sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (10)
 • medya (0)

10. Ben ilk seneden oda arkadaşlarımla çok yakın olmuştum ve kıyafetlerimizi, takılarımızı paylaşmaya başlamıştık. En başta, “Sorman bile ayıp tabi ki al.” Desek de ilerleyen zamanlarda ne kadar büyük bir hata olduğunu gördüm. Ayakkabıya kadar her şeyinizi isteyebilecek insanlar olduğunu unutmayın. Bir arkadaşım kendi dolabından hiç giyinmiyordu. Güvenebildiğiniz insanlara elbette paylaşın ama her zaman sormaları gerektiğini bilsinler. İşin cıvkı çok fena çıkıyor sonra

29 ağustos 2018 15:16

9. -Banyoda yere çıplak ayakla basmayın.

-En sağlamından bir dolap kilidi temin edin

29 ağustos 2018 15:04

8. Öncelikle şunu söyleyerek başlamak istiyorum.bence herkes hayatında 1 kez de olsa yurtta kalmalı.hayata atılma yolunda çok güzel bir deneyim.her şeyi ailenize sorarak yaptığınız bir yaşamdan kendi kararlarınızı kendinizin verdiği bir yaşama adım atıyorsunuz ama aynı zamanda ailenize de bir yandan hala maddi-manevi bağlılığınız/bağımlılığınız devam ediyor.adım adım birey olma yolunda ilerliyorsunuz.liseden mezun olduktan sonra üniversite hayatında yurtta kalmadan direk eve çıkmak bence çok mantıklı bir durum değil.(lisede yurtta kalanlarınız olabilir ancak üniversitede yurtta kalmak ile lisede yurtta kalmak aynı değil.lisedeki yurt hayatı daha durağandır,üniversitede yurt hayatı daha değişkendir.)bu çok hızlı bir geçiş aşaması bence ama yurt hayatı bu konuda daha yumuşak ve istikrarlı bir geçiş aşaması sağlıyor.şimdi yurt hayatı ile ilgili şeyleri yazmaya başlamadan önce hem özel yurtta hem de kyk yurdunda kaldığımı belirterek sonunda yazmaya başlıyorum.

1-samimiyet saygısızlığı besler.

Bu bir İtalyan atasözü ve hayatımda duyduğum en mantıklı atasözlerinden biri.bunu ayrıca direk tecrübe ettiğim bir olay olduğunu da belirtmek istiyorum.yanlış anlaşılmasın size soğuk nevale olun filan demiyorum ama aranızda belli bir mesafede olsun.vıcık vıcık yani aşırı samimi bir ilişkiniz olmasın.daha sonra siz üzülürsünüz benden söylemesi.

2-uyku saatleri

Bu konu yurt hayatının en önemli konu ve sorunu arasında yer alıyor.özellikle de uykusu hassas,ışığa ve sese karşı duyarlıysanız bu konunun önemi de bir hayli artıyor.Bu konuda da baştan tavrınızı belirtmelisiniz.birbirinize olan saygıyı gösteren en önemli yapıtaşı bence bu durum.yurtlarda çoğu öğrenci 1. Öğretimdir.23.00-07.00 arasında uyunabilecek bir ortam istemek herkesin hakkıdır bana sorarsanız.oda arkadaşınız 2. Öğretim olsa bile bunu konuşmalısınız bence.çok bir seçenek yok bu konuda ya odada durmayacak ya da duracaksa ses yapmayacak.ışık konusuna gelince ışık kapanacaksa kendisine bir çalışma lambası edinmesi gerekiyor ama yok ışık kapanmayacaksa siz bir tane uyku gözlüğü edinmek zorundasınız.odada ders çalışma mevzusuna gelince sınav haftalarında sabahlama gibi planınız varsa sizin de çalışma lambası edinmeniz gerekir.şunu unutmayın yurt hayatındaki en önemli şey saygı.herkes birbirini sevecek diye bir şey yok ama herkes birbirine saygı duymak zorunda.

