yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (44)
  • medya (0)

  1. markanın amacı çıkardığı ürünün reklamının yapılması. ama bu videolarda kutular kafalarına kadar gözüksün diye ürünler 2-3 ay bekletiliyor, öyle çekiliyor. marka amacına ulaşmıyor hatta izleyen bile ürünü sadece görüyor koleksiyon çoktan bitmiş oluyor bazen. bir o arkadaşa para+ürün+ün kazandırmış oluyor. o yüzden bu videolar bana saçma geliyor. çekeceksen ürün geldiği anda çekeceksin ki tüketici görüp üründen haberdar olsun ve ilgilensin. dolayısıyla, böyle bir günde evine hediye yığılmışcasına çekilen videoları mantıklı ve işe yarar bulmuyorum. ben pr gönderisi yapıyor olsam o kutuyu 2-3 ay sonra gösterme zahmetine giren birine bir daha pr gönderisi yollamam. he sonradan videolarında kullansa neyse, yine bildiğinden şaşmayıp chanel, ysl kullanıcak o yani napsın flormarı mua'yı.mesela.

  5 aralık 2017 17:33

  2. İzlemekten son derece sıkıldığım youtube videoları. Banane sana kim ne ürün gönderdiyse. Egolarını bizlere izlememiz üzere böyle videolar çekerek tatmin ediyorlar. Bir makyaj videosu yaparsın, ürün kullanırken dersin "o bu şu gönderdi şöyle ürün böyle ürün" diye. Ya da gerçekçi favori & beğenilmeyen ürünlerinin videosunu çekerken analtırsın. Vallahi markalardan gelen videoalrı gördüğüm zaman direkt es geçiyorum.

  6 aralık 2017 13:57

  3. (yazar: myendlesswishlist) e katılıyorum. Amacının tam tersine hizmet ettiğini düşündüğüm videolardır bunlar. Markaların ürünlerini bu şekilde video çekilmemesi kaydıyla göndermesi gerekir bana göre. Bir kere ürün kullanılıp yorumlanmıyor bu videolarda, sadece paketi açılarak (bazen de hiç açılmadan bir kenara yuvarlanarak) gösteriliyor. E, bunun zaten medyada ve mağazalardaki görsel reklamlardan ne farkı var? Hatta onlara kıyasla kalitesiz ve saçma bir yöntem. Ürünleri bu şekilde gösterenlere göndermektense internet ve medyada daha fazla reklam yapmak çok daha mantıklı. Ayrıca doğal olarak insanlar tonla para verip aldıkları ürünlerin bedava birilerine yollanıp etrafa fırlatıldığını görünce ürünü alıp deneme hevesinden ziyade markayı itici bulmaya başlıyor. Youtuberlar aracılığıyla yapılacak tanıtımların etkili olabilmesi, izleyenlerin samimi yorumlara erişebilmesi ile mümkün bence. Bu videolarsa, sırf bunları çekenlerin ego tatminine hizmet ediyor. Markalar kesinlikle gönderdikleri ürünlerin takibini yapmalı ve samimi yorumlayanların dışındakilere, paket açmakla yetinenlere bir daha ürün göndermemeyi tercih etmeli.

  6 ocak 2018 04:07 6 ocak 2018 04:08


  4. türkiye'de durumun bu şekilde olmasının -sektörün içinden biri olarak söylüyorum - 2 nedeni var. para vermeden yapılan bir çalışma olduğu için çok sıkı bir takibi yok. kimlere gitti, hangisi sergiledi ya da hangisi umursamadı gibi bir takip yok. buna dikkat etseler zaten havadan saçıyormuş gibi rahat olamazlardı. ikincisi de hep aynı kişilere bilinçli olarak gönderim yapmak.

  yani baktığında kadının video çekimi yok, varsa da saçma sapan nasıl evlenme teklifi aldım, hediyelerimi nasıl paketledim bilmem ne ama bir şekilde o listeye eklenmiş ve asla çıkartılmıyor.storyden anca ay hediyeye bayıldım, ay çok tenk yu. sırf birileri birilerinin arkadaşı diye türkiye'de hediye gönderilebiliyor.

