girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (3)
  • medya (0)

1. Ukteyi veren sevgili (yazar: kuzuranasi)

yurtdışına çıkmadan önce Türkiye cumhuriyeti vatandaşları'ndan her bir çıkış başına maliye bakanlığınca 15 tl alınmasıdır, karşılığında size bir "pul" verilir. bu  (link: http://accept.com.tr/wp-content/uploads/2016/08/yurtdısı-cıkıs-pulu.jpg pul) tek kullanımlıktır, üzerinde seri no'su yazar ve tarih içeren bir damga vardır. bakanlar kurulu kararı ile miktar belirlenir, şu anda 15 tl'ye sabittir.

muaf olan kişiler ise, 7 yaşını doldurmamış olanlar, yurtdışında oturma izni bulunanlar, pasavan(gizlinot: devletin,  komşu ülkelerin sınır bölgeleri içinde oturan kendi vatandaşlarına verdiği, kısa süreli dolaşım izni içeren belge ) gibi belgelerle çıkış yapanlar, kara, deniz, hava, demiryolu yük taşıma araçları mürettabatları ve kktc'den nüfus cüzdanı ile çıkış yapanlardır.

önce bu pulu alıp daha sonra pasaport kontrolden geçmeniz gerekir, polis tarafından kontrol edilir alınıp alınmadığı, sonrasında gönül rahatlığı ile çöpe atabilirsiniz o kadar da anlamsız bir puldur.

bence fahiş pasaport harç fiyatları ile birlikte seyahat özgürlüğüne de aykırıdır.

eskiden çok daha yüksekti 100 dolar, 50 dolar gibi rakamlar vardı. şimdi halimize şükredelim diyesi geliyor insanın ancak yine de saçma olduğunu düşünüyorum, bir kere neden alınıyor, nereye gidiyor belli değil, bu kadar elzemse neden havalimanı vergilerine yansıtılmıyor gibi türlü türlü sorular var aklımda ama ödemek zorundayız işte. her seferinde de çıkmadan son kez ülken tarafından düdüklenme hissini de iliklerine kadar yaşatıyor insana.

genelde sıra olmaz vezne önünde ama nispeten kolaylık olması için de bir öneri vereyim vezneye gitmeden, internet aracılığı ile bankadan da alıp, pul yerine ödemenin çıktısını gösterebilirsiniz.

10 şubat 17:56 10 şubat 18:23

2. (bkz: haraç)

devletin bizden eşkıya gibi haraç kesmesidir. dünyanın en pahalı pasaportunu almamız, o pasaportla cezayir'e bile gidemiyor oluşumuz yetmiyormuş gibi bir de haraç keserler, harç niyetine. ohhh.

10 şubat 19:37

3. havaalanlarında riske girmektense yolculuktan birkaç gün öncesinde bankadan çabucak yatırdığım haraç

11 şubat 02:05