girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (57)
  • medya (3)

57. reklamlarda bu hafta: foreo. hepsinin videolarinda, storylerinde bu ürün.

5 ekim 15:56

56. Artık büyük çoğunluğunun boş, leş ve insanlara hiçbir şey katmayan anlamsız videolar çektiği Youtube adlı siteye, çer çöp videolar yükleyip para kazanan insanlar topluluğuna verilen isim.

14 eylül 17:35

55. çoğunun süslü sözlüğü okuyup okuyup kudurduğuna adım gibi eminim. bunu da twitter hesaplarından dile getiriyorlar. (gizlinot: çemkirmek de olabilir.) nedense instagramda hepsi çıtı pıtı, cici ve aşırı minnoş ama twittera gelince hepsi bülbül gibi şakıyor maşallah (!) instagramda rahat rahat fikirlerini söylemeye çekindiklerini düşünüyorum.

12 eylül 16:27


54. Faydalı farklı videolar çekerek olmak istediğim. Çok takipçim olsun, para kazanayım, gezeyim diye değil. youtubeda türkçe yararlı içerik bence çok az. Kendim araştırırken hep yabancı youtuberları izliyorum. Mesela kitaplardan, biraz fizik, biraz matematikten bahsedeyim, mühendislik öğrencisi olarak neler yaptığımdan bahsedeyim vs bu konularda türk kadın youtuber bir elin parmaklarını geçmiyor oluşu beni üzüyor. Özellikle küçük kızlar, kardeşim de dahil makyaj ve oyun videoları çok çok fazla izliyor ve etkileniyor. genç kızları sadece gezmeye ve tüketmeye değil de üretmeye mühendis olmaya özendirmek istiyorum. Tabi çekingen biriyim, vaktim olur mu, kendime güvenebilir miyim, yaptığım videolardan ziyade kişiliğime, görünüşüme hakaret edilirse çok etkilenir miyim bilmiyorum. 2 yıl içinde, üniversitede bölümüm hakkında bir şeyler anlatabilecek seviyeye de gelince, eğer cesaretim olursa denemeyi düşünüyorum

21 ağustos 19:59

53. Ben bunların doğru düzgün kitap okuyanına denk gelmedim. Kimi sürekli 50 sayfalık novella okur, kimi eline bir kitap alır 20 fotoğraf koyar ama kitapta 20 sayfa ilerlemez, kimi sadece saçma sapan aforizma ve kişisel gelişim kitapları önerir. Gerçekten gördükçe sinirlerim bozuluyor.

21 ağustos 18:11

52. Dün 3-4 tanesinin ev/oda dekorasyonum videosunu izledim de hiçbirinin evinde odasında kitaba/kitaplığa dair bir şey yok. Zaten ellerinde kitap gördüğümüz de yok. Kesin zamanları yoktur. Çünkü kitap okumak boş zaman uğraşı. Bu insanları fazla abarttığımızı biliyordum, iyice emin oldum.

9 temmuz 14:00 9 temmuz 14:02

51. neden bu kadar izlendiklerini, tavsiyelerinin dikkate alındığını anlayamadığım kişiler.

bahsettiğim kanallar enes batur, orkun ışıtmak vs değil bu kanallar zaten eğlence amaçlı. bir şey öğretme hedefleri yok. ama makyaj, moda vs konularında kanal açan youtuberların bunu yaparken motivasyonlarının ne olduğunu gerçekten anlayamıyorum.

bence bir youtuberın videolarında “stil tavsiyesi, beslenme önerileri, sivilcelerden kurtulma” gibi başlıklar varsa o kişinin bu konuda bi geçmişi, birikimi, eğitimi olması gerekir. yani ben neden diyetimde neler yemem gerektiğini beleş para ve ürün için kanal açan, google’dan bulduğu bilgilerle video çeken youtuberlardan öğreneyim ki?

bana da bazen video çekmek, insanlara bir şeyler anlatmak ilgi çekici geliyor ama ben kimim ki diyorum. eğer bir gün kanal açarsam, bu gerçekten birikimim olduğu bir konuyla veya okuduğum bölümle ilgili bir kanal olur. tabi bu şekilde olan kanallar da var. örneğin çağla şikel topuklu ayakkabıyla yürüme konusunda video çekmişti ve kadın manken. ve ben çok hevesle izledim o videoyu. 

ben gerçekten bu insanların bu videoları çekerkenki motivasyonlarını, özgüvenlerinin kaynağını merak ediyorum. hadi onlar açtı, insanlar neden dinliyor anlam veremiyorum.

insanlar canan karatayı bile yeri gelince “o kalp doktoru değil mi neden beslenme konusunda bilgi veriyor” diye eleştirirken youtuberları ciddiye alıyorlar. bunu başarmak da bir beceri elbet, bunun için youtuber arkadaşları tebrik ediyorum.

belki ben fazla ciddiye aldım o da ayrı bir konu tabiki.

edit: lafım elbette sadece ciddiye alanlara. eğlence için ben de izliyorum.

5 temmuz 15:16 5 temmuz 15:17


50. haklarında bazı tespitler yapmak istediğim kişiler.

güzellik bakım kanalları için konuşacağım. türk kanalları için. yüzünde makyaj seçilen,güzel değişik makyajlar yapan epi topu birkaç kişi. karakterlerine değinmediğim için isim vermiyorum. bunun dışındakilerin çoğu bunlara özenen ve ünlü havası yaşamak isteyen genç kadınlar. tatlım kimse senin ne özel hayatını ne seyahat çantanı merak etmiyor aslında. o istediğin çoğu marka da seni iplemeyecek. birkaç ergen apla oda turu apla çantamda ne var videosu çek diyecek ve abazalar dme koşacak.

bana bir zararı var mı yok. sadece gerçekte az kişinin kar ettiği bu sektörde(!) özenip makyaj videosu alışveriş videoları çekmeleri ve bu işe yetenekleri olmamaları. herkes güzellik kanalı açmak zorunda değil. belki yemek tariflerin iyidir. belki iyi örgü örüyorsundur onu öğretir paylaşırsın. herşey makyaj değil

16 haziran 12:25

49. Bazı videoları hangi düşünceyle çektiklerini anlayamadığım kitle.

Orijinal ve replika ürünleri kıyaslarken etikten, ahlaktan, fikir hırsızlığı hakkında görüş bildirirler ama sonra bunları yarıştırırarak yine o video üstünden para kazanırlar. Ben mesela böyle bir video ile hiç bilmediğim bir ürünü merak ettim, almam ama ulaştı yani yerine video. Etiklik nerde kaldı kısacası.

New well fondöten de yine aynı şekilde muadil olarak tanıtılmış aynı kişi tarafından. o da ambalaj olarak aynı onu da almayın, aldırtmayın, videosunu çekip tanıtmayın öyleyse?

Yine başka bir youtuber twitch yayıncılarına para saçıyordu, bunları videoya alıp kendi kanalında yayınlıyordu. Uzun uzun yazmayacağım ama twitch öyle bir platform değil. Yani bağış atayım istediğimi yaptırayım sonra yayıncıların tepkilerini kanalımda yayınlayayım değil.

Her neyse sadece tutarsızca videolar çekiyorlar ve insanlar tepki gösterince işin içine etiklik giriyor.

11 haziran 19:20

48. youtube da takip ettiğim tek türk youtuber (link: https://www.youtube.com/channel/UCaiy6wwEQD4y5xIMm7bzBQw yorekok). Youtuber saçmalığından sıkıldıysanız, youtube çöplüğünde izlenesi eleştirileri var.

4 haziran 17:19