girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (32)
  • medya (1)

32. ilk yıl çilelidir. her şeyi bildiğinizi düşünürsünüz ama o lastikli çarşafı bile yarım saatte yatağa serersiniz, bir bakarsınız makineye attığınız beyaz çamaşırlar pembe çıkar, bildiğinizi sandığınız şeyler bile evdeki gibi olmaz hele annenizin yaptığına asla benzemez. bildiğiniz bilmediğıniz her şeyi baştan deneyimleyerek öğrenirsiniz.

yabancılarla aynı odayı paylaşırsınız ama günden güne yabancıdan arkadaşa, dosta belki kardeşe doğru ilişkiniz ilerler.(gizlinot: düşman da olabilirsiniz ama olmayın swh)

ben hayatımın ciddi anlamda en kötü yılını yurtta kaldığım ilk yıl yaşadım. o lanet yıldan bana kalan 'daha kötüsünü yaşadım, şu an başıma gelen beni yıkamaz' hissi oldu. artık kendimi bir survivor gibi hissediyorum, teşekkürler kötü yurt hayatı! (gizlinot: swh)(gizlinot: şaka şaka)

14 eylül 00:13

31. Bu sene -inşallah- deneyimleyeceğim olay. Ama kykda 426. Yedeklerdeyim ne kadar zamana çıkar bilmiyorum şehirdeki kyk yurtları çok güzel olduğundan onu beklerim özele yazılmam dedim özeller de aylık değil senelik sözleşme yapıyor yani dışarıda kaldım süslüler artık yeni aldığım nevresim takımını banklara serip uyurum

13 eylül 12:57

30. Üniversitenin ilk yılını aileyle evde geri kalan üç yılını yurtta geçirdim. Yurt çok riskli bir yer ya çok seversiniz ikinci eviniz olur ya da nefret edersiniz yaşam kaliteniz yerlerde sürünür. Ben şanslı olan kısımdaydım ama zorluk yaşamadım da değil.

İlk yıl iki kişilik odada kalmıştım en başta tektim sonra yanıma bir kız geldi. Ama gerçekten psikolojik sorunları olan biriydi. İki ay gibi bir süre sonra baktım olmuyor yurt müdürüyle konuştum o kızı üzmeden odamı değiştirebilmek için bir yol bulduk ama ben odamı değiştirmeden kızın ailesi kızı okuldan aldı okulu dondurdu o yıl. Sonra yine tek başımaydım.

Hal böyle olunca bir yıl sonra oda arkadaşlarım nasıl olur endişesini iki kat fazla yaşadım. İşte şansım burada döndü ve hala çok yakın olduğum oda arkadaşlarım oldu.

Verebileceğim tavsiyelere gelince;

1- Bu tavsiye oda arkadaşı konusunda fikrinizin alındığı yerler için. Birinci öğretimdeyseniz ikinci öğretim öğrencilerle kalmayın.

Bir arkadaşım bir yıl boyunca ikinci öğretimlerle kaldı dersleri sabah 8.30 daydı ve oda arkadaşları sabaha kadar ışığı açık tutup yüksek sesle dizi izleyerek kızı çıldırtmıştı. Üçe karşı tek olduğu için bir şeyde yapamamıştı.

2-Mümkünse kendi bölümünüzden insanlarla kalın ki rutinleriniz benzer olsun sınav dönemleri sıkıntı yaşamayın.

3- En baştan "canım oda arkadaşım kankam be :d" moduna geçmeyin ama çok soğuk da olmayın. Beraber bir alanı paylaşacaksınız sonradan kötü olmaktansa baştan birbirinize biraz zaman verip düzgün bir arkadaşlık kurun.

4- Kişisel eşyalarınızı kullandırtma konusunda sınırlarınızı çizin.

İlk oda arkadaşım senin yeni aldığın bir kıyafeti senden önce giymeyi isteyebilen biriydi. Tatsızlık çıkmasın diye tamam dedikçe iş zıvanadan çıkmıştı. Sınırları bilmek önemli.

5- Kendi alanlarınızda ne kadar dağınık olursanız olun ortak alanlar konusunda titiz davranmaya çalışın.