3-özel eşyalar

Eşyalarınızı paylaşmak ya da paylaşmamak tamamıyla sizin tercihiniz.eğer paylaşacaksanız size uyarım şu paylaşımcı olmak ile aptal yerine konup sömürülmeye başlanmak arasında gerçekten çok ince bir çizgi var.bu çok yanlış anlaşılmaya mahal verecek bir cümle oldu sanırım ama size cimri-bencil davranın demiyorum sadece uyanık olun diyorum aptal yerine konmayın diyorum.eğer başkasıyla ortak eşya kullanabilecek biri değilseniz bunu da baştan belirtin.mesela bende ortak kazak,pantolon filan kullanamayanlardanım.başkasının giydiği şeyi ben giyemem.Yurttaki hırsızlık olaylarına gelince benim allaha şükür böyle bir şey başıma gelmedi ama eşyalarınızı ulu orta her yer de bırakmayın dolabınıza kilitleyin.

4-ortak alanların kullanımı

Hem odanızın içinde hem de yurt içinde ortamın temizliği ve düzenini bozmayın.yurttaki temizlik görevlileri de insan sonuçta.özellikle de kyk yurdundaki temizlik görevlileri haftaiçi hergün odaları temizliyorlar.(benim kaldığım özel yurtta haftada 1 veya 2 kez temizlik oluyordu.)benim kaldığım özel yurtta banyo odanın içindeydi büyük ihtimal diğer özel yurtlarda da böyledir,kaldığım kyk yurdunda da banyo odanın içindeydi ama belki eski kyk yurtlarında böyle değildir neyse çok uzattım velhasıl kelam oda içinde de olsa katta da olsa tuvalet ve banyoları temiz kullanmaya çok özen gösterin.duştan çıkarken dökülen saçlarınızı filan alın sonra gider tıkanır ayaklarınız kirli suda duş almak zorunda kalırsınız.ve 1 saat banyoyu işgal etmeyelim bu da çok önemli bir konu.bunun dışında odada yıkanmamış bardak,artık meyve,bisküvi filan bırakmamalısınız sonra odanızı börtü böcek basabilir haberiniz olsun.yiyecek konusuna girince aklıma geldi.çay,kahve bardaklarınızı hemen yıkamazsanız eğer içi sararıyor.sonra içinin bembeyaz olması için çok uğraşırsınız bu konuyu da atlamayayım dedim.eğer benim gibi evde bir kez bile bulaşık yıkamadıysanız daha önceden bardakların akıbetinin bu olacağını bilmezsiniz:(

5-gürültü

Yurt hayatı ister istemez gürültülü oluyor.sonuçta bir sürü insanla aynı çatı altında yaşıyorsunuz.bunun 1.öğretimi var,2. Öğretimi var,devam zorunluluğu olmayan bazı bölümleri var,hasta olanı var.kısacası var da var.ama belli saatlere de uymak lazım.nasıl oturduğunuz apartmanda belli bir saatten sonra gürültü yapmıyorsanız burada da bu şekilde olmalı.sizin belki sınav haftanız olmayabilir ama başka bölümlerin sınav haftası olabilir.(örnek:tıp,İngilizce hazırlık,ilahiyat hazırlık,besyo vb.)

6-yurt hayatında şaşırılacak şeylerle de karşılaşabilirsiniz.

Mesela ben özel yurtta kalırken yurt sahibinin evi(20-35 yaş arasında erkek) bizim yurdu görüyordu.adam yurttaki nöbetçi görevliyi göndermişti kışın hava soğukken oda penceresi açık diye,başka bir odanın da terasının ışığı açık ama kimse yok diye göndermiş.sapık mıydı neydi bilmiyorum ama yurt hayatımda beni çok şaşırtan bir şeydi.demek istediğim böyle ilginç şeylerde olabilmekte.

7-sosyal ilişkiler

En önemlisi gerçekten ama gerçekten saygı.kimseyi sevmek zorunda değilsiniz ama herkese saygı duymak zorundasınız.insan karşındakini kendisi gibi sanır diye bir laf var ya bu kesinlikle doğru bir söz bunu üniversitede özellikle de üniversite yurt hayatında bunu herkes gibi siz de tecrübe edeceksiniz.ama maalesef siz çok saygılı,naif ve kibar olsanız bile karşınızdaki böyle olmayabiliyor.eğer oda arkadaşınız/arkadaşlarınızla bir problem varsa ve çözelemiyorsa,odanızda rahat değilseniz eğer gündelik yaşamınızda sizi etkilemeye ve mutsuz etmeye başlamış demektir.bunu sakın hasır altı yapmayın ve en kısa sürede çözüme kavuşturun derim ben.oda değişikliği mi yaparsınız yoksa yurdunuzu mu değiştirirsiniz yoksa eve mi çıkarsınız bilmem ama sorunlu insan/insanlarla yolunuza devam edebileceğinizi pek sanmıyorum.

8-ortak alınan eşyalar:

bu odadan odaya değişen bir durum.bazı odalarda hiçbir şey ortak alınmaz bazı odalarda neredeyse her şey ortak alınır.alınan şeyler çeşitlilik gösterebilir.

-sabun

-deterjan

-havlu kağıt

-kahve&çay&şeker

-içme suyu

-tuvalet kağıdı:erkek yurtlarını bilmem ama kız yurtlarında tuvalet kağıdı ortak ya da sırayla alınıyor.(ortak alınması daha mantıklı çünkü sırayla olunca birinin cebinden çok birinin cebinden az para çıkabiliyor.sen bilinen bir markanın 3 katlısını alıyorsun 16’lı olandan,bir başkası adı sanı bilinmeyen bir markanın tek katlı 8’lisini alıyor.ayrıca birine 3 kez sıra geliyor,bir diğerine 2 kez sıra geliyor araya yaz tatili giriyor.2 kez sıra gelen başka odaya geçiyor ya da yurttan gidiyor adil olmuyor anlayacağınız.)

9-yurt hayatında özlenilen şeyler

a)Anne yemekleri:anne yemeklerinin özlenmeme gibi bir ihtimali yok ki zaten.dünyanın en lezzetli yemekleri.bir de her gün taze ve sıcacık yemekler nerde yurt yemekleri nerde

b)Yalın ayak dolaşmak:bu anlatılacak gibi bir şey değil.benim anne yemeğinden sonra en çok özlediğim 2. Şey bu.

c)Odada yalnız kalmayı özlemek:bu çok nadir bir durum olacak yurt hayatınızda.benim gibi yalnızlığı,sessiz sakin ortam seviyorsanız bu da çok özleyeceğiniz bir şey olacaktır.

d)Hazır yıkanmış ütülenmiş giysiler:insanı ister istemez çok üzen şey bence bu durum.

e)Hızlı sınırsız internet:sınırsızca 1080p yabancı dizi ve film izlemek artık kesinlikle tatlı bir hayal sizin için evinize gidince izliyecez onu da napalım.

f)kışın kahvaltıda taze sıkılmış portakal suyu içmek/teleziyon izlerken patlamış mısır veya kestane yemek de özleniyor kış akşamlarında.

Son olarak yurt hayatı o kadar kötü bir şey değil hatta bence birçok güzel yanı var.yepyeni insanlarla tanışıyorsun,yepyeni bir çevren oluyor.hayatında ilk defa tek başına planlamayı,programlamayı ve faaliyete geçmeyi deneyimliyorsun.ayrıca bu programlama ve yapma işi de tek yönlü eğitim üstüne değil hayatındaki her konu için böyle.kendi kararlarını kendin verip kendi hayatına kendin yön veriyorsun.tabi yaptığın her şey her zaman iyi ve doğru sonuçlar vermeyebiliyor ama sonuçta ya deneme yanılma yoluyla başarıya ulaşıyorsun ya da kendi verdiğin kararın sonucuna katlanıyorsun.kısaca kendi ayaklarının üstünde duruyorsun.ayrıca hata yapmakta kötü bir şey değil büyüklerde hata yapıyor.hayat zaten böyle bir şey herkes hata yapıyor.bu yüzden hata yapmaktan falan hiç korkmayın.cesaretle yola devam.tekrar tekrar gerekirse tekrar deneyin.

kısaca yurtta kalmak size çok şey katacaktır,üzülenler varsa bence boşuna üzülmesin.

not:aynı girdi yurtta kalmak adlı başlıktada mevcuttur.o başlığı okumayanlar için buraya da eklemek sizin için faydalı olur diye düşündüm.

