sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (31)
 • medya (1)

31. ilk yıl çilelidir. her şeyi bildiğinizi düşünürsünüz ama o lastikli çarşafı bile yarım saatte yatağa serersiniz, bir bakarsınız makineye attığınız beyaz çamaşırlar pembe çıkar, bildiğinizi sandığınız şeyler bile evdeki gibi olmaz hele annenizin yaptığına asla benzemez. bildiğiniz bilmediğıniz her şeyi baştan deneyimleyerek öğrenirsiniz.

yabancılarla aynı odayı paylaşırsınız ama günden güne yabancıdan arkadaşa, dosta belki kardeşe doğru ilişkiniz ilerler.(gizlinot: düşman da olabilirsiniz ama olmayın swh)

ben hayatımın ciddi anlamda en kötü yılını yurtta kaldığım ilk yıl yaşadım. o lanet yıldan bana kalan 'daha kötüsünü yaşadım, şu an başıma gelen beni yıkamaz' hissi oldu. artık kendimi bir survivor gibi hissediyorum, teşekkürler kötü yurt hayatı! (gizlinot: swh)(gizlinot: şaka şaka)

14 eylül 2018 00:13

30. Bu sene -inşallah- deneyimleyeceğim olay. Ama kykda 426. Yedeklerdeyim ne kadar zamana çıkar bilmiyorum şehirdeki kyk yurtları çok güzel olduğundan onu beklerim özele yazılmam dedim özeller de aylık değil senelik sözleşme yapıyor yani dışarıda kaldım süslüler artık yeni aldığım nevresim takımını banklara serip uyurum

13 eylül 2018 12:57

29. Üniversitenin ilk yılını aileyle evde geri kalan üç yılını yurtta geçirdim. Yurt çok riskli bir yer ya çok seversiniz ikinci eviniz olur ya da nefret edersiniz yaşam kaliteniz yerlerde sürünür. Ben şanslı olan kısımdaydım ama zorluk yaşamadım da değil.

İlk yıl iki kişilik odada kalmıştım en başta tektim sonra yanıma bir kız geldi. Ama gerçekten psikolojik sorunları olan biriydi. İki ay gibi bir süre sonra baktım olmuyor yurt müdürüyle konuştum o kızı üzmeden odamı değiştirebilmek için bir yol bulduk ama ben odamı değiştirmeden kızın ailesi kızı okuldan aldı okulu dondurdu o yıl. Sonra yine tek başımaydım.

Hal böyle olunca bir yıl sonra oda arkadaşlarım nasıl olur endişesini iki kat fazla yaşadım. İşte şansım burada döndü ve hala çok yakın olduğum oda arkadaşlarım oldu.

Verebileceğim tavsiyelere gelince;

1- Bu tavsiye oda arkadaşı konusunda fikrinizin alındığı yerler için. Birinci öğretimdeyseniz ikinci öğretim öğrencilerle kalmayın.

Bir arkadaşım bir yıl boyunca ikinci öğretimlerle kaldı dersleri sabah 8.30 daydı ve oda arkadaşları sabaha kadar ışığı açık tutup yüksek sesle dizi izleyerek kızı çıldırtmıştı. Üçe karşı tek olduğu için bir şeyde yapamamıştı.

2-Mümkünse kendi bölümünüzden insanlarla kalın ki rutinleriniz benzer olsun sınav dönemleri sıkıntı yaşamayın.

3- En baştan "canım oda arkadaşım kankam be :d" moduna geçmeyin ama çok soğuk da olmayın. Beraber bir alanı paylaşacaksınız sonradan kötü olmaktansa baştan birbirinize biraz zaman verip düzgün bir arkadaşlık kurun.

4- Kişisel eşyalarınızı kullandırtma konusunda sınırlarınızı çizin.

İlk oda arkadaşım senin yeni aldığın bir kıyafeti senden önce giymeyi isteyebilen biriydi. Tatsızlık çıkmasın diye tamam dedikçe iş zıvanadan çıkmıştı. Sınırları bilmek önemli.

5- Kendi alanlarınızda ne kadar dağınık olursanız olun ortak alanlar konusunda titiz davranmaya çalışın.

Dolabınız kedi yavrusunu kaybetse bulamayacak karışıklıkta olabilir ama çıkardığınız kıyafet odanın ortasında durmasın.

