sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (10)
 • medya (3)

10. vergi muafiyetinin kaldırıldığı alışveriştir.

haberden de görüleceği üzere tamamen sıfırlanan limit ile beraber atıyorum aliexpressten alacağımız 2-3 dolarlık bir ürünün de gümrükte %20 kadar vergisini ödeyeceğiz.

aliden alsınlar, gümrükten alsınlar, ülke içinde de pahalıya satsınlar zaten zenginiz ya sıkıntı olmaz ! (gizlinot: üzgünüm ama fırsatçılara gün doğdu 3 kuruşluk ürüne 100 kuruş isteyecekler yine) (link: http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/1393390/Yeni_gune_boyle_uyandik..._Vergi_geldi__muafiyet_bitti.html taze haber)

15 mayıs 13:01 15 mayıs 13:02

9. sürekli bu konuyla ilgili mesajlar alıyorum buraya kalıcı olarak kendi deneyimlerimi yazmak istedim.

ben aliexpress, asos ve beauty bay'den başka yurtdışından bir şey almadım, diğer sitelerin prosedürlerini bilmiyorum. bu üçünden inanılmaz memnunum.

herkesin aklına genelde şu takılıyor, ya ürünlerim gümrüğe takılırsa. öncelikle buna bir açıklama getireyim. bir dönem instagramdan cilt bakım ürünleri satışı yapıyordum o dönemde birkaç siparişim gümrüğe takıldı. toplu aldığım için 50-60 euro/pound civarında ürün alıyordum ve doğal olarak gümrüğe takılıyordu.

diyelim ürününüz gümrüğe takıldı, hiç sıkıntı etmeyin. gümrük verginizi ödeyip ürününüzü alabilirsiniz. yüzde 20 oranında bir vergi oluyor. alışveriş yaptığınız siteye giriş yaptığınız e-mail adresinize aramex'ten mail gelecek. falanca ürününüz gümrüktedir şu şu banka hesabına 50 lira yatırmanız halinde ürününüz size kargolanacaktır minvalinde bir mail gelecek. oradaki banka hesabına parayı yatırıp gerekenleri yaptıktan sonra aramexi arayıp ürünün hangi kargoya verildiğini, takip nosunu ve saire öğrenebilirsiniz.

bir başka sıkıntı da kargolar. benim şimdiye kadar aldığım hiçbir ürünün dışında kargo ambalajı yoktu. dolayısıyla yurtiçiyle mi geliyor arasla mı geliyor bilemiyorum. bu yüzden size tavsiyem mutlaka evinize veya işyerinize gelmesini isteyin kargonun, adresinizi ona göre girin. çünkü dediğim gibi zaten çoğu internet sitesi takip seçeneği vermiyor, verse de parayla, bu yüzden en sağlıklısı evinize gelmesi. ha merak etmeyin siz evde yoksanız da kapının önüne bırakıp gidiyorlar. benim tüm ürünlerim kapının önüne konuyor.

şimdiye kadar bahsettiklerim asos ve beauty bay için geçerliydi (ürünleri kapı önüne koymaları aliexpress için de geçerli). aralarından asosu daha çok seviyorum, daha hızlı gönderi yapıyorlar. ama beauty bayde ürün çeşitliliği daha fazla. asosta çok sık stok dışı kalıyor ürünler.

beauty bay eğer ekstra bir shipping seçeneği seçmezseniz yaklaşık 25 gün içerisinde ürününüzü size gönderiyor. asosta bu süre daha hızlı. 2 haftada geldiğini bilirim.

asosun ambalajlaması biraz uyduruk. karton bir kutuya konuyor ürünler. hiçbir ürünüm kırık gelmedi şimdiye kadar çok şükür ama her zaman o karton paramparça olmuş şekilde teslim aldım. beauty bay kısmen daha iyi paketliyor.

son olarak da sanırım en son 20 eurolara kadar düşmüş gümrük vergi sınırları. önceden 30du. ben en son 30luk bir alışveriş yaptım ama gümrüğe takılmadı. ha mesela şöyle de olabilir 100 euroluk ürün alırsınız gümrüğe takılmayabilir, tamamen şans.

hepimize kolay gelsin. umarım bir an önce şu güzel ürünler bizim ülkemize de gelir de böyle tek tek gümrük hesaplamaları yapmayız.

edit: daha önce amazondan mario badescu ürünleri sipariş ettim ama hepsinde bir sıkıntı oldu ürünler asla elime ulaşmadı. müşteri hizmetlerine ulaşıp durumu anlattım paramı iade ettiler sıkıntı yaşamadım. geçenlerde de amazon.de den lorealin bir fondötenini sipariş ettim. ama maallll kafam ülkeyi germany seçtiğim için ürün amazona geri dönmüş. her neyse tekrar mailleştik falan 5 euro kargo ücretini kestiler sadece kalanı iade ettiler. amazondan yana pek yüzüm gülmedi yani :)

ama onun dışında bu yukarıda anlattığım beauty bay ve asos siparişlerim hakkında hiçbir sıkıntı yaşamadım. hepsi elime sağlam bir şekilde ulaştı, kaybolma gibi bir durum yaşamadım hiç.

bu arada sanki yüzlerce ürün almışım gibi upuzun şeyler yazmışım ama 100 ürün de alsanız 1 ürün de alsanız burada anlattığımdan farklı süreçler yaşamayacaksınız. bir kişiye bile bir yardımım dokunursa ne mutlu bana diyerek yazdım tüm bunları, umarım faydalı olur.