29 ağustos 2018 13:51 29 ağustos 2018 15:06

7. oda arkadaşlarınıza "uyumlu" gözükmek adına herşeye "evet, tamam" demeyin, zamanla nasıl olsa ses etmiyor diye fikriniz sorulmaz olur.

kız yurdu survivor gibi birşeydir, her adımınızı dikkatli atın :)

14 ağustos 2018 17:05

6. bismillah demeden dekorasyona girişmeyin, illa yavaş yavaş bir şeyler oturacak yerine.

lütfen oda arkadaşınınz sadece oda arkadaşınız olsun. özelinize sokmayın. herkes sınırını bilsin.

kimseden borç almayın, borç da vermeyin. ihtiyacı olan ürünü alıp verebilirsiniz. aç kalmıştır yemek paylaşabilirsiniz, ama para hassas bir konu o topa hiç girmeyin, herkes baba parasıyla geçiniyor.

makyaj malzemelerini, giyim eşylarını, manikür-pedikür gereçlerini ortak kullanmayın.

bilgisayarı ortak kullanmayın. sadece 1 kere oda arkadaşımın bilgisayarını kullanmak zorunda kaldım ölüm gibiydi. "ya bir şey olursa nasıl öderim" diye titredim resmen. gerek yok, kütüphaneye gidin en kötü.

densiz insanlar her yerde var, o yüzden kıymetli eşyalarınızı kilitli dolap ya da dolap içerisinde kilitli kutuya saklayın.

ortak alışverişten anlayışınız tam anlamıyla %50lik olsun. "bugün benden" anlayışı bi süre sonra göreve dönülüyor ve oda arkadaşınız alışveriş yapmayınca sizi suçlayabiliyor.

hijyene çok takılıyorsanız 1 şişe jel çamaşır suyunuz olsun hep. tuvalete girmeden şöyle bir dökün sifonu çekin.

mutlaka masa lambanız olsun. ucuzundan da olabilir. sizin yetişmesi gereken ödevinizle oda arkadaşınızın yarın sabahki finali çakışırsa sizin çalışmanız onun uyuması gerekcek. tam tersi de olabilir. bu ihtimali düşünün.

ben karşılaştım tabii herkesin kendi tercihi ama ben yemek paylaşımı konusunda çok vericiydim böyle rahat ederdim. etmiyorsanız da baştan konuşun, "kolamı neden içtin -_-" falan muahbbeti olmasın sonra.

banyoda orayı burayı çok mıncıklamayın. ben banyo tuvalet ortak bir yurtta kaldım, bir tuvaleti 32 kişiyle paylaştığınızı düşünün. tuvalet kabinine adet kanıyla "v" harfi yapan bile gördüm.(gizlinot: v for vendetta)(gizlinot: kim olduğunu görsem yalayarak temizletirdim de maalesef :/)

oda kurllarını net koyun, uymayanı uyarın. ben 2 yıl 2, 2 yıl da 4 kişilik odada kaldım(gizlinot: 4 kişi benim tercihim değildi maalesef :/). temizlik benim üzerime yıkılırdı bazen, hatta temizlik yapmasını söylediğim bi arkadaş tarafından yemediğim hakaret kalmamıştı. yani bunları çizelge bile yapabilirsiniz. herkes katılsın yok öyle o temizlesin ben batırayım.

sormak istediğiniz olursa dmden ulaşabilirsiniz. ben üniversite hayatım boyunca hep yurtta kaldım, kampüsümün içindeydi ve inanılmaz keyifli yıllardı. zorlukları olsa da öğrencilik gibi öğrencilik oluyor yurt. size evden uzaklığı hissettiriyor, biraz terbiye de ediyor. şımarıklık yapamıyorsunuz isteseniz de.

