yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer

  içerik listesi

  henüz içerik eklenmemiş.

  4.3
  girdi yaz
  medya ekle
  değerlendir
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (78)
  • oylar (17)
  • medya (3)

  78. Bugün 8. günümü tamamladığım sivilce tedavisinde kullanılan roaccutane muadili ilaç.

  Sivilcelerimin belirginleşmesi sebebiyle doktora gittim. Ve doktorum yüzümü inceledikten sonra hap kullanmamı önerdi. Tahliller yapıldı günde 20 mg olmak üzere zoretanin kullanmaya başladım. Kasım/mayıs sürecinde tedavim gerçekleşecek ve tahmini 6 ay kullanmam gerecek. Bu girdiyi yan etkileri açıklamak, ve kullanmayı düşünenlere belki yardımcı olabilirim diye yazıyorum. Cilt tipim yağlı, ergenliğe girdiğimden beri yağlı ciltle savaşıyorum. Kil maskeleri, jeller, köpük temizleyiciler, sabunlar, sadece suyla yıkama ritüelleri vs gibi pek çok yöntem, ürün denemiş biriyim. Her zaman sivilcem vardı ancak 22 yaşıma girdim ve hiç bu kadar sivilce sorunu yaşamamıştım. Ağrılı, kızarık, dokunmasam da sönmeyen, yüz üstü yattığımda canımı acıtan sivilcelere sahibim. Canıma tak edince ilacı kullanmaya başladım ve ilk haftamı tamamladım.

  İlk hafta; cildimin gerçekten kurumaya başladı. Aynaya baktığımda t bölgem daha az parlıyor artık. Dudaklarım kurudu bunun için hametan yazmıştı doktorum ve ihtiyaç duydukça nemlendiriyorum. Şuanlık sıkıntı yok diyebiliriz. Dudaklarım kuruduğu için sürekli su içme ihtiyacı duyuyorum. Normalde de su içmeye dikkat eden biriydim çünkü yağlı cildim olduğu için ve hep sivilce sorunu yaşadığım için herkes su içmem gerektiğini söylüyordu. İlacın kuruluk dışında yan etkisini görmedim. Bu süreçte hafta içi 5 gün fotoğrafçıda çalışıyorum. 8-9 saat vardiyam var üstelik. Herkes kas ağrısı yaptığını söylüyordu ama ağır taşısam bile kas ağrısı yaşamadım henüz. Bol bol su içiyorum ve ilacı aynı saatlerde almaya dikkat ediyorum. Tedavi süresinde her ay sonu kontrole gidicem bir de bu konuya özen gösteriyorum. Cildim sivilce kusmaya da başladı. Kocaman iltihaplı akneler çıkarıyorum. Hoşuma gitmiyor değil.

  Edit: 1.ayı tamamladım sayılır ve yarın doktor kontrolüme gideceğim. Alnımdaki minik sivilceler yok oldu,cilt rengim açıldı. Cildim,saçım,tenim daha kuru. Dudaklarım inanılmaz kurudu. 2-3 gün kabızlık sorunu çektim ve su içme miktarımı arttırıp, meyve yediğim için geçti. İlaç gerçekten her şeyi kurutuyor. Psikolojik ve fiziksel yan etki yaşamadım henüz. Üstelik bu süreçte iş yüküm arttı. Maşallah diyorum kendime ve vücuduma. Diğer ayları tamamladıkça editlerim.

