yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (6)
  • medya (0)

  1. insani sadece çeviri konusunda degil, genel kültür anlaminda da cok gelistirdigini düşündüğüm bölümüm. Bu ozellik genel olarak dil bölümlerinde mevcut zaten. Mütercim tercumanlik okumak cok havali bir durummus gibi algilanir toplumda (gizlinot: nedendir bilmem ) ancak soyle bir durum var ki mezun olanlarin yalnızca bir kismi cevirmen olmayi tercih eder. Çünkü her ne kadar bu bölüm bir uzmanlik saglasa da ceviri hem yetenek hem de sabir isi bir meslek ve Türkiye'de sorunlu bir alan meslek haklari acisindan. Bu nedenle ogretmenlik, iletisim, medya, yayıncılık, insan kaynakları, dis ticaret gibi yüksek dil becerisi gerektiren alanlara kayanlar olmaktadir. Mutercim tercumanlik bolumunu okumak farkli terminoloji ogrenimi içerdiği, yuksek dil becerisi kazandirdigi ve farkli alanlarda egitiminize devam edebilme imkani sagladigi icin (master, doktora, sertifika programlari gibi) boyle kariyer degisimlerine elverisli bir bolum bence. Benim dört yil okuyup ardindan kendim de dahil bircok arkadasimda yaptigim gozlem bu yönde. Bir de is olanaklari hic az degil. Issiz kalan arkadasim olmadi simdiye kadar. Cunku Türkiye'de her ne kadar herkes ingilizce bildigini iddia etse de gercek oyle değil ve dili "iyi seviyede" bilmek basli basina cok fazla kapi aciyor. Tabii bunu baska yabanci dillerle destekleyip baska alanlarda da uzmanlasirsaniz tadindan yenmez. Bu bolume girecek, okuyacak süslülere de basarilar :)

  27 kasım 2016 12:06

  2. okumak istedigim bölüm. ama almanca mı ingilizce mi okumalıyım karar veremedigim bölüm. Hangisini okumak daha avantajlı, konuya hakim süslüler bilgilendirirlerse cok sevinirim.

  20 aralık 2016 20:57

  3. yönetici asistanı yetiştiren, okunması en gereksiz bölüm. diğeri de bilmem ne dili ve edebiyatı. öğretmen olmak istediğinizden eminseniz gidin ingilizce öğretmenliği okuyun.

  hali hazırda aşmış bir dil beceriniz varsa direkt simultaneye yönelin sağınıza solunuza bakmadan.

  ingilizce işletme filan okuyun güzel ülkemizde ederi daha çoktur.

  bu bölümden mezun olup mesleğiniz yapan insan sayısı %1 filan sanırım. neden çünkü ekmek yok, meslek yasası yok, hakkıyla eğitimini veren üniversite yok.

  diyelim ki bir halt yediniz ve bu bölümdesiniz o zaman derhal farklı alanlarda yüksek lisans araştırın ve o alanda staj, iş yardırın.

  16 mayıs 2017 10:50 16 mayıs 2017 10:51


  4. okula özgü mü, sistem yüzünden mi bilemiyorum ama ne yazık ki ingilizce'sini bitirip ingilizce bilmeyenlerin çoğunlukta olduğu bölüm.

  ingilizceyi yalayıp yutmuş olmalısın ki, çeviriyi her iki dilin de ruhuna uygun, doğru şekilde yapabilesin. yani ingilizce bilen sıradan insandan farkın olmalı değil mi? ama adam hala yurtdışı alışverişi yaparken anlamayıp bana soruyor. ben kime sorayıım??

  16 mayıs 2017 14:37

  5. çok bilgim olmamakla birlikte mütercim tercümanlık- '...' dili ve edebiyatı okuyanlar kitap çevirmenliği de yapmıyor mu? bilen süslüler beni aydınlatabilir. bunun dışında güzel bir bölüm. yani bir insanın kariyer hayali gayette tercüman olmak olabilir ama güzel ülkemizde ne yazık ki öyle olamıyor.

  16 mayıs 2017 14:50

  6. canımmmmm bölümüm. daha ilk senemde olmama rağmen beni sadece çeviri konusunda değil genel kültür bakımından da çok geliştirmiş olan bölümdür kendisi. diğer dil bölümleriyle karşılaştırmamak gerekir çünkü her dil bilen mütercim ya da tercüman olacak düzeyde eğitim almıyor ve işin inceliklerini bir ingiliz dili edebiyatı okuyan kişi ders olarak almıyor.

  sözlü ve yazılı olmak üzere ikiye ayrılıyor ki bence sözlü apayrı bir dünya ben korkuyorum ondan ahahshahs

  bölümde kimse kimseye dil öğretmiyor çünkü herkes sizin bu dili zaten bilerek gelmiş olmanızı bekliyor çoğunlukla

  sadece "aaa siz ingilizce öğreniyosunuz yani ne kolaayy" denecek bir bölüm değil.(gizlinot: akrabalarım:()

  iş imkanları sanıldığı gibi az değil hatta gayet geniş bir yelpazeye sahip, tabii diğer popüler meslek grupları kadar kolay iş bulunabildiğini ben de düşünmüyorum ve piyasada sağlam bir yere sahip olabilmek için çok çalışılması gerek ama yine de olanaklar yüksek.

  bi de yüksek lisans ya da daha fazlasını ve okuduğun dilden başka bir dili kesinlikle gerektiriyor bence çünkü herkes 4 sene okuyup mezun olabiliyor sonuçta.

  genel olarak böyle çok seviyorum bölümümü ve ilgisi olanlar düşünmeli:)

  niye eksilendi anlamadım ahskdlahş

  12 şubat 2019 19:55 2 mart 2019 16:21