yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (56)
  • medya (1)

  56. yüz şişme olayının gerçek olduğunu bizzat deneyimlemiştim. Çok garip.. aynaya bakmasa insan bi şey hissetmiyorsun da ağzın içinden, büyü gibi.

  5 ağustos 02:42

  55. 15 gün önce diş etimin iltihaplanmasıyla bende bu kervana katıldım. diş çektirmek mesele değilde bu iltihap beni mahvetti. sıfır abartı ağzımı açamadım su bile yutamadım. kulağım, boğazım günlerce ağrıdı.4 gün boyunca iltihap kurutucu iğne yaptırdıktan ve ömrüm boyunca içtiğim ağrı kesici toplamından fazlasını bu süreçte aldıktan sonra toplam 4 dakikalık bir müdahaleyle kurtuldum. çekilirken gerçekten ne olduğunu anlamıyorsunuz fakat süreç ondan sonra biraz sıkıntılı. diş çekildikten sonra doktor içeri yiyecek kaçmaması için dikiş attı. bi de çekilen dişimin önündeki dişin bir parçasını kırmış ve bana söylemedi eve gelince kan içindeki ağzımı incelerken dişimin kırıldığını gördüm. arayıp durumu anlattığımda ya kırıldı o diş daha sonra dolgu yaparız dedi, yorum sizin. şaşkınlıktan ne diyeceğimi bilemedim. ilk gün akşama kadar kan tükürdüm ve yuttum şişliğim hiç olmadı ama buradaki yorumları okuduğum için akşama kadar buz torbasıyla dolaştım. çorba, su ve karpuzla beslendim bir müddet. araya bayram girdiği için 6 gün dikiş ağzımda durdu. bugün dikişten de ağrısız uyuşturcusuz kolay şekilde kurtuldum.(gizlinot: işlemi farklı bir doktor yaptı) şimdi kırık bir diş ve delik bir diş eti kaldı elimde.

  dişi doktora istesede istemesede tek kuruş vermeden yaptıracağım. ayrıca bu deneyimi yaşamış yada doktor arkadaşlar henüz çekim çok yeni olduğu için diş etim oyuk şekilde bu durum düzelir mi ? yemek yemeğe korkuyorum. mesaj kutuma bekliyorum sizleri. yaşadığım talihsizliği saymazsak gömülü dişleriniz yoksa çekimi gerçekten kolay bir işlemmiş. dikkat etmeniz gereken işinin ehli ve bilgilendirici bir hekim bulmak. zorunlu olmasaydı böyle hastasını bilgilendirmekten bir haber ve hatasını gizleyerek sıyılmaya çalışan bir hekime tenezzül bile etmezdim. herkese sağlıklı günler diliyorum. 

  4 ağustos 21:01

  54. Bugün öğle vakti hiç aklımda yokken çektirdim. Benim ki ameliyatsız direkt çekildi. Fakat 4 dişten biri tam çıktığı için bir nebze kolay oldu, kaldı 3 diyelim. Dişlerim köklü ve çekimi zordur bu dişte de çok korkmuştum fakat doktorum çok rahatlattı, herhangi bir can yanmama karşı sürekli “özür dilerim, tamam canım az kaldı “ gibi sözlerle rahat olmamı sağladı ve 5dk gibi bir sürede çekti.

  Ağrı kesici yazdı yemek yedim ilacımı içtim şimdilik bir sıkıntı yok. Diğerleri de bu kadar kolay geçer umarım 