6- Yurt görevlileriyle aranızı iyi tutun.

Çok samimi olmasanız bile kolay gelsin, iyi akşamlar, nasılsınınızı eksik etmeyin. Bu sayede yurt hayatınız kolaylaşır işleriniz rahat hallolur.

7- Gürültüye karşı toleransınızı biraz arttırın çünkü yurtlar genelde iyi yalıtımlı değildir. Çevrenizdeki odaların gürültüsü size muhakkak gelecektir ve abartmadıkları sürece sorun yapmayın yarın bir gün sizin odanız da arkadaşlarınızla dolacak ve gürültü yapacaksınız.

Destan yazmışım tutamayıp kendimi şimdilik kalsın böyle aklıma gelirse ekleme yaparım. Umarım hepinizin yurt hayatı güzel geçer.

13 eylül 2018 12:39

28. kız yurdu çok sürreal bir ortam gerçekten. dışardan birine çok garip gelecek şeyler sizin için gayet sıradandır.

-gecenin bir yarısı yüzünde maskeyle yemek yapan kızlar, çok normal.

-merdiven başında ağlayarak telefonda konuşan kızlar, rutin.

-banyo gibi ortak bir alanda ağda/epilasyon yapanlar, çok doğal.

-iç çamaşırıyla dolaşanlar, normal.

-siz masanızda yemek yerken oda arkadaşınızın kendi masasında ağda yapması, sıradan.

liste böyle uzaar gider. tamamen farklı ortamlarda yetişmiş, farklı 'kişisel alan' algılarıyla yüzlerce insan aynı çatı altında yaşamaya başlayınca haliyle size farklı gelen şeylere tanık oluyorsunuz, belki benim yaptığım bir şey de benim oda arkadaşıma garip geliyordur, bu da çok normal.

önemli olan birbirimize, birbirimizin alanlarına saygı duymak, kimseyi rahatsız etmemek. örneğin birisi yurtta iç çamaşırıyla dolaşıyorsa bunun bana ne zararı olabilir ki? ben dolaşmam ama öyle yapana da saygı duyarım. anahtar nokta gerçekten saygı bence yurt yaşamında.

ayrıca not: bu sene ilk defa yurtta kalacak sevgili arkadaşlarım, yurtta ne giyilir bununla dolaşılır mı gibi endişeleriniz olmasın lütfen. orası sizin yeni eviniz, nasıl rahat ediyorsanız o olur.

12 eylül 2018 21:15

27. her yıl b önceki yılı anımsayıp gördüğünüz ilginç tiplerin bi fenası daha yoktur diyorsunuz ve ta taa sorunlu bir manyak daha. insanlara karşı kurallar oluşturmayı, sınırlar çizmeyi ve onca kalabalık içinde yalnız yaşamayı öğretiyor size.

yeni başlayanlar için tavsiyem yurt kurallarına hakim olmanız. herhangi bir sorun olduğunda karşı tarafa bu kurallarla gidince sesi kesiliyor. memurlara karşı saygılı olun. bi işiniz olduğunda zorluk çıkarmadan yardımcı oluyorlar.

ortak maddi olaylara girmeyin. insanoğlu yüzsüz her şeyinizi paylaşmayın ama gaddar da olmayın. yarın öbür gün zorda kalan siz de olabilirsiniz.

her şeye rağmen yemek, temizlik vs. gibi sorumluluklarınızın olmaması öğrenci için keyifli bir durum. hele de sosyal arkadaşlar için. baza dolap çekmece her şeyi kilitleyip çıkın odadan. iç çamaşırı çalan gördü bu gözler. maddi olarak artısı bol yurt hayatının. tavsiye ederim.

12 eylül 2018 10:41

26. Hazırlıktan beri aynı yurtta kalıyorum. Bu 4.senem olacak. Kykda kalıyorum evet odalar kalabalık. Ankara'da merkezi yurtlardan en iyisinde kalıyorum diyebilirim. Açıkçası oda arkadaşlarımdan dolayı da yeni bir yurt arayışında da olmadım. En yakın arkadaşım dediğim kişi hem oda arkadaşım hem sınıf arkadaşım bu da yurtta kalmayı sevdiriyor. Kimi zaman bu arkadaşlarınız aileniz gibi oluyor. Yurtta kalmanın eksileri şöyle:

-banyo ve tuvalet problemi

- yemekhane sıraları

- yemek problemi ( her zaman sevdiğiniz çıkmaz ya da bitebilir. Kaldığım kykda böyle bir şeyle çok karşılaşmadım.)

