girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (11)
  • medya (0)

11. Ben ilk seneden oda arkadaşlarımla çok yakın olmuştum ve kıyafetlerimizi, takılarımızı paylaşmaya başlamıştık. En başta, “Sorman bile ayıp tabi ki al.” Desek de ilerleyen zamanlarda ne kadar büyük bir hata olduğunu gördüm. Ayakkabıya kadar her şeyinizi isteyebilecek insanlar olduğunu unutmayın. Bir arkadaşım kendi dolabından hiç giyinmiyordu. Güvenebildiğiniz insanlara elbette paylaşın ama her zaman sormaları gerektiğini bilsinler. İşin cıvkı çok fena çıkıyor sonra

29 ağustos 15:16

10. -Banyoda yere çıplak ayakla basmayın.

-En sağlamından bir dolap kilidi temin edin

29 ağustos 15:04

9. oda arkadaşlarınıza "uyumlu" gözükmek adına herşeye "evet, tamam" demeyin, zamanla nasıl olsa ses etmiyor diye fikriniz sorulmaz olur.

kız yurdu survivor gibi birşeydir, her adımınızı dikkatli atın :)

14 ağustos 17:05


8. bismillah demeden dekorasyona girişmeyin, illa yavaş yavaş bir şeyler oturacak yerine.

lütfen oda arkadaşınınz sadece oda arkadaşınız olsun. özelinize sokmayın. herkes sınırını bilsin.

kimseden borç almayın, borç da vermeyin. ihtiyacı olan ürünü alıp verebilirsiniz. aç kalmıştır yemek paylaşabilirsiniz, ama para hassas bir konu o topa hiç girmeyin, herkes baba parasıyla geçiniyor.

makyaj malzemelerini, giyim eşylarını, manikür-pedikür gereçlerini ortak kullanmayın.

bilgisayarı ortak kullanmayın. sadece 1 kere oda arkadaşımın bilgisayarını kullanmak zorunda kaldım ölüm gibiydi. "ya bir şey olursa nasıl öderim" diye titredim resmen. gerek yok, kütüphaneye gidin en kötü.

densiz insanlar her yerde var, o yüzden kıymetli eşyalarınızı kilitli dolap ya da dolap içerisinde kilitli kutuya saklayın.

ortak alışverişten anlayışınız tam anlamıyla %50lik olsun. "bugün benden" anlayışı bi süre sonra göreve dönülüyor ve oda arkadaşınız alışveriş yapmayınca sizi suçlayabiliyor.

hijyene çok takılıyorsanız 1 şişe jel çamaşır suyunuz olsun hep. tuvalete girmeden şöyle bir dökün sifonu çekin.

mutlaka masa lambanız olsun. ucuzundan da olabilir. sizin yetişmesi gereken ödevinizle oda arkadaşınızın yarın sabahki finali çakışırsa sizin çalışmanız onun uyuması gerekcek. tam tersi de olabilir. bu ihtimali düşünün.

ben karşılaştım tabii herkesin kendi tercihi ama ben yemek paylaşımı konusunda çok vericiydim böyle rahat ederdim. etmiyorsanız da baştan konuşun, "kolamı neden içtin -_-" falan muahbbeti olmasın sonra.

banyoda orayı burayı çok mıncıklamayın. ben banyo tuvalet ortak bir yurtta kaldım, bir tuvaleti 32 kişiyle paylaştığınızı düşünün. tuvalet kabinine adet kanıyla "v" harfi yapan bile gördüm.(gizlinot: v for vendetta)(gizlinot: kim olduğunu görsem yalayarak temizletirdim de maalesef :/)

oda kurllarını net koyun, uymayanı uyarın. ben 2 yıl 2, 2 yıl da 4 kişilik odada kaldım(gizlinot: 4 kişi benim tercihim değildi maalesef :/). temizlik benim üzerime yıkılırdı bazen, hatta temizlik yapmasını söylediğim bi arkadaş tarafından yemediğim hakaret kalmamıştı. yani bunları çizelge bile yapabilirsiniz. herkes katılsın yok öyle o temizlesin ben batırayım.

sormak istediğiniz olursa dmden ulaşabilirsiniz. ben üniversite hayatım boyunca hep yurtta kaldım, kampüsümün içindeydi ve inanılmaz keyifli yıllardı. zorlukları olsa da öğrencilik gibi öğrencilik oluyor yurt. size evden uzaklığı hissettiriyor, biraz terbiye de ediyor. şımarıklık yapamıyorsunuz isteseniz de.

