yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (6)
  • medya (0)

  1. Yakın bir arkadaşımın muzdarip olduğu ve gerçekten insanın hayatını neredeyse yok ettiğine şahit olduğum hastalık.

  Önce 3, sonrasında ise 12 farklı kişiliği ortaya çıktı. Kaç kere kendini öldürmeye çalıştı ve son saniyede kurtarıldı sayamadım bile. Zamanla kendine ait bir duygusu kalmadı. Her duygu farklı bir kişiliğe bağlanıyor. Başkası devredeyken ne yaptığını ne söylediğini asla hatırlamıyor. Kontrolünü kaybediyor ve artık kendisi olmuyor. O kuzu gibi kız gece uyurken cehennemvari konuşmalar yapıyor. Bir bakmışsın kahve içiyorsunuz bir bakmışsın 112 yi arıyorsun.

  Tam olarak tedavisi yok diye biliyorum. Türkiyenin alanında en iyi olan doktorlarına göründü, sayısını bilmediğim kadar çok ilaç kullandı, ect tedavisi gördü birkaç kez ve hiçbir sonuç yok.

  Sonuç olarak, çok çok zor. Hem kendisi hem ailesi çok yıprandı, kim çaresi var diyorsa ona koşuyorlar. Buna rağmen çok iyi kalpli, çok sevdiğim bir arkadaşım. Çok şefkatli ve insan gibi bir insan.

  (yazar: uyurbalon)uktesi

  Edit: şu yazar şeysini beceremiyorum

  30 aralık 2015 22:25 30 aralık 2015 22:27

  2. youtube'da (link: https://www.youtube.com/watch?v=cjemK803l2M autumn asphodel) isimli kanalın sahibinin muzdarip olduğu kişilik bozukluğu biçimi. çok zor olsa gerek.

  30 aralık 2015 22:41

  3. Disosiyatif Kişilik Bozukluğu.

  yıllar önce facebookta bu rahatsızlıkla ilgili şöyle bir (link: https://www.youtube.com/watch?v=gVhaW3nRNmo video)ya denk gelmiştim. (gizlinot: google'a çoklu kişilik bozukluğu yazınca bulmak zor olmadı)

  çok zor bir raharsızlık olsa gerek :/

  4 ocak 2016 17:52


  4. dr. jekyll & mr. hyde dediğimiz şey (gizlinot: dimi ya)(gizlinot: yanlışım varsa düzeltin.)

  4 ocak 2016 22:21

  5. kişinin çoğunlukla çocuk yada ergenlik çağında yaşadığı korkunç bir travma sonucu beynin kendisini korumaya almasıyla oluşan psikolojik hastalık. yaşanılan travma kişinin hem zihnen hem bedenen en zayıf halinde başına gelir ki genelde yıllarca süren taciz, tecavüz ve cinayete tanıklık gibi çok ağır travmalar sonrası oluşur.

  kişide 2 kişilik olabileceği gibi 16 farklı kişilikte oluşabilir ve hastalar diğer kişiliklerinin farkında olmazlar. siz diğer kişilikteyken yaptığınız şeyleri bilmez ve hatırlamazsınız. ayrıca çok az da olsa farklı cinsiyette kişilik dahi oluşabilir. kişiliklerden biri sağlak iken diğeri solak olabilir.

  biri üniversite öğrencisiyken diğeri garson olabilir ve farklı kişilikteyken farklı arkadaş çevresi, sevgili oluşturabilir.

  kişilikler genelde travmaya bağlı olarak oluşur. mesela asıl benlik fiziksel olarak güçsüz iken taciz travmasından sonra oluşan kişilik çok güçlüdür, zaten erkek kişiliklerde bu şekilde oluşur.

  kişi tekrar böyle bir olaya maruz kaldığında farkında olmadan kişiliği değişip bir anda karşı koyabilir. zaten kişilikler farklı isimler alırlar ve bir ömür boyu tedavi gerekir.

  eğer edilmezse yada geç farkına varılırsa hasta bir süre sonra gerçekte hangi kişiliğinin kendisi olduğunu bile unutabilir.

  gerçekten çok ciddi bir hastalıktır, kontrol edilmesi çok güçtür, öyle çevre etkisiyle falan maalesef önüne geçilemiyor çünkü hasta kendisi bile farkında olmadan kişilik değişebiliyor.

  ayrıca bazen asıl kişilik sağlam iken diğer kişilikler hasta olabiliyor. amerika'daki bir kadının diğer kişilikleri kör olduğundan kadın asıl benliğinde de görme sorunu yaşamış.

