girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (214)
  • medya (2)

214. Hazırlanış şekline uygun malzemelerle yendiğinde süper lezzetli yiyecek. Tahıl severler buna da bayılır eminim. Ben bir hamurişi ve tatlı delisi olarak çözümü yulafta buldum. Bir kişinin bile işine yararsa ne mutlu bana.

Birçok süslü de yazmış, okudum. Şu konuda katılıyorum onlara; yulafın kalorisi yüksektir ve lifli bir karbonhidrattır, porsiyon kontrolü ile tüketilmesi gerekir. Kalori dengesi ayarlanmaya çalışıldığında miktarı az olur ve uzun süre tok tutma işlevini yitirir. Tek başına yeterli değildir, asıl tok tutma görevini yerine getiren besin grubu olan sağlıklı yağlar ile birlikte tüketilirse maksimum fayda elde edilir. Ayrıca tok tutuşu hazmının zorluğundan kaynaklanır ve dolayısıyla gaz yapabilir. Gluten tüketemeyenlerin miktarına dikkat etmesi gerektiğini okudum ama bu konuda donanımlı olmadığım için bilgi veremeyeceğim.

Bir ton şey ekleyerek tüketmek açısından avokadoyu anımsatıyor bana. Avokadoyu ne yaptıysam sevemedim, sevmeyi çok istedim çünkü sağlıklı bir yağ olduğu için arada bir tüketmek isterdim. Yulaf ile de aynı şeyi yaşayacağımı düşündüm ama yulafı hazırlamak çok kolaydı ve bir ton malzeme eklemeden de güzel olduğunu keşfettim. tadını acayip sevdim ve başka hiçbir şeye elim gitmiyor. Alırken çok kararsız kalmıştım ama iyi ki almışım diyorum. 

Bu girdim çok uzun olacak diye 3 bölüme ayırıyorum kafamda;

1- Damak zevkine göre yulafın hazırlanışı/miktarı

2- Hazırlanış şekline göre yulafa eklenebilecek malzemeler/ kilo vermeye yönelik-kilo almaya yönelik malzemeler

3- Öneriler

Öncelikle, yulafı bir şekilde sevmediyseniz, başka bir şekilde sevebilirsiniz. Denemeye devam etmelisiniz, çünkü hazırlanış şekline göre tadı ve kıvamı acayip değişen bir gıda.

1- hazırlanış/miktar

Diyetkolik.com’a göre 1 çorba kaşığı yulaf ezmesi 37 kalori, tepeleme değil. Bu oldukça yüksek bir kalori aslında, kilo almaya ya da vermeye çalışıyorsanız aklınızda bulunsun.

Bu girdiyi ben yazdığım için benim damak tadıma uygun şekliyle anlatacağım ama denediğim ve sevmediğim öbür yöntemlerden de bahsedeceğim, miktarı da kilo vermeye çalıştığım için 3 çorba kaşığı yulaf üzerinden götüreceğim, eğer yazarken atlarsam bunu da önceden söylemiş olayım dedim. Eti lifalif kullanıyorum, başka bir marka denemedim hiç.

Hazırlanışını düşündüğümde gözümde koca bir okyanus beliriyor. Bunun kurabiyesi var, salataya tahıl olarak eklenişi var, un haline getirilmesi var, krep yapılışı var...

Ben bir şeylerle karıştırmalık yulafın tarifini vereceğim.

Yaklaşık yarım su bardağı light süt ile (sütüm hep soğuk oluyor) 3 çorba kaşığı yulafı bir çorba kasesine koyuyorum.

Bu aşamadan sonra, kullanacağım malzemelere bağlı olarak 2 seçenek var,

1.si kaseyi öylece bırakmak

2.si kaynar su koyduğum daha geniş bir kaba kaseyi oturtmak

İki yöntem de nefis oluyor. İkinci yöntemde yulaf daha çabuk şişiyor birinci yönteme göre. İkisi de ayrı ayrı tarifler ve ikisinin de yakışan malzemeleri ayrı. İlk yöntemde yulaf yarım saat içinde istediğim kıvamı alırken, ikinci yöntemde 15 dakikaya hazır oluyor.

Peki nasıl bir kıvamdan bahsediyorum?

Genel olarak yemekleri nasıl seviyorsanız öyle bence. Mesela kuru fasulye ya da nohut, nasıl seversiniz? Ya da makarna?