  mesela geçende duygu'nın storyde şey gördüm birisi yorumda bu flormar tiksinmesinden bahsetmiş. cevap vermiş baya uzun. tek bir cümle dikkatimi çekti. "markalar bunları bize paylaşırızı umuduyla yolluyor. paylaşmak zorunda değilim" hayır parasını veren düdüğü çalar bir sektör olmasa bunu anlayabilirim de bu hava neden?

  duygu'dan cansu'dan görkem'den çok daha iyi makyaj yapan, o ürünleri gerçekten kullanacak, tanıtımını yapacak kişiler de var. onlara gönderseler keşke. ille de pr yapacaklarsa bu ürünleri kenara fırlatıp atacak şımarık videocular yerine gerçekten kullanacak, ihtiyacı olacak kişilere göndersinler. mesela yetiştirme yurtlarında kalan binlerce genç kız var. al sana pr.

  bana çok boş gelen videolar serisidir.

  6 ocak 2018 10:18

  5. Evvela tanım: Youtuberların marka gönderimi kutu ve paketleri açarak izleyici ile paylaştıkları videolar.

  Şimdi.. Yorum yapabilecek sayıda gözleme sahip olduğumdan biriktirdiğim tüm analizleri dökeceğim.

  1- Bütün youtuberlar bu videolarına şöyle başlıyor: Arkadaşlar ben bu tarz videoları izlemeyi çok severim. Bu videoyu da o yüzden yapıyorum. (Meali: Herkes yapıyor. Yapmayıp markanın tanıtım listesinden çıkmak istemiyorum.)

  2- Üstünden aylar geçen ürünler, koleksiyonlar 'ay ofiste dağ gibi birikince bari video yapayım dedim, ay evin girişini kapatmaya başlayınca videoyu yapmaya karar verdim, ay anneannemlere gelmiş birikmiş orda kalmışlar şunlara da bi video yapayım dedim' havlarıyla paylaşılıyor. Gönderilen ürün en nihayetinde firmanın sana verdiği bir kıymet neticesinde sana bir hediyesi. Adamların ürünlerine şu muamele nedir? ay evin girişini kapadı ay milleti rahatsız etti. Herkese rahatsızlık veriyordu alın paketlerinizi açayım da çıksın aradan. Son derece şımarık, rahatsız edici bir dil bu.

  3- Açılan ürünler ele sürülürse sürülüyor sürülmezse (özellikle swatch demiyorum evet) öyle bi ürünü görüyoruz. merakımızı çekecek kadar bile ne bilgi ne görsel oluyor. 

  4- Pahalı markaların ürünlerine uzun uzadıya yer verilip binbir teşekkürler alırken yerli markalar flrmra tskkr ediyrm şeklinde geçiyor çoğunda. 

  5- Bazı youtuberlar saydıklarımın hepsini yapıyor, bazıları daha fazlasını, bazılarıysa birkaçını fakat totelde bu videolar ne seyirciye ne markaya yarayan videolar. Yalnızca youtuberin egosunu ortaya koyduğu, izleyenleri ürüne çekmek yerine irite eden, kimi markalara saygısızlık edilen videolar olarak duruyor karşımızda.

  6 ocak 2018 13:28 6 ocak 2018 13:31

  6. Ustteki girdilere tamamen katılıyorum ve alacagim varsa da ürünü almıyorum benimki kendi kendime markaya verdigim bir tepki olabilir ama karsidan ürünleri degersiz ve kalitesiz gosteriyor tabi youtuberlari da egoist. 

  7 ocak 2018 02:27

  7. Anlamsız bulduğum videolar.

  Bu videoları izleyip, oha bu kadar ürün mü yollanır, pes buna neden bunu yolladın diye söyleneceğime açar aşk-ı memnu izler behlüle ateş püskürürüm. 

  En son cansu akın'ın markalardan gelenler isimli videosunu sözlükte okudukça merak ettim ve izledim, zaten almak istediğim Advanced Night Repair Concentrated Recovery PowerFoil Mask'i yollamışlar. Direkt dedim ki tüm dandik -evet bir çoğu dandik- bloggerlara vs yollandı kesin, almıycam dedim. Ha ben almasam nolur sanki çok umrundaydı markanın ama bende o kadar ters tepti ki, tarif edemem. Maskeden Aldıkları sonuç "ayhh Yüzüme ferahlık verdi" den öteye gitmeyecek ama işte bedava ürün -evet bedava- onlara gönderiliyor. Almıyorum, almayacağım. 

