girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (6)
  • medya (1)

1. bunu yapmayana cenabet denir. cenabet gezenin başına her türlü bela geleceğine inanılır. bazen işyerinde üst üste başımıza aksilikler geldiğinde geyiğine hamama gidelim topluca falan deriz.

Ayrıca gusül abdesti anneannemin olmazsa olmazı vazgeçilmezi adeta. Zamanında tv kanallarımız bu kadar muhafazakar değilken ne parliament sinema klubü filmleri izlerdik beraber. Sevişme sahnelerine karşı değildi kendisi, asla kanal değiştirmezdi ama “abdest de almaz şimdi bunlar” diye hayıflanırdı. kendileri sabahtan suyu ısıtır, genellikle aynı evde yaşadıkları kaynanalarına çaktırmadan battaniyelere falan sarıp odalarına saklarlarmış. Ben o devirde yaşasam gerek erkeklerde paçalı don gerçeği, gerekse gecenin bir saati soğumuş suyla yıkanma çilesi nedeniyle aseksüel olurdum ama maşallah bakıyorum hepsinde en az 3 çocuk.

25 kasım 2015 11:03

2. Regl sonrası ve ojesiz bulunduğum her banyoda alıp, arınmış hissettiğim yıkanma şekli. 

17 mart 13:04

3. Dinlere saygılı olmakla beraber zannımda saçma bulduğum şey. Yani tüm kötülüklerden gusül alarak mı arınıyoruz?

Almayınca başına türlü dertlerin geleceği , işinin rast gitmeyeceği söylenir . Diğer dindekiler ya da ateistler şans eseri yaşıyor. Gusül almayı dini sorgulamaya başladığım an bıraktım . Sevgilim müslüman ve arada başıma bir iş geldiğinde ‘abdest al abdest . Hep ondan bak cenabetsin ‘der. Tabi şaka yollu. Bir zorlaması yok. Saygılıyız birbirimize. 

Velhasıl mucizesini çözemedim . Neden neden yani neden? 

17 mart 20:19


4. Temizlik kriterimiz. Cenabet değilsen temizsindir bazılarına göre. Bir de zina yapıp peşinden gusül abdesti alan dini bütün adamlar var ki onlar bambaşka bir inceleme konusu.

17 mart 21:44

5. Bütün bedenin yıkanmasıdır. gusül alınış şekli ise:(gizlinot: Google'lamak ismeyenler için amme hizmeti swh)

1. Gusletmek, yani boy abdesti almak isteyen bir kişi önce besmele çeker ve sol ayağı ile gusül yerine girer.

2. "Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya" diye niyet eder.

3. Elleri bileklere kadar yıkadıktan sonra edep yerlerini sol eliyle temizler.

4. Bundan sonra sağ avucuyla ağzına üç kere su alır ve her defasında ağzını boğazına kadar gargara şeklinde çalkalar. Oruçlu ise boğazına su kaçmamasına dikkat eder.

5. Sağ avucuyla burnuna, genzine kadar üç defa su çeker, her defasında sol eliyle burnunu temizler. Bundan sonra tıpkı namaz abdesti gibi abdest alır.

6. Abdest aldıktan sonra önce başına, sonra sağ, daha sonra da sol omuza üçer defa su döker ve vücudunu yıkar. Suyu her döküşte elleriyle vücudunu iyice ovuşturur. İğne ucu kadar kuru yer kalmaksızın vücudun her tarafını güzelce yıkar. Gusülde bıyık, saç ve sakal diplerine suyun iyice işlemesi için ovuşturulur. Göbek boşluğu, küpe delikleri dikkat edilerek yıkanır. Böylece gusül abdesti almış olunur.

17 mart 22:36

6. Sivasli bir arkadasima birisi siz gusül abdesti almiyosunuz dimi ya eheh demisti. Dumduz kufretmek istedim, beyinsiz kafasini duvarlara surtmek falan..

17 mart 22:47