yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (8)
  • medya (0)

  1. herkesin kendine has bir çalışma tekniği vardır. kimi yazarak çalışır kimi yürüyerek kimi başkasına anlatarak kimi dinleyerek verimli çalışır. ben bugün işini hep yarına bırakmaya yeminli bir insan olduğum için kendi çalışma yöntemimi bulana kadar çok çileler çektim. pomodoro yöntemi benim en verimli çaılştığım yöntem hatta şöyle ki ben bu tekniği uygularken aslında bunu uyguladığımı biliyordum sonra bir blog yazısında karşıma çıktı araştırdım böylece çalışma tekniğimin oturtamadığım bazı yanlarını da tamamlamış oldum.

  peki nedir bu pomodoro? pomodoro domatestir. şöyle ki francesco cirillo bu yöntemin babası. onun zamanlayıcısı domates şeklinde olduğu için bu adı vermiş.

  önce bir kağıt kalem alıp gün içinde yapacağımız işlerimizi yazıyoruz. en öncelikli olanı en üste yarına bırakılabilecek olanları en alta yazıyoruz ve tahmini kaç pomodoro süreceğini yanına yazıyoruz. sonra işimize başlıyoruz 25 dakika boyunca sadece ama sadece işimizle meşgul oluyoruz telefona cevap vermek yok, yemek yemek yok, şu mesajı yazayım yok. 25 dakika dolduğunda zamanlayıcımız çalmaya başlıyor ve 5 dakika ara veriyorsunuz bu arada da işle alakalı bir şey yapmak yok, çay kahve yapabilir, mesaj atabilir, şarkı dinleyebilirsiniz. hah işte bu 25+5 dakika 1 pomodoro ediyor. her 4 pomodorodan sonra 30 dakika ara veriyorsunuz. yapılacaklar listesinde de iş bitince kaç pomodoroda bitirdiğinizi görüp zamanınızı ayarlıyorsunuz. iki üç küçük işi bir pomodoroda yapabilirsiniz.

  ben bu yöntemi kendimce biraz değiştirdim çünkü zamanla 40 dakika tam odaklı bir biçimde çalışabildiğimi öğrendim ve 10 dakika ara veriyorum dolayısıyla benim 1 pomodorom 50 dakika. günde 4 ile 10 pomodoro arası çalışabiliyorum işime bağlı olarak. siz de kendinize göre şekillendirebilirsiniz ama oo ben bi oturuşta 1 saat çalışırım diye başlayıp sonra sıkıldığınızda bırakıp kendiniz bu yöntemden soğutmayın küçük küçük başlayın.

  bir işe başlayıp 10 dakika sonra ara verip, telefonla uğraşıp, video izliyip sonra bi 20 dakika daha çalışınca 1 saatten fazla zamanı o işle uğraşıyor gibi görünüp aslında sadece yarım saat çalışmış oluyoruz. bu teknik güzel bir teknik verimli çalışma konusunda arayış içinde olanların denemesini tavsiye ederim.

  ukte: (yazar: hayatagulumse)

  28 aralık 2017 19:13

  2. benim için ders çalışmayı bir nebze de olsa çekilebilir hale getiren teknik. ilk gördüğümde meeh 25 dakikada bir dikkat mi dağıtılır diyip süremi 50-10 olarak ayarlamıştım ancak faydadan çok zarar gördüm. o 50 dakika bana 7 yıl gibi gelmeye başlayıp günlük çalışma saaatim 2 falan olunca hemen kendime çeki düzen verdim. meğersem pomodoronun bir bildiği varmış. şimdi zamanı çok daha verimli kullanabiliyorum, masa başında hayatta kalmayı öğrendim.(gizlinot: swh) bazen araları bile atlayıp blok yapıyorum. hem günde 10 15 pomodoro yapmak çok da motive edici oluyor. uygulama olarak flat tomato kullanıyorum, arayüzü vs çok sade ve belli hedefleri aşınca ödül olarak yeni zil sesi falan veriyor(gizlinot: swh)(gizlinot: küçük mutluluklar)

  17 temmuz 2018 18:46

  3. bazı insanlar çalışırken kendini kapatıp işi bitene kadar mola vermez bazısı da çabuk yorulup sıkılır benim gibi. pomodoro tekniğini üniversitede son senemde bitirme projemi yaparken keşfetmiştim. gerçekten benim gibi sürekli sıkılıp mola vermek isteyen birine ilaç gibi geldi. 25 dk çalışıp 5 dk mola veriyorsunuz bu 1 pomodoro oluyor. toplamda 4 pomodoro olduğunda yani 2 saat, yarım saatlik uzun bir mola veriyorsunuz. apple store'da çeşitli uygulamalar da mevcut. ben çalışırken yapılacakları listelemeye de bu dönem başlamıştım. ama öyle genel bi liste değil adım adım her şeyi yazarak yapıyorum. kalemler birer birer eksildikçe üstüne tik attıkça motive oluyorum ve kendimi küçük bir mola ile ödüllendiriyorum. pomodoro ile liste yöntemini çarpıştırınca voltran oluşturdum çok verimli çalışabiliyorum artık.lol.