  12 eylül 2019 17:30


  53. Artık tecrübeli olduğum konu, bu konuyla ilgilenenlere aktarabilirim. Temmuz ayında yine diş hekimiyle olan randevumda çekilen röntgende 20'lik dişlerimin alınması gerektiği, özellikle alt çenedeki dişler çene sinirlerine denk geldiği için sıkıntılı olabileceği söylenmişti. Öyle böyle bu zamana geldim. Zaman zaman çok hafif ağrı yapıyorlardı, başka sorun yoktu. Yani arkadaşlar, ne zaman olur bilinmez ama bu dişleri aldıracaksınız eninde sonunda. Benim bundan 3 hafta öncesine kadar sorunum yoktu kendileriyle. Sonra bi gün dilime sivri bir şey takıldı üst damakta. Bir baktım sol üst damağımda diş uç vermiş. Ama komple çıkma falan yok, sadece küçük bir uç vermiş, hala gömülü. Hani bırakayım çıksın desem, olmaz çok geride. Diş ipiyle temizleyemiyorum. ÇürüK oluşur diğer sağlam dişleri de çürütür diye korktum. Bir de kendinden güzel sıralı dişlerimi bozar diye korktum. Ama tam final haftama gelmişti o yüzden bekledim 1 hafta kadar. Sonra fakülte hastanesine gidip gösterdim. Bunlar beni muayene ettiler, üst çenemde yeterli yer olduğunu, sorun olmayacağını falan söylediler. Bir de 20'lik dişin sürmesi zaman alıyormuşmuş. Yahu ulaşamıyorum ben dişe, temizleyemiyorum yani napıyım sürmesini?! Tabii beni komple muayene ettiler, ne varsa söylediler falan da tam istediğimi alamadım ben. Tabii alt çenedekiler gömülü oldukları için ameliyat olacak. Yok efendim eczaneden serum al gel bilmem ne, kağıdı aldım çıktım. Bunlar ameliyatta sağ ve sol alt çenedeki iki dişi de alacaklardı! Neyse ki çabuk aydım da kurtuldum eziyetten.

  Finallerim bitince gittim devlet hastanesindeki çene cerrahına. O da sinirlere denk geldiği için uyuşukluk olabileceğini, ama ilerde de olsa çektirmek zorunda kalacağımı söyledi, ben kendisinden iyi elektrik aldım. Keza yanındakiler de iyiydi. Ondan hemen 2-3 gün sonrasına gün aldım. Sadece aç gelme dedi, o da başım dönmesin tansiyonum düşmesin diyeymiş. İyi ki şu fakültedekilerin eline düşmemişim. Yoksa derdest olacakmışım. Elbette ki onlar da öğreniyorlar bu işi, çok gençler, gidecek çok yolları var ama kendimizi kobay olarak mı kullandıracağız? Bu devlet hastanesindeki cerrah sadece sol tarafı altlı üstlü çekeceğini, onlar iyileşince de sağ tarafı çekeceğini söyledi. İki taraf da aynı anda çekilince nereyle yemek yiyeceksiniz arkadaşlar? O yüzden iki tarafı aynı anda çektirmeyin, en önemli tavsiyem budur. Ben günü gelince gittim. Sabah çok erken bir saatti. Önce uyuşturup ağzımı temizlediler. Önlüğümü taktım. O iğneler acıttı biraz ki ben hiç korkmam. Hatta o tam istediği gibi uyuşturmadı, bir tane daha vurdu. Rahat 1 saatten fazla sürdü operasyon. Önce üstü çekti, sonra altı. Çeneme baskı yapılırken biraz kötü hissettim, az durduk sonra devam ettik. Alttaki yana yatık olduğu için çene kemiğine müdahale etmiş. Bana operasyon bitince şişlik olmasın diye iğne yazayım mı dedi de istemedim. Evdeyim yani o sürede gerek yoktu. Zaten ilaç içeceğim, lokal anestezi almışım. Bi de ekstra iğneyi istemedim. Antibiyotik, ağrı kesici, gargara yazdı. O gün yatana kadar 15 dk arayla buz koymamı söyledi ama ben tam yapamadım onu. Anestezi etkisi geçene kadar bir şey hissetmiyorsunuz da sonrası çok kötü. Tükürmememi istemişti, hatta gerekirse yut dedi ama onu da yapmadım. Gastritim var zaten bi de kanlı tükürük mü yollayacağım mideye o kadar süre? Kuvvetli tükürmedim öyle ama yavaş yavaş akıttım. Poşet aldım elime, geldikçe onda biriktirdim. Yarım poşet dolmuştu yani. Özellikle ilk 2 gün kan gelmeye devam ediyor. 3. 4. günler hafifliyor. Ondan sonra da kesiliyor, normale dönüyor. Anestezi etkisi geçince ağrı başladı. Böyle sizin konsantrenizi bozan, ağlatan bir cins. Ağladım hatta acıdan. Doktor anestezi geçene kadar yemek yeme dedi. Karnım aç, yemek yiyemiyorum, ağzımı açamıyorum falan. Annem çorba yaptı. Hemen can havliyle onu içtim. Ağrı kesicimi aldım da kendime geldim. Bu 3-4 gün ağrı kesiciyle ayakta durdum. 8 saatte 1 içtim. Zaten etkisi geçince ağrı başlıyordu. Antibiyotiğimi de 12 saat arayla içtim, yani günde 2 kere. İlk 3 gün ağzımı açamadığım için gargara yapamadım, sonra başladım yapmaya, o da ağzı temizliyor.