-sınav zamanı uygun çalışma masası bulma

-kabuğunuza çekilmenizin pek mümkün olmaması

- uyurken ışık ve ses problemi ( odada Kural koyduğunuz takdirde sıkıntı yok)

Artıları

-sorumluluk alırsınız

-ailenizin kıymetini, geçinmeyi ve parayı elde tutmayı öğrenirsiniz.

- güzel arkadaşlıklar kurarsınız.

- şehirdışında okuduğunuz için diğer arkadaşlarınıza göre daha özgürsünüz.

-kimseye kaçta geldin kaçta gideceksin gibi hesap vermek zorunda değilsiniz.(yurt giriş çıkış saatleri hariç)

12 eylül 2018 10:34

25. Üniversiteye ilk başladığımda ailem güvenlik,yemek vb. sebeplerle yurtta kalmamı istediler. Özel bir yurtta iki sene kaldım. Kaldığım yurt birçok seçenek arasında itina ile seçildi ancak her şey tanıtım ve reklamlardaki gibi olmuyor zamanla kalitenin düştüğünü çok rahat görüyorsunuz. Odaya gelince ilk sene 3 kişilik bir odada kaldım mecburen ancak bir sıkıntı yaşamadım çünkü odada gereksiz samimiyet yaşamadık saygı çerçevesinde bir sene idare ettik. İlk başta ortak peçete sabun vb. alma gafletine düştük fakat sonradan herkes bu ortaklığın bitmesinde hem fikirdi.  İkinci sene ‘yakın’ hissettiğim bir arkadaşımla iki kişilik odaya geçtik. Büyük hata asla tavsiye etmiyorum. Farklı bölümlerde okuyorduk doğal olarak farklı rutinlerimiz vardı. Eğer benim kadar rutininize/düzeninize dikkat eden biriyseniz samimi olmadığınız biriyle odanızı paylaşmanızı öneririm çünkü suistimal edilen iyi niyetiniz oluyor. Üçüncü sene tek başıma eve çıktım. Şuan tek başıma yaşıyorum ve gerçekten hayat bu dedim. 

12 eylül 2018 00:21

24. Üniversite hayatımın 2 yılında yurtta kaldım.özel yurttu ve odam 2 kişilikti,çok katı kurallı bi yurtta değildi.yinede eve çıktığım zaman gördüm ki evin rahatlığı hiç bi yurtta yok. Oh be dünya varmış dedim. Tabiki ev yurda göre daha maliyetli ve eğer eve arkadaşınızla çıkacaksanız ev arkadaşınızı çok iyi seçmeniz lazım.yanlış-anlaşamadığınız ev arkadaşı seçerseniz o evde size cehennem olabilir.

11 eylül 2018 23:54

23. 5 yıllık okul hayatımın 4 yılını yurtta harcadım. Bu sene ise eve çıktım. Evet son sene eve çıkmak maliyetli oldu ama eve çıkılabilecek cinsten arkadaşlarıda son senemde buldum. Gönül isterdiki onları en baştan tanıyayım ama nasip tabi. Son sene deliliği yaptık yani iyi ki de yaptık şimdiden o kadar heyecanlıyımki. Evimizi eşyalı tuttuk ve herkesin kendine ait odası var 3 kişiyiz ve 3+1 kiraladık. Yurttayken en büyük sıkıntımız yemekti. Bu arada üçümüzde yurtta oda arkadaşıydık yani tanıdığım insanlarla çıktım bu önemli bir husus. Yemekhaneye inmek ayrı eziyet, istediğin yemeği bulamamak ise cabası bir de tabi yemeklerin fiyatları ben özel bir üniversitesinin kendi özel yurdunda kalıyordum ve verdiğimiz paraya sadece konaklama dahildi diğer her şey ekstraydı. Daha çok ciddi eksikler vardı buraya yazsam bitmez ama şimdiki aklım olsa yine ilk sene yurtta kalırdım çünkü tanımadığın biri ile eve çıkmak delilik. Tek başına çıkmakta pek bana göre değil kimileri yalnızlığı sever ama insan eve geldiğindede gülmek eğlenmek dertleşmek istiyorsa ‘tabi arkadaşlar kafa dengiyse’ tek çıkmamalı. Evin sorumlulukları yurda göre daha fazla ama üniversite yaşı birazda insanın sorumluluklar almasını gerektiren bir yaş dilimi. Hem yemek yapma deneyimi açısından hemde evi idare etmeyi öğrenme açısından. Gelelim yurdun artılarına. Temizlik yok, yemek her ne kadar beğenmesende önünde, yapman gereken tek şey ders çalışmak fazla bir sorumluluk istemiyor. Eksilerine gelecek olursak bir odayı 2-3 kişi ile paylaşmak sıkıntı oluşturabiliyor. Bazen ışıkların açık olmasından tutunda telefonla konuşmanız bile sorun hale gelebiliyor, anlayacağınız özgürlüklerinizi başkalarının hakkını ihlal etmemek adına kısıtlamak zorundasınız. Eğer aşırı rahat düşkünü iseniz yurt pek size uygun olmuyor ama aksine ben sadece dersime odaklanayım dersenizde oda arkadaşlarınızlada geçinebilirseniz yurt sizin için bulunmaz nimet. Kısacası yurtta kalmak göreceli bir durum. İmkanım olsaydı sadece ilk yıl yurtta kalır sonra hep evde devam ederdim.

11 eylül 2018 23:30

22. Öncelikle şunu söyleyerek başlamak istiyorum.bence herkes hayatında 1 kez de olsa yurtta kalmalı.hayata atılma yolunda çok güzel bir deneyim.her şeyi ailenize sorarak yaptığınız bir yaşamdan kendi kararlarınızı kendinizin verdiği bir yaşama adım atıyorsunuz ama aynı zamanda ailenize de bir yandan hala maddi-manevi bağlılığınız/bağımlılığınız devam ediyor.adım adım birey olma yolunda ilerliyorsunuz.liseden mezun olduktan sonra üniversite hayatında yurtta kalmadan direk eve çıkmak bence çok mantıklı bir durum değil.(lisede yurtta kalanlarınız olabilir ancak üniversitede yurtta kalmak ile lisede yurtta kalmak aynı değil.lisedeki yurt hayatı daha durağandır,üniversitede yurt hayatı daha değişkendir.)bu çok hızlı bir geçiş aşaması bence ama yurt hayatı bu konuda daha yumuşak ve istikrarlı bir geçiş aşaması sağlıyor.şimdi yurt hayatı ile ilgili şeyleri yazmaya başlamadan önce hem özel yurtta hem de kyk yurdunda kaldığımı belirterek sonunda yazmaya başlıyorum.

1-samimiyet saygısızlığı besler.

Bu bir İtalyan atasözü ve hayatımda duyduğum en mantıklı atasözlerinden biri.bunu ayrıca direk tecrübe ettiğim bir olay olduğunu da belirtmek istiyorum.yanlış anlaşılmasın size soğuk nevale olun filan demiyorum ama aranızda belli bir mesafede olsun.vıcık vıcık yani aşırı samimi bir ilişkiniz olmasın.daha sonra siz üzülürsünüz benden söylemesi.

2-uyku saatleri

Bu konu yurt hayatının en önemli konu ve sorunu arasında yer alıyor.özellikle de uykusu hassas,ışığa ve sese karşı duyarlıysanız bu konunun önemi de bir hayli artıyor.Bu konuda da baştan tavrınızı belirtmelisiniz.birbirinize olan saygıyı gösteren en önemli yapıtaşı bence bu durum.yurtlarda çoğu öğrenci 1. Öğretimdir.23.00-07.00 arasında uyunabilecek bir ortam istemek herkesin hakkıdır bana sorarsanız.oda arkadaşınız 2. Öğretim olsa bile bunu konuşmalısınız bence.çok bir seçenek yok bu konuda ya odada durmayacak ya da duracaksa ses yapmayacak.ışık konusuna gelince ışık kapanacaksa kendisine bir çalışma lambası edinmesi gerekiyor ama yok ışık kapanmayacaksa siz bir tane uyku gözlüğü edinmek zorundasınız.odada ders çalışma mevzusuna gelince sınav haftalarında sabahlama gibi planınız varsa sizin de çalışma lambası edinmeniz gerekir.şunu unutmayın yurt hayatındaki en önemli şey saygı.herkes birbirini sevecek diye bir şey yok ama herkes birbirine saygı duymak zorunda.

