yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (32)
  • medya (1)

  1. gördüğüm en tuhaf reklam kampanyasıdır. kampanya için dilan çiçek deniz, melisa şenolsun ve hazar ergüçlü 2-8 mart arasında sosyal medyadan pof diye yok olacaklarmış. çünkü "aklımızın değeri saçımızla ölçülüyorsa biz yokuz"muş. sloganın basmakalıplığı bir yana,biz kadınlar nasıl daha çok görünür olacağımıza kafa yorarken, markanın kadınları kendi deyimleriyle "yok etmeye" çalışması sahiden insanı hayretler içinde bırakıyor. sendikal haklarını kullanmak isteyen kadın işçileri hiç düşünmeden kovan flormarın(bkz: flormar boykotu) reklam yüzü olan hazar ergüçlü'nün kampanyaya dahil olması konusu ise zaten ayrı bir mesele.

  ne yapalım elidor, şiddet görünce susup evi mi terkedelim? mobbing uygulayan cinsiyetçi patronumuza "taciz ediliyorsam ben yokum" deyip istifa mı edelim? erkek egemen zihniyet tarafından her istismar edildiğimizde kendi köşemize saklanıp, ders olsun diye, belki yaşamaktan bile vazgeçip, yokluğumuzun kıymetini bilmelerini mi bekleyelim?

  yaşamak istiyoruz biz, yaşamak. konuşmak istiyoruz, yürümek istiyoruz. öfkemiz varsa "madem öyle, ben yokum" şeklinde pasifize ederek değil, açık açık, nedenlerini açıklayarak, çözüm önerisi sunarak göstermek istiyoruz.

  yaptığınız reklamdaki gibi içi boş bir özgüvenle "ay sanane" "zararım kendime, kime ne" diyerek elde edilmiyor özgürlük.

  ilgili medya:
  1
  2 mart 18:20

  2. Brooklyn Nine-Nine - 6. sezon 8. bölüm izledim ve öyle güzel işlenmiş ki elidor reklamıyla nasıl birleşti kafamda paylaşmak istedim.

  öncelikle diziyi izleyenler bu bölümü izlemedilerse eğer

  "spoiler başlangıcı"

  bu bölümde muhteşem olanakları olan bir şirkette kadın çalışana erkek çalışan tacizde bulunuyor ve kadın erkek çalışanın cinsel organını golf sopasıyla kırıyor. ortada bir taciz var ve tacizle beraber kadının kendisini savunması

  kadın bizim polislere geliyor, iki tarafında ifadesi alınıyor. kadının ifadesi alındıktan sonra bizim polisler olayı netleştirmek için çıkıyorlar odadan ve geri geldiklerinde odaya tacize uğrayan kadın, şirketin 2,5milyon dolar ödeyeceğini ve şikayetten vazgeçtiğini söylüyor. esas kızımız ikna ediyor tacize uğrayan kadını ve biz yokuz demiyor, biz varız böylelerine eğer susarsak bir başkasınada aynısını yapacak diyor.

  uzatmıyorum gelişme gelişme derken ispat ediyorlar tacizi ve adam hapse giriyor.

  son sahnede tacize uğrayan kadının işinden istifa ettiğini gösteriyor çünkü işyerinde insanlar ya bana kurban gözüyle bakıyor yada ispiyoncu. ben artık normal, onların arkadaşı değilim diyor.

  ve en son sahne

  o işyerinde çalışan bir başka kadın, diğer kadından güç alarak kendi tacizini dile getirmek için polis merkezine gelmesiyle bitiyor.

  "spoiler sonu"

  şimdi bizler susalım, konuşmayalım, karnımızdan sıpayı, sırtımızdan sopayı eksik etmesinler. ama bizler sanane, kime ne diyerek kendi bildiğimizi de okuyalım reklam filmindeki gibi.

  realist olacaksak eğer susmayalım, ne bir tacizde, ne hakkımızı korurken, ne de tüm nefes aldığımız sürece. çünkü doğrusu budur. kadın olmak sadece ülkemizde değil tüm dünyada çok zor. her zaman erkek egemen bir toplumun içerisinde sıyrılmak ve kendi savaşımızı vermek zorundayız.

  tanım;

  kadının tanımını, ezik, sadece susmasını öğütleyerek yaşamını idame ettirmesini öğütleyen reklam filmi. sosyal medyadan bir hafta uzaklaşmakla kadın gücünü göstermez.