  Pazartesi oldum ameliyatı, şu an 6. günümdeyim. Ağrım sızım kalmadı. Kan da gelmiyor. Korkudan diş fırçalamadım ama ağzımı rahatça açabildiğim zaman diş ipiyle temizleyip gargara yaptım. Özellikle ilk günler fırçalamayın ama diş ipi kullanabilirsiniz nazikçe. Valla daha dün dişlerimi fırçalayabildim. Dikişli yeri nazikçe yaptım da geri kalanları normal fırçaladım. Diş fırçalamak bile ne büyük nimetmiş! İlk günler sağ tarafla bile çiğneyemediğim için zor oldu ama ağrı kesici aldıktan sonra rahatlıyordum, ağzımı falan açabiliyordum, bir şeyler yiyebiliyordum. Ben çorbayı yemek olarak görmediğim için kendimi ona mahkum etmedim yani. Bu süreçte muz, meyveli yoğurt, normal yoğurt, bebe bisküvisi, süt, sebze püresi, krem peynir, zeytin ezmesi vs gibi besinlerden yararlanabilirsiniz. Ben her gün fiks 1.5 litre su içerim zaten, bu süreçte de hiç aksatmadım. İyi geliyor, siz de alışkanlık edinin. Yeşil çayımı da günde 2 kez içerim mutlaka. Ondan da taviz vermedim. İlk günden itibaren yüzüm şişmeye başladı, 3. günde en üst noktaya ulaştı, böyle eğilince bir ağırlık beni aşağı çekiyormuş gibi hissediyordum. (gizlinot: Swh) o yüzden saçlarımı tersten yıkadığım için 4. gün banyo yapabildim. Yatarken de hep sağ tarafıma yattım. İlk günler yastıkta kan görebilirsiniz, bu sebepten koruyucu bir kılıf, bez falan koyabilirsiniz yatarken. Şişlerim 4. günden itibaren büyük oranda indi. Belki şu ve yeşil çayın faydası olmuştur. Şu an orada çok az bi sertlik ve sarılık var. İnsan içine çıkabilecek durumdayım. O top gibi görüntü kayboldu. Bugün ağrı kesici kullanımını da kestim, antibiyotik kullanımı devam ediyor. O da 2-3 güne bitiyor. Doktorunuz ne verdiyse kullanın. Ağzınızın içinde dikişli yara olduğunu unutmayın. Dikişlerim de 19'unda alınacak. Rahatça yiyebiliyorum. Ama dikişlerim alınana kadar sağ tarafla yiyorum. Hayatım normale döndü diyebilirim. Uyuşukluk falan da yok. Ertelemeyin bu durumu, ne kadar erken o kadar iyi arkadaşlar. Elektriğinizin tuttuğu, düzgün bir cerrah bulun. Bir de regl döneminize denk getirmeyin. Uğraşamazsınız o halde. Bazıları bunu pazardan elma alıp gelmek gibi anlatıyor olsa da ilk birkaç gün sizi çok zorlayan, yaşam kalitenizi düşüren ama sonrasında rahat edeceğiniz bir süreç. Küçük çaplı bir ameliyat bu, hafife alınacak iş değil ama korkmayın. Benim sol taraf tamamen iyileşince sağı da çektirip kurtulacağım artık. O süreci yeniden yaşamak kötü olacak ama başa gelen çekilir. Şimdiden geçmiş olsun bunu yaptıracaklara.

