girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (14)
  • medya (0)

14. Son iki yıldır gittiğim, bu sene bu kurla sadece hayalini kurmakla yetindiğim canım ülke.

Benim yunanistan ile ilgili en sevdiğim şey kendi hallerine oluşları. Yemekleri, kültürleri bizimkinin aynısı/kopyası. Fakat sizi bu kültürle boğmak, bizim ülkedesiniz bizim gibi olacaksınız baskısı yok. İnsanları aşşırı tatlı, çoğu az buçuk türkçe biliyor zaten.  Turizm anlayışları çok düzgün, kimse sizi zorla kandırmaya dolandırmaya çalışmıyor. Türkiyedeki gibi toplum baskısı yok. Vallahi özledim. Cennet.

15 ağustos 11:10

13. Euro 7 tl olduğu için rahatça gidemediğimiz burnumuzun dibindeki ülke. 

15 ağustos 10:20

12. yemeklerini merak eden süslüler olmuş.bizim yemeklerden pek bir farkı yok hatta kahvelerimiz bile aynı diyebilirim.iklim çok benzer olduğu için insanlarımız bile baya baya benziyor bence yemek ve kültür açısından çok abartılacak bir ülke değil çünkü aynısı bizim ülkede var :D sadece reklamı iyi yapılıyor ama otelleri,çevre düzenlemeleri ve adaların mimarı yapısı derseniz 10 numara

14 ağustos 09:47


11. hiç gitmediğim halde kendimi oraya ait hissedecek kadar sevdiğim, gitmek için can attığım ülke. dillerini, müziklerini, yemeklerini çok seviyorum. görmeden bu denli sevdiğim tek şey.

13 ağustos 22:11

10. Yangın çıkmış inanılmaz üzüldüm gerçekten. Resmen ülkenin yarısı yanmış nasıl bir yangındır bu! Hala durduramamışlar atina'ya sıçramak üzere deniyordu en son haberlerde. Bazıları denize atmış kendini, bazıları denize ulaşmaya çalışırken yönlerini kaybedip ormanda kaybolarak bazıları ise uçurumun kenarında yanarak ölmüşler. Düşünsenize ya uçurumdan atlayacaksınız ya da yanarak öleceksiniz. Allah kimseye yaşatmasın çok acı çok.

24 temmuz 22:08

9. en az 187 kişi öldü diyorlar, 23 tanesi çocukmuş. çok üzücü bir durum. düşünsenize, cayır cayır yanarak hayat verdiler. ne büyük acı. insanlar kendilerini denize atmışlar kurtulmak için. hepsine sabır diliyorum.

sonra twitter'a giriyorsun, bakıyorsun insan müsveddeleri ateşin bol olsun yunanistan diye tweet atmış. ne ara bu kadar gaddar ve kötü kalpli olduk inanılır gibi değil. müslüman bir de, bir başka insanın yanarak ölmesine alkış tutuyor, daha beterini diliyor. aldıkları nefese yazık.

24 temmuz 22:00

8. an itibariyle cayır cayır yanan komşumuz.

50 ölü, 150 yaralı ve bir o kadar da ulaşılamayan insan var diyorlar. umarım bir an önce söner ve daha çok kayıp yaşamazlar.

24 temmuz 16:17


7. Benim 2.vatanımdır, vatandaşı olurum Yunanistan'ın. Şimdi gitmek isteyen suslulere biraz Yunanistandan bahsedelim.

1. Sanildigi gibi acayip bir ekonomik kriz yoktur, Türkiyeden daha ucuza sağlık/gıda/kozmetik/moda alışverisi yapabilirsiniz.

2. Yasal olarak laik ülke değildir, ama dini bu ülkede kimse önemsemez. Aşırı dindar olmadığımız ve avrupalı özellikler taşıdığımız için ortodoks diğer ülkelerce sevilmeyiz. Rusya gibi...

3. Laik olmadığı halde Yunanistan başkanı Alexis, ateisttir. Ülke çöktüğünde bütün evini arabasını satmış vekillerdende satmasını istemiştir, borçların çogunlugu bu yuzden yoktur.

4. Yunanistan'da baklava, döner, dürüm görebilirsiniz, şaşırmayın.

5. Televizyonun, bir çok yerin üstüne el işi tığla örülen işlemeleri Yunanlarda koyar, bunu Türkiyeye Rumeli Turkleri getirmiştir.

6. Sanıldıği gibi Türklerden nefret etmezler, hatta "Xanthi" bölgesinde Türkler yaşar, bu türkler Türkiye türkçesinden daha saf bir Türkçe konuşurlar.

7. Kimse kimseye karışmaz; çıplak dahi gezseniz rahatsız edilmezsiniz.

8. Plajlarda sızan gençler yazın bol olur, hatta bir Amerikan plajda yatıyorlar ancak hiç bir şeyleri çalınmıyor diye haber yapmıştı.

9. Atina pahaliyken, Selanik tam tersi ucuzdur. Bura en kalabalik bolgedir; fakat başkent Atinadır.

10. Plajda uzanirken insanlarin kalkip birden dans etmeye baslamasi sizi sasirtmasin, bu sik sik karsilasilan bir durumdur. Insanlar nesesini gostermek icin yazin sokak ortasinda bile dans ederler.

11. Hemen hemen her ülkeyle iyi diyaloglar kurarız, ancak Eski Yugoslavya Cumhuriyeti Makedonya'yla büyük sorunumuz vardır. Yunanistan bu ülkeyi tanımamaktadır, sınır kapalıdır. Çünkü; Makedonya Selanik ve çevresine verilen bölgenin adıdır ve Makedonya bayrağı Yunan kültürünün simgesidir, bayraklarınıda Yunanlardan çalmışlar fakat Fyrom tamamiyle slav topluluğudur.

12. İtalyanlar en yakın ırktır, birbirine pasaport uygulanmaz. Feribotla gidip istediginiz kadar ülkede kalabilirsiniz, çogu Yunan Italyanca bilir, Italyanlarda Yunanca bilir.

13. En büyük ittifak Yunanistan-Italya-Bulgaristan 3lüsü arasında kurulur. Bu 3 ülkeyi yanyana görürseniz sasırmayın.

14. Eşcinsel ilişkiler yasaldır, din, dil, ırk, cinsiyet, cinsel yönelim gibi konular hakkinda ayrimcilik yapanlara karsi sert prodosurler vardir. Escinseller yasal olarak sözlenip evlatlik edinebilirler, ancak bu evlenme olarak gecmez.

Benim için Türkiyeyle sınırı yoktur birlesiktir, sadece iki ayri nufus cuzdanim vardir :)

12 mayıs 2017 19:21 25 temmuz 13:01

6. İki kere gitme şansım oldu, ikisininde de sonsuz huzurla doldum.Duygusal bir bağım var sanırım, insanları da inanılmaz sıcak.Hiç unutmam Selanik'te kötü bir anımdaydım sokakta ağlayarak yürüyordum birkaç kız geldi yanıma ve iyi olmam için ellerinden geleni yaptılar.Euro alıp başını gitmeseydi bu sıralar gitmek isterdim.

5 aralık 2016 02:37

5. Ülkecek beğenmediğimiz ve kötü olduğu kanaatine vardığımız her şeyi itelediğimiz ülke.

İtelenen ünlüler sıralı tam liste (gizlinot: sdffdfhsg)

-En önemli örneği atilla taş-yam yam style sarkısını itelemiştik.(link: http://galeri7.uludagsozluk.com/264/yamyam-style_334027.jpg Hatırlayalım pls tık tık )

-turabi

-superstar ajdar

4 aralık 2016 19:27