yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (7)
  • medya (0)

  1. Pek çok kişinin hayalini süsleyen çalisma seklidir. Zamanında saatlerce günlerce internette evden calisma ilanlari arardim ve hep karsima dolandirmadan hallice siteler cikardi. Günümüz şartlarında özellikle web işiyle ilgilenenler bu şekilde çalışabiliyor. Ya da evde terzilik yapan, evde fal bakan , evde kuaförlük yapanlarda var ;)) kira derdi de yok ama ne kadar yasal olur bilemedim ;))) instagramdan satis yapanlar da evden calismis olur mu? Evde boncuk isleri Falan da yapan var. Onun dişinda evden çalışma deyince avon , oriflame, amway, tupperware ilk karsimiza cikanlar oluyor google da ;)))

  Ukte sahibi (yazar: hypatia) idi. Bu konuda bilgi sahibi olmak ben de isterim. Ukteyi doldurup önünü açmak istedim. Belki yazanlar olur diye. Gördüğünüz gibi konuyla ilgili bilgim falan yok ;))

  31 ocak 2016 14:23

  2. (bkz: hiçbir zaman gerçekleşmeyecek hayaller )

  31 ocak 2016 15:40

  3. son 2 senedir yaptığım ve artık tercih etmediğim çalışma biçimi.

  henüz böyle çalışmadıysanız ya da yeni başladıysanız çekici gelmesini anlayabiliyorum. bazı işlerde mesai saatleri içinde çalışmanız gerekiyor ama bazen saatine de siz karar veriyorsunuz. istediğiniz saatte uyanabilir, kahvaltı yapabilir, bütün gün gezdikten sonra gelip akşamları çalışabilirsiniz mesela. istediğinizi giyebilirsiniz, çalışırken bir yandan atıştırabilirsiniz. çıkıp bir kafede kahvenizi yudumlarken çalışabilir ya da bilgisayarınızı kucağınıza alıp koltuğa uzanabilirsiniz. istediğiniz zaman telefon konuşması yapabilir, yemek yapmak ya da kitap okumak için ara verebilirsiniz. bütün gün kimseyle uğraşmak zorunda da kalmazsınız.

  başlarda rüya gibi gelmişti ama bir süre sonra bütün bu güzellikler aleyhime işlemeye başladı. benim hayatımda tanıdığım en disiplinli insan kendimim ama zamanla ertelemeler, plan değiştirmeler vs. başladı ve bazen de ipin ucu kaçtı. böyle durumlarda da herkesin dinlendiği akşam saatlerinde ya da hafta sonlarında çalışmak zorunda kaldım. böyle olunca da herkes mesai saatlerinde çalıştığı için attığım maillere geç dönüldü, işim aksadı, daha kötüsü mesai saatlerinde çalışan arkadaşlarım ve ailemden uzak kaldım çünkü çalışmak zorundaydım. yalnızlığı çok sevmeme rağmen canım sıkılmaya başladı, konuşacak birilerine ihtiyaç duydum, sabah kalkıp kendime çeki düzen verip giyinmeyi, dışarı çıkıp hayata karışmayı özledim. bunların hepsini yapmak için sınırsız zamanım vardı ama yapamayacak duruma düştüğüm çok oluyordu. bir de insanların sizden beklentileri farklı oluyor, evden çalışmak kafasına oturmuyor herkesin, evde boş oturuyorsun sanıyorlar.

  bu yüzden, bence en temizi evde çalışma zamanının part time olarak belirlenmesi, haftanın belli günleri ofis benzeri bir ortamın kullanılması olurdu. haftada 5-6 gün dışarıda çalışmak çok zor ve bazı işler için de gereksiz ama dediğim gibi işi tamamen evden yönetmek de zor. belki hiç hasarsız ve çok başarılı bir şekilde yapanlar vardır, onlardan tüyolar almak güzel olurdu.

  31 ocak 2016 16:25


  4. doğru düzenlendiği taktirde kazan-kazan şeklinde olan çalışma biçimi.

  iş veren için; çalışanlara yol parası vermek yok, yemek çıkartma ya da getirtme derdi yok, büro ya da plaza için kira ödeme yok, fatura derdi yok.

  çalışan için; yolda zaman kaybetmek yok, her gün ne giyicem derdi yok :) ev işi için ayrıca kadın tutmaya/çocuk için bakıcı tutmaya gerek yok, eve tıkılmak/belli saatler içinde bir ofise bağlı kalma durumu yok, hatta elektirik su gibi faturalarda home-office çalıştığınızı belgelediğiniz taktirde indirim de var

  kısacası uygulanabilir meslekler için bulunmayacak nimet ama henüz 3-5 metropol haricinde uygulayan şehir de yok :(

  1 şubat 2016 10:41

  5. İşe gitmek şehirliliğin bir parçasıdır; kıyafetimi değiştirmiyorum oh ne güzel demek, "bu yemeğin aynısını ben evde 5 liraya yapıp yerim"le eşdeğer biraz. Şehirli olmak için şehirde olmak gerek.

  Mekanın, kıyafetlerin taşıdığı enerji önemlidir; her gün pijamasıyla çalışan adam en sonunda pijama olur. (gizlinot: Öğretmen gibi konuştum) (gizlinot: kendini de unutsaydın çocuğum) ha çok disiplinli bir insan her sabah dokuzda kalkıp giyinip taranıp home office'e çevirdiği salonuna geçmeyi başarabiliyorsa onu takdir ederim. Yine de insanı şehirden koparan bir çözüm. keşke ulaşım sorunu olmasa da işimize yürüyerek, bisikletle gitsek.

  1 şubat 2016 11:09

  6. birkaç zamandır aşırı derecede imrendiğim çalışma şeklidir. ama kendimi biliyorum, ben o evde olmanın rahatlığını bildikten sonra ha bugün ha yarın derken çalışmam. yarım yamalak, ne çalışıyor ne çalışmıyor arası bir iş olarak kalır.

  ayrıca gerçekten insanı sosyal hayattan, özgüveninden, insanlarla iletişim kurarak iş halledebilme deneyiminden alıkoyan bir şey.

  yine de patron "hadi eve git, bu hafta evden çalış." dese şu an kaşıkla oynardım.

  1 şubat 2016 11:18

  7. sadece bir günlük evden çalışma tecrübem oldu. sabah 8'e 10 kala uyandım. 8'de bilgisayarımın başındaydım. aman Allah'ım her şey rüya gibiydi. pijamalarımla çalışıyordum. sonra saat 12 oldu. yemek yemem lazım ve bilin bakalım ne oldu? evde yemek yok. kalk şimdi yemek hazırla otur ye, bulaşıklarını kaldır :( halbuki işte olsaydım yemekhanede 10 dakikada yer işimi bitirirdim. e bu mu şimdi derdin derseniz, amacım işin bir de bu boyutu olduğunu göstermekti.

  ama ilerde çocuğum olduğunda en azından bir müddet evden yürütebilmeyi isterdim işimi.

  1 şubat 2016 11:27