yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (10)
  • medya (1)

  1. genellikle pudra şekeri, glikoz şurubu, su, vanilya, nişasta ve gıda boyasından yapılan, paketi açılmadan serin ve kuru yerde tutulması gereken, açınca şekil vermeden önce biraz yoğurup yumuşatmaya ihtiyaç duyan, kaplama ve modelleme için görece ucuz ve kolay şekillenen bir pastacılık malzemesi.

  bir çok markada var ancak dikkatli seçmeniz gerekmekte, mesela sueno diye bir marka var bu buzdolabına girmeye müsait değil (kapladığım bir pasta teslimat gününde buzdolabını açtığımda tamamen erimişti, tecrübeyle sabit)

  buzdolabında tutacaksanız dr paste ya da şeker&suger marka kullanmanızı öneririm.

  modelleme yapıp sabitlemek istiyorsanız da şeker hamurunu yoğururken içine az miktarda tayloz katmanız gerekmekte.

  (yazar: edaltundal) uktesiymiş :)

  28 ocak 2016 11:21 28 ocak 2016 11:22

  2. yaş pasta üzerine kaplandığında veya kurabiye üzerine yapıştırıldığında kenara sıyrılıp atılan renkli şekilli şeker. malzeme israfı benim gözümde.

  güzelim yaş pastayı bununla kaplayınca tipi güzel/esprili/romantik oluyor ama pastayı pasta yapan krema ve malzeme (meyve, krokan, çikolata vs.) hatırı sayılır ölçüde azalıyor, keki artıyor. çünkü krema bu şeker hamurunu taşıyabilecek bir malzeme değil, kek daha stabil. e ama keki çok kreması malzemesi az pasta da pastalıktan çıkıyor. üsteli tabak kenarında biriktirilmiş bir öbek şeker hamuru görüntüsü de hiç iç açıcı değil. e bir dilim başına düşen şeker hamurunu da yiyenin şekeri tavan yapar zaten. yani evet, görüntüsü güzel, yeme konusunda işlevsiz hatta lüzumsuz bir malzeme kendisi. tüm bu nedenler bir araya gelince doğumgünlerimde özellikle pastanelerin "tasarım pasta" yazan reyonlarından değil "tezgah pastaları" yazan kısımlarından alışveriş yapma nedenim.

  28 ocak 2016 11:31

  3. Bugün bir arkadaşımın kardeşine hediye pasta gelmesiyle, googleda araştırma ihtiyacı duyduğum olay. Görsel ekliyorum. Tadı başarılı idi, ve pastası basitti, kek arasına krema konulmuştu görüntü hoştu.

  2 şubat 2016 00:12


  4. İstanbulda oturanlar Eminonunda envai cesitini bulabilirler. Direk adres vereyim, kahveci mehmet efendinin sokagindan giriyorsunuz o sokak komple seker hamurcu, pastaci. İlgilenenlere duyurulur.

  2 şubat 2016 00:48

  5. sanırım bulmanın o kadar da kolay olmadığı malzeme. ben de tavsiye olarak bakırköy'de capacity'den sahile inen yolda küçük bir dükkan önereceğim. pastaya başka şekil şüküller yapmak için milyor tane alet, süs filan vardı. ama tam yerini unuttum bayağı oldu alalı. o tarafa doğru inin, sorun birine gösterir. (ybkz: swh)

  ne kadar da yardımcı olmaya çalışıp beceremeyen bi kız.

  edit: buldum adresi yıh yıh yıh:

  zeytinlik mahallesi halit ziya uşaklıgil caddesi zeytinlik halk pazarı no:1 bakırköy / istanbul ( capacity avm yanı)

  mekanın adı da "pasta süsleme"imiş. yaratıcılıkla yoğrulmuş adeta.

  online'ı da varmış: http://www.pastasusleme.com/

  vallahi viral değil.

  2 şubat 2016 01:08 2 şubat 2016 01:14

  6. kapitalizmin çarklarını daha da güçlendiren malzeme, kar maksimizasyonu zımbırtısı. bulanı alnından öpüyorum (!) sayesinde lezzetli pasta yiyemez olduk. tadı bir boka benzemiyor; ama görüntü güzel olduğu ve heykel gibi pastalar yapılabildiği için çok rağbet görüyor. pastaların üstünün meyveyle, çikolatayla kaplanmasını engelleyip lezzeti azaltıyor, maliyeti düşürüyor; ama satış fiyatlarını düşürmüyor. kanserojen ilan edilse, modası geçse de eskisi gibi doğumgünü pastaları yiyebilsek.

  2 şubat 2016 01:41

  7. Mashmallow ile kendim yapayım dedim fena olmadı.

  Görüntüsü güzel tadını çoğu kimse sevmiyor.

  Tanım : Zaten kalorisi bol olan tatlıları daha da kalorili yapmaya yarayan bir malzeme.

  2 şubat 2016 11:25


  8. sanılanın aksine pastanın maliyetini düşürmeyen, aksine yükselten malzeme.

  zira bir pastayı krema ve en baba meyvelerle süslemek maksimum 10 lriaya mal olur. ancak ortalama bir pastayı kaplamak için minimum 500 gr şeker hamuru kullanmak zorundasınız çünkü daha incesi erir ya da üstündeki süslemeleri kaldıramayıp yırtılır/kayar. bir de üzerine figür eklediğinizi düşünürseniz, sadece kaplama aortalama 15-20 lriayı bulur.

  bu sebeptendir ki, pastanelerde şeker hamuru kaplamalar hem malzeme hem emek açısından maliyet arttırdığı için daha pahalıdır.

  lezzet konusundaysa tamamen katılmaktayım, olduğu gibi sıyırıp kenara koyuyorsun.

  çok özel bir konsept istenmiyorsa ya da çocuk doğum günü değilse insanlar artık ilk çıktığı zamanki kadar hevesle almıyor.

  şekillendirmesiyse heykeltraş meziyeti istiyor (gizlinot: basit balon/hayvan figürlerinden bahsetmiyorum elbette)

  2 şubat 2016 11:37

  9. Sevmediğim, tercih etmediğim pasta süsleme malzemesi. Pastanın kıyısına, köşesine ufak ufak modeller yapmak kabul edilebilir de komple pastayı kalınca bir şeker hamuru ile örtüp üzerine kat kat model yapmak bir de yetinemeyip kalınca bir şeker hamuru ile pastanın etrafını kurdela olarak donatmak nedir ya. Hem yense yenmiyor israf hem de pastayı kaplamak için krema oranı düştüğünden pasta, pasta olmaktan çıkıp kuru kek oluyor.

  2 şubat 2016 17:14

  10. Annemin ustası olduğu, online dersini falan verdiği zanaat.

  Evet zanaat çünkü bildiğiniz her figürde ince işçilik ve teknik var. Teknikleri bilmeden yapmaya çalışılınca tuhaf acemice bir sonuç çıkıyor ortaya..

  Bununla kaplanan her pastanın da lezzetsiz olduğu tamamen yanlış bir algı. Maliyet düşürmek için kaliteden kıran bir pastacıyla çalışırsanız lezzetsiz pasta yersiniz. Butik pasta öyle bir şey değil. İçindeki krema da üstündeki işçilik de keki de lezzetliyse o şeker hamurlu butik pasta oluyor, diğer türlüsü dediğiniz gibi kuru kekli şeker..

  3 eylül 2019 00:33