yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (21)
  • medya (2)

  21. seçme tercihi yasağıdır ve bireysel haklara müdaheledir. vestel piyasaya giriyor yurtdışından telefon satın almak yasaklanıyor. hardline nutrition piyasaya giriyor yurtdışından supplement getirmek yasaklanıyor. bir zümrenin özel isteklerini ve kaprislerini bütün ülke yaşıyor.

  hem ülke içinde benzerini üretmiyorlar, hem de yurtdışından getirmeyi yasaklıyorlar. kuzey kore tier yasalarla yönetilmek hiç güzel değil. iktidar partisi kendi çevresine vergi indirimleri, vergi sıfırlamaları, rekabetsiz ihale ile uçuk karlar gibi kapitalizmin nimetlerini sunarken, halkı komünist düzende görülen aşırı devletçi, korumacı ve sorgulanmaz düzenlemelere layık görüyor. tam bir çıkmaz.

  bu sistem içerisinde vasat ürünlere ederinden fazla para vermek zorunda kalıyoruz. ülke içinde üretim yaptığını söyleyen, aslında hammaddeyi dışarıdan getirip burada paketleyen imtiyazlı şirketler düşük kalite ile yüksek kar elde ediyorlar.

  vergiler aldı başını gitti, bir de yasaklara maruz kalmak çok can sıkıcı.

  11 temmuz 11:29 11 temmuz 11:41

  20. yurt dışı alışverişlerine getirilen vergiler ve yasaklarla iyice keriz yerine konulmaya başladık. aliexpress'ten alınan 2 liralık ürüne 10 lira vergiden sonra bir de yasak geldi. yurt dışından aldığımız aynı ürünleri burada hiç abartmıyorum beş katı fiyatına satıyorlardı biz de başka ülkeden alıyorduk, ki biz de meraklı değiliz elin çinlisinden ürün alıp iki ay ürünün gelmesini beklemeye ama ekonominin hali belli; özellikle son iki yılda hemen hemen her şeye %100(gizlinot: bazı şeylere daha fazla) zam geldi, maaşlara gelen zamlar ise ağlanacak halimize güldürecek kadar komik. durum böyle olunca biz de aynı kalite ürünü imkanlarımızı zorlamadığı için yurtdışından almaya başladık. şimdi ise onları da alamıyoruz. bir kesim paranın içeride dönmesini istiyor, ekonomiyi böyle düzeltebileceklerine inanıyor. ben de isterim ekonominin düzelmesini, ben de isterim kendi esnafıma, vatandaşıma kazandırmayı ama her ne kadar bu milleti sevsem de bir o kadar da nefret ediyorum sık sık, çünkü ben ''para içeride kalsın, benim vatandaşım kazansın.'' dedikçe benim vatandaşım beni kerizliyor, bir liralık ürünü on liraya satıyor. neden yalnızca satıcı kazanıyor? bir ara enflasyonla mücadele çok popülerdi herkes enflasyonla mücadele reklamı yapıyor kendi fiyatlarını yükseltmediklerini söylüyorlardı ama zaten kendi sattıkları ürünün fiyatı olması gerekenden yüksekti ve gelen zamlardan dolayı zarar etmiyor hala hak ettiklerinden çok kazanıyorlardı. böyle olunca da vatandaşı hem kandırmış hem kazıklamış oluyorlardı. dediğim gibi, çok isterim vatandaşım kazansın, ekonomi de düzelsin ama yok, vatandaşım kazandıkça yine ben kaybediyorum bu durumda. bir şeyler düzeltilmek isteniyorsa önce ayakkabı kutuları çıkarılsın, bu millet o ayakkabı kutularını unutmadı. bir şeyler düzeltilmek isteniyorsa önce hapislerde çürüyen sanatçılar, öğretim üyeleri, profesörler içeriden çıkarılsın. bir şeyler düzeltilmek isteniyorsa tek adam değil tüm millet sözünü geçirebilsin. bir şeyler düzeltilmek isteniyorsa alkol yasakları, yurt dışı yasakları, internet yasakları, rtük yasakları kaldırılsın. bir şeyler düzeltilmek isteniyorsa haksız yere alınan uçuk vergiler kaldırılsın. bir şeyler düzeltilmek isteniyorsa önce özgürlük kısıtlamaları kalksın, gerisi zaten gelir.

  bundan sonra (bkz: tüketmiyoruz kampanyası) çok daha önemli benim gözümde. yurt dışından alışveriş yapamadığımıza göre onlara zaten kazandırmıyoruz ama ben artık kendi esnafıma da kazandırmak istemiyorum. elimdeki makyaj malzemeleri bitince almayacağım, sigarayı bırakacağım, temel ihtiyacım olmayan hiçbir şeye para vermeyeceğim, zorunda kalmadıkça toplu taşıma kullanmayıp gideceğim yere yürüyeceğim, bankada para bırakmayacak kredi kartımı da kapatacağım... akla ne gelirse artık. bireysel olacak belki hiç etkisi olmayacak fakat kendimce protesto edeceğim. bu yalnızca yurt dışı alışveriş yasağı yüzünden değil, vergiler, zamlar, yasaklar, yıllardır yerini bulmayan adalet ve geri kalan her şey yüzünden. bir süredir aklımda vardı fakat uygulamaya koyamıyordum, artık kararlıyım.

