yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (7)
  • medya (0)

  1. internet üzerinden yapılan yurtdışı alışverişlerinde bildiğiniz üzere €22 ve altına vergi verilmiyordu. bu rakam geçen sene €30 limitinden €22'ye inmişti, daha önce ise €75'ti. bundan sonra avrupa birliği'nden gelen her ürün için %18, geri kalan ülkelerden gelen ürünler için %20 vergi ödenecek. buna aliexpress'ten alınan 1 dolarlık ürünler de dahil. karar 31 Mayıs itibariyle yürürlülüğe geçiyor.

  (link: https://www.haberturk.com/son-dakika-yurtdisi-e-ticaret-alisverislerine-flas-vergi-duzenlemesi-2464258-ekonomi ilgili haber)

  16 mayıs 2019 18:49

  2. Devletin iyice parasını bitirip, kendi vatandaşımdan nasil para koparırımın hesabını yapması sonucu alınan kararlardan biri olarak görüyorum. Vatandaş aliexpressten şarj kablosu alırken bile üzerine devlete vergi ödeyecek yani:)

  Bu vergi Almanyada kozmetik ürünlerde 45 € üzeri alışverislerde %19 olarak hesaplanıyor.

  16 mayıs 2019 19:04

  3. zaman 20-50 centlik ürün doldurarak devlete zarar ettirme zamanı olacak.

  uygulamaya geçirdikleri gibi trollerim.

  özelden yazan süslüye yazdıklarımı aşağıya kopyalıyorum.

  vergi oluyor ama verginin alınması için gereken döküman ve eleman ihtiyacı/ elemanların zaman kaybıyla devlet zarara uğramış oluyor.

  yani ben 1 liralık ürün alıp 1.20 ödeyebilirim ama o 1 liradan aldıkları 20 kuruş için uyguladıkları prosedürler devlete zarar ettirir.

  o vergiyi almak için zaten 2-3 lira harcıyor olur devlet paket başına düştüğünde.

  avrupada muafiyet olması da bu yüzden zaten. ve trde de. 30 euro altında olan alışverişlerden ettikleri kar marjı yeterince büyük değil. pragmatik açıdan euro sınırı bulundurmak devlet açısından mantıklı. paketlerde miktara bakıp az olanlarla uğraşmayıp çok olanların peşine düşünce daha efektif vergi topluyor avrupadaki ülkeler vs.

  realistik olarak her paketten vergi toplayabileceklerini sanmıyorum zaten. toplayabilmeleri için 12783193 tane daha memur alırlarsa devlet daha fazla borca girer, yükü ağır olur.

  yine pragmatik açıdan gümrükte sadece elektronik ve kozmetikten vergi alınsa en az harcamaya en çok vergi o şekilde toplanır

  16 mayıs 2019 20:03 16 mayıs 2019 22:12


  4. şimdi olay sadece gümrük vergisindeki muafiyetin kaldırılması değil ki. gerçi bir zamanlar 150 euro falandı bu sınır onu konuşuyorduk. vay be nereden nereye?adamlar şimdi bunu tamamen kaldırdı. tamam bu durumu kötüye kullanan yok muydu? elbette vardı, ancak bu şekilde toptan herkese faturayı kestiler.

  bununla kalsa yine iyi. bunun yanında paket olarak şu da gelmiş. eğer özel tüketim vergisine tabi bir ürün getirmek isterseniz, ödeyeceğiniz gümrük vergisine ek olarak, %20 ötv ödeyeceksiniz bir de. bunu zorunlu hale getirmişler.

  şimdi burası önemli sevgili bakanımızın da dediği gibi (gizlinot: swh). hazine ve maliye bakanı 10 nisan'da bir reform paketi açıklamıştı hani. orada diyordu ki; istisna ve muafiyetler azaltılacak. orası tamam, siz bugün bir vergi muafiyetini tümden kaldırdınız zaten. onun yanında dolaylı vergileri azaltıp, dolaysız vergileri artırarak vergiyi tabana yayacağız demişti bir de. işte burada film kopuyor bende. özel tüketim vergisi dediğimiz şey, tıpkı kdv gibi bir dolaylı vergidir. siz onu azaltmak yerine, yine bizden vergi almanın yolunu bulmuşsunuz. ne güzel ya kendi dedikleriyle bile çelişen bir sistem kurmuşlar. bu mu ekonomiyi iyileştirecek, yeni yeni istihdam alanı yaratacak yani? bu paketin en önemli olaylarından biri, sözde istihdam alanı yaratarak işsizlik rakamlarını aşağı çekmekti. ancak onu yerine olsa olsa seçimler nasıl finanse ediliyor sorusunun cevabı olabilir bu durum.

  16 mayıs 2019 21:03 16 mayıs 2019 23:14

  5. para akışı en çok neredeyse ve ilgi nereye yoğunlaşmışsa resmen kokusunu alıyor herifler. gulyabani gibi çöktüler üç kuruşluk zevkimize. evet tam 3 kuruşluk zevkim vardı. elin çinlisinden aldığım 5 liralık takı tokaya bile vergi bindirdiler. huzur vermeyin zaten sık sık boğazlayın bizi. henüz donumuza kadar soyamadınız rahat etmezsiniz tabi. (gizlinot: boru soktuk g*tümüze dolanıyoruz 17 senedir bunlar ne ki?)

  16 mayıs 2019 23:54

  6. Böyle şeyler olunca hayal ediyorum: ottan çöpten vergilerle koparabildikleri kadar parayı koparmışlar tası tarağı toplayıp kaçmışlar.Anladığımız anda, hani nazi kamplı filmlerde askerler kaçtıktan sonra özgür kalanların toparlanma sahnesi vardır,tam neşeli de değil koşup memleketine gitmek de değil ama adım adım doğrulurlar.işte öyle bir şey...

  17 mayıs 2019 03:40

  7. Hazinede para kalmayınca ne yapacaklarını şaşırdılar. Her şeye vergi geldi, düşünüyorum daha neye vergi koyacaklar diye. Valla bunları gördükçe sinirim tepeme çıkıyor. Canım aliexpressi dolar 4 tl olunca kaldırmıştım. Şimdi ona da vergi geldi, geri kaldırıcam herhalde. Umarım buradaki fiyatlara rağmen oranın fiyatları+vergi uyguna gelmez, yoksa sonumuz kötü. TÜSİAD doları bu sene sonuna kadar 5-11 tl arası öngörüyor, buyrun yakınız. (gizlinot: 🚬🚬🚬)

  17 mayıs 2019 04:07