  2 aralık 2020 22:20 20 aralık 2020 17:08

  77. Ergenlikte bir sivilce dahi çıkarmamama rağmen 20li yaşlarımın başında tecrübe etmeye başladığım kistik aknelerim sebebiyle başladığım ilaç. Sivilcelerim çok fazla olmamakla birlikte oldukça ağrılı bir şekilde, deri altında çıkıyor. Yanak bölgemde yoğunlaşıyor. 2-3 sene direndim ve her yolu denedim, tetradox gibi başka antibiyotikler de kullandım fakat ne yazıkki son çare olarak bu ilaca başlama durumundayım. Bugün reçetemi aldım, rıza formunu imzaladım. Umarım çekeceğim eziyete değer. Ben sabah 10mg akşam 20 mg olmak üzere 2 doz halinde kullanacağım. Akne sadece estetik bir sorun değil, bir sağlık sorunudur (ergenlik sivilcelerine sağlık sorunu diyemeyiz elbet, hormonlar nedeniyle vücudun verdiği bir reaksiyon, ergenlik döneminde kullanılmamalı). Her ay burayı editlemeye çalışacağım. Kullanan herkese geçmiş olsun diyorum. 

  Edit 1: 1. Haftam bitti. Burun kenarlarım oldukça kurudu ve yüzüme bir parlaklık geldi. Bende hafif bir diz ağrısı yaptı ilaç. Doktor bel ve bacak ağrısı için uyarı yaptığı için hazırdım. Bu seviyede kalırsa sorun değil ama artarsa sorun yaşatabilir.

  30 ekim 2020 20:18 8 kasım 2020 20:14

  4

  76. 15 gündür kullandığım ilaç. Uzun süre, yaklaşık 12 yıl, ayak direnip ilaç kullanmadım. Yüzümde genelde adet dönemimde önüne geçemediğim deri altı sivilceler olur. Daha çok çenemde çıkar bu sivilceler. İlk kez omzumda ve bacağımda sivilceye rastlayınca artık, dermatoloğa koştum ve ilaca başladım. Korktuğumu görünce de doktor düşük doz ile başladı.

  Dozaj: ilk ay 10 mg.

  15 gün editi: hiç deri altı sivilcem çıkmadı. Buna çok mutlu oldum. Adet dönemi yaklaşınca yine çenede ve yanakta birer sivilce çıktı. Biri üç gündür duruyor. Düşük doz olduğu için çok büyük bir değişim yok ama cilt yapımda değişikliği fark edebiliyorum.

  1.ay : son 2 gün kaldı kan tahlili yaptırmam için. Pazartesi günü gideceğim. Beslenme konusunda bir aydır çok dikkat ediyorum, tek zor kısmı bu ama alıştım gibi. İlk 15 gün ilacın dudağımda etkisini net hissettim. Sonrası vazelin ve hametan derken bu etki azaldı. 10 mg olduğu için mucizeler beklemedim ama cilt rengimde ve adet dönemi çıkan sivilcelerde gelişme var. Son 15 gündür ise pek yan etki hissetmedim. Umarım diğer aylar da kolay geçer. Gözaltı kuruluğunu önlemek için ise kuşburnu yağı kullanıyorum ancak tavsiyeye çok açığım.

  Kan değeri ve beslenme editi: bu gece kan tahlili sonuçlarımı internetten gördüm ve çok sevindim. 250 olan kolesterol 190'a düştü. Ldl ve trigliserit ise 30 40 değer düştü. 1 aylık emeğin sonucunu gördüm sonunda çok sevindim. Bu süreçte ancak 2.5 kilo verdiğimi de belirtmem gerek. Nasıl beslendim de kolesterol 60 değer düştü? Sıfır kırmızı et, sıfır ekmek, kızartma yok, et kısmında haftada 1 haşlama tavuk(gizlinot: Derisiz), haftada bir balık; her öğlen yulaf, yağsız süt ya da yoğurt ve elma karışımı, her gün bir avuç fındık ya da ceviz, bol su, sebzeleri zeytinyağı ve hafif baharatla fırına atma, canım patates çektiyse ya haşlama ya da çok az ayçiçek yağı ve soğan ile tost makinasına atma, 2 günde bir kara üzüm, atıştırmalık olarak istediğim meyveler. Kahve delisiyim ve günde bire indirdim. Ve evde yapılan hiçbir hamurişine el sürmedim. Bu yazdıklarım beslenme uzmanı olmadığım için yönlendirme değildir. Ama ne yiyeceğim diye kara kara düşünenler için belki bir fikir verir diye yazmak istedim.

