yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (2)
  • medya (0)

  1. 你好吗?我学汉语三年了但是我不会说汉语。

  introyu girdiğime göre bu başlığı olmadığına hiiiç şaşırmadığım dilin kurdelesini ben keseyim.

  öncelikle, sevgili çince, 3 yıl oldu!! 3!! 3!!! taş olsa çatlardı ki ben de çatladım, çatlamadım değil ama yine de bencilce davranmadım ve geceleri ağlamak için önce sana sırtımı dönmeyi bildim, yüzüne yüzüne ağlamadım dhdjskksksls of çok dertliyim sözlük. yine de bu dilden bahsetmeyi kendime bir borç bilirim, o yüzden dertlerim şöyle bi dursun.

  şimdi öncelikle, çinceyle ilgili bilmeniz gereken ilk şey çince aslında yok arkadaşlar hadi kapatıp gidelim jdkskls evet şimdi birçok felsefi kuramın da açıkça ortaya koyduğu gibi (hatta özneyi işçi olarak alaraktan liberal kuram bile yapmış selamlar ricardo, malthus) çokluk bir bokluk getiriyor er ya da geç. bu tabii ki güzide vatan çinde de gerçekleşmiş, ortaya little little diller(lehçeler) çıkıvermiş, bizim (ya da benim, ne yazık ki) öğrenmekte olduğum(asla öğrendiğim değil) ve burada bahsedeceğim çince mandarin dediğimiz, bizdeki istanbul türkçesi gibi, resmiyete geçmiş ve çince diye öğretilmeye başlanmış çince. kendisine standart pekin çincesi bile diyoruz hatta. yani bu entryde geçen çinceler=basitleştirilmiş mandarin. buradan sonrasında birkaç karakteristik bilgi vermeye çalışayım.

  öncelikle çincede bir alfabemiz yok. daha doğrusu geleneksel anlamda tanıdığımız alfabe yok, çünkü var olan şeyin altında harfler yok. karakterler var. biz bunlara 汉字/hanzi diyoruz. popüler asya dilleri arasında karıştırılan bir konu bu, çünkü japonca ve korece çincenin aksine harflere sahip diller. öpüyorum onları. ne güzel dilsiniz siz djkdld. bir iki örnek verecek olursam mesela su içtim demek istiyorsanız: 我喝水了 (wo he shui le) dersiniz. burada 我(wo) ben 喝(he) içmek 水(shui) su 了(le) geçmiş zaman karakteridir. gördüğünüz gibi harf falan yok, her karakter bir kelime. çince biliyor sayılmak için bunlardan ortalama 3000 civarı bilmeniz gerek. go figure.

  ikinci olarak, fark ettiyseniz karakterlerin ardından parantez içinde latin harfleriyle okunan hallerini yazdım, ha işte bunlara biz pinyin diyoruz. daha doğru haliyle pinyin şu oluyor: wŏ hĕn kĕ, xiăng hēshuĭ (我很渴想喝水) (çok susadım, su içmek istiyorum) şimdi, o harflerin üzerinde gördüğünüz şapkalar ton sesleri oluyor. mesela he'nın üzerinde düz bir çizgi var, bu demek oluyor ki telaffuz ederken sesimizi düz tutacağız. böyle dümdüz hıııı diyosunuz aslında arkadaşlar ben bunu nasıl anlatıyim zhsjskkdld. bu çizgilerin bir de míng'de olduğu gibi yukarı çıkanı var, burda da okurken yükseliyorsunuz djkks. üçüncü olan da xiăng'daki gibi önce yükselip sonra inmeli, dördüncüsü de jiào'daki gibi direkt inmeli. burada en klasik örnek 马 mă at demekken 妈 mā anne demek. bu ton seslerini öğrenemezseniz çindeki annenize at diye seslenebilirsiniz yani. bir de ifadesiz düz okunan karakterler var ama onlar zaten çok az. 对不起 (duibuqi) bu da üzgünüm demekti ama değilim ama neyse devam edelim.