Dolabınız kedi yavrusunu kaybetse bulamayacak karışıklıkta olabilir ama çıkardığınız kıyafet odanın ortasında durmasın.

6- Yurt görevlileriyle aranızı iyi tutun.

Çok samimi olmasanız bile kolay gelsin, iyi akşamlar, nasılsınınızı eksik etmeyin. Bu sayede yurt hayatınız kolaylaşır işleriniz rahat hallolur.

7- Gürültüye karşı toleransınızı biraz arttırın çünkü yurtlar genelde iyi yalıtımlı değildir. Çevrenizdeki odaların gürültüsü size muhakkak gelecektir ve abartmadıkları sürece sorun yapmayın yarın bir gün sizin odanız da arkadaşlarınızla dolacak ve gürültü yapacaksınız.

Destan yazmışım tutamayıp kendimi şimdilik kalsın böyle aklıma gelirse ekleme yaparım. Umarım hepinizin yurt hayatı güzel geçer.

13 eylül 12:39


29. kız yurdu çok sürreal bir ortam gerçekten. dışardan birine çok garip gelecek şeyler sizin için gayet sıradandır.

-gecenin bir yarısı yüzünde maskeyle yemek yapan kızlar, çok normal.

-merdiven başında ağlayarak telefonda konuşan kızlar, rutin.

-banyo gibi ortak bir alanda ağda/epilasyon yapanlar, çok doğal.

-iç çamaşırıyla dolaşanlar, normal.

-siz masanızda yemek yerken oda arkadaşınızın kendi masasında ağda yapması, sıradan.

liste böyle uzaar gider. tamamen farklı ortamlarda yetişmiş, farklı 'kişisel alan' algılarıyla yüzlerce insan aynı çatı altında yaşamaya başlayınca haliyle size farklı gelen şeylere tanık oluyorsunuz, belki benim yaptığım bir şey de benim oda arkadaşıma garip geliyordur, bu da çok normal.

önemli olan birbirimize, birbirimizin alanlarına saygı duymak, kimseyi rahatsız etmemek. örneğin birisi yurtta iç çamaşırıyla dolaşıyorsa bunun bana ne zararı olabilir ki? ben dolaşmam ama öyle yapana da saygı duyarım. anahtar nokta gerçekten saygı bence yurt yaşamında.

ayrıca not: bu sene ilk defa yurtta kalacak sevgili arkadaşlarım, yurtta ne giyilir bununla dolaşılır mı gibi endişeleriniz olmasın lütfen. orası sizin yeni eviniz, nasıl rahat ediyorsanız o olur.

12 eylül 21:15

28. 2003-2007 yılları arasında, yani bu sözlüğün birçok yazarına göre çook eski yıllarda, bir üniversitenin öğrenci yurdunda kaldım. Oda arkadaşlarımızı kendimiz seçtiğimiz için, çok değerli arkadaşlıklar kurdum, çok güzel günler geçirdim. kendi sınırlarımı bilmeyi ve bu sınırları başkalarından korumayı öğrendim.

yurtta kalmaya yeni başlayacaksanız, size ilk tavsiyem başlangıçta mesafenizi korumanız olur. kişisel eşyalarınızı paylaşmayın, ikram edilmedikçe başkasının yiyeceğinden yemeyin, borç vermeyin, borç istemeyin, kendinizi çok fazla anlatmayın. odanın kurallarını konuşa konuşa belirleyin, şanslıysanız orta bir yol bulunur. misal, biz hiç "ışık şu saatte kapanır" diye bir kural koyma gereği duymadık. herkes insan gibiydi çünkü, makul bir saat o döneme göre bulunuyordu. sekiz kişilik odada, 3-4 kişi uyuduysa, odada kim varsa kalkıp ışığı kapatırdı. gece 3'te gelip ışığı yakmıyordu kimse, ama birinin bir sıkıntısı olduğunda, gece ışık yandı diye kriz çıkaran da olmuyordu.

birlikte zaman geçirdikçe, o mesafeler kendiliğinden kısalacak. bazen aşılacak, dur diyeceksiniz; bazen size dur diyecekler. neyi ne kadar paylaşmanız gerektiğini, ne zaman yardım istemeniz gerektiğini, kimin dertli ama sessiz olduğunu anlamaya başlayacaksınız. olgunlaşıp çıkacaksınız o yurttan.