  45. gün editi (20 mg) : Yağ eksikliği odaklanma sorunu yarattığı için bende, hazır balık fiyatları düşmüşken somon aldım. Marketteki fiyatlar fahiş yalnız, pazarın 4 katı gibi bir fiyat. Balık tüketimi hdl için de önemliymiş. Yemek kısmında artık tatlı vs de ekledim, çünkü fazla sıkı diyet yordu. Doktor da dikkat et ama çok sıkılacak derecede yapma diyeti dedi. Ancak doymuş yağdan kesinlikle uzak duruyorum. Yüzüme gelecek olursak, o hani yer edindikleri bölgeler var ya aknelerin. Heh işte oralarda yine çıktı. Hatta 3-4 gün geçmedi. Eskisi kadar yok cildimde akne ama hala çıkıyor. Dudak kuruluğu çok fazla değil, dalin vazelin iyi geldi. Sadece vücut kuruluğu biraz var onu da 2 günde bir ihmal etmemeye çalışıyorum. Şu anlık tavsiyem, zeytinyağı ve balık tüketimini unutmamanız.

  2.ay sonu edit: Lekelerde açılma oldu. Zaten pul pul döküldüklerini görebiliyordum. Ay sonuna doğru cildim biraz toparladı ama deri altı sivilce çıktı 2 tane. Bu ay bir önceki editte bahsettiğim gibi daha önce sürekli çıkan yerlerde çıktı. Örneğin dudak kenarında sivilcelerin yer edindiği bir yer vardı, bir süredir çıkmıyordu ama ilaçtan sonra çıktı. Göz çevrem hala kuru, sürekli nemlendirmem gerekiyor. Tahminim artık 3.aydan itibaren asıl düzelmeyi yaşayacağım. Tahlillerim de yarın çıkacak, bakalım diyeti kısmi bozmak nasıl etkiledi değerleri.

  Kan testi sonucu: ldl ve kolesterol 10 mg yükselmiş. Hdl geçen sefer 4 değer düşüş yapmıştı. Bu sefer balık yükseltmemiş ama düşüşü durdurmuş, sadece 1 değer değişim var. Bu ay yumurta ve biraz kızartma yemiştim, ehh bir de tatlı. Ona nazaran yine iyi.

  3.ay 30 mg. : bugün son hapları içtim, henüz kan tahlili yaptırmadım. Muhtemelen bır tık yükselmiş olabilir, haftada 1 balık yemeye devam ediyorum ancak hareketsizim ve diyeti biraz hafiflettim. Yan etkiler konusuna gelirsek dudak kuruluğu beklediğim gibi çok yüksek olmadı, çatlama vs yok gayet normal. Ancak normalde vücudum baya nemliydi ya da yağlı demeli, bu ay ciddi oranda kurudu. Nemlendiriciyi her gün uygulamayı unutmamam gerekiyor. Saç dökülmesi biraz var. Lekelerim fark edilir şekilde azaldı, yüzümde 1 tane aktif minik bir sivilce var. Şimdilik iyi gidiyor.

  Bu entry güncellenecektir.

  16 ekim 2020 20:30 2 ocak 19:30


  2

  75. Zamanında kullandığım ve kullanırken dudaklarımın aşırı çatlamaktan kuruyup soyulmasına devamlı kanamasına yol açan ilaç.

  5 ekim 2020 15:47

  74. 1 haftadır kullanmakta olduğum ilaç. yüzümde değişiklikler oldukça burayı editleyeceğim.

  yağlı bir cildim ve ciddi sivilce problemim var. bir sürü krem vs denedim ama dışarıdan halledemediğim için bu ilaca başladım.

  öncelikle bazılarının ilaca öcü gibi baktığını fark ettim. evet yan etkiler gözlemlenebilir ama siz kendinizi illa yan etkiler gözükecek diye programlarsanız daha çok etkilenirsiniz. o yüzden o kadar dramatik olmanıza gerek yok bence.

  1. hafta: günde bir defa 20mg ile başladım. ilk haftanın sonunda yüzüm ve saçlarım biraz kurumaya başladı. henüz aşırı bir kusma olmadı ama zaten aktif sivilce çıkaran bi yüzüm olduğu için tek tük çıkıyor.

  1. ay: günde 20mg ile başladığım için aşırı bi kusma olmadı. süreç biraz yavaş ilerliyor. siyah noktalarım önce biraz daha belli oldu daha sonra gitmeye başladılar. şu an neredeyse yok gibi bi şeyler. dudaklarımı sürekli nemlendiriyorum. güneş kremini asla ihmal etmiyorum. yüzüm kuruduğu için cerave'nin nemlendirici kremine geçtim, gayet memnunum. test sonuçlarım normal çıktı ama kilomdan ötürü bu ay da aynı dozla devam edeceğiz. psikolojik olarak bi yan etkisi olmadı bende ama elimde egzama oluşmaya başladı. bunun dışında bi sorun yok, gayet iyi gidiyor.

  3. ay: burayı güncellemeyi unutmuşum. geçtiğimiz ay pek bi değişiklik olmadı, doz aynıydı. 3. ayda dozu 30 mg yaptık. cildim hala sivilce kusuyor. yüzüme nemlendirici sürmeden önce celenes markasının termal suyundan sıkıyorum, hemen ardından cerave nemlendirici sürüyorum. dudaklarım içinse alterra markasının papatyalı dudak kremini kullanıyorum gayet memnunum. ellerim çok kuruyor ona henüz pek bi çözüm bulamadım... güneş kremini her zaman sürüyorum. bunun dışında yan etkilerini pek fazla yaşadığım söylenemez. biraz kas ağrısı oluyor. umarım artık iyileşmeye başlarım.

  5 ekim 2020 12:34 19 aralık 2020 13:58

  5

  73. dönemsel olarak kafalarına göre çıkan ve hiç bir tedaviye yanıt vermeden kafalarına estiği zaman yok olan kistik aknem için başladım. daha önce doktorun verdiği çeşitli kremler, antibiyotiklerden kullanmıştım, hormon testim de tertemizdi. ancak hiçbiri tam olarak tedavi edememişti. belli bir dönem sonra tekrar ediyordu. karaciğer, kolestrol vs. değerlerime bakıldıktan sonra doktor başlamamı uygun gördü. şu an 11. günümdeyim ve dudak kuruluğu hariç herhangi bir yan etkisini görmedim. yalnız neden bilmiyorum ilk 3. - 4. günümde dokunsalar ağlayacaktım ama sonra geçti. henüz başka bir sıkıntım yok ancak olduğu zaman editleyeceğim

  3. Ay editi: kazasız belasız atlattım ilk üç ayı. İlk iki ayda öyle bı kusturmustu ki aynalara küsmüştüm. Sonra hepsi kurudu şu an yalnızca tek aktif sivilcem var tek sorunum inatçı lekelerim. Bol su ve nemlendiriciyle ilk üç ay oldukça kolaydi diyebilirim. Artık önümüzdeki üç aya bakacağız.

  29 eylül 2020 11:00 1 ocak 20:00

  5

  72. 2012 yılı bahar aylarında üniversite son sınıf öğrencisiyken kullanmıştım. Normalde dışardan belli olmayan kistik sivilcelerim için doktordan kendim talep ederek başlamıştım. Genelde krem/losyon vererek tedavi etmeye çalışıyorlardı ama hiçbiri işe yaramamıştı. 