  3 mart 18:54

  3. Bu dahiyane fikrin mimarını şahsen tanımak isterdim.

  "Kadın erkek eşitsizliğine dikkat çekmek için ne yapmalı ne yapmalı... Eh buldum! Kadını yok edelim biz." demiş olmalılar herhalde.

  Pardon da neden biz yok oluyormuşuz? Def olun gidin, gözümüz sizi görmesin de rahat edelim der gibi olmamış mı? Tamam biz de destek olalım madem, oldu olacak birer bant çekelim ağzımıza, 6 gün öyle dolaşalım, olur mu?

  kadının sesini keserek kadın haklarını savunamazsınız. Böyle bir dünya, anlayış yok.

  İkinci tip ceza denir, istenmeyen davranışların kökünü kurutmak için kullanılır. Kişiyi sevdiği şeylerden mahrum bırakarak istenmeyen davranıştan vazgeçmesi beklenir. Şimdi siz kadından mahrum bırakarak eşitsizliği önlemeye çalışıyorsanız bu tutmaz. "Sevdiği şey" deniyor orada, şimdi şu zihniyetteki biri kadını seviyor mu sizce? Sevmiyor da saygı da duymuyor, adam zaten kadın düşmanı. Bu durumda, bu yapılan uygulama direkt olumsuz pekiştirme oluyor. Rahatsız eden şey ortamdan çıkarılır, kişi yaptığı şeye devam eder. Türkçesi biz çıkalım, siz at koşturmaya devam edin oluyor. Oh valla ekmeğine yağ sürün bu zihniyetin, devam.

  4 mart 14:05 4 mart 15:16

  4. bu ne kadar saçma bir kampanyadır? zaten sosyal hayatın her anında yok sayılıyoruz biz varız diye bas bas bağırmak haykırmak varken "biz yokuz" da neyin nesi? duyduğum en saçma sapan kampanya.

  4 mart 15:01 4 mart 15:02

  5. Çok saçma ve gereksiz

  4 mart 15:25

  6. Saçma bir bakıs açısıyla düşünülen reklamdır. Aksine burdayız, varız, var olacagız. Siz burda oldugumuzu kabul ederek, saygınızı edebi kılana kadar. Pes etmeden.

  4 mart 15:33

  7. hala "hata yaptık" diyerek iptal edilmemiş kampanya.

  4 mart 17:14

  8. Kaş yapayım derken göz çıkarmak.

  4 mart 18:00

  9. Ahaha :D Bunlar nasıl bir dünyada, nasıl bir kafada yaşıyorlar? Bana ne senin sosyal medya hesabını kapatmandan? Bizden fazla takipçiniz var, birkaç kere televizyona çıktınız iki de şarkı söylediniz diye katiller, şiddet uygulayan kocalar "yaa x sosyal medya hesabını kapatmış hadi bugün öldürmeyeyim/ karımı dövmeyeyim." falan mı diyorlar sanıyorsunuz cidden? Oturmuşunuz rahat evlerinizde, ofislerinizde sosyal medya hesabınızı kapatarak değişim yaratmaya çalışıyorsunuz. Elidor bu sosyal medya kuşlarına para dökeceğine "her ürünün bir kısmından elde edilen gelirle x'e bağış yapacağım" diye duyur da destek olalım. Tanımadığımız, günlük hayatımızın karmaşası içinde koştururken umrumuzda bile olmayan insanlara reklam yaptırarak ne güzel kadınlara destek oluyorsunuz siz bakayım!

  4 mart 18:18

  10. (Caps look açık)

  Kadınlar vardır,kadınlar vardır,kadınlaaar her yerdeeee...

  Biz varız,dünyanın yarısıyız,alışın!

  Bu kadar kötü bir 8 mart sloganı duymadım!

  Bu da benden olsun o zaman;

  "Cinayetinize sessiz kalmaz,kalmaz

  Yastık değildir köşede durmaz,durmaz

  Kol kırılsa yen içinde kalmaz,kalmaz

  Tarih yazar,figüran olmaz"

  4 mart 18:42