kararla aşağıda yer alan 14 programa 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavında (YKS) merkezi yerleştirme ile öğrenci yerleştirilmesi uygun bulunmuştur.

   O BÖLÜMLER:

  Çizgi Film (Animasyon)
, Grafik, Grafik Resimleme ve Baskı, Grafik Tasarım
. Moda Giyim Tasarımı, Moda Tasarımı
, Moda ve Tekstil Tasarımı
8- Rekreasyon, Spor Bilimleri, Spor Yöneticiliği, Tekstil, Tekstil Geliştirme ve Pazarlama, Tekstil Tasarımı, Tekstil ve Moda Tasarımı"

   

  bu durum güzel sanatlara hazırlanan yeteneği olan öğrencilere karşı yapılan bir haksızlıktır. güzel sanatların yapısının bozulmaya çalışılmasıdır.  

  (link: http://chng.it/zzzFpCdBBn )

  ilgili medya:
  2
  14 ekim 11:27 14 ekim 11:31

  2. Büyükbaşlardan birinin oğlunun/kızının hayalidir, yetenek sınavlarını geçememiştir, kaldırmışlardır, evlat yerleşsin yine sınavlı girişe döner.

  malum bizim meclis kişiye özel kanun çıkarmayı çok sever.

  14 ekim 11:38

  3. Birinin süslüman kızı moda tasarımı bölümüne girememiş anlaşılan, özel üniversiteler yetmedi tabi

  14 ekim 12:12


  4. Eğitim sistemimizin tüyünü de diktiler.

  14 ekim 12:42

  5. Yoğunlukla yetenek gerektiren bir bölümde yetenek sınavının kaldırımasını hangi hanzo gerekli buldu hangi hanzo onayladı çok merak ediyorum. Her şeye bi burunlarını sokmaları lazım. Doğru olan her şeyi değiştirmeleri lazım. Şu ülkenin a dan z ye tüm büyükbaşlarını çocuklar ile değiştirseler onlar bile bilir, Yanlış düzeltilir, doğru yanlışa çevrilmez.

  14 ekim 13:22

  6. Benim lise sonuncu sinifta yetenek sinavina hazirlandigim donem ic mimarlik ve endustri urunleri tasarimi bolumunu puanla almaya baslamislardi. O zaman yikildim hayalim olan bolume gidemedim. Yaziklar olsun gercekten boyle egitim sistemine. Universiteye gecince matematik dersi olmayacak, temel desen dersleri olacak ogrenciyi optik kodlama ile yerlestirmek ne? Eger bunu yaparlarsa olacaklari soyleyeyim ne mimar sinan ne marmara ne de anadolu universitesi gsf vb. adi kalmayacak. Cunku oralara zevkine bu bolum icin yetenegi olmayan insanlar girecek. Gercekten hakeden ogrenciler ise ya bolumunu degistirmek zorunda kalacak ya da istemedikleri okula gidecek. Bu ulke de guzel sanatlar okuduguma yaniyorum bitirdiler gelecegimize olan inancimizi.

  14 ekim 14:01

  7. zaten niteliksiz onlarca üniversite mezunu var. laboratuvarda çalışma yapmayan mühendisler, mesleğinden korkan bir nesil (gizlinot: bilgisizlikten) ortada. bir de başımıza yeteneksiz sanatçılar çıkacak. Düşünsenize moda, tekstil ve animasyon bölümlerinin halini.

  14 ekim 16:22


  8. Söyleyecek şey bulamıyorum çok büyük bir haksızlık... İşin aslı, güzel sanatlar en çok torpil kullanılan yerlerdir, özellikle de özel üniversitelerde grafk tasarım, endüstriel ürün tasarımı ve iç mimarlık bölümerin hatrı sayılır bir kısmı 'sadece diploma almak' için giren birinin tanıdığı olan kişilerdir (zaten yetenek denilen şey özünde göreceli birşey işte o yetenek sınavlarında tamamen subjectif davrananlar proflarda oluyor; tabi ülkenin her bir yerinde torpil dönerken bunun önüne geçmek için bu tür bir önlem alınabileceğini düşünüyorum). Diğer yandan en çok üzüldüğüm ise, matematiği kötü olup ya da ilgisi olmayıp eğitim hayellerini daha yaratıcı alanda devam etmek isteyen insanlara haksızlık.

  15 ekim 05:38

  9. hayır, yeteneksiz girse, zorla mezun olsa ne olur onun yaptığı sanattan işten? sorusunu doğurur. madem yeteneksiz kızınızı oğlunuzu sanat okuluna itelemek istiyorsunuz verin parasını paşa paşa özel okutun. sermaye bol nasıl olsa.

  tek bildikleri başkalarının hakkını yemek. durduramıyoruz.

  15 ekim 13:21 15 ekim 13:25

  10. animasyon, moda tasarım, grafik tasarım vs gibi bölümlerden bahsediyoruz. hani ülke olarak fark yaratabileceğimiz son yılların belki de en çok talep gören bölümleri bunlar. bunlarda yetenek yerine merkezi sınav puanıyla öğrenci almak demek düpedüz adaletsizliktir. dahası eğitimde var olan kaliteyi düşürmektir.

  adı üstünde yetenek gerektiren bölümlere de her yere doldurduğunuz gibi vasıfsız, yeteneksiz, yetersiz insanları doldurun. hayal gücü olmayan, yetenek algısı sizin biçtiğiniz müfredatla sınırlı olan insanları alın bu bölümlere de. kızlarla erkeklerin yan yana asla gelmediği, kara peçeli ninelerin ön planda olduğu, öcü temalı yepyeni çizgi filmlerimiz, animasyon karakterlerimiz olur ancak bu zihniyetle. ihtiyacımız olan şey de tam olarak bu zaten.

  15 ekim 14:00