sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (26)
 • medya (0)

1. sponsorluk videoları çekmeleri ve rol de yapamayarak ürünleri yapmacık sözlerle övmeleri. canımız reklam izlemek istese kumandanın tek tuşuna basmamız zaten yeterli. öyle diy mi canım?

10 mart 2016 16:29

2. Birbirinin aynı şeyler yapmaları. Mesela no make up make up yazın youtubea, 1724920 farklı video çıkar. Ama izleyene farklı bir şey katan en fazla 5-6 tanedir. Ya da ilk buluşma makyajı, okul makyajı, iş makyajı, sevgililer günü makyajı vs.

Hepsi aynı. Bu kadar yaratıcılıktan uzak işler yapıp bu kadar para kazanan insanlar olduğunu gördükçe yazık diyorum.

10 mart 2016 16:35

3. Dünyanın en meşgul insanıymış gibi davranmaları.

Herkes high-end marka kullanıyormuş gibi davranmaları.

Sabah akşam rutinim videolarında 500 tane ürün kullanmaları.

10 mart 2016 16:40

4. görgüsüzlük mü desem görmemişlik mi ama cüzdandan ayakkabıya her şeylerinin markasını göstermeye çalışıyor bazıları bu itici.

"Senelerdir" kullandıklarını iddia ettikleri ürünlerin okunuşlarını bilmemeleri (bkz: Guerlain' e GÖRLEYNN diyenler ) yani kimse kusura bakmasın da sen bu işten para kazanıyorsan madem bir zahmet doğru okunuşunu da öğren.

Bilhassa biri inanılmaz bir seksapel kanıtlama peşinde. Yaptığı makyajlardan sonra alttan alttan bakışları dudak büzüşleri falan evlere şenlik.

Hayvan kılından yapılma fırçaları özellikle tercih etmeleri (bazısı) ve bunları "samur fırça kullanmanızı öneririm" şeklinde öve öve bitirememeleri.

10 mart 2016 16:58

5. Arka planda yanan bath and body works mumu ya da led ışıklara olan düşkünlükleri, ürünleri odaklamaya çalışırken gerekli gereksiz sürekli avuç içlerini açıp ürünün arkasına getirmeleri;

Türkçe konuşan youtuberlar için : yurtdışında doğmuş büyümüş ve yaşamakta olanlar hariç, ürün adı dışında bile İngilizce kelime kullanma sevdaları, takipçilerinin çok büyük yüzdesinin, en az yüzde ellisi muhafazakar bir toplumda değil de Oslo şehir merkezinde yaşamlarını sürdürdüklerini düşünürcesine, gelen muhafazakar yorumlara hayret etmeleri, şaşırmaları, yaratıcılıktan yoksun olup sürekli yabancı youtuberlardan "esinlenmeleri".

10 mart 2016 17:46

6. türkçe karşılığı olduğu halde büyük bir inatla makyaj ürünlerinin isimlerini ingilizce söylemeleri

özellikle bazıları sanki dünyada sadece high-end ürünler varmış gibi davranmaları

reklam marka işbirliklerinde çok yapmacık olmaları

türk örf adetlerini bildikleri halde söylenenlere yabancı bir ülkede yaşıyormuşçasına şaşırmaları

10 mart 2016 18:20

7. kesinlikle çok faydalı bir başlık olmuş. (yazar: sevenwonders ) isimli süslümüzü kutluyorum. belki youtuber/vloggerlar da girip nerede hata yapıyoruz demek için bakıp feyzalırlar.

***önemli not: bence bu eleştiriler youtuber'ın sosyal medyada var olma amacına göre değişir. mesela sevgili (yazar: bilgentolis ) kesinlikle kar amacı gütmeden, makyaj eğitimi vereceğim kaygısı taşımadan, ya da buradan yüzümü tanıtarak sonrasında ünlü olurum oyuncu olurum gibi amaçları olmadan yalnızca takipçilerinin isteği doğrultusunda günlük hayatından kesitler sunarak ilerleyen bir youtuberdır. bu nedenle ben kendisinden makyaj önerileri vs beklemiyorum veya arka planıymış vs bunlara hiç takılmıyorum. çünkü biz onu samimiyetinden ötürü izliyoruz. günlük hayatından sunduğu spontan kesitlerle onu sevdik. velhasıl kelam, kişiye göre beklenti de değişiyor kanaatimce.

sıradan bir youtuberda görmek istemediğim şeyler ise şöyle;

1-makyaj sebebiyle bu kervana katılmışsa; videolarda ürünleri uzaktan arkaya avuç içi tutmak suretiyle şöylece bir gösterip geçmek. gösterirken ürünü sallamak ve dolayısıyla net göremememize sebep olmak. (açıklama kutucuğuna ürün açıklaması yazanları tenzih ederim.)