  Dozu hatırlamıyorum. İlk kullandığım hafta bir gün kahvaltıya oturduğumda herkes şok olmuş şekilde bana baktı, "aynaya bak istersen" dediler. Dudaklarım şişmiş, suratım kıpkırmızı olmuştu. Ama kullanmayı bırakmadım. Yanlış hatırlamıyorsam ayda bir kontrol için doktora gidiyordum, zaten 2 defa gidebildim. Karaciğer enzimlerim çok yükseldiği için 2. Ayda bırakmıştım. Sivilcelerin ilk zamanlar kustuğu bir dönem oluyor ama sonrası pespembe güzel bir cilt. Dudaklar için çok iyi bir nemlendirici bulmak şart, çünkü her gün mutlaka soyulmalar oluyordu. Direkt güneş ışığından korunmam gerekiyor. O dönem ergenliğin de etkisiyle saçlarım da çok hızlı yağlanırdı ama ilaç etkisiyle yağlanma kalmamıştı. Tedavi dozunu tamamlayamadım ama bir daha sivilce şikayetim olmadı.

  10 ağustos 2020 11:58


  71. bir sivilce ilacı. Geçtiğimiz aylarda monodoks ve benzmycin kullanmama rağmen geçmeyen ve iz bırakmaya başlayan epi topu 10-12 sivilcem için başlıyorum. Doktor buna başlamazsam çukur izler için ortam hazırlayacağımı söyledi. Yaklaşık 5 ay süreceğini düşünüyor sabah 10 akşam 20 mg ile başladım. Sizden şans dilemenizi bekliyorum. Zaman geçtikçe güncelleyeceğim

  düdütt1: Ben bu ilaca yanağımad 8 ay önce hayatımda şlk defa çıkan sivilcelerim başka tedavilerle geçmediği için başladım. bugün 50. günümdeyim birinci ay 30 mg içtiğim ilacı doktorum 40 mg yaptı, doz bana fazla geldi o yüzden 10 gün sonra kontrolde düşürmesini isteyeceğim. okula gideceğim için hızlı bitsin diye yükseltti dozu ama bu sefer de ağıır geldi. Öncelikle kuruluk neredeyse hiç yaşamadım yüzümde, dudaklarım nemlendirmezsem kurudu ama yüzümü günde iki kere nemlendirdim. Buradaki süslüler çok destek oldular sağ olsunlar önerileriyle. Sivilcelerim aşırı derecede kusmadı ama komedonlarım hala duruyor 7-8 taneler. İz durumunu daha göremiyorum ama sivilcem olmayan alnım ve burun çevrem muazzam görünüyor. Çenem ve burnumdaki siyah noktalar/yağ filamentleri yok oldu. Celenes pembe ile yüzümü yıkıyorum, bitince değiştireceğim. Daylong güneş kremi kullanıyorum. Cerave ile nemlendiriyoruım bazı akşamlar önceden aldığım effectha pembeyi serum gibi kullanıp üzerine cerave kullanıyorum. Geceleri dudağıma nuxe kavanoz balmı sürüyorum muazzzammm bir şey. Gündüzleri spfli blistex ve nivea karışık kullanıyorum. Evdeki ürünleri bitirmeye çalışıyorum. Her gün kendimi çok detaylı incelediğim için farkı göremiyorum ama fotoğraflar ve ailem iyileşme olduğunu söylüyor. Yan etkilerden hiçbirini yaşamadım sadece doz ağır geldiği (kilo verdim) için yorgun hissediyorum, sağlıklı da beslenemedim aşırı derecede iştahımı açtı. biraz karışık oldu sonrasında söz bu cümleleri düzenleyeceğim

  ama şimdilik güzel gidiyor dostlarım umarım bebek gibi olan eski cildime tez vakitte kavuşurum

  10 ağustos 2020 11:35 5 ekim 2020 15:21

  5

  70. yaklaşık 3 yıl önce kullandığım ilaç. roaccutane isimli ilacın muadili ve daha uygun fiyatlı olanıdır. ben ilacı kullanmaya başladığımda 44 kiloydum. 20mg dozla başladım. bünyeden bünyeye belki değişebilir ama ben hiç sorunsuz tedavimi tamamladım.