3-özel eşyalar

Eşyalarınızı paylaşmak ya da paylaşmamak tamamıyla sizin tercihiniz.eğer paylaşacaksanız size uyarım şu paylaşımcı olmak ile aptal yerine konup sömürülmeye başlanmak arasında gerçekten çok ince bir çizgi var.bu çok yanlış anlaşılmaya mahal verecek bir cümle oldu sanırım ama size cimri-bencil davranın demiyorum sadece uyanık olun diyorum aptal yerine konmayın diyorum.eğer başkasıyla ortak eşya kullanabilecek biri değilseniz bunu da baştan belirtin.mesela bende ortak kazak,pantolon filan kullanamayanlardanım.başkasının giydiği şeyi ben giyemem.Yurttaki hırsızlık olaylarına gelince benim allaha şükür böyle bir şey başıma gelmedi ama eşyalarınızı ulu orta her yer de bırakmayın dolabınıza kilitleyin.

4-ortak alanların kullanımı

Hem odanızın içinde hem de yurt içinde ortamın temizliği ve düzenini bozmayın.yurttaki temizlik görevlileri de insan sonuçta.özellikle de kyk yurdundaki temizlik görevlileri haftaiçi hergün odaları temizliyorlar.(benim kaldığım özel yurtta haftada 1 veya 2 kez temizlik oluyordu.)benim kaldığım özel yurtta banyo odanın içindeydi büyük ihtimal diğer özel yurtlarda da böyledir,kaldığım kyk yurdunda da banyo odanın içindeydi ama belki eski kyk yurtlarında böyle değildir neyse çok uzattım velhasıl kelam oda içinde de olsa katta da olsa tuvalet ve banyoları temiz kullanmaya çok özen gösterin.duştan çıkarken dökülen saçlarınızı filan alın sonra gider tıkanır ayaklarınız kirli suda duş almak zorunda kalırsınız.ve 1 saat banyoyu işgal etmeyelim bu da çok önemli bir konu.bunun dışında odada yıkanmamış bardak,artık meyve,bisküvi filan bırakmamalısınız sonra odanızı börtü böcek basabilir haberiniz olsun.yiyecek konusuna girince aklıma geldi.çay,kahve bardaklarınızı hemen yıkamazsanız eğer içi sararıyor.sonra içinin bembeyaz olması için çok uğraşırsınız bu konuyu da atlamayayım dedim.eğer benim gibi evde bir kez bile bulaşık yıkamadıysanız daha önceden bardakların akıbetinin bu olacağını bilmezsiniz:(

5-gürültü

Yurt hayatı ister istemez gürültülü oluyor.sonuçta bir sürü insanla aynı çatı altında yaşıyorsunuz.bunun 1.öğretimi var,2. Öğretimi var,devam zorunluluğu olmayan bazı bölümleri var,hasta olanı var.kısacası var da var.ama belli saatlere de uymak lazım.nasıl oturduğunuz apartmanda belli bir saatten sonra gürültü yapmıyorsanız burada da bu şekilde olmalı.sizin belki sınav haftanız olmayabilir ama başka bölümlerin sınav haftası olabilir.(örnek:tıp,İngilizce hazırlık,ilahiyat hazırlık,besyo vb.)

6-yurt hayatında şaşırılacak şeylerle de karşılaşabilirsiniz.

Mesela ben özel yurtta kalırken yurt sahibinin evi(20-35 yaş arasında erkek) bizim yurdu görüyordu.adam yurttaki nöbetçi görevliyi göndermişti kışın hava soğukken oda penceresi açık diye,başka bir odanın da terasının ışığı açık ama kimse yok diye göndermiş.sapık mıydı neydi bilmiyorum ama yurt hayatımda beni çok şaşırtan bir şeydi.demek istediğim böyle ilginç şeylerde olabilmekte.