Ölmesin ama dirilmesin de, diyorum ben. Yumuşak ama tamamen lapa da değil. Bunun için gereken süreleri de yukarıda yazdım zaten.

Bir de şöyle bir şey aklıma geliyor, yulaf zaten şişen bir şey, ben bunu biraz şişireyim ki miktarı artsın, ama tam şişirmeyeyim, midede de biraz şişsin daha tok kalayım, hemen sindirilmesin.

Yulafı hiç ocakta pişirmeyi denemedim. Buz gibi bir kahvaltı etmek istemediğimde kullandım ikinci yöntemi hep. Bahsettiğim her şeyi kendi kafama göre deneye deneye buldum.

Denediğim bir başka yöntem daha var; Yulafı kavurdum. Boş tavaya koydum (yağsız) ve yakmadan kavurdum ve bahsettiğim şekillerde hazırladım.

Bu şekilde tüketmeyi sevmedim yulafı ama bu da kahve zevkiyle benzerlik gösterebilir. Kahvemi de çok sert sevmem. O kavruk tattan hoşlanmıyorum. Hoşlananlar denemeli diye düşünüyorum farklı bir aroması oluyor.

fırında hazırlanan granola vs. de var, eminim görmüşsünüzdür, hiç denemedim ama tekrar hatırlatmak isterim bu yöntemi de.

2- malzemeler/ kilo konusu

Basitçe 3 grupta yazdım ama 2 tarif vereceğim zaten, orada da liste olacak, sütü bu gruba dahil etmedim, çünkü ben suyla hazırlamıyorum ama öneriler kısmında anlatacağım bu konuyu.

1-yağ

2-meyve/tatlı grubu

3-ekstralar

Kilo vermek için mümkün olduğunca kaloriyi düşük tutmakta fayda var, o yüzden yağ ve tatlı grubuna dikkat etmek gerek, ekstralardan da yanlışlıkla kalori almayalım.

Benim temelde 2 tarifim var, kilo vermek için daha ılık olan tarifim uygun. Damak tadınıza hitap etmiyorsa türlü çakallıklarla waffle gibi olan tarifin kalorisini nasıl minimumda tutabilirsiniz ona da değinicem ama dediğim gibi ılık olan daha uygun. Yukarıda bahsettiğim kavrulmuş yulaf da ılık olan yulaf için daha uygun.

1-Ilık tarif

10-15 dakikada hazır.

Ilık yulafı hazırladıktan sonra bir çay kaşığı kadar toz tarçın ekliyoruz ve yarım kırmızı elma dilimliyoruz. Küp küp kesmek her kaşığa gelmesi için de daha uygun. Yulafı boş yiyip yanında elma yemek de bir opsiyon. Kalorisi gerçekten çok düşük ve 3 saat tokluk garanti. (Sadece yulaf yiyorsanız tabi.) 

Kilo vermeye çalışanlar için çok uygun çünkü elma da lifli ve volüm olarak daha doyurucu olduğu için -öbür meyvelere kıyasla- daha çok yiyip daha az kalori almak mümkün. Çok meşhur olan muzlu tariflere göre çok daha akıllıca. Ayrıca tarçın kan değerini düzenliyor zaten. Yanında büyükçe bir kupa siyah kahve. Nefis.

Peki yağ nerede?

Süte hindistan cevizi yağı katabilirsiniz. Ya da damak tadına göre fındık fıstık ceviz ekleyebilirsiniz. Ya da hindistan cevizi yağını kahveye de karıştırabilirsiniz. Badem hiç güzel olmazken fındık çok yakışır mesela. Oysa fındığı hiç sevmem ve bademe bayılırım.

Ayrıca yarım yağlı ya da tam yağlı süt de tercih edebilirsiniz, sağlıklı yağ sonuçta.

Şöyle de olabilir, 200 ml olan küçük sütlerden alıyorum ben, geriye kalan sütü kahveye de ekleyebilirsiniz. Amaç mümkün olduğunca az kalori almak benim için. Dolayısıyla ben basic tutup yanında bir haşlanmış kayısı yumurtayı tercih ederim. Söylemeye gerek yok, yumurta sarısı da sağlıklı yağ içerir zaten.