14 ağustos 11:12 14 ağustos 11:13

7. *odadakilerle samimi olun ama sınırlarınızı koruyun

*göz bandı, kulak tıkacı, domestos temin edin

*ortak alışveriş işinden uzak durmaya çalışın(her şekilde anlaşmazlık çıkıyor burda)

*yurdun verdiği dışında yedek çarşaf, kılıf vs götürün. başkasının yatağınıza oturmasından hoşnut olmayabilirsiniz -çünkü ben öyleydim ve en başta belirtmiştim bunu. oturacaksanız da lütfen yedek örtü örtülü değilse örtün diye belirtmiştim. bin kişinin oturduğu yerde oturdukları kıyafetlerle kişisel alanım kirlensin istemedim.

*memurlarla, çalışanlarla aranızı iyi tutun, kurtarıcı oluyor genelde

*aç kalırım korkusuyla dolaba ne varsa yığmayın, bozuluyor. haftalık alışveriş en iyisi.

*ne kadar büyük oda olursa olsun dolaplar yetmiyor genelde bunun için (link: https://www.google.com.tr/search?rlz=1C1NHXL_trTR777TR777&biw=1366&bih=631&tbm=isch&sa=1&ei=N21yW7DnI6TJ6AST0a7QDg&q=kuma%C5%9F+organizer&oq=kuma%C5%9F+orga&gs_l=img.3.1.0l2.9522.12157.0.14443.10.9.0.1.1.0.132.979.0j9.9.0....0...1c.1.64.img..0.10.982...0i67k1j0i30k1j0i8i30k1.0.M4nVwQ-k8w8#imgrc=D9I4ay1gdYNuWM: şu arkadaşlar) epey iş görüyor.

*kimseyle ortak çamaşır yıkamayın. hijyenik değil.

*bol bol iç çamaşırı alın.

*makyaj malzemeleri vs için çekmeceli organizerlar en iyisi diğerleri yurt ortamında kullanışlı olmaz

*oda arkadaşlarınız mutlaka kıyafet, çanta, ayakkabı, aksesuar, makyaj malzemesi isteyecektir, tavrınızı baştan koyun. belki çantaya izin verilebilir ama bugün çanta verirseniz yarın bi bakmışsınız maskarayı ortak kullanıp akşama odaya şişmiş gözlerle dönüyorsunuz.

*ışık kapatma konusunda mutlaka sorun yaşayacaksınız bir gün. göz bandı burda işe yarıyor.tabi siz de kitap okumak için ışık biraz daha açık kalsın istiyor olabilirsiniz burda da en uygun yol kitap okuma ışığı kullanmaktır.

*ayakkabılar -özellikle kışın botlar- kokabiliyor. belki evet sizinkiler kaliteli, kokmuyor ama oda arkadaşınızın pahalı ayakkabı alacak durumu olmayabilir o yüzden karbonat götürün. ayakkabıların içine serpiştirmek iş görüyor.

*borç alıp verme olayına -en azından- oda arkadaşınızla pek girmeyin.

*hijyen takıntınız varsa yurtta kalmayın. (bkz: swh)

14 ağustos 09:03 14 ağustos 09:13

6. sırlarınızı anlatmayın, can ciğer olmayın, kendinizden taviz vermeyin, o yapmıyor diye odanın işlerini amele gibi siz yapmayın. sizin alçakgnüllülüğünüzü aptallık sanıyorlar.

14 ağustos 03:01

5. kalacaginiz yurtta tuvalet/banyo ortaksa lutfen temiz birakin. banyo giderindeki saclarinizi toplayip cope atin. koca koca insanlar banyodaki sacini toplamaktan, sifon cekmekten aciz. dolayisiyla verebilecegim en iyi tavsiye kalacaginiz yurtta tuvalet/banyo odanizda olsun.

14 ağustos 00:32


4. *ortak yiyecek almayacaksanız küçük paketlerde alın. özellikle süt ve süt ürünleri, salça, ekmek vb. şeyleri. kaç defa çöpe atmak zorunda kaldığımı hatırlamıyorum.

*oda arkadaşınızla temizlik konusunda bir plan oluşturun. oda arkadaşım sene başında "çok temizimdir" diye geziyordu bir kere bile banyoyu ve mutfağı temizlediğine şahit olmadım. tiksindiğim için ben temizliyordum.

*gürültüye alışın. oda arkadaşınız olmasa bile başka odalardan biri muhakkak gürültü yapıyor.

