yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (8)
  • medya (2)

  1. Sözlük ana sayfasının sağ cenahında konumlanmış, sözlük yazılarını görsel olarak da desteklemek üzere yazarlar tarