yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (12)
  • medya (0)

  1. tanım: din ile seks işlerinin birbirine karıştırılması. (bkz: religionship)

  imam nikahında erkek kadından üstün tutulur, bu nikahta belirli istisnalar dışında kadının boşanma hakkı yoktur, ancak erkek 3 kere yüksek sesle "boş ol" derse boşanılır. kadın erkeğin dediklerine hayır diyemez, erkek ne derse o olur. ayrıca imam nikahında sadece kadınlar şahitlik edemez, iki erkek veya bir erkekle iki kadının bulunması lazımdır. çünkü kadının şahitliği yarım(!) sayılır. (bkz: seksizm)

  imam nikahı islami kesimde isteme/söz kesme zamanında da yapılıyormuş. sebebi malum; sözlendikten sonra çiftimiz görüşeceği için birbirlerine namahrem olmamaları lazımmış. geçmişte bilindiği üzere yasalarımıza göre resmi nikah yapılmadan imam nikahı yapılamazdı, cezai yaptırımları vardı, fakat mayıs 2015 tarihinden itibaren anayasa mahkemesinin aldığı bir kararla inanılmaz medeni gelişme(!) gerçekleşti. artık böyle bir sınırlama olmayacak ve resmi nikahtan önce imam nikahı kıyılabilecek. bu da şu anlama geliyor: mirastan pay alamayan çocuklar, çok eşli dindar beyler, hak ettiğini alamayan kadınlar, çocuk gelinler daha fazla olacak, pedofili yaygınlaşacak.

  21. yüzyılda uğraştığımız şeylere bakın, zihniyete bakın...

  19 ekim 2015 19:57 19 ekim 2015 20:30

  2. Tercihdir.Yalnızca yanlış bilinen birşeyi düzeltmek istiyorum.Dini nikah için islam tarihinde çeşitler öngörülmüştür. Boşanma hakkı kadına da verilebilir.

  19 ekim 2015 20:15

  3. Sacmalıgın daniskası olan bir nikah(!) cesididir. Kuranda adı gecmez bile. Kuranın evlilik dedigi sey zaten iki tarafın da haklarına koruyan bir kurumdur. Ama bunda kadının haklarını koruma gibi bisey söz konusu degil.

  19 ekim 2015 20:25


  4. Elalem kilise nikahlarında duygulu ve romantik anlar yaşar, birbirlerinin gözlerine bakarlar, sevgi sözcükleriyle bağlılık yemini ederler, öpüşürler, damat geline bakınca duygulanır falan... Bir de bizimkilere bakıyorum yok takılar benim olsun, boşanma hakkı şöyle olsun, bu hak senin o hak şunun bilmem ne... Ortada ne estetik bir görüntü ne duygusal kelimeler uçuşuyor. O değil kadın vekaletini verirse babası bile kıydırabiliyor görmesine de gerek yok. Burada kimsenin dini değerlerini aşağılamak istemem ama bu imam nikahı biraz kültür meselesi. Yani bunu daha şık bir hale getirmek insanların elinde... İmam nikahı inançlı insanlar için önemli ve zorunlu olduğunu hissedenler kıyar tabiki. ben sadece yapılış biçimini ve hiç duygusal anlar yaratmayan ortamını sevmiyorum.

  19 ekim 2015 23:26

  5. Asla içinde bulunmayacağım nikah türü. Çünkü benim için bir anlam ifade etmiyor. Ancak yaptıranlara saygım var insan nasıl mutlu ve huzurlu hissedecekse öyle yaşamalı.

  19 ekim 2015 23:34

  6. Devlet nikahı yapılmadan sadece imam nikahı yapılıyorsa hiç bir bağlayıcılığı olmayan, hiç bir hak iddia edemeyeceğiniz, karşınızdakinin insafına kalacağınız bir durumdur. Bu şekilde olanı özellikle kadının sosyolojik yeri bakımından bile son derece yanlıştır, bunu kabul ediyorsan sonra tv programlarında, kadınlar klübünde ağlamayacaksın arkadaş. Bunun asla kabul görmemesi lazım. Ha sen içimiz rahat olsun diye devlet önünde yemin ettikten sonra inandığın varlık için de yemin etmeyi doğru buluyor olabilirsin, orası beni bağlamaz işte, istediğin gibi yap.