5 mart 2018 21:34 6 mart 2018 22:26

8. İleride gerçek anlamda komple yasaklayacakları alışveriştir. Hayır ne istiyorlar bizden anlamıyorum. 30 euroya düşürmüşler bi de! Ne alabileceksek 30 euroya? Kısa kısa bi hal oldular. Şimdi Black Friday'de almadığım Sigma fırça setine yanabilirim :'(

23 aralık 2016 00:05

7. Gümrükte muafiyet sınırı düşürülmüş. Bakanın açıklaması (link: http://www.cumhuriyet.com.tr/m/haber/turkiye/649330/Bakan_acikladi..._Yurt_disindan_alisveris_icin_flas_karar.html ektedir)

22 aralık 2016 16:03

6. ingiliz markalarını tek geçtiğim konu. istisnasız modayı en hızlı yakalayıp sokağa indiren ve kargolama konusunda global manada en iyi olanlar onlar. (gbkz: asos) ve (gbkz: free people) başta olmak üzere şöyle de küçücük bıcıcık (link: https://www.youtube.com/watch?v=alSZ2qqRhZA bir video) var.

7 kasım 2016 11:19

5. henüz renkli kozmetik ya da cilt bakım ürünü sipariş vermeye cesaret edemedim ama fırçalarımı vb. aplikatörleri beautybay'den alıyorum. ücretsiz kargo için alt limiti 19$, şimdiye kadar 3 kere sipariş verdim ve 2 hafta içinde elime sorunsuz ulaştılar.

yine de müşteri hizmetlerine çok iyi diyemeyeceğim. en son sipariş verdikten sonra sitede her siparişle hediye ürün yolladıklarını öğrendim, gümrükte sorun çıkaracak bir şey koyarlar da ürünlerim ulaşmaz korkusuyla müşteri hizmetlerine sipariş numaramla beraber mail attım ve hiçbir hediye koymamalarını söyledim. yanıt olarak siparişlerin ulaşma süreleriyle ilgili otomatik mail gibi bir şey geldi 2 gün sonra. cevap olarak sorumla verdikleri cevap arasında hiçbir alaka olmadığını yazdım, başka bir alakasız otomatik mail gibi bir şey geldi tekrar. azmettim tekrar mail attım "ne mana tüm bunlar siz ne yapıyorsunuz" gibilerinden, ona da cevap gelmedi. sanırım müşteri hizmetlerinde bezgin bir robot çalışıyor.

ek olarak, amazon'dan real techniques ve BS-MALL makyaj fırçaları söylemişliğim var. BS-MALL 10 gün içinde sorunsuz geldi ancak real techniques fırçalarım kargoda kayboldu. amazon'la konuştum, ödememi iade ettiler ve bana ücretsiz en hızlı kargo yöntemini sundular. hemen sipariş verdim ve fırçalarım 2 gün sonra elimdeydi.

ha bir de şimdi hatırladım, Bourjois'nın Türkiye'den çekilmesiyle birlikte bayıldığım Bourjois ruju bir cesaret Asos'tan söyledim, gümrüğe takılmadan geldi. yanlış rengi söylemişim orası ayrı(gizlinot: :( )

6 kasım 2016 18:07 6 kasım 2016 18:46

4. Yakın bir arkadaşım yurtdışına çıkıyor ve tabii birkaç sipariş vereceğim kendisine :) ve burayı çok seviyorum dolayısıyla içimden geldi bir iki kişiye daha istediklerini getirtebilirim. Daha çok olsaydı keşke ama fazla abartıp kıza da yük olmak istemem. Bu arada kesinlikle Ticari bir amacım yok fiyatı ne kadarsa o kadar. (gizlinot: bir de kargosu var tabii ) Dediğim gibi sadece içimden geldiği için.

-> bunu koyacak başlık bulamadım ama dedim ki burası da internet üzerinden ve yurtdışı alışveriş :)

5 kasım 2016 22:51 5 kasım 2016 22:53

3. bir alexander wang çanta, bir quay gözlüğü rahatça bulabileceğiniz alışveriş türüdür ayrıca. burada belki o kadar etmeyecek şeylere 3 haneli fiyatlar ödemek yerine, edebilecek şeylere daha uygun fiyatlarla sahip olabileceğinizin (link: https://www.suslusozluk.net/gorsel/videolar/34475/1 kanıtı)

3 ekim 2016 10:40

2. sipariş vermesi ayrı, paketin gelmesi ayrı, paketi açmak daha heyecanlıdır. ve evet maalesef yurtiçindeki tüm sitelerin aksine paranızın hakkını alırsınız.

26 eylül 2016 16:56

1. eğer pişti olmayı sevmiyorsanız türkiye'deki sitelerden yapılan (trendyol, morphipo vs.) daha karlı olan alışveriştir. dünyaca ünlü markaları daha uyguna bulabilir veya oldukça cüzi miktarlara ilginç tasarımları alabilirsiniz. konu sadece kıyafet değil tabii; plak, kitap gibi alışverişlerde de durum böyle. yurtdışından her konuda alışveriş yapmak için aklınızda soru işaretleri varsa, seri haline dönüşecek bir rehber geliyor, vaziyet alın. (link: https://www.youtube.com/watch?v=959tcPtja0o rehber)

26 eylül 2016 10:46