yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (7)
  • medya (0)

  1. Son olan olaylardan sonra ciddi ciddi düşündüğüm eylem.henüz hamile değilim ama hamile kaldığımda şartları iyi olan bi ülkede doğum yapmayı çok istiyorum.çocuğuma bırakacağım en güzel miras bence.sanırım sonraki çocuklara da vatandaşlık hakkı doğuyor daha sonra.

  Ünlüler çok sık yapıyo galiba bu olayı.hatta çok da tepki aldı ama bence sonuna kadar haklılar ve imkanları varken neden yapmasınlar ki..

  Ben suan bu dünyaya bi can daha getirmekten çok korkuyorum.

  17 temmuz 2016 15:59

  2. Yapmadigima deli gibi pismanim... sansiniz varsa hic düsünmeyin bu ülkede ne olacagi belli değil...

  17 temmuz 2016 16:19

  3. (link: http://www.doğumiçinamerika.com/ Doğum için Amerika) şirketini kullanan ve bu şirket yoluyla gelip toplamda 3 çocuk doğuran iki tanıdığım var, her ikisi de çok memnun kalmış görünüyorlardı. Yakından tanımıyorum o yüzden ayrıntı soramam ama onlar kullandıysa güvenilirdir diye düşündüm. Başka bir bilgim veya bu şirketle bir ilgim yok.

  Ama amerika'da yaşayan bir amerikan vatandaşının sağlık sigortası ile bile doğum yapması oldukça pahalıya geliyor (ortalama 10k, o da normal doğum ise), dolayısıyla bu şirket çok para istemese bile oldukça pahalı sayılabilecek bir girişim olur, ki bu tanıdıklarımın ikisi de son derece zengin insanlar.

  Edit: ortalama her şey dahil 30 bin dolara patlıyormuş.

  18 temmuz 2016 01:38 30 temmuz 2016 05:11


  4. 21 aylık bi anne olarak hamile olduğumu öğrendiğim anda araştırmaya başlamıştım, benim öyle amerika gibi bir planım yoktu, olsaydı o dönem yapan arkadaşımın da yardımıyla helledilebilirdi, ben isviçre vatandaşı olsun istedim. eşimin teyzesi evlenip gitmiş, çocukları isviçre vatandaşı dolayısıyla, onlardan bilgi almak istedim ama imkansıza yakın!!! eşime bazen diyorum hala "kuzenlerinden biri boşansın, sen onunla ben eşiyle evleneyim, her iki taraftan da hamilelik olsa da evlilik olduğu için dikkat çekmez. gene herkes kendi partneriyle devam eder zaten" bence bu yarlanabilir ama neden kimse yanaşmıyor!!!!

  18 temmuz 2016 10:13

  5. "yurtdışında doğum yapma ihtimalinin yanında, doğum yapmama ihtimalini de düşünün" dediğim başlıktır.

  böyle öznel bir konuda kimsenin "anne olma" arzusuna karışamam, hakkım değil.

  yine de söylemek istiyorum; siyasi savaşlar bitse bile, ki çok zor, coğrafi savaşlar başlayacak. sevgilim iklim değişikliği masterı yapıyor. anlattığına göre, böyle giderse suların yükselmesi sebebiyle "iklim mülteciliği" diye bir kavram girecek hayatımıza... suriye'den gelen insanlar gibi 3-5 milyondan bahsetmiyorum; dünyanın en kalabalık nüfuslu adalarının yaşanamaz hale gelmesi sonucu milyonların dünyaya yayılmasından bahsediyorum. şu an gündemde olmadığından ilgimizi çekmiyor ama avrupa ülkeleri sınırlara duvar örmek gibi absürd hazırlıklar içindeler. duvar örmek ne demek? kimse vatandaşlık hakkı, sığınma hakkı gibi hukuki süreçleri beklemeyecek, ülkelere yığılmalar olacak demek. korkunç değil mi?

  iç karartmak, bu zor günlerde felaket goygoyculuğu yapmak gibi bir niyetim yok, olamaz. aksine her konuda sakin kalma taraftarıyım... sadece, doğa ananın oynayacağı oyunlar karşısında dangalak devletlerin strateji oyunlarının hiçbir öneminin olmadığını sizinle paylaşmak istedim.

  ilgilenenler için (link: https://gaiadergi.com/iklim-degisikliginin-karanlik-yuzu-iklim-multecileri/ iklim değişikliğinin karanlık yüzü: iklim mülteciliği)

  18 temmuz 2016 13:33 18 temmuz 2016 13:45

  6. kıta avrupası ülkelerinde vatandaşlık toprak değil kan esasına bağlı (2005'e kadar irlanda'da toprak esası uygulanıyordu hatırladığım kadarıyla ama kötüye kullanıldığı için kaldırıldı). yani gözüne kestirdiğiniz avrupa ülkesinin bir vatandaşından çocuk yapmadığınız sürece, üzgünüm ama, bu iş zor yonca. kendimden örnek verecek olursam, dört senedir yasal olarak fransa'da ikamet ediyorum, eğer bir türk'ten çocuk yapacak olursam aşkımızın meyvesi türk vatandaşlığına ve (ana-babası üzerinden) fransız oturma iznine sahip olacak. bu masum yavru 18 yasına kadar yasal olarak fransa'da yaşarsa ancak o zaman vatandaşlığa başvurma hakkı doğacak.

  zaten bu ahval ve şerait altında yapmayın çocuk mocuk, brexit'ten sonra saniyesinde gördük ki avrupa'da da ırkçılık ve ayrımcılık had safhada, italya'da roma vatandaşlarının evlerini ateşe verdiler daha 2014'te, fransa'yı hiç anlatmayayım, amerika desen trump kapıda... uruguay'a filan kapağı atarsanız, belki.

  18 temmuz 2016 13:51

  7. İmkanınız varsa ve çocuk doğurmak istiyorsanız kesinlikle yapın.uğraştırdığı, zor olduğu kesin ama çocuğunuza hayatı boyunca verebileceğiniz en güzel hediye bu olur.bir arkadaşım babasının işi dolayısıyla california da doğuyor sadece 2 yaşına kadar orada yaşıyor ve tekrar türkiyeye dönüyorlar.18 yaşına geldiğinde çifte vatandaştı türk vatandaşlığından çıkıp abd vatandaşlığına geçti ve türkiye de yabancı öğrenciler için olan sınava girdi ardındanda türkçe yeterlilik sınavına.zaten bütün eğitim hayatı türkiyede geçtiği içinde yüksek puan alıp ankara üniversitesi hukuk fakültesine yerleşti.bizler sınav stresiyle boğuşup istemediğimiz okullara giderken kendisi yata yata girdi.size diyeceğim türkiyede kalacak olsanız yada kalmayacak olsanız bile her anlamda çok büyük avantaj.doğacak minik kalpler umarım daha özgür daha mutlu daha huzurlu bir hayata adım atarlar :)

  18 temmuz 2016 14:08