yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (2)
  • medya (0)

  1. üniversite okumak için geldiğim abdde yüksek lisansımı da yaptım. 6 sene abdde yaşadım. son bir yıldır iş için de sık sık avrupaya gidip geliyorum. çok klasik bir türk kızı adına ve soyadına sahibim. ifşalanmayalım diye söylemeyeceğim ama melisa- melissa, aleyna- alaine, sare- sarah gibi ya da zeynep, ayşe - aisha gibi arap ismi değil. çoğu zaman adımı tekrar ediyorum tanıştığımda ve mutlaka nerelisin diye soruyorlar. daha sonra az çok artık alıştığım tepkileri oluyor.

  abdden başlayayım. üniversiteden arkadaşlarım ya da eğitim seviyesi yüksek olan insanlar turkey adını duymuş oluyorlar ve erdoğan'ı biliyorlar. istanbul'un türkiyede olduğunu bilenler de oluyor. genelde başkent sanıyorlar. istanbula gidip gelenler türk kızını çok farklı olarak tanımlıyor. mesela almanların ve rusların sarışın olması gibi türk kızlarını belli bir kalıba sokamıyorlarmış. genelde white - bazen medium dark arası ten, her renk saç ve göz rengine sahip olarak biliniyoruz. türk kızı çok konuşkan "chatty" lafını çok duydum. turistlere gösterdiğimiz ilgiden herhalde. abdde yaşayan türklerin de genelde üniversite okumaya gitmesi, ya da beyin göçü yapan kitleden olması sebebiyle türküm dediğinizde çok pozitif bir imaj oluyor. gurur duyulası. tabuları olmayan, kültürlü zeki, bakımlı kızlar olarak görüyorlar.

  avustralyaya gitmedim ama oradan gelenlerde de türk kızı imajı baya cool, abddeki gibi.

  avrupada ise durum çok farklı. kızlar genelde üniversite okumaya değil de bir dönem iki dönem erasmusa, ya da gezmeye geliyorlar. genelde amaçları da kısa zamanda çok eğlenmek, tadını çıkarmak oluyor. türkiyedeki baskıdan dolayı sanırım, fazla açılıyorlar.(kesinlikle ben yargılamıyorum gördüklerimi söylüyorum. zaten gördüm dediğim de tanıştığım kadın ve erkeklerden aldığım geri dönüşler) "türk kızı çok hızlı ilerliyor" "dışarı çıkmayı çok seviyor çok çılgın" gibi şeyleri çok duyuyorum. gurbetçilerin kızı da daha dindar bir yaklaşım sergiliyor. "aileleri korkunç oluyor, pek takılmak istemem. çok sinirlenebiliyorlar" "bir yere gittiğimizde kızlarla olduğunu belirtmek için fotograf falan atıyorlar çok garip" diyorlar.

  iki kıta arasında bariz farklar olunca yazayım dedim. beni her seferinde oldukça şaşırtıyor çünkü bu uçurum.

  17 ekim 2018 14:59

  2. İlk girdinin sahibi arkadaşıma katılmakla birlikte bir iki deneyim paylaşımı da ben yapayım. 

  Uzakdoğudaki insanlar tarafından da renk çeşitliliği nedeniyle güzel bulunuyoruz. Türk dizi ya da filmi gören bir uzak doğuluyla tanışmadım ancak burası ile iş yapan ya da eğitime gelen insanların buradaki genç insanlarda bıraktığı etki, ahlak anlayışı ve yaşama tarzlarımızın benzemesiyle oldukça pozitif. Genel olarak herhangi bir Türk’e sıcak davranırsan o da sana sıcak davranır; uzak doğulu arkadaşlar da sevecen oldukları için hep pozitif dönüş almışlar. Bir de onların gözünde %100 avrupalıyız. 

  Almanya’da doğmuş büyümüş biri olarak özellikle ergenlikte bir dönem baskıcı ailenin topluma karışmaya çalışan kızı olarak görüldük ve ne ailem baskıcı ne de ben çekingen ve özgüvensiz biriyim. Küçükken hiç bir problem yokken, 16 yaş üstü oldukça ikili ilişkilerde din ve kültür etkisiyle daha çekingen olunması ya da toplumdan dışlanırım korkusuyla almanlardan daha girişken olunması nedeniyle sorun yaşanan bölgeler mevcut ama Berlin gibi yoğun türk nüfuslu bölgelerde almanların bile azınlık olduğu okullar mevcuttu. üniversitede ise bu ayrımcılık gitgide azalıyor. Bilmiyorum tanımlayabildim mi. “Ya işte türk”ü sıkça duyarsınız. Belçika için de bu durum geçerliyken; diğer gurbetçi yoğunluklu ülkeleri bilmiyorum.

  Diğer avrupa ülkeleri ve ingiltere’de ülkeyi ziyaret eden türk turist yoğunluğuna göre değişen algılar mevcut. kuzey avrupa ülkeleri ve ingiltereye pahalılıkları nedeniyle; orta üst gelir durumlu kitlenin eğitimli vatandaşları gittiği için; genel algı: sevimli sıcak kanlı ama ispanyol-portekizli tayfası kadar da çılgın olmayan, çalışkan bir tür akdeniz insanı olarak görülmekte. Öte yandan doğu avrupa ülkelerindeki yoğunluklu Türk turist nedeniyle Avrupalılaşmaya çalışan orta doğulular olarak görülmekteyiz. 

  12 ağustos 2019 10:48 12 ağustos 2019 10:56