  19 ekim 2015 23:56

  7. Bu konudaki en son anayasa mahkemesi kararını destekliyorum çünkü, iptal edilen kanunlara göre, resmi nikahtan önce imam nikahı kıydıran çiftlere cezai yaptırım var, ancak imam nikahı kıydırmayıp birlikte yaşayan çiftlere hiç bir şekilde yaptırım yok. Bu saçmaydı, eşitsizlik doğuruyordu. Gerçi pek uygulamada gerçekleştirilmeyen bir hükümdü ama neyse, ayrıca din ve vicdan özgürlüğünü kısıtlayan bir durum var ortada o yüzden bence karar yerinde. Fakat resmi nikahtan önce imam nikahına cezai yaptırımın kaldırılmasının sakıncaları olmaz mı, tabiki olur. Sadece imam nikahlı çift sayısı artar, Çocuk ve kadınların resmi nikahtan doğacak olan haklarından yararlanamaması durumu ortaya çıkar. E bu durumda bu sakıncaların önlenmesi için farklı çözümler ortaya sunulabilir, örneğin imam nikahının bir devlet memuru şahitliğinde gerçekleştirilmesi, sadece imam nikahı ile beraber yaşayan çiftlere idari para cezası verilmesi, gibi. bu kararların iptali: sadece imam nikahı ile evlilik bağı kurulduğunda, imam nikahının tek başına resmi nikahın getirdiği sonuçları getireceği anlamına gelmez. Zaten resmi nikahın getirdiği koruma ve imkanlardan yararlanamamak başlı başına bir yaptırımdır bence.

  Bir de işin kişisel boyutuna gelirsek, ben imam nikahı kıydıracağım (gizlinot: e tabi evlenirsem :d) çünkü inancımın tanrısının huzurunda evlilik bağımı kurmak istiyorum. Üç kere boşol zımbırtılarına da inanmıyorum, benim için imam nikahı tamamen ruhen gerçekleştireceğim bir eylem olacak. Yoksa boşanma sonrası kadına sağlanacak imkanlar, sadece erkek izin verdiğinde kadının boşanma hakkı alabilmesi filan kendimce kabul ettiğim inandığım şeyler değil.

  20 ekim 2015 00:48


  8. imam nikahı bir gelenek bence, dinen ne kadar zorunlu bilemiyorum ama zamanında bir hocamın anlattığından yola çıkarak resmi nikah yapıldığı için imam nikahı olmasa da olur gibi geliyor.

  sebebi de şu; nikahın amacı topluma, çevreye bu iki kişi birbirinin helalidir artık karı kocadır vs. gibi bir duyuru yapmak imiş.bizler resmi nikah ile bunu yapıyoruz.o zaman imam nikahı gereksiz gibi.

  heleki gizli kapaklı yapılan imam nikahları geçersiz bu mantığa göre, güya zina olmuyor imam nikahı kıyınca.allah katında nedir bilemeyiz tabi ama hak hukuk çerçevesinde tamamen suistimale açık olduğu gerçek.görevini layıkıyla yapan imam soruyor zaten resmi nikah var mı diye (gizlinot: düğün günü bizimkini kıyan imam gelinlikli halime inanmayıp sormuştu da)

  sonuçta herkesin kendi tercihi.

  20 ekim 2015 10:57

  9. kayınvalidemin çılgın ısrarı üzerine yaptırdık. fakat imamın mehir olarak ne istiyorsun kızım sorusuna, bu aralar rayiç nedir hocam diye cevap vermemden dolayı gayrıciddi bir halde kıkırdayarak tamamladık. hala aklımıza gelince biz güleriz, kayınvalidem tövbe çeker :)))

  21 ekim 2015 09:48

  10. Üniversitede okurken bir sevgilim vardı. Bir de bu sevgilim vasıtasıyla tanıştığım manyak bir çift vardı. Kız çalışıyordu zaten çocuğun da okulu devam ediyordu. Biter bitmez evlenmeyi düşünüyorlardı. Ama kız tam anlamıyla bir evlenme manyağıydı. Her boş vaktinde çeyiz almalar, çocuğu her ortamda kendisinden bahsederken “eşim” demeye zorlamalar falan derken en sonunda imam nikahı yapalım diye baskı yapmaya başladı. Ama ne zaman bir araya gelsek bu konu açılıyordu kız saatlerce imam nikahı yaptırmanın gereklilikleri konulu uzuuuun konuşmalar yapıyordu. En sonunda bir gün maslak tarafında bir yerde oturmuş yemek yerken kız yine imam nikahı mevzusunu açtı ve konuştukça gaza gelip ağlamaya başladı. Sevgilisi de dayanamadı “kalk ilk gördüğümüz camiye gidip bitirelim bu işi” dedi. Sanki burası las vegas her yerde nöbetçi şapeller falan var da şakır şakır nikah kıyılıyormuş gibi dördümüz toplandık ayazağa camii’ne gittik. Tam da akşam ezanı okumak üzereydi. Erkekler önde biz epey geride içeri girdik. Bizimkilerin erkek erkeğe imama yaklaşıp “bizim nikahımız kıyılacaktı” demesi, imamın önce bir şoke olup sonra gayet cool bir şekilde bunlardan evlilik cüzdanı sorması, resmi nikah yoksa yardımcı olamam demesi, bizim götümüze baka baka geri dönmemiz,kızın yol boyunca ağlamaya devam etmesi benim ise gülme krizine girmem imam nikahı deyince ilk aklıma gelenlerdir.

  21 ekim 2015 10:12