14 ağustos 2018 11:12 14 ağustos 2018 11:13

5. *odadakilerle samimi olun ama sınırlarınızı koruyun

*göz bandı, kulak tıkacı, domestos temin edin

*ortak alışveriş işinden uzak durmaya çalışın(her şekilde anlaşmazlık çıkıyor burda)

*yurdun verdiği dışında yedek çarşaf, kılıf vs götürün. başkasının yatağınıza oturmasından hoşnut olmayabilirsiniz -çünkü ben öyleydim ve en başta belirtmiştim bunu. oturacaksanız da lütfen yedek örtü örtülü değilse örtün diye belirtmiştim. bin kişinin oturduğu yerde oturdukları kıyafetlerle kişisel alanım kirlensin istemedim.

*memurlarla, çalışanlarla aranızı iyi tutun, kurtarıcı oluyor genelde

*aç kalırım korkusuyla dolaba ne varsa yığmayın, bozuluyor. haftalık alışveriş en iyisi.

*ne kadar büyük oda olursa olsun dolaplar yetmiyor genelde bunun için (link: https://www.google.com.tr/search?rlz=1C1NHXL_trTR777TR777&biw=1366&bih=631&tbm=isch&sa=1&ei=N21yW7DnI6TJ6AST0a7QDg&q=kuma%C5%9F+organizer&oq=kuma%C5%9F+orga&gs_l=img.3.1.0l2.9522.12157.0.14443.10.9.0.1.1.0.132.979.0j9.9.0....0...1c.1.64.img..0.10.982...0i67k1j0i30k1j0i8i30k1.0.M4nVwQ-k8w8#imgrc=D9I4ay1gdYNuWM: şu arkadaşlar) epey iş görüyor.

*kimseyle ortak çamaşır yıkamayın. hijyenik değil.

*bol bol iç çamaşırı alın.

*makyaj malzemeleri vs için çekmeceli organizerlar en iyisi diğerleri yurt ortamında kullanışlı olmaz

*oda arkadaşlarınız mutlaka kıyafet, çanta, ayakkabı, aksesuar, makyaj malzemesi isteyecektir, tavrınızı baştan koyun. belki çantaya izin verilebilir ama bugün çanta verirseniz yarın bi bakmışsınız maskarayı ortak kullanıp akşama odaya şişmiş gözlerle dönüyorsunuz.

*ışık kapatma konusunda mutlaka sorun yaşayacaksınız bir gün. göz bandı burda işe yarıyor.tabi siz de kitap okumak için ışık biraz daha açık kalsın istiyor olabilirsiniz burda da en uygun yol kitap okuma ışığı kullanmaktır.

*ayakkabılar -özellikle kışın botlar- kokabiliyor. belki evet sizinkiler kaliteli, kokmuyor ama oda arkadaşınızın pahalı ayakkabı alacak durumu olmayabilir o yüzden karbonat götürün. ayakkabıların içine serpiştirmek iş görüyor.

*borç alıp verme olayına -en azından- oda arkadaşınızla pek girmeyin.

*hijyen takıntınız varsa yurtta kalmayın. (bkz: swh)

14 ağustos 2018 09:03 14 ağustos 2018 09:13

4. sırlarınızı anlatmayın, can ciğer olmayın, kendinizden taviz vermeyin, o yapmıyor diye odanın işlerini amele gibi siz yapmayın. sizin alçakgnüllülüğünüzü aptallık sanıyorlar.

14 ağustos 2018 03:01

3. *ortak yiyecek almayacaksanız küçük paketlerde alın. özellikle süt ve süt ürünleri, salça, ekmek vb. şeyleri. kaç defa çöpe atmak zorunda kaldığımı hatırlamıyorum.

*oda arkadaşınızla temizlik konusunda bir plan oluşturun. oda arkadaşım sene başında "çok temizimdir" diye geziyordu bir kere bile banyoyu ve mutfağı temizlediğine şahit olmadım. tiksindiğim için ben temizliyordum.

*gürültüye alışın. oda arkadaşınız olmasa bile başka odalardan biri muhakkak gürültü yapıyor.