  gerçekten şakaya gelmeyecek ve normal yaşantıya sahip bireyde görülme olasılığı çok düşük olan bir hastalık, kendi kendine oluşamaz ama ekşi sözlükte nedense bütün yazarlarda varmış. insanlar zevk mi alıyor nedir böyle bir şeyden birde bende var şöyle böyle diye kaç kişi yazmış. gerçekten olsa böyle yazabilecekmiş gibi.

  konuyla ilgili ödüllü kısa bir film (link: https://www.youtube.com/watch?v=wdfGgQNF71U inside)

  5 ocak 2016 00:44 5 ocak 2016 00:46

  6. Not, ekşi sözlük hesabımdan girdiyi buraya taşıdım. Oraya da yıllar önce bilgiustam.com'dan yazmıştım. 

  william stanley milligan ya da daha çok bilinen ismiyle billy milligan, dünyada çoklu kişilik bozukluğu hastalığı konusunda en çok bilinen isim. billy’nin bu kadar çok tanınmış olmasının sebebi ise; 2 değil, 3 değil, hatta 10 bile değil, tam 24 kişiliğe sahip olması!

  çocukluğunda yaşadıklarından çok etkilenen ve hayatı boyunca bu etkiden kurtulamayarak büyük psikolojik sorunlar yaşayan billy, taşıdığı farklı kişiliklerin işlediği suçlar yüzünden yargılanmış ve mahkeme tarihinde de çeşitli ilklere adım atmış.

  billy’nin babası komedyen johnny morrison, çok fazla kumar oynayan bir adamdı. johnny’e aynı zamanda akut alkolizm ve depresyon teşhisi koyularak hastaneye yatırılmıştı. burada intihar girişiminde bulunan ama başarılı olamayan johnny, daha sonra karbon monoksit zehirlenmesi ile intihar etti.

  bu intiharın ardından billy’nin annesi şarkıcı dorothy, çocuklarını alarak eski eşinin yanına dönerek onunla tekrar evlendi. bu evlilik yine uzun sürmedi, 1 yıl sonra boşandılar. ardından chalmer milligan’la evlendi. bu evlilik, iki kız babası chalmer’ın ikinci evliliğiydi.

  “billy daha 5 yaşındayken dâhi 3 farklı kişiliğe sahipti” bu sözü söyleyen biyografi yazarı daniel keyes. keyes’ın iddiasına göre; “isimsiz çocuk”, “christiene” ve “shawn” kişiliklerine, billy daha 5 yaşındayken sahipti. yaşadığı aile travmaları devam ettikçe, bu kişilik sayıları da artacaktı.

  8 yaşındayken üvey babası tarafından chalmer, billy’e hayatı boyunca unutamayacağı manevi bir zarar vermişti. “emniyeti kötüye kullanma” suçundan yargılanan üvey baba chalmer, iddialara göre billy’e cinsel istismarda bulunmuştu. billy bunu yaşadığında henüz 8 yaşındaydı ve bu olaydan sonra zaten yolunda gitmeyen aile hayatının onun bünyesinde oluşturduğu psikolojik bozukluk artık son raddeye dayanmıştı. hayatı boyunca bunu aşmak için uğraş vermesi sebebiyle bu kadar çok kişiliği birarada yaşadığı söylenir.

  çocuk kaçırmaları, soygunlar, tecavüzler… o artık bir suçluydu

  ilk suçları 20 yaşındayken gerçekleştirdiği tecavüz ve silahlı soygundu. 2 sene yattığı ıslah evinden şartlı tahliye edildi. tahliyenin 7-8 ay kadar ardından bir üniversite kampüsünde 3 kadına daha tecavüz etti. kurbanlarından biri billy için “3 yaşında bir çocuk gibi davranıyordu” dedi. billy’e bu olaylarla birlikte 3 çocuk kaçırma, 3 defa ağır soygun ve 4 kadına tecavüz suçlarından dava açıldı. tekrar ıslahevine yatırıldı.