  18 temmuz 2018 11:51


  4. ilk entry'i inceledikten sonra uygulamaya karar verdiğim teknik. henüz bir pomodorom 15 dakika falan edebiliyor maalesef... günde 500 pomodoro olmuş oluyor böyle saçma sapan :(

  sorun şu, mola vermeden iş yapacağım, dikkatimi dağıtmayacağım falan diye düşünürken de dikkat dağılıyor sürekli. böyle kendini kasa kasa kafa gerektirmeyen işler falan yapılabilir orası tamam. ama yaratıcılığa dayalı, ya da zihin çalıştırmaya yönelik her iş patlıyor. bunların çözümünü de söylesinler ltf şu vücudu bir kere de %100 verimle kullanabileyim istiyorum hayatımda

  18 temmuz 2018 14:14

  5. verimli bir çalışma tekniği. Ben de yüksek lisans tezimi bununla yazdım. Tek sorun 25 dk dan sonraki 5 dk molam her zaman 5 dk dan uzun sürdü. Yetmiyor bana 5 dk mola sanırım. 

  18 temmuz 2018 19:58

  6. Başlığı pomodoro terliği diye okumam :( 

  Kanıma işlemiş alışveriş manyaklığı yemin ederim. 

  19 temmuz 2018 05:24

  7. Uygulama olarak her 25 dakikada bir ağaç dikebileceğiniz ve altın kazanarak yeni ağaçlar alacağınız forest uygulamasını kullanabilirsiniz. Daha bir motivasyon sağlıyor. (gizlinot: Şimdi reklamlar :D)

  Bence bu bir çalışma değil, mola verme yöntemidir. O nedenle çalışmayı hiç sevmeyen biri için çok işe yarayacağını düşünmüyorum. Sadece bizim beynimizin öğrenmesi için dinlemeye ihtiyacı olduğunu vurguluyor. Yoğun fazdan dağınık faza geçiş sistemine göre işliyor. 26 yaşına kadar matematikten nefret edip daha sonra matematik profesörü olmuş bir kadın hocamız öğrenme belgeselinde çok güzel anlatıyordu bu yöntemin yararını. Bir şey daha var, uykunuzu ihmal etmeyin. Her öğrendiğimiz şey yeni bir sinaps oluşturuyor. Örgü örmek gibi düşünün. Eğer uyumazsanız ördüğünüz kazak yanmaya başlıyor. Ve de tekrar etmeseniz yavaş yavaş ördüğünüz kazak eriyor. O nedenle bol tekrar, iyi uyku, sağlam çalışma ve en önemlisi ara vermeyi bilmek - son güne sıkıştırmamak- başarının temeli olsa gerek.

  Bir şey daha var ki o hocadan öğrendiğim ders; çalışman gerekiyorsa hemen başla. Şunu yapayım ondan sonra diye düşünme, tam şu an başla. Özellikle erteleme problemi olanlar için (gizlinot: Bknz ben (:) güzel bir öğüt olsa gerek. Velhasıl, bu yöntem size ders çalıştırmaz ama çalışırken yardımcı olur ve öğrenmenizi kolaylaştırır.

  20 temmuz 2018 04:10 ed.20 temmuz 2018 08:54


  8. Hiç motivasyonum olmadığında, ancak halletmem gereken (iş,ders gibi) sorumluluklarım olduğunda beni o işi bitirmeme motive eden teknik.

  Normalde 5-10 dakikada dikkati dağılıp oda içinde başka şeylerle ilgilenen ya da telefona saran biriyseniz 25 dakikalık pek uzun olmayan çalışma süresi ve 5 dakikalık ihtiyaç, kahve molası çok ideal. Kısacası basit ama etkili bir yol.

  Ben 'good time' uygulamasını kullanıyorum. Arayüzü fazlasıyla sade, hoş, ders çalışma sürelerinde wifi yı kapatıyor, molada otomatik açıyor. Tavsiye ederim.

  16 ekim 2019 09:55