sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (6)
 • medya (1)

1. birkaç ay öncesinde sosyal medya hesabında makyajsız fotoğraflarını paylaşmaya başlayan ''my pale skin'' isimli hesabın sahibi blogger/youtuber Em Ford'un fotoğraflarına yapılan yorumlar üzerine çektiği şimdilerde viral olan videonun ismi.

mutlaka izlemenizi öneririm;

(link: https://www.youtube.com/watch?v=WWTRwj9t-vU you look disgusting)

(bkz: makyajsız kötü hissetmek)

(bkz: makyajsız kadına solgun görünüyorsun demek)

6 temmuz 2015 10:57 6 temmuz 2015 11:01

2. çok duygulandigim video, gerçekten çok yararlı olmuş, kadının gücünü anlatiyor, kim ne derse desin kendini seviyor, var mi daha güzeli?

6 temmuz 2015 11:37

3. Beni değişik düşüncelere sevk eden video.

Neden herkes güzel olmak zorunda bunu anlamıyorum. Neden verilen mesaj "you are beautiful, no matter what they say" ? Yani evet kimsenin senin hakkında ne dediği cidden önemli değil. Lafım bu kısmına değil. Lafım "güzel olmayı gerektiren" kısma. Bazı insanlar güzeldir, bazıları değildir. Bir ölçüye kadar bu dediğim göreceledir. Bir ölçüden sonra görecesizleşir. Güzelliği fiziksel anlamda kullanıyorum burda. Hayatta kadınlara adledilen en önemli özellik güzellikmiş gibi davranmaya devam edildiği sürece, biz en hassas noktamız güzellikmiş gibi davranmaya devam ettiğimiz sürece ne birbirimizin ne de erkeklerin gözünde görüntüden öteye gidemeyiz zaten. Reklamlarda da kullanılırız, filmlerde de. Özgürce objeleştiririz kendimizi. Halbuki güzelliğin sadece fiziksel bir şans olduğunu kabul edip, kendi çabamızla geliştirebildiğimiz her özelliğimizin güzellikten katbekat değerli olduğunu anlayabilsek, anlatabilsek dünya değişecek. Haksız rekabet ortadan kalkacak. O zaman kimsenin kimsenin güzelliğine laf etme derdi olmayacak. Okullardaki "bullying" denilen zorbalık bitecek.

Doğal güzel olan kardeşlerimize "güzelsin" diyelim, bitsin. Güzel oldukları için onlara fırsat sunmayalım, güzel oldukları için onları sevmeyelim.

Tabi "güzellik yarışması" denilen bir kavram olan dünyada ben nelerden bahsediyorum.

edit: kadın bunu kadına anlatamadıktan sonra dünyaya nasıl anlatsın değil mi efendim.

6 temmuz 2015 14:40 6 temmuz 2015 15:53

4. Sizler için ne ifade eder bilmiyorum ama beni çok etkileyen, ağlatan video oldu. Bu derdi malesef yaşamayan bilmez. Geçtiğimiz aylarda ten makyajını bırakmak başlığına da sert bir giriş yapmıştım. Bunun sebebi bu videodaki şeyler işte.

Son bir yılda makyaj yapmaya her şeyi araştırmaya başladım. Boş zamanım da vardı bol bol. Blog açmak istedim. Sonra vazgeçtim. Makyaj yapılmamış suratım pembe sivilce izleriyle dolu. Alnımda pütürcükler var. O kadar kusurluyum ki bunu herkesin gözüne sokmak istemedim. Sokakta tabii ki makyajsız yürüyebiliyorum ancak tanımadığım insanlarla sivilcelerimi paylaşma fikri beni hep mutsuz etti.

Bu videoyu izleyip paylaştığımda kızın bir blogu olduğunu anlamamıştım. Dedim ki evet ben sivilceliyim ve bu çok normal. Kimin cildi ipek gibi? Blog açmaya, video çekmeye karar verdim. Henüz harekete geçememiş olabilirim ancak en kısa sürede halledicem bu işi.

Her kadın güzeldir. Önemli olan onun kusurlarını görmeyecek kadar onu sevmektir.

6 temmuz 2015 15:14

5. (yazar: zombiecat) ile kısmen aynı fikirdeyim.

bu video benim için bir çözüm aramaktan çok uzak. sadece makyaj yaparak kusurlarını örten kadınların bam teline dokunmak gibi bir şey amaçlamışlar. "kim ne derse desin, boşver" demektense "kimse bir şey demesin"i başarmak için neden çabalamıyoruz ki? "boşver" çok farazi bir şeymiş gibi geliyor bana. kimse bu tarz yorumları boşveremez ki. eğer videodaki kadının bana hissettirdiği gibi başkalarının fikirleri konusunda çok takıntılı biriyseniz ve kendinize güveniniz yoksa insanı depresyonla intihara bile sürükleyebilir.

bu konu başta çocuk yetiştirirken dikkat edilmesi gereken bir şey. çünkü özellikle çocuklar bu konuda çok ama çok acımasız olabiliyorlar. karşılarındaki kişi eğer kendilerinden farklıysa hemen bir dışlama, aşağılama... anne-babalar tarafından bunun yanlış olduğu öğretilerek ve çocuklara empati yeteneği kazandırarak, insanları dış görünüşe göre yargılamamayı öğreterek bu sorun aşılır.

şu anda kazık kadar olup internet aleminde çocukluk yapanlar ise maalesef düzelmeyecekler ve kendi çocuklarını da kendileri gibi vurdumduymaz yetiştirecekler. insanlar garip, internette daha bir acımasız oluyorlar. sanırım kimlikleri tam olarak afişe olmadığı için istediklerini söyleyebilmek konusunda rahat hissediyorlar kendilerini. ama bu kesinlikle eleştiri ya da dobralık olarak adlandırılamaz. tam anlamıyla acımasızlık ve şekilcilik, saygısızlık. hatta bazı söylemler hakarete bile girebilir. kimsenin kimseye bu şekilde kaba sözler sarfetmeye hakkı olduğunu sanmıyorum ve görmezden gelmek yerine cezalandırılması gerektiğini düşünüyorum.

bu dediklerim tabii ki uzun vadede çözümler. kısa vadede çözüm istiyorsak bunlarla uğraşmak gerekiyor. hakaretvari söylemleri dava etmek mesela... bu tabii ki insanların sizin "iğrenç" olduğunuzu düşünmelerine engel olmayacak ama en azından size saldırmayacaklardır. kazık kadar olmuş insanları yeni baştan eğitemezsiniz, ancak davranışlarını kendinizce kısıtlama yoluna gidebilirsiniz. böyle böyle insanlar birbirlerini oldukları gibi kabul edebilecekler benim dünyamda.

6 temmuz 2015 15:25

6. (bkz: you look disgusting)

14 temmuz 2015 22:05

ilginizi çekebilecek benzer başlıklar