yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (36)
  • medya (2)

  1. anti-bakteriyel özelliği sayesinde özellikle hindistan'da sık sık farklı maddelerle karıştırılıp (bal, süt vb) yüze maske olarak uygulandığına şahit olduğum zencefil familyasından bir bitki.

  güzel bakım fikirleri için hatta buyrun

  (link: http://www.youtube.com/watch?v=gf02SniHJzk http://www.youtube.com/watch?v=gf02SniHJzk)

  2 ekim 2014 21:00

  2. karnabahar yemeğine pişerken birkaç tutam eklemeyi çok sevdiğim!

  bir zerdeçal bir de zencefil baharatlıklarını ocağın yanında bulundururuz, yaptığımız yemeklere aklımıza geldikçe az biraz ekleriz.

  2 ekim 2014 21:14

  3. turmerik veya hint safranı olarak da bilinir. hem yemeklerde hem de kozmetik amaçlı kullanım alanları vardır. yemeğe biraz fazla konulursa tadı ve kokusu baskın olur ve hoş bir etki bırakmaz. özellikle hindistanlılar için olmazsa olmaz baharatlardan birisidir.

  son zamanlarda, kozmetik açıdan "her derde deva" şeklindeki özellikleriyle karşıma çıkmaktadır. bu devalar arasında; cilt rengini açmak/lekeleri gidermek, akneleri yok etmek, kıl köklerini zayıflatmak ve kıl/tüy oluşumunu azaltmak, antibakteriyel özellikler gibi şeyler vardır. bunların hepsi çok iyidir, çok güzeldir ama bu rengi yoğun ve capcanlı bir sarı olan zerdeçal denen şey, cilde uygulandığında kalıntı renk bırakmaktadır. sonra o renk havluya, yastığa, çarşafa her yere bulaşmaktadır. belki de çözümü uygulamadan sonra cildi çepeçevre temizlemek olabilir tabi ama sanki eser miktar yine de bir şekilde kalmaktadır.

  yabancı kaynaklardan takip ettiğim kadarıyla esasen gıda amaçlı kullanılan sarı renkli zerdeçal dışında bir de daha çok kozmetik amaçlı kullanılan beyaz renkli olanı varmış ki türkiye'de bulunabilirlik durumunu bilmiyorum ama yüzde renk bırakmaması açısından kesinlikle tercih sebebi olurdu.

  17 nisan 2015 08:07


  4. içindeki bir madde yağda çözünüyor.Bu madde antidepresanların içinde de olan bir madde.Yani sütlü zerdeçal içersenız antidepresan etkisi gösterebiliyormuş.birgün üşenmezsem saçlarıma zerdeçal ekip bekleyeceğim.Sarışın olursam haber ederim

  17 nisan 2015 14:16 17 nisan 2015 14:16

  5. evde kocaman bir baharatlık içinde mutlaka bulunur. ne yiyorsam (piştikten sonra) azıcık ekerim üzerine. yoğurt ile karıştırmayı da çok severim. tuz-zerdeçal-karabiber ile küçük bir karışım yapıp yumurtayı buna batırarak yemeyi de. bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği ve antibakteriyel özelliği olduğu söylendiğinden çok sık kullanıyorum. Alerjik yapımdan ötürü her besin maddesiyle aram çok iyi değil ancak zerdeçal tüm etkileri nötrlüyor gibi geliyor. Sıkıntılı zamanlarda biraz daha çok tüketiyorum ve bence faydasını görüyorum.

  17 nisan 2015 14:24

  6. Tavuk yemekerine harika yakışıyor bence. Özellikle pişmeye yakın tavuk soteye azcık katarsanız tadı cidden nefis oluyor:)

  18 nisan 2015 00:24

  7. Son zamanlarda yemeklere koyduğum, lezzetini ve rengini sevdiğim baharat.

  Tavuğa çok yakışıyor, ancak bizim evde pek pişmediğinden -malum hormon- o şekilde tercih edemiyoruz. Makarnaya çok iyi gidiyor. Bir de fırında elma dilimli patateste şahane oluyor. Verdiği renkle de gönlümü fethediyor. Bir çok yemeğe de yakışıyor, mercimek çorbasına mesela.

  Bu arada mide sorunu olanlar dikkat etmeli tüketirken, fazlası zarar verebilir.

  21 şubat 2017 09:20


  8. son bir yıldır hayatımın her köşesine soktuğum baharat. (gizlinot: Uzun bir girdi olacak şimdiden hissediyorum. okuyana sabırlıklar) Kendisiyle ilk alzheimer tedavisi için çareler ararken karşılaştım. Baba tarafımın çoğu alzheimer hastası ve babamda da unutkanlıklar başlayınca (doktora da gittik merak etmeyin, mr da çekildi teşhis konmadı çok şükür) alternatif tıptan yardım alalım dedik. Şu an öyle bir noktadayız ki etrafımdaki herkes hergün mutlaka zerdecal ve hindistan cevizi yağı tüketiyor.

  Zerdeçalın mucizevi etkileri var, birkaçını sayayım: unutkanlık, anti kanserojen, sindirim sistemi düzenleyici ..(az önce pinterestten ekran görüntüsü aldım, izin verirlerse zerdecalın faydalarını resim olarak yükleyeceğim). Türkçe kaynak olarak da şunu buldum

  (link: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=460066870817080&id=460061487484285 )

  Sabahları vakit yoklugundan sadece yumurta yiyebiliyorum ve üzerine döktüğüm baharatlar şu şekilde: zerdeçal, zencefil, karabiber, nane (ya da kekik, zerdecalın yogun kokusunu alması için) . zerdecalın biyoyararlılıgını artırmak için 3 yol mevcut:

  1) karabiberle birlikte kullanımı (%200 kat zerdecalın emilinde artış)

  2) zeytın yagı

  3) ısı

  bu 3 yoldan bir ya da ikisi ile birlikte kullandığınızda çok daha yarar sağlamış olursunuz.

  Yaptığım her yemeğin içine de mutlaka zerdeçal, karabiber ve zencefil koyuyorum.

  Unutkanlıkla sorunu olanlar için de minik bir tarif vereyim: (link: http://www.lovethispic.com/blog/7769/mix-turmeric,-ginger-and-coconut-oil-and-drink-it-one-hour-before-bed!-the-results-in-the-morning&hellip%3B-amazing golden milk)

  aynısını suyla ya da sütle de yapabilirsiniz.

  şu an bu karışımdan babama yaptık, iki hafta boyunca küre devam etti. Aralıklarla yapmaya devam edicez. Zaten her sabah kendisi de yukarda yazdığım karışımı yumurtayla birlikte tüketiyor.

  Hindistanda kanser oranın çok az görülme sebebini zerdecal kullanımına bağlıyor tıp bilimi..

  şifa bulmanız dileğiyle..

  (gizlinot: kendim de bir biyolog olarak alternatif tıbbın gücüne inanıyorum. ama her bitkiyi tüketirken dikkat edin. Çunku bitki zehirdir, size iyi gelen başkasına iyi gelmeyebilir )

  21 şubat 2017 12:20 21 şubat 2017 23:00

  9. Ben şifa niyetine hergün bir kase yoğurta karıştırıp yiyorum tadını seviyorum.

  21 şubat 2017 20:33

  10. bizim yörede sarı kök adı ile bilinir ve hemen hemen her yemeğe eklenir

  22 şubat 2017 14:20