yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (5)
  • medya (2)

  1. Allah uzun ömürler versin diyerek başlamak istiyorum daha uzunu ne kadar olur bilmem ama kendisi 1914 yılında Bursa'da, zamanın Osmanlı Devleti'nde dünyaya gelmiştir. Kırım Türk'lerinden olan Muzazzez İlmiye Çığ, hititoloji eğitimi almış bir sümerologtur.

  Hititler ve Hattuşa kitabını okumuş ve çok sevmiştim. Konuya tamamen yabancı birinin bile severek okuyacağı bir dilde yazılmıştır, tavsiye olunur.

  Elimde bir de söyleşi kitabı var, İş bankası yayınlarından, Çivi Çiviyi söker isimli kitap. Henüz okumadım ama Muazzez Hanım söz konusu ise heyecan yaratacak bir kitap benim için, bekliyor ne zamandır kütüphanede.

  Eski Zaman insanlarından, aydın, çağdaş, entelektüel bir kadındır Çığ. Onun gibilerini Allah başımızdan eksik etmesin. Gölgeleri bile yeter.

  Ukte sahibi (yazar: agent )

  16 mart 2017 21:28

  2. bugün 106 yaşına girmiş olan sümerolog. 106 ya 106, ve halen dinç! maşallah diyelim, nazar değirmeyelim. 30.000'den fazla sümer tabletini çevirmiş, bunları tasnif etmiş, 20'den fazla kitap kaleme almıştır. çoğu kitabı kaynak yayınları tarafından basılmıştır, uygun fiyatlara bulunabilir. gerçek bir cumhuriyet aydınıdır. doğum günü kutlu olsun.

  20 haziran 12:36

  3. bilgisi, yaşam enerjisi ve tatlı sohbetiyle daha nice sağlıklı yaşları olsun dediğim, bugün 107. yaşını kutlayan sümerolog. Sümer ve Hitit kültürüyle ilgili birbirinden güzel kitapları ve bilimsel makaleleri bulunan, yürüyen bir ansiklopedi adeta muazzez hanım. arkadaşımın kütüphanesinden alıp okuduğum birkaç kitabından, bereket kültü ve mabet fahişeliği beni en etkileyen kitabı oldu. eşi benzeri olmayan ağzım açık okuduğum muazzam bir kitap. eğer bu tür kitaplara ilginiz varsa kesinlikle öneriyorum bu kitabı. zaten ilginiz olsun olmasın muazzez hanımın öyle bir anlatım şekli var ki, anlatmıyor sizinle sohbet ediyor adeta ve resmen bir solukta akıp gidiyor kitap.

  muazzez hanımdan bahsederken kemdisiyle ilgili minik de bir anım var o aklıma geldi şu an. birkaç yıl önce kendisinin bir söyleşisine katılmıştım orada söyleşinin ardından kendisiyle birebir sohbet etmek, soru sormak ya da fotoğraf çektirmek isteyenler muazzez hanımın yanına gidiyordu. orada tam biz konuşurken, daha doğrusu ben bir şey söylerken arkadan biri yüksek sesle başka bir şey diyerek lafa girince ben sustum. muazzez hanım o kişinin lafını bitirmesini sabırla bekledi ve sonra bir dakika efendim dediğinize cevap vereceğim ama siz buradaki hanımefendinin sözünü kestiniz ben önce onu dinlemek istiyorum deyip bana döndü. bizim konuşmamız bitince de, şimdi efendim o dediğiniz öyle değil diye o diğer kişinin dediğine cevap vermeye başladı. bu arada rahat bir 15-20 dk, belki de daha fazla zaman geçmiştir ama denileni unutmamış. siz ne demiştiniz diye tekrarlatmadığı gibi sorunun cevabını bile kafasında planlamış. sırayla her şeye tek tek cevap verdi yeri geldiğinde dinlemeyi de bilerek hem de. asla en çok ben biliyorum, ben konuşacağım gibisinden tavırlara girmeden, her zaman nezaketini ve saygısını koruyan, yaptıklarıyla örnek bir insan. her fırsatta ben Atatürk'ün isteğini yerine getirdim ve çalışmaktan asla vazgeçmedim diyen bir cumhuriyet kadını kolay kolay olunmuyor işte buna en güzel kanıt.

  son olarak muazzez ilmiye çığ'dan bahsederken bir dönem birlikte program yaptıkları ve bu yıl kaybettiğimiz bir başka değerli insan (gbkz: hayrettin karaca)'yı rahmetle anmamak olmaz. bu vesileyle ruhu şad olsun toprak dedenin.

  ilgili medya:
  1
  20 haziran 23:39 21 haziran 02:45


  4. İşinde çok başarılı olmuş Sümer bilimci. Ancak eleştirdiğim birkaç yönü var: çok yanlı bir kişi. Karşı olduğu tarafı hiç tanımıyor. Tanımadan peşin hükümlülük yapıyor. Kendi hayat hikayesini röportaj şeklinde işlendiği kitabı okursanız ne demek istediğim çok belli oluyor.

  Ayrıca kendi yazdığı kitaplarda sumerce ile türkçe arasında bağ kurmaya örnekler verirken hep günümüzde kullanılan Türkçeden örnek veriyor ki aslında o kelimelerin kökenide Arapça yada fransızca. Yani verdiği örnekler doğru değildi. Ha başka kelimeler de olabilir belki teorisi doğrudur fakat verdiği örnekler çelişkili idi.

  Birde kendisinin malum teorisinde tevratın çevirisinden yararlanmış ki orjinal kitabın resmi çevirisini kullanması gerekirdi. Sanırım celal sengör yollamış .

  21 haziran 12:01

  5. hayatımı değiştiren birkaç insandan biridir.

  kendisini liseye başladığım sıralar tanımıştım. edebiyat hocamız ödev vermişti ilyada ve odysseia okunacak, performans notu vereceğim diye. oflaya poflaya okudum ama nerden bilirdim ki yakında düşünce dünyamı şekillendirecek şeylerin temelini attığımı. kitapları okumayı bitirince beni bir antik medeniyetler, efsaneler merakı sardı. bu sefer halikarnas balıkçısı okumaya başladım. 'anadolu efsaneleri' isimli kitap benim için dönüm noktası oldu. bu kitabı okuyana kadar azınlık olduğundan ötürü ciddi benlik sorunları yaşayan bir ergendim. halikarnas balıkçısı bana coğrafyamızda kanla geçen milliyet kafasının ne kadar saçma olduğunu göstermişti. bir gün bakırköy kitapçılar köprüsünde gezinirken muazzez ilmiye çığ'ın kitaplarıyla tanıştım. o günden beri gerek düşünce, gerekse kendini ifade etme anlamında ciddi gelişmeler kaydettiğimin farkındayım. benim için çok çok çok önemli birkaç insandan biridir.

  21 haziran 19:24