  13 ocak 2018 15:30 13 ocak 2018 15:41

  52. Ortalama saat 2:30 civarında çektirdim sağ alt yirmiliğimi. Bu ikinci çektirişim. sanırım ilki daha kolay geçmişti çünkü bunun kökleri bir tarafa yamulmuştu çıkmadığı için 3 dikiş atıldı. Doktorum bir apranaks al dedi ama dayanamayıp 2,5 tane aldım aslında bir tam daha yutardım ama günlük alınması gereken doz 1375 mg dı. dayanamıyorum yani sağ bademciğimde şişti tükürük yutarkende ağırıyor. Deliricem çabuk geçsin nolur. Buz torbaları ısındı çünkü yetiştiremiyorum ve acıktım :(

  1 ağustos 2017 18:17

  51. Ya da cektirememek..

  16 temmuz 2017 05:49

  50. Gömülü olanda da normal çıkanda da bir ağrı yaşamadım çok şükür. Doktorumun başarısı olabilir ya da bünyesel bilemiyorum.

  Gömülü olanda Apranax fort kullandım.

  Çok şişlik oldu buz tutmama rağmen. İlk 3 gün ağzımı çok açamadım.

  Normal çekim olanında buz tutmadım, ağrı kesici almadım. Hafif şişlik dışında bir problemim olmadı.

  16 temmuz 2017 00:45


  49. 3 yirmilik dişimi çektirdim. hatta ikisini aynı anda çektirdim. öncelikle dişçinizi kesinlikle iyi seçmelisiniz. yıllardır bu dişçiye gidiyorum diyerek yirmilik diş çektirmek yanlıştır. benim dişçim (uyuşturulma süreleri hariç) diş etini açması çekmesi vs derken max 6-7 dk içinde hallediyor. zaten uzmanlığı gömük veya ameliyatlık dişler. buz tutmak önemlidir. 2 hafta öncesinde dişçinizin vereceği antibiyotiği tam olarak bitirmeniz gerekmektedir. temiz tutmaya çalışın o bölgeyi. ne kadar dikiş atılsa da bazen yemek kaçabiliyor yarık bölgeye. hava veya yemek artığı çok ağrı yapıyor. bende ağrı dışında herhangi bir zorlanma olmadı. amatör biri yanağınızda morarmaya da sebep olabilir. bu sebeple en önemlisi dişçi seçimidir.

  15 temmuz 2017 04:39

  48. 20 yaş dişim birde nasıl becerdiysem içerde parçalara ayrıldı bakın tam diil tek seferde çekilemez.

  üstüne önündeki 4 köklü dişi sen kek yerken içinden çıkan kabuğu hart diye ısır (herhalde diş mineside zayıflamış) o dişide kır etti iki

  hastaneden randevu aldım ağrı dayanılmaz şükür iltihaplık olmadan gidicem

  bir gece önce bakim neler oluyor diye okudum internette

  ertesi sabah ben gitmedim çünkü herhalde ölücem diyorum 4 köklü diş üstüne 20lik diş (yarı gömülü)

  1 hafta sonra artık çenemi açamıyorum gittim gene, iltihap olmuş benim hatam 10 gün ilaç tedavisi sonra çekilicek o 10 gün çektiğim acıya deymedi.

  4 köklü dişi doktor 2ye kesti hop çekti diyoki bişey varmı arkaya başlıyorum ben anlamıyorumki ne acısı sadece baskı çünkü kök fazla

  20lik diş parçalı olduğu için en zorladığı o oldu çünkü içerde minik minik kalmaması lazımmış

  4 köklü dişi 10dk çekti 20lik diş için 20dk civarı uğraştı ben ama içimden ne biliyosam dua okuyorum.

  hemen kocaman buz kütlesi verdi bana çeneme koydum

  sonrası pipetle çorba içtim 3 gün kadar benim iki diş çekildiğinden çenemi çok oynatmamam lazımdı pıhtıları bozmamak için. 3 günde göbüşüm indi :)

  korkudan dolayı yaklaşık 15 gün ağrı çektim, kimse korkmasın sakın gidin çektirin kurtulun inanın o ızdıraba deymez.

  aynı sorunu endoskopi+kolonoskopi aynı anda yaptırdım ben ondada yaşadım. millet ölümden döndüm diyordu ben ayıldım gittim simit yedim öyle kolay oldu.

  Her doktor elbette aynı diil ama o acıyla yaşamaktansa çekilsin kurtulun

  14 temmuz 2017 12:47

  47. Bir ameliyat bir normal çekimim oldu. İlk gün kesinlikle tükürmemeniz lazım. O bi hafta çok zordu ama sonrasında rahat ediyor insan

  14 temmuz 2017 09:51