  karaciğeri etkilediği için -ki bütün ilaçlar karaciğeri etkiler- vücuda fazla gelirse kolesterolü çıkarabiliyor. ben zaten yağlı beslenmeyi sevmeyen bir insandım. kolesterol konusunda hiç problem yaşamadım. 6 ayda tedavimi tamamladım. üzerinden 3 yıl geçti ve 3 yıldır beni gören herkes cildimi över.

  ama ilaçla birlikte ruh halinizin de çok önemli olduğunu düşünüyorum. bu ilacın çok fazla yan etkisi var, ben bu ilacı kullandığımda depresyona gireceğim her yerim kuruyacak gözüyle bakıp ilacı bu şekilde kullanırsanız psikolojik olarak sizi bitirir zaten. ben ilacı kullanırken mutluydum, cildime güzel baktım ve 6 ayda hiç sorun yaşamadan tedavimi tamamladım. aynı şekilde ilacı kullanırken cildinize çok iyi bakmanız gerekiyor. açıkçası fazla abartıldığını düşünüyorum. ya da bana ağır gelmedi bilmiyorum.

  2 ağustos 2020 19:46

  4

  69. Hali hazırda kullanıyor olduğum ilaçtır. Benim inanılmaz problemli bir cildim yoktu fakat bir buçuk yıldır sürekli yanak bölgemdeki aknelerden şikayetçiydim. Ve geçen akneler de iz bırakıyordu. Bir süre sonra sayıları artmaya ve cilt altında kapalı komedonlar oluşmaya başlayınca doktorumun tavsiyesiyle başladım.başlamadan önce ben de internetten yorumları okudum ve açıkçası korktum. Bu yazım, başlayacak olup da tereddüt edenlere. Korkmayın! Eğer doktorunuz kullanmanızda bir sakınca görmediyse, vücudunuz bu tedaviyi kaldırabilir demektir bu. Ben şu an 3.ayımdayım ve şu ana kadar internette yazan ne o inanılmaz korkunç cilt kuruluklarını, ne burun kanamalarını ne de depresyonu yaşamadım. Tek gördüğüm yan etki dudak kuruluğu ki o da kanamalara yol açacak kadar değil, hametan pomad sürünce yatışıyor. Evet ilk 2-3 ay cilt altındaki tüm potansiyel akneler yüzeye çıkıyor, biraz daha fazla akneniz olabiliyor ve sanki iyileşmiyormuş hissi veriyor ama Zoretanin tedavisi için en gereken şey sabır sabır sabır. Her ay kan tahlili yaptırıyorsunuz ki bu da güzel bir şey, vücutta olur da bir şeyler ters giderse yine doktor kontrolünde bırakabilirsiniz. Her ilacın yan etkisi vardır bunu da unutmamak lazım. Dermatologların rahatlıkla kullanmamızı önerdiği bu ilacı bizler kulaktan dolma laflarla kullanmak istemiyoruz. Bu doğru değil. Herkesin bedeni, vereceği tepki aynı olmayabilir. Kullanan arkadaşlarımın da dudak kuruluğu dışında çok bir yan etki görmediklerini biliyorum. Yemenize, içmenize, bol su içmeye dikkat edip dokrorunuzun tavsiyesine uyarsanız hafifçe atlatabilirsiniz bu süreci. Merak ettiğiniz şeyleri de dermatoloğunuza sormanızı tavsiye ederim, bilir kişiden aldığınız yanıta güvenin, internet sitelerindekilere değil. Umarım biraz da olsa içinizi rahatlatmışımdır. Merak etmeyin, sabrederseniz bir sorununuzdan daha böylece kurtulabilirsiniz. Hepimize çok sağlıklı günler. Sevgiyle :)

  18 mayıs 2020 11:43