  şizofren ve çoklu kişilik bozukluğu teşhisleriyle beraber mahkeme “akıl sağlığını kazanıncaya kadar” cezayı ertelemeye karar verdi.

  savunmasını hazırladığı sırada bir doktor tarafından akut şizofreni teşhisi koyulmuştu. daha detaylı bir muayenede başka bir psikolog tarafından çoklu kişilik bozukluğunda karar kılındı.

  akıl hastanelerinde kaldığı senelerde; 1 öz (kendisi), 10 adet istediği, 13 adet istemediği olmak üzere toplam 24 adet farklı kişiliğe sahip olduğu ortaya çıktı.

  mahkemenin kararından sonra billy’nin hayatı, devlete bağlı bir sürü akıl hastanesinde oradan oraya savrularak geçti. sadece bir hastanede, doktorlar ona biraz yardımcı olabilmişti. onun dışında teşhisler konusunda ilerleseler de, tedavi konusunda çaresiz kalıyorlardı. uzunca bir süre sonra, -istemediği 14 kişiliği teşhis eden- dr. david caul tarafından tedavi edilmeye başladı.

  hastanelerde geçen 10 yılın ardından mahkeme ona ceza vermedi; çünkü suçları işleyen, çoğu birbirinden habersiz olan alternatif “kişilikleriydi”.

  bu mahkeme kararı, alanında bir ilkti. artık hastane odalarında veya parmaklıklar ardında yaşaması son bulduğunda, 36 yaşındaydı. billy’nın adı, hastaneden çıktıktan sonra hiçbir suç olayına karışmadı.

  kısa film projesi için yola çıktı, bir anda ortadan kayboldu!

  mahkeme kararıyla serbest bırakıldıktan 5 sene sonra, california’da yaşarken, stormy life productions’la kısa bir film çekmek için yola çıktı. bu yolculuktan sonra kendisine uzun süre ulaşılamadı, hiçbir tanıdığı kendisiyle iletişim dâhi kuramadı. ve 2014 yılında, 59 yaşındayken, bir bakımevinde kanserden öldü.

  billy milligan’ın hayatını konu alacak olan filmde billy’i, 20 senedir bu rolü oynamak istediğini söyleyen leonardo dicaprio oynayacak.

  tarihin bu en ilgi çeken vakalarından birini, birçok yönetmen sinemaya aktarma girişiminde bulundu. “a crowded room” ismiyle çekilmesi planlanan film, imdb listesine dâhi yazıldı fakat daha sonra maddi sebeplerin de içerisinde bulunduğu çeşitli nedenlerle çekilemedi ve imdb listesinden de silindi. fight club, se7en, the curious case of benjamin button filmlerinden de tanıdığımız ve çokça sevdiğimiz david fincher’ın yönetmenliğini yapacağı filmde başrol (billy karakteri) için brad pitt, matthew mcconaughey, johnny depp, sean penn ve john cusack düşünülmüştü.

  2005 yılında tamil dilinde çekilen “anniyan” filmi ve 2017 yılında izleyebileceğimiz “split” filmleri de genel hatlarıyla billy’nin yaşam öyküsüne değinecek olsa da, asıl olarak, bu rolü 20 yıldır oynamayı bekleyen ve son zamanlarda aldığı oscar ödülü ile bizleri mutlu eden leonardo dicaprio oynayacak. filmin ismi ise planlandığından azıcık değişti ve “the crowded room” oldu.

  biyografik eser olan “the minds of billy milligan” kitabı 14 dile çevrildi, ondan esinlenilerek yazılan şarkı ödül aldı.

  kişilikleri;

  (resim, terapi sırasında billy tarafından, kişiliklerini fiziksel tasvir için çizilmiştir.)

  1) billy: öz kişiliği.

  2) arthur: bilim ve sağlık konularında –özellikle hematoloji alanında- uzmanlaşmış, oldukça sofistike ve entellüktel bir ingiliz idi.

  3) ragen vadascovinich: ismi “rage again (yine öfke)” kelime grubundan gelen ragen, “istenmeyen kişilikler”i düzenleyen, tehlikeli zamanlarda arthur’u kontrol eden biriydi. bu nedenle “öfke tutucu” olarak da tanımlanmıştı. slav aksanıyla konuşup sırpça yazabilen bir yugoslav olduğunu söyleyen ragen, ailesini desteklemek amacıyla soygunları yaptığını ama tecavüzlerle alakası olmadığını itiraf etmişti.

  4) allen: tam bir dolandırıcı ve yönlendirici olan allen, dış dünyayla iletişimi de en yüksek karakterdi. bateri çalar, portreler çizerdi. yalnızca sağ elini kullanmasına rağmen olağanüstü güçlüydü ve kişilikler arasında sigara içen tek kişiydi.

  5) tommy: sık sık allen ile karıştırılan 16 yaşındaki tommy, zincirlerden kaçış gösterisi ustasıydı. elektrik konusunda bir uzmandı. allen ile en benzer yönleri, ressamlık yapıyor ve müzikle uğraşıyor olmasıydı. özellikle manzara resimlerine odaklanmış durumda olan tommy aynı zamanda tenor saksafon çalıyordu.