2-müzik sesinin yüksekliğini ayarlayamamak. konuşmanın duyulmaması.

3-bozuk bir türkçe ve anlaşılmayan bir hitap şekliyle konuşmak, kelimeleri yutmak, boğuk boğuk konuşmak.

4-en önemlisi: video çekerken kamera kadrajına bakmak yerine kendilerini minik ekrandan seyretmek.

5-şayet amaç makyaj ise kanaatimce arka planı olabildiğince düz ve sade tutarak amaca odaklanılmasını sağlamak. (bkz: pixiwoo) yani öyle ışıltılı, rengarenk bir sürü obje bulunan tüylü ponponlu vs arka planlardan vazgeçmek.

6- yeni bir teknik denerken yakın çekim veya gerekirse 2 kamera kullanarak farklı açılardan görülmesini sağlamadan dümdüz uzaktan karşıdan ürünü ve uygulanışını bir çırpıda anlamamızı beklemek.

7- herkesin yaptığı gibi klasik "yok gibi makyaj" vs vs makyajlar yapmak. biri yapsa zaten yetiyor neden 100 defa aynı şeyi izleyelim?!

8-amacından sapan saçma videolar çekmek: ıvır zıvır challenge vs. yabancı youtuberlara özenip ne yaptılarsa aynen copy paste yapıp sunmak. bir kere de siz farklı bir şey bulun ve sunun.

9- en en en önemlisi, yorumlarla veya mesajlarla kendilerine bir şey soran veya danışan takipçilere hiç bir şekilde cevap vermemek. kendi çalıp kendi oynamak. bu videolara izleyen bizsek bizim sorularımıza yanıt vermemek. (aynı soruyu 50 defa soran veya durmadan öven takipçi zihniyeti istisnadır.)

10-reklam videolarını açıkça reklam diye belirtmemek. gizli reklammış gibi kendince "ürün yerleştirerek" yapmak. videoların başında bu bir reklam çekimidir diye sözlü ve yazılı olarak uyarıda bulunmamak. (açıklama kutucuğuna yazılan "ad" ibaresi yeterince açık reklam sayılmaz.)

11-reklam alınacaksa seçici davranmak her markaya atlamak, hayatında hiç kullanmadığı ve kullanmayacağı markanın ürününe "hayatımın ürünü" demek.

12-sosyal medyada çizilen ve ergen/çocuklarca da özenilen "ışıltılı" hayattan başka kesit sunmamak. (hiç kimsenin yapmadığı bir şey yapın ve günlük hayatımızda makyajla alakalı her anlamda bize ne sunarak hayatımızı kolaylaştırabilirsiniz buna kafa yorun.)

şimdilik bu kadar. ileride muhakkak devamı gelir ama yazmayacağım. çünkü bu piyasada yeni birisi çıktıkça bu liste uzaaar gider.

10 mart 2016 18:53 10 mart 2016 22:13

8. Her bir ürün için Vurgulaya vurgulaya a-ma-zing ya da ba-yıl-dım denmesi.

10 mart 2016 19:11

9. olan:

sizin fikirlerinizi çok merak ediyorum lütfen videonun altına yorum bırakıaaaaan<3<3<3<3

gerçek:

sikimde değilsiniz gelsin paracıkl......

10 mart 2016 19:16

10. ben de en çok ürün gösterirken gerekli gereksiz avuç içi göstermelerine tilt oluyorum. bir yandan sanki bunu yapmayanı dövüyorlarmışcasına, öbür taraftan bunu yapmak kendilerine bir "yeterlilik" katıyormuşcasına. net kolpa, full kolpa, hd kolpa.

10 mart 2016 19:34