  geldik dil bilgisine. evet çincede bir insanın yüzünü güldürecek tek konu bu olabilir. dil bilgisi ciddi kolay, ya da ben genel olarak çekimleme konseptine karşı olduğum için yanlı yaklaşıyorum ama yok ya cidden kolay. cümle dizilişlerinin türkçe bilen birine zor geleceğini düşünmüyorum, hemen hemen aynı dizilişte oluyor çünkü. bir cümleyi geçmiş, gelecek, şimdiki zaman yapmak için genelde fiilden sonra bir tane karakter ekliyorsunuz bitiyor. 了 le olan geçmiş zamanı cümle sonuna da koyabilme halkınız var hatta. bunun dışında sadece sıklık zarflarını ekleyerek nur topu gibi bir geniş zaman cümleniz olabilir. bunun dışında zaman ve mekan çincede genelde fiilin önüne gelir. burada detayına girilecek çok şey geliyor aklıma o yüzden yapmasam daha iyi hadi geçelim.

  evet aslında başka ne anlatsam bulamadım. çince ödevimi yapmak yerine yazıyorum da bu girdiyi djjd. biraz da çince öğrenmekten ve nasıl öğrenileceğinden bahsedeyim. şimdi öncelikle neden çince?? derseniz, açıkçası mantıklı bir sebep sunamam, bu dile sadece istiyorsanız başlayın derim. çünkü zor ve heves istiyor, ve çinceye ayırdığınız vakti küçümsemeyin, 3 batı dilinden fedakarlık ediyor olabilirsiniz. (dil öğrenmeye meraklılar cemiyeti ağzından bir fayda zarar analizi yapmak istedim) ve unutmayın, aynı anda hem o minimum 3000 karakteri tanıyacak, hem yazacak, hem pinyin hallerini bilecek ve ton seslerini kullanarak ifade edecek, hem bunların anlamlarını bilecek hem de sıradan bir dil öğrenir gibi dil bilgisiyle falan uğraşacaksınız. ki bizdeki şi/şı (shi) sesinin tek başına 30 tane falan karakteri karşıladığını düşünün. bi de o var evet, kelimelerinin hepsi birbirine benziyor ama ching chang chong olarak değil merak etmeyin.

  peki öğrenilir mi bu çince?? öğrenilir yani öğrenen öğreniyor ama çok fedakarlık istiyor. bazen 2 saatlik bir çince film önümde açıkken başka bir şeyle oyalanıyorum ve hiçbir şeyi anlamadığım oluyor. aşşşırı nankör bir dil bu çince. sürekli ver diyor.

  nasıl öğrenilir? kendi kendine öğrenmek için hellochinese uygulamasını kullanmanızı öneririm en başta. çünkü çince eğitimi yanlışa fazla açık, biz ders kitabımızı bile düzeltiyoruz yeri geldikçe. ve bu uygulamanın bu konuda çok iyi olduğunu düşünüyorum ben, her şeyden önce doğru. ikincil olarak videolu ders konusunda youtube'da litao chinese diye bir kanal var, kesinlikle çok iyi işliyor dili. dil bilgisi ve ton sesleri ve hatta pinyin hakkında bunlar iş görür lakin karakter konusunda çok işlevsel olduklarını düşünmüyorum. karakter biraz sizde bitiyor, kağıdı kalemi alıp yazacaksınız, ezberleyeceksiniz. yazamasanız bile tanıyın en başta, okuyabilin, o bile büyük değişiklik yaratır. ama bana kalırsa karaktere geçmeden önce bir süre pinyinle ilerleyin, dili öyle öğrenin, sonra karakteri araya sokun. temeliniz daha sağlam olur.

  basitleştirilmiş çincenin karakterinden çok korkmayın, evet hala zor ama bunların bir de gelenekselleri var, hiç görmeseniz daha iyi djkdld. (kanji çalışanlara sevgiler ve kolaylıklar diliyorum)

  işte böyle, bu da sona eklenmez ama çince konusunda kesinlikle yetkin ve tecrübeli ya da bilir biri değilim, sözlükte bir renk olsun istedim. yanlışlar görürseniz uyarın mutlaka, sevgiler çince severler (kimse sevmiyor hdjkd) 谢谢您! 再见!

  unutmadan, femme bu başlığı 7 kasım 2015'te ukte vermiş.

  4 mayıs 2017 01:00

  2. iki haftadır çince kursuna gidiyorum, beynimi patladı süslüler gram şaka yapmıyorum. şu an 7. ünitedeyiz yaklaşık 100-150 kelime öğrendik, bu kelimelerin abidik gubidik yazılışları var ve alfabe olmadığı için tek tek ezberlemeniz lazım. şaka maka öğrenmesi eğlenceli dil. bulmaca gibi mübarek.

  22 haziran 2019 17:52