7-sosyal ilişkiler

En önemlisi gerçekten ama gerçekten saygı.kimseyi sevmek zorunda değilsiniz ama herkese saygı duymak zorundasınız.insan karşındakini kendisi gibi sanır diye bir laf var ya bu kesinlikle doğru bir söz bunu üniversitede özellikle de üniversite yurt hayatında bunu herkes gibi siz de tecrübe edeceksiniz.ama maalesef siz çok saygılı,naif ve kibar olsanız bile karşınızdaki böyle olmayabiliyor.eğer oda arkadaşınız/arkadaşlarınızla bir problem varsa ve çözelemiyorsa,odanızda rahat değilseniz eğer gündelik yaşamınızda sizi etkilemeye ve mutsuz etmeye başlamış demektir.bunu sakın hasır altı yapmayın ve en kısa sürede çözüme kavuşturun derim ben.oda değişikliği mi yaparsınız yoksa yurdunuzu mu değiştirirsiniz yoksa eve mi çıkarsınız bilmem ama sorunlu insan/insanlarla yolunuza devam edebileceğinizi pek sanmıyorum.

8-ortak alınan eşyalar:

bu odadan odaya değişen bir durum.bazı odalarda hiçbir şey ortak alınmaz bazı odalarda neredeyse her şey ortak alınır.alınan şeyler çeşitlilik gösterebilir.

-sabun

-deterjan

-havlu kağıt

-kahve&çay&şeker

-içme suyu

-tuvalet kağıdı:erkek yurtlarını bilmem ama kız yurtlarında tuvalet kağıdı ortak ya da sırayla alınıyor.(ortak alınması daha mantıklı çünkü sırayla olunca birinin cebinden çok birinin cebinden az para çıkabiliyor.sen bilinen bir markanın 3 katlısını alıyorsun 16’lı olandan,bir başkası adı sanı bilinmeyen bir markanın tek katlı 8’lisini alıyor.ayrıca birine 3 kez sıra geliyor,bir diğerine 2 kez sıra geliyor araya yaz tatili giriyor.2 kez sıra gelen başka odaya geçiyor ya da yurttan gidiyor adil olmuyor anlayacağınız.)

9-yurt hayatında özlenilen şeyler

a)Anne yemekleri:anne yemeklerinin özlenmeme gibi bir ihtimali yok ki zaten.dünyanın en lezzetli yemekleri.bir de her gün taze ve sıcacık yemekler nerde yurt yemekleri nerde

b)Yalın ayak dolaşmak:bu anlatılacak gibi bir şey değil.benim anne yemeğinden sonra en çok özlediğim 2. Şey bu.

c)Odada yalnız kalmayı özlemek:bu çok nadir bir durum olacak yurt hayatınızda.benim gibi yalnızlığı,sessiz sakin ortam seviyorsanız bu da çok özleyeceğiniz bir şey olacaktır.

d)Hazır yıkanmış ütülenmiş giysiler:insanı ister istemez çok üzen şey bence bu durum.

e)Hızlı sınırsız internet:sınırsızca 1080p yabancı dizi ve film izlemek artık kesinlikle tatlı bir hayal sizin için evinize gidince izliyecez onu da napalım.

f)kışın kahvaltıda taze sıkılmış portakal suyu içmek/teleziyon izlerken patlamış mısır veya kestane yemek de özleniyor kış akşamlarında.

Son olarak yurt hayatı o kadar kötü bir şey değil hatta bence birçok güzel yanı var.yepyeni insanlarla tanışıyorsun,yepyeni bir çevren oluyor.hayatında ilk defa tek başına planlamayı,programlamayı ve faaliyete geçmeyi deneyimliyorsun.ayrıca bu programlama ve yapma işi de tek yönlü eğitim üstüne değil hayatındaki her konu için böyle.kendi kararlarını kendin verip kendi hayatına kendin yön veriyorsun.tabi yaptığın her şey her zaman iyi ve doğru sonuçlar vermeyebiliyor ama sonuçta ya deneme yanılma yoluyla başarıya ulaşıyorsun ya da kendi verdiğin kararın sonucuna katlanıyorsun.kısaca kendi ayaklarının üstünde duruyorsun.ayrıca hata yapmakta kötü bir şey değil büyüklerde hata yapıyor.hayat zaten böyle bir şey herkes hata yapıyor.bu yüzden hata yapmaktan falan hiç korkmayın.cesaretle yola devam.tekrar tekrar gerekirse tekrar deneyin.

kısaca yurtta kalmak size çok şey katacaktır,üzülenler varsa bence boşuna üzülmesin.

11 ağustos 2018 13:35 25 ağustos 2018 14:02