  Markaların bir gün tepkimizi anlamasını diliyor, başlığı terk ediyorum.

  7 ocak 2018 07:00


  8. Markalardan gelenler videosu konseptini ilk olarak (gbkz: tati)'de görmüştüm, orijinal fikir kime aittir bilmiyorum ama izlerken bunu türk youtuberlar yaparsa yeni boykotlar başlar demiştim, öyle de oluyor sanırım.(gizlinot: Swh)

  Tati'nin videolarında dikkatimi çeken bazı ürünleri firmanın göndermesinden çok önce satın almış ve inceleme videolarını paylaşmış olmasıydı. Kendi de söylemişti hatta işimi iyi yaptığımı hissediyorum böyle olunca diye. Ayrıca gelen ürünler hakkında bilgili, hangi koleksiyon, ürünün vaadi ne, ne zaman çıktı vs. İlk defa gördüğü ürünler olmasına rağmen biliyor. Son olarak da tati sadece markalardan pr amaçlı gönderilen ürünleri değil, diğer takipçilerinden gelen ufak hediye ve kartları da paylaşıyor, bu benim hoşuma gitti açıkçası, samimi bir hava vermiş.

  Türk youtuberların videolarından sadece Duygu Özaslan'ın flormar'dan tiksindiği videoyu burda görüp izledim,(gizlinot: belki önyargılı da izlemiş olabilirim) bayağı gereksiz bir videoydu. Sadece pahalı ürünler için "şey bu, ben bunu biliyorum çok güzeel" diyip geçmiş. Diğer bloggerlar da daha farklısını yapmamıştır eminim.

  Bu konsept çok yararlı videolar çıkacak bir konsept değil zaten. İlk izlenim videosu bile değil bunlar, denemediği ürünle ilgili de kimse çok güvenilir bir yorum yapamaz. Videoyu izlerken de beklenti en fazla yeni çıkan ürünleri görmek olabilir. Ama ürünü görünce hakkında bilgi verecek birikimi olmayan, "neymiş ki bu?"dan öte yorum yapamayan bloggerlar evet sinir bozuyor. Tati'yi izlerken kadına gelen bedava ürün miktarı normal gelmişti açıkçası(gizlinot: Ki tati de antipatik bulduğum bir blogger, bizimkilerle karşılaştırınca övmek durumunda kaldım), ama ürün hakkında fikri bile olmayan, ürünü evirip çevirip bir kenara atacak bloggerlara koli dolusu ürün dağıtan firmalardan anında soğuyorum.

  7 ocak 2018 10:25

  9. Ben bu videolara aşırı tepkiliyim. Markanın bir youtubera yolladığı ürün hakkında ne o youtuber baska videolarında o ürünü kullanırkenki fikirlerini önemsiyorum ne de ürünü almak istiyorum. Bence yollanan ürünler hakkında objektif fikirlere sahip olamıyorlar ben de olamıyorum. Zaten tek amaç ürün aşinalığı yaratmak ama ben o paketten çıkma sahnesini hatırladıkça alacağım ürünü geri bırakıyorum. Eskiden kullandıkları çoğu ürünü kendileri alıyorlar birkaç da marka gönderisi ürün kullanıyorlar zannediyordum şimdi o videoları izleyince anladım ki kullandıkleri her ürün neredeyse marka gönderisi. İzlemiyorum, izlemeyeceğim.

  7 ocak 2018 11:59

  10. siz sefiller bakıp iç geçirin, madem istiyorsunuz, alın bakın bende neler neler var demek için çekilmiş gibi geliyor bana. cilt tipine uygun olmayabilir, pahalı ve marka diye sana iyi gelmeyebilir ama bunu vermenin de bir anlamı var, en azından düşünüp sana yollamışlar, değer vermişler, onun hatrına insan biraz normal bir şekilde kaldırır, kenara koyar. üzgünüm ama servet değerindeki ürünleri fırlatarak atan insanların, markalardan gelenleri sadece takipçileri istediği için ve onlara tanıtmak adına çektiğine inanmıyorum. ben genel olarak bizimkilerin samimiyetine de inanmıyorum zaten.

  7 ocak 2018 12:48