2- Waffleımsı- dikkat kalorisi cidden yüksek

Soğuk hazırlanmış yulaf

1 büyük muz

5 çilek

Opsiyonel olarak hindistan cevizi rendesi ve fındık ve kilo derdi olmayanlar için çikolata

Kilo derdi olan ya da rafine şeker tüketmek istemeyenler için opsiyonel olarak kakao, kalorisine dikkat edenler için yağı azaltılmış kakao 

Bu tarifte waffleı nasıl seviyorsanız öyle yapın bence. Ben waffleda da çok malzeme sevmem. Kalorisini en minimumda tutmak için öneri vereceğim. Muz çok kalorili, o yüzden mümkün olduğunca küçük doğrayın ki her kaşığa gelsin ve çokmuş gibi görünsün -çakallık bu- ve yarım muzla yetinmeye çalışın. Çileği arttırın, tanesi 10 kalori imiş. İsteğe göre yulafa kakao koyabilirsiniz meyveleri eklemeden önce. Yine hindistan cevizi yağı eklenebilir ya da hindistan cevizi rendesi, ama kaloriyi arttırır.

Kaloriyi arttırmak için ise çikolata parçaları eklenebilir, bal eklenebilir. Daha çok fındık ve hindistan cevizi rendesi eklenebilir. Muz olgunlardan seçilip miktarı arttırılıp daha büyük doğranabilir.

Sütsüz bir opsiyon: Yoğurda 1 kaşık yulaf atıp pul biber nane falan ekleyerek tüketebilirsiniz. 

Tekrar yazmayacağım liste olarak, çünkü zaten bahsettim yağların ekstraların meyvelerin nasıl olduğundan.

3- öneriler

Bu anlattıklarımın hepsi suyla da hazırlanabiliyormuş ama tadı nasıl olur hiçbir fikrim yok. Kalori azaltmak adına ya da sütle sevmeyenler için denenebilir, ben hiç denemedim.

Ayrıca, yanında siyah kahveyle tüketmek tokluk adına önemli bence. Kahve hem bağırsakları da çok güzel çalıştırıyor. 

Kalori azaltmak kilo vermek için önemli, çünkü o kalorileri oradan kısıp yanında bir yumurta yemek daha mantıklı. Yukarıda mümkün olduğunca nasıl kalori azaltabiliriz onu da anlattım.

Roman gibi oldu ama fasulye diye bir başlık olsa orada da böyle yazardım sanırım çünkü bir ton anlatılacak şey vardı.

25 nisan 14:05

213. bu aralar geceden kavanoza 1 yemek kaşığı yulaf içine, 1 bardak süt çilek muz chia kuru kayısı falan evde ne varsa karıştırıp buzdolabına koyup sabah kahvaltı niyetine tüketmek favorim. ama yine de korktuğum bir besin. her ne kadar sağlıklı karbonhidrat dense de fazlası kiloya dönüşür 1 öğünde 2 kaşıktan fazla tüketmemek lazım. beni bilmiş beni.

25 nisan 09:17 25 nisan 09:17

212. evimde sıklıkla tüketildiği için eti lifalif ya da benzeri yarım kiloluk paketlerden sıkılıp richland marka 3 kiloluk yulaf ezmesi aldım geçen gün metro'dan. yanılmıyorsam 26 liraydı. iri iri taneleri var. diğerlerinden daha çok sevdim. tek eksi yönü biraz tozlu olması, kullanmadan önce yıkayarak hallediyorum.

yulaf ezmesi eşittir zayıflamak isteyenlerin tükettiği bir yiyecek algısı bi tarafta, yulaf gördüğü an "auuuuuuu karbonhidrat:(((" diye başlayanlar diğer tarafta dursun. ekmek-simitle pişmiş yulaf ezmesini yan yana koysunlar, yulafı seçerim. lezzetini öyle seviyorum. bir kronik kabız olarak da bağırsaklarımın en iyi anlaştığı tahıldır. porsiyonuna, pişirme şeklinize ve yanında tükettiğiniz şeylere göre kilo alma ya da kilo verme diyetlerinize dahil edebilirsiniz. sizi tok tutma süresi de nasıl tükettiğinize göre değişecektir. diğer her besin gibi.

uzun süre tok tutuyor diyemeyeceğim ama beni tek başına tok tutan bir şey yok zaten yağ haricinde. yukarıda bir süslü de demiş, tek başına yumurta, peynir yediğimde de uzun süre tok kalmıyorum. elimizden geldiğince low carb tamam ama yani kaşık kaşık yağ yemeyi sevmiyorum, dengelemekten başka çarem yok ve yulaf ezmesi çok güzel bi' şey.