tabii sekiz kişi bir arada yaşayınca, yaşadığınız tuhaflıkların da haddi hesabı olmuyor. 10 yıl sonra, yurttaki en samimi arkadaşınızın bebeğini severken; "ya hani ikinci yıl odada şöyle şöyle bir kız vardı; dümdüz ruh hastasıymış; o zamanlarda fark etmemişiz." diye konuşup gülüyorsunuz. kötü zamanlar unutulmuyor, ama önemini yitiriyor, hatta gülünçleşiyor. kazandıklarınız yanınıza kar kalıyor.

12 eylül 15:14

27. her yıl b önceki yılı anımsayıp gördüğünüz ilginç tiplerin bi fenası daha yoktur diyorsunuz ve ta taa sorunlu bir manyak daha. insanlara karşı kurallar oluşturmayı, sınırlar çizmeyi ve onca kalabalık içinde yalnız yaşamayı öğretiyor size.

yeni başlayanlar için tavsiyem yurt kurallarına hakim olmanız. herhangi bir sorun olduğunda karşı tarafa bu kurallarla gidince sesi kesiliyor. memurlara karşı saygılı olun. bi işiniz olduğunda zorluk çıkarmadan yardımcı oluyorlar.

ortak maddi olaylara girmeyin. insanoğlu yüzsüz her şeyinizi paylaşmayın ama gaddar da olmayın. yarın öbür gün zorda kalan siz de olabilirsiniz.

her şeye rağmen yemek, temizlik vs. gibi sorumluluklarınızın olmaması öğrenci için keyifli bir durum. hele de sosyal arkadaşlar için. baza dolap çekmece her şeyi kilitleyip çıkın odadan. iç çamaşırı çalan gördü bu gözler. maddi olarak artısı bol yurt hayatının. tavsiye ederim.

12 eylül 10:41

26. Hazırlıktan beri aynı yurtta kalıyorum. Bu 4.senem olacak. Kykda kalıyorum evet odalar kalabalık. Ankara'da merkezi yurtlardan en iyisinde kalıyorum diyebilirim. Açıkçası oda arkadaşlarımdan dolayı da yeni bir yurt arayışında da olmadım. En yakın arkadaşım dediğim kişi hem oda arkadaşım hem sınıf arkadaşım bu da yurtta kalmayı sevdiriyor. Kimi zaman bu arkadaşlarınız aileniz gibi oluyor. Yurtta kalmanın eksileri şöyle:

-banyo ve tuvalet problemi

- yemekhane sıraları

- yemek problemi ( her zaman sevdiğiniz çıkmaz ya da bitebilir. Kaldığım kykda böyle bir şeyle çok karşılaşmadım.)

-sınav zamanı uygun çalışma masası bulma

-kabuğunuza çekilmenizin pek mümkün olmaması

- uyurken ışık ve ses problemi ( odada Kural koyduğunuz takdirde sıkıntı yok)

Artıları

-sorumluluk alırsınız

-ailenizin kıymetini, geçinmeyi ve parayı elde tutmayı öğrenirsiniz.

- güzel arkadaşlıklar kurarsınız.

- şehirdışında okuduğunuz için diğer arkadaşlarınıza göre daha özgürsünüz.

-kimseye kaçta geldin kaçta gideceksin gibi hesap vermek zorunda değilsiniz.(yurt giriş çıkış saatleri hariç)