*idare edebilecek kadar yemek yapmayı öğrenin. nereye kadar hazır gıda ve yemeksepeti?

*ben tek kişilik odada kaldığım için kıyafetlerimi odada kurutuyordum ama kıyafetlerinize sahip çıkın. çalanlar vs. olabilir.

*fazla samimiyetin olduğu yerde sorunlar çıkar, mesafeli olmak kötü bir şey değildir. buna göre davranın.

14 ağustos 2018 00:23

2. Yurtta kalmak düşüncesi bile ciddi anlamda elimi titretiyor düşündükçe. 4 yıl yurtta kaldım. İlk yıl 3 kişilik, ikinci yıl iki kişilik - ki tanıdığım ve o zamanlar taptığım bir arkadaşımdı- kalan yıllarda tek kişilik odada kaldım. Tek kişilik odaya çıktığım ilk gün dedim ki kendime neden bu eziyeti etmişim 2 yık boyunca. En son biriyle oda paylaşmamın üzerinden yaklaşık 5 yıl geçmesine rağmen hala o travmaları yaşıyorum.

- öncelikle lütfen ama lütfen imkanınız var ise tek kişilik odada kalın. 

Yok ise;

Asla ama asla eşya paylaşımı yapmayın. Kendinizin ihtiyacı olan bir şeyi başkasından bir seferlik bile temin etmek başkasına sizin eşyalarınızda hak iddia etme izni verir, gerek yok.

Asla ama asla insanlarla hemen samimi olmayın, birlikte zaman geçirin isterseniz gezin tozun ama asla samimiyet ve bir bağ kurmayın. Klişe ve agresif bir söylem biliyorum ama sizi tanıyan insan sizi daha çok yaralar. 

Ortalıkta eşya bırakmayın.

Sınırlarınız olsun, sizin içinize sızamayacağını net bir şekilde belli eden bir duvarınız olsun ki zaman geçtikçe laubalileşemesin.

Her şeyinizi dolapta, bazada bçvs kilit altında tutun, tabii siz tatildeyken oda arkadaşınız sizin ayakkabınız ile gittiği bardan instagrama fotoğraf atmasını istemiyorsanız.

Ortak kullanım alanları çok pis olabiliyor, her zaman kendi temizlik ürünlerinizi yanınıza alın. 

Aynı yerde yaşadığınız insanlarla bunlar güvenlik, başka odadaki kızlar ya da kantin vs gibi ortamdaki görevliler olabilir, gereksiz samimiyete girmeyin. Aranız iyi olsun ama  arkadaş zaten tonlarca bulacaksınız aynı binada olmaya gerek yok.

Tüm bunların aksine yurt müdürü, sahibi gibi yetkililer ile aranızı iyi tutun. Arkanızı kollarlar.

Yurtta gizli bir aktiviteye girecekseniz alkol ya da bambaşka bir şey olabilir bu, kimseye çaktırmayın, gün gelir size karşı kullanılabilir.

13 ağustos 2018 23:46

1. 4 yılı yurtta geçmiş biri olarak verebileceğim tavsiyeler şunlar:

- herkesle her şeyini paylaşmamak, ilk günden güvenmemek, en azından güven sağlanana kadar beklemek ve boşboğazlık yapmamak,

- beş kuruşsuz kalabileceğin zamanları düşünerek paranı sonuna kadar harcamamak ve büyük miktardaki parayı üstte ya da dolapta tutmamak bankamatikten ihtiyaç duydukça çekmek ya da alışverişte kart kullanmak,

- gece gelen açlık ve çikolata krizleri için 3-5 parça aburcubur bulundurmak,

- görevli personelle dedikodu yapmamak, fazla yüz göz olmamak onlar yurdun gizli 3. gözü-kulağı ,

- toplu kalınan ortamlarda mikrop, hastalık kolay bulaştığı için kişisel temizliğe önem vermek, eşyaları temiz tutmak, nevresimi sık sık yıkatıp değiştirmek,

- horlayan oda arkadaşı varsa odayı hemen değiştirmek vs vs...

13 ağustos 2018 23:31