24 nisan 13:35


211. Yulaf ezmesinin kerameti proteinle birlikte tüketildiğinde ortaya çıkıyor bence. Tek başına yulaf ezmesi beni uzun süre tok tutmuyor. Tek başına yumurtayla da çok uzun süre tok kalamıyorum. Ama yulafı yumurtayla yediğimde tokluk sürem zirveye ulaşıyor. Ayrıca yulaf ezmesindeki karbonhidratın büyük kısmı liften geldiği için, liften gelen karbonhidratları da sindiremediğimiz için yulaf ezmesi yediğimizde az miktar karbonhidrat almış oluyoruz. Ben yaptığım low carb diyette miktarı abartmamak şartıyla rahatça kullanıyorum

24 nisan 12:31 24 nisan 12:31

210. gerçeği yalanı nedir bilinmez ancak beni çok tutan bir besin. sabah kahvaltımda yoğurda ilaven iki tatlı kaşığı kullanıyorum -5te kalkıyorum-, beni 12.30'a dek tok tutuyor. ayrıca inanılmaz lezzetli de geliyor bana; kaşık kaşık yiyebilirim.

14 nisan 18:17

209. Yine de siz bilirsiniz de tok falan tutmaz. Kendimizi artik kandirmayalim. Saf karbonhidrattir kendisi yani seker (icindeki proteini vucut kullanamaz ve hatta vucut efektif bir sekilde hic bir bitkisel kaynakli protein kullanmaz). Simitleri, ekmekleri birakip buna kosan icindeki liften oturu tok tuttugunu dusunuyor ama bunun icine binbir malzeme koyup yenebilir formata getirmek icin harcayacaginiz enerjiyi bence saf teregina iki yumurta kirip yutarsaniz asil o zaman tok kalirsiniz, vucudunuza da besin maddesi girmis olur - alerjisi olanlar konu disi tabii. Uzgunum ama bilimsel gercekler :(

14 nisan 11:00

208. Yoğurt (gizlinot: Tercihen süzme ve yağsız ) muz ve chia tohumu ile birlikte çok doyurucu ve lezzetli bir kahvaltıdır benim için. Şimdi çilek mevsimi de geliyor chia yerine çilekte güzel oluyor.

13 nisan 13:35


207. aperatif öğünüm. diyet yapıyorum yaklaşık 2 haftadır. vermem gereken kilolarım var. hem doyurucu olması özelliğiyle hemde methedilmesi ile aldım. 1 haftadır da kullanıyorum. ben 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 1 su bardağı süt, tarçın ve 1.5 yemek kaşığı chia tohumu atıp haşlıyorum ocakta. sonra da üstüne bir kaç kuru meyve atıyorum yiyorum. öğlen 12de yediğimde rahat akşam 7-8e kadar tok tutuyor beni. e buda bana yetiyor. o saatten sonra da yemek yenir mi ya diyorum yemiyorum. ancak yersem meyve yiyorum. bir çok tarifler var bir kaçını denedim, ama en beğendiğim en severek yediğim bu oldu :)

9 nisan 12:23

206. Sütle pişirip tarçın atıyor, üzerine çilekleri yerleştirip yiyorum kahvaltıda. Hem tok tutan, hem düşük kalorili, hem de bana göre lezzetli. Kolay hazırlanması da çok güzel, üşengeç olduğum için minimal kahvaltılar hep tercihim. Kendi zevkinize göre meyve, kuru meyve vs. Koyarak seve seve tüketebileceğiniz bir kahvaltı. Ayrıca sütle pişirince midesi bulanıp su ile pişirenler de var, o şekilde de güzel oluyormuş, soğuk sütle mısır gevreği yer gibi de yiyebilirsiniz. Yoğurtla da. Tercih tamamen sizin. Ben başta yaptığım şekilde uzun süredir yiyorum. 

Ha ri ka 

7 nisan 23:49

205. çocukluğumdan beri kahvaltı etmedim, asla öyle bir alışkanlığım olmadı, o ekmeğe reçel sürmek, ağzında zeytin gevelemek, peynir deseniz yediğim iki çeşidi var yok..corn flakes ile başladım uzun zamanlar öyl devam etti. senelerdir de yulaf ezmesi & süt ve tarçın ile öğünü geçiştiriyorum. asla haşlamam. şimdi şimdi kuru üzüm ve keçiboynuzu tozu da ekler oldum .inanılmaz lezzetli oluyor. sağlık kısmını düşünmedim hiç, ayıla bayıla yiyorum yıllardır

7 nisan 22:17