12 eylül 10:34


25. Üniversiteye ilk başladığımda ailem güvenlik,yemek vb. sebeplerle yurtta kalmamı istediler. Özel bir yurtta iki sene kaldım. Kaldığım yurt birçok seçenek arasında itina ile seçildi ancak her şey tanıtım ve reklamlardaki gibi olmuyor zamanla kalitenin düştüğünü çok rahat görüyorsunuz. Odaya gelince ilk sene 3 kişilik bir odada kaldım mecburen ancak bir sıkıntı yaşamadım çünkü odada gereksiz samimiyet yaşamadık saygı çerçevesinde bir sene idare ettik. İlk başta ortak peçete sabun vb. alma gafletine düştük fakat sonradan herkes bu ortaklığın bitmesinde hem fikirdi.  İkinci sene ‘yakın’ hissettiğim bir arkadaşımla iki kişilik odaya geçtik. Büyük hata asla tavsiye etmiyorum. Farklı bölümlerde okuyorduk doğal olarak farklı rutinlerimiz vardı. Eğer benim kadar rutininize/düzeninize dikkat eden biriyseniz samimi olmadığınız biriyle odanızı paylaşmanızı öneririm çünkü suistimal edilen iyi niyetiniz oluyor. Üçüncü sene tek başıma eve çıktım. Şuan tek başıma yaşıyorum ve gerçekten hayat bu dedim. 

12 eylül 00:21

24. Üniversite hayatımın 2 yılında yurtta kaldım.özel yurttu ve odam 2 kişilikti,çok katı kurallı bi yurtta değildi.yinede eve çıktığım zaman gördüm ki evin rahatlığı hiç bi yurtta yok. Oh be dünya varmış dedim. Tabiki ev yurda göre daha maliyetli ve eğer eve arkadaşınızla çıkacaksanız ev arkadaşınızı çok iyi seçmeniz lazım.yanlış-anlaşamadığınız ev arkadaşı seçerseniz o evde size cehennem olabilir.

11 eylül 23:54

23. 5 yıllık okul hayatımın 4 yılını yurtta harcadım. Bu sene ise eve çıktım. Evet son sene eve çıkmak maliyetli oldu ama eve çıkılabilecek cinsten arkadaşlarıda son senemde buldum. Gönül isterdiki onları en baştan tanıyayım ama nasip tabi. Son sene deliliği yaptık yani iyi ki de yaptık şimdiden o kadar heyecanlıyımki. Evimizi eşyalı tuttuk ve herkesin kendine ait odası var 3 kişiyiz ve 3+1 kiraladık. Yurttayken en büyük sıkıntımız yemekti. Bu arada üçümüzde yurtta oda arkadaşıydık yani tanıdığım insanlarla çıktım bu önemli bir husus. Yemekhaneye inmek ayrı eziyet, istediğin yemeği bulamamak ise cabası bir de tabi yemeklerin fiyatları ben özel bir üniversitesinin kendi özel yurdunda kalıyordum ve verdiğimiz paraya sadece konaklama dahildi diğer her şey ekstraydı. Daha çok ciddi eksikler vardı buraya yazsam bitmez ama şimdiki aklım olsa yine ilk sene yurtta kalırdım çünkü tanımadığın biri ile eve çıkmak delilik. Tek başına çıkmakta pek bana göre değil kimileri yalnızlığı sever ama insan eve geldiğindede gülmek eğlenmek dertleşmek istiyorsa ‘tabi arkadaşlar kafa dengiyse’ tek çıkmamalı. Evin sorumlulukları yurda göre daha fazla ama üniversite yaşı birazda insanın sorumluluklar almasını gerektiren bir yaş dilimi. Hem yemek yapma deneyimi açısından hemde evi idare etmeyi öğrenme açısından. Gelelim yurdun artılarına. Temizlik yok, yemek her ne kadar beğenmesende önünde, yapman gereken tek şey ders çalışmak fazla bir sorumluluk istemiyor. Eksilerine gelecek olursak bir odayı 2-3 kişi ile paylaşmak sıkıntı oluşturabiliyor. Bazen ışıkların açık olmasından tutunda telefonla konuşmanız bile sorun hale gelebiliyor, anlayacağınız özgürlüklerinizi başkalarının hakkını ihlal etmemek adına kısıtlamak zorundasınız. Eğer aşırı rahat düşkünü iseniz yurt pek size uygun olmuyor ama aksine ben sadece dersime odaklanayım dersenizde oda arkadaşlarınızlada geçinebilirseniz yurt sizin için bulunmaz nimet. Kısacası yurtta kalmak göreceli bir durum. İmkanım olsaydı sadece ilk yıl yurtta kalır sonra hep evde devam ederdim.

11 eylül 23:30