  10 temmuz 17:30 10 temmuz 17:40

  19. Yurtdışı gelişlerde valizlerin tümü x-ray e giriyor artık malesef.. 

  10 temmuz 16:58

  18. Ülke bu konularda bana eski Sovyetler Birliği'ni hatırlatıyor. Dışarıdan alım yok, içeriden üretim yok. Dünya'da bu tür yurtdışı alışveriş yasağı olan 2 ülke var sanırım birisi Kuzey Kore diğeri Türkiye. Asos Sudan'a bile gönderim yapıyor, yeterli bence.

  10 temmuz 10:25

  17. iki gün sonra yurtdışına gidip bizzat aldığımız şeylerden de  havaalanında valizleri açtırıp vergi alırlar 

  10 temmuz 01:36

  16. Hükümet tarafından daha fazla yolunalım diye sürekli yurtdışından ürün getirmeye kısıtlama ve yasak getiriliyor. Bundan kaç sene öncesi kozmetik serbest iken strawberryden ucuz ucuz herkes parfüm sipariş ederdi. Baktılar ülke içerisinde 2,3 katına satılan kozmetik ürünlerinin satışında ciddi düşüş var hooop kozmetik girişi yasaklandı. Yurtdışından gelen ürünlere fiyat konusunda sınırlandırma getirildi, sınırı aştığınızda vergi ödemek durumunda kaldınız. İnsanlar yurtdışından telefon getirtip kullanmaya başladı ve bunu yapan insan sayısı artınca hooop kayıt ücreti 4,5 katına çıktı. Sonra baktılar aliexpress gibi sitelerden insanlar uygun fiyata birçok ürünü alabiliyorlar hooop buna da sınırlandırma geldi. Daha ne kadar sınırlandıracaksınız acaba? Kendi insanınızı düşünmeyip vergilerle daha ne kadar zengin olacaksınız? Her şeyin fiyatı kadar vergisini ödediğimiz halde bu ülkenin neden bu kadar borcu var? Ne zaman insanları üretime teşvik edip, destek vereceksiniz? Olsun ama yine de Almanya, Amerika vs. bizi kıskanıyor. Müthiş adaletsizliği, halkın sömürülüşünü kıskanıyorlardır, evet.

  10 temmuz 01:22

  15. gitsen gidemiyorsun kalsan gönül razı değil

  10 temmuz 01:16

  14. Eşek yüküyle vergi ödemediğimizi fark edip biz neden bunları burada s.kmiyoruz ki demişler. Ne üretime teşvik ederler, ne üreticinin üzerinden kalkarlar. Vatandaşının sırtına bağdaş kurup oturan bir ülke... Bu gün deseler ki şu ülkeden seni kabul ediyoruz okuduğunun, çabaladığının hakkını vereceğiz, kazandığının %40 ına göz dikmeyeceğiz, 1 dakika düşünmeden, bavul bile hazırlamadan çeker giderim. Yirmili yaşlarımın sonuna yaklaşırken ne milliyetçilik bıraktılar ne vatanseverlik.

  Çok doluyum be sözlük.

  10 temmuz 01:15

  13. Aliexpressten pek alışveriş yapmıyorum beklemek zor geliyor bana o yüzden beni engellemiyor ancak işin şöyle bir boyutu var ki yurtdışından ürün getirerek para kazanan butikler,kozmetikçiler var. Bu durum onların işini engeller ya da zorlaştırır. Hiçbir hükümetin insanların ne satın alacağına be nerden satın alacağına karışma hakkı yok. Eğer paranın ülke içinde kalmasını istiyorsanız üretimi arttırıp teşviklerde bulunursunuz üreticiye. Eti dışardan alıp sebze meyveyi ithal ederek ülke kalkınmaz. Alınan 5 ürünün vergisiyle de o borçlar kapanmaz. 

  9 temmuz 23:49

  12. Aylık 5 ürün nedir ya? Böyle bir saçmalık olamaz. Böyle saçma sapan yasaklamalar yerine ekonomiyi düzeltseler de yurtdışından alışveriş yapmak zorunda kalmasak... hem insanları yurtdışından ürün almaya mecbur bırakın, hem de yasaklayın. Bu nasıl iş yahu?! 1.5-2 aydır elime ulaşmayan 30 paketime ne olacak peki, saçmalar saçması..

  ilgili medya:
  1
  9 temmuz 23:38