yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (12)
  • medya (0)

  1. bunu yapmayana cenabet denir. cenabet gezenin başına her türlü bela geleceğine inanılır. bazen işyerinde üst üste başımıza aksilikler geldiğinde geyiğine hamama gidelim topluca falan deriz.

  Ayrıca gusül abdesti anneannemin olmazsa olmazı vazgeçilmezi adeta. Zamanında tv kanallarımız bu kadar muhafazakar değilken ne parliament sinema klubü filmleri izlerdik beraber. Sevişme sahnelerine karşı değildi kendisi, asla kanal değiştirmezdi ama “abdest de almaz şimdi bunlar” diye hayıflanırdı. kendileri sabahtan suyu ısıtır, genellikle aynı evde yaşadıkları kaynanalarına çaktırmadan battaniyelere falan sarıp odalarına saklarlarmış. Ben o devirde yaşasam gerek erkeklerde paçalı don gerçeği, gerekse gecenin bir saati soğumuş suyla yıkanma çilesi nedeniyle aseksüel olurdum ama maşallah bakıyorum hepsinde en az 3 çocuk.

  25 kasım 2015 11:03

  2. Regl sonrası ve ojesiz bulunduğum her banyoda alıp, arınmış hissettiğim yıkanma şekli. 

  17 mart 2018 13:04

  3. Dinlere saygılı olmakla beraber zannımda saçma bulduğum şey. Yani tüm kötülüklerden gusül alarak mı arınıyoruz?

  Almayınca başına türlü dertlerin geleceği , işinin rast gitmeyeceği söylenir . Diğer dindekiler ya da ateistler şans eseri yaşıyor. Gusül almayı dini sorgulamaya başladığım an bıraktım . Sevgilim müslüman ve arada başıma bir iş geldiğinde ‘abdest al abdest . Hep ondan bak cenabetsin ‘der. Tabi şaka yollu. Bir zorlaması yok. Saygılıyız birbirimize. 

  Velhasıl mucizesini çözemedim . Neden neden yani neden? 

  17 mart 2018 20:19


  4. Temizlik kriterimiz. Cenabet değilsen temizsindir bazılarına göre. Bir de zina yapıp peşinden gusül abdesti alan dini bütün adamlar var ki onlar bambaşka bir inceleme konusu.

  17 mart 2018 21:44

  5. Bütün bedenin yıkanmasıdır. gusül alınış şekli ise:(gizlinot: Google'lamak ismeyenler için amme hizmeti swh)

  1. Gusletmek, yani boy abdesti almak isteyen bir kişi önce besmele çeker ve sol ayağı ile gusül yerine girer.

  2. "Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya" diye niyet eder.

  3. Elleri bileklere kadar yıkadıktan sonra edep yerlerini sol eliyle temizler.

  4. Bundan sonra sağ avucuyla ağzına üç kere su alır ve her defasında ağzını boğazına kadar gargara şeklinde çalkalar. Oruçlu ise boğazına su kaçmamasına dikkat eder.

  5. Sağ avucuyla burnuna, genzine kadar üç defa su çeker, her defasında sol eliyle burnunu temizler. Bundan sonra tıpkı namaz abdesti gibi abdest alır.

  6. Abdest aldıktan sonra önce başına, sonra sağ, daha sonra da sol omuza üçer defa su döker ve vücudunu yıkar. Suyu her döküşte elleriyle vücudunu iyice ovuşturur. İğne ucu kadar kuru yer kalmaksızın vücudun her tarafını güzelce yıkar. Gusülde bıyık, saç ve sakal diplerine suyun iyice işlemesi için ovuşturulur. Göbek boşluğu, küpe delikleri dikkat edilerek yıkanır. Böylece gusül abdesti almış olunur.

  17 mart 2018 22:36

  6. Sivasli bir arkadasima birisi siz gusül abdesti almiyosunuz dimi ya eheh demisti. Dumduz kufretmek istedim, beyinsiz kafasini duvarlara surtmek falan..

  17 mart 2018 22:47

  7. Olur da bir gün din değiştirirsem sebebi bu olacak. Ekstradan 10 dk demek çünkü banyoda. Dinle ilgili uyduğum tek şey de bu olabilir artık nasıl bir temeli varsa bende.

  1 şubat 2019 16:17


  8. Dini olarak farz olan temizlenme ritüeli.

  Öncelikle gusül abdesti alırken niyet farzları arasında değildir (gizlinot: En azından Hanefi mezhebinde) yani herhangi bir duşta tüm vücudu, burun ve ağzı yıkadığımızda gusül abdesti almış oluyoruz. ben duştayken dişlerimi de mutlaka fırçalarım, gusül sayılması için burna da su çekiyorum ve bitiyor. Yani ekstra bir hareket olarak vakit ayırmaya gerek yok. Niyet, sünnettir. Vakit varsa öncesinde abdest almak, niyet etmek, besmele ile başlamak sevaptır. Ancak farz değildir.

  Son olarak da gusül ile ilgili ayeti de bırakıyorum:

  “Allah size (abdest ve guslü emretmekle) bir güçlük çıkarmak istemiyor. Ama sizi arındırmak ve size olan nimetini tamamlamak istiyor. Belki şükredersiniz.” (Maide, 5/6)

  1 şubat 2019 16:40

  9. madem bu kadar zorunlu bu kadar kokan insan nerden çıktı dedirtendir

  1 şubat 2019 20:00

  10. Öncelikli almayanin başına binbir bela gelmesi mantıklı değil, öyle olsa gayrimüslimlerim yasamamasi lazim. Ama Almadığında attığın adım bile haram bildiğim kadarıyla. Ayrıca bir küçük ayrıntı göbek deliğini de unutmayiniz, ben emin olmamakla birlikte nolur nolmaz diye kulak deliklerimide ıslatıyorum suyun altında küpeyi geçiriyorum bir kez.

  Ben gereksede gerekmesede her banyoda yapıyorum. Önce niyet edip normal abdest alıp sonra kulak deliklerini hallediyorum. Zaten suyun altında tüm vücudum da yıkanmış oluyor o arada.

  1 şubat 2019 20:07