*idare edebilecek kadar yemek yapmayı öğrenin. nereye kadar hazır gıda ve yemeksepeti?

*ben tek kişilik odada kaldığım için kıyafetlerimi odada kurutuyordum ama kıyafetlerinize sahip çıkın. çalanlar vs. olabilir.

*fazla samimiyetin olduğu yerde sorunlar çıkar, mesafeli olmak kötü bir şey değildir. buna göre davranın.

14 ağustos 00:23

3. Ben 4 sene kalabalık bir kyk yurdunda kaldım. 4 sene boyunca oda arkadaşlarım hep aynıydı. Ki ben aşırı şanslı gruptayım çünkü oda arkadaşlarım iyi insanlardı buna rağmen birkaç tavsiye verebilirim.

-Öncelikle ortak yiyecek vb şeyleri almayın, çabucak biter bir bakarsın bazı şeyleri yiyip içememişsin. Onun dışında temizlik malzemelerini ortak alabilirsiniz.

-Benim oda arkadaşlarım çok temiz kızlardı ama yine de çok fazla şeyimi paylaşmamıştırım.

-Asla mesafeyi bozmayın, ne kadar severseniz sevin illa bir kavga, tartışma yaşanıyor, bazısının yüzü orada belli oluyor.

-Hırsızlık çok duydum, hiç başıma gelmedi ama yine de dikkat edin. 

-Biz kuralları sene başında belirler, göz önünde bir yere asardık.

-Oda temizliğinin sorumluluğunu odaca üzerimize aldık, çünkü iyi temizlenmiyordu. Onu da günlere böldük, şu gün sen, diğer gün sıra x’e gelebilecek şekilde.

-Bir süre sonra bayıyor ama yine de güzel insanlar tanımama vesile oldu.

Aklıma şimdilik bunlar geldi süslüler, umarım iyi ve temiz insanlara denk gelirsiniz.

13 ağustos 23:57

2. Yurtta kalmak düşüncesi bile ciddi anlamda elimi titretiyor düşündükçe. 4 yıl yurtta kaldım. İlk yıl 3 kişilik, ikinci yıl iki kişilik - ki tanıdığım ve o zamanlar taptığım bir arkadaşımdı- kalan yıllarda tek kişilik odada kaldım. Tek kişilik odaya çıktığım ilk gün dedim ki kendime neden bu eziyeti etmişim 2 yık boyunca. En son biriyle oda paylaşmamın üzerinden yaklaşık 5 yıl geçmesine rağmen hala o travmaları yaşıyorum.

- öncelikle lütfen ama lütfen imkanınız var ise tek kişilik odada kalın. 

Yok ise;

Asla ama asla eşya paylaşımı yapmayın. Kendinizin ihtiyacı olan bir şeyi başkasından bir seferlik bile temin etmek başkasına sizin eşyalarınızda hak iddia etme izni verir, gerek yok.

Asla ama asla insanlarla hemen samimi olmayın, birlikte zaman geçirin isterseniz gezin tozun ama asla samimiyet ve bir bağ kurmayın. Klişe ve agresif bir söylem biliyorum ama sizi tanıyan insan sizi daha çok yaralar. 

Ortalıkta eşya bırakmayın.

Sınırlarınız olsun, sizin içinize sızamayacağını net bir şekilde belli eden bir duvarınız olsun ki zaman geçtikçe laubalileşemesin.

Her şeyinizi dolapta, bazada bçvs kilit altında tutun, tabii siz tatildeyken oda arkadaşınız sizin ayakkabınız ile gittiği bardan instagrama fotoğraf atmasını istemiyorsanız.

Ortak kullanım alanları çok pis olabiliyor, her zaman kendi temizlik ürünlerinizi yanınıza alın. 

Aynı yerde yaşadığınız insanlarla bunlar güvenlik, başka odadaki kızlar ya da kantin vs gibi ortamdaki görevliler olabilir, gereksiz samimiyete girmeyin. Aranız iyi olsun ama  arkadaş zaten tonlarca bulacaksınız aynı binada olmaya gerek yok.

Tüm bunların aksine yurt müdürü, sahibi gibi yetkililer ile aranızı iyi tutun. Arkanızı kollarlar.

Yurtta gizli bir aktiviteye girecekseniz alkol ya da bambaşka bir şey olabilir bu, kimseye çaktırmayın, gün gelir size karşı kullanılabilir.

13 ağustos 23:46