  6) danny: insanlardan ama özellikle erkeklerden korkan danny, yalnızca natürmort resimler çizen, asla manzara resimleri çizmeyen bir ressamdı. danny’e göre chalmer (taciz eden üvey babası) kendi mezarını kazdırtmış ve onu orada yakmıştı.

  7) david: 8 yaşındaki david, diğer kişiliklerin ağrı/acı duyduğu noktalarda, o ağrıyı almak için bulunduğundan “ağrı tutucu” olarak adlandırılmıştı.

  8) christiene: 3 yaşında ve disleksi rahatsızlığına sahip christiene, billy ne zaman başını belaya soksa, bir okul köşesine saklanmak isteyen bir kız çocuğuydu. ragen ile arasında özel bir bağ bulunan christiene’e arthur, okuma yazma öğretmişti.

  9) christopher: christiene’nin mızıka çalan erkek kardeşiydi.

  10) adalana: şiirler yazan ve diğer kişilikler için yemekler yapıp evi temizleyen adalana, bir lezbiyendi. milligan’ın avukatının iddiasına göre, tecavüzleri gerçekleştiren kişi adalana’ydı ve ne billy’nin ne de diğer kişiliklerin bu tecavüzlerden haberi yoktu.

  “istenmeyen” etiketli kişilikler:

  kişiliklerin “istenmeyen” olup olmadıklarına arthur ve ragen karar veriyordu.

  11) phil: brooklyn aksanı ile konuşan phil, zaman zaman küçük çaplı suçlar tasarlayan bir katildi. billy onu “suçlu” olarak işaretlemişti.

  12) kevin: kevin bir suç planlayıcısıydı ve bir eczaneyi soymaya yönelik planlar hazırlamıştı. o da “suçlu” olarak etiketliydi.

  13) walter: bir karga öldürdüğü için “istenmeyen” olarak işaretlenen avustralyalı walter, çok iyi yön duygusuna sahip, genellikle gözcü olarak kullanılan, büyük hayvan avı avcısıydı.

  14) april: üvey babası chalmer’ı öldürme düşünceleri içerisinde olan kişilikti. bunun için ragen’ı ikna etmişti ama arthur onunla konuşarak bu düşünceden son anda vazgeçirdi.

  15) samuel: bir yahudi olan ve kişiliklerin arasında tanrı’ya inanan tek kişilik olan samuel’in “istenmeyen” olarak işaretlenme sebebi; diğerlerinin kişisel resimlerini satmış olmasıydı.

  16) mark: her şeyin yükünü çeken biri gibi tanımlanmıştı, mark. aynen bir zombi gibi, hiçbir şey yapmıyor denebilirdi. sıkıldığı zamanlarda da dik dik duvara bakardı öylece.

  17) steve: milletvekili olduğunu hiç kabul etmeyen steve, bir düzenbaz ve taklitler yapan bir komedyendi. “istenmeyen” olarak işaretlenme sebebi; bu komedisinin aile problemlerinden kaynaklı olmasıydı.

  18) lee: ailesinin başını belaya sokacak kadar şakalar yapan lee’nin “istenmeyen” listesinde olmasının sebebi; yaptığı şakalardan biri yüzünden hücre cezası alması oldu.

  19) jason: basınç ayarlayıcısı olan jason, bunu ilk başlarda ailesi için kullansa da bu durum zamanla çok probleme yol açtığı için “istenmeyen” olarak işaretlendi.

  20) bobby: macera peşinde koşma ve dünya krizlerini düzeltme hayalleri olan bobby’nin bunları yapmak için herhangi bir hırsı yoktu. bu yüzden “istenmeyen” olarak işaretlendi.

  21) shawn: 4 yaşındaki shawn, kafasında, uğultulu seslerden kaynaklı titreşimler hisseden, işitme engeli olan bir çocuktu. “istenmeyen” olarak işaretlenme sebebi; işitme engelli olduktan sonra billy’nin ondan herhangi bir şekilde yararlanamayacak olmasıydı.

  22) martin: new york’lu martin, çalışmadan kazanç elde etmek isteyen züppenin biriydi.

  23) timothy: timothy, çiçekçi dükkânında çalışırken bir gayle flört etmeye başladı ve bunun ardından kendi dünyasına gitti.

  24) öğretmen (istenmeyen değil): bunu en sona yazmamızın sebebi; “öğretmen” denilen kişiliğin diğer tüm kişiliklerin birleşimi olması, hepsinin eylem ve düşüncelerini biliyor olmasıydı. billy’nin doktoru bu kişilik için, o ana kadar tanıdığı en akıllı ve en büyüleyici insan olduğunu söylüyor.

  3 ocak 2019 00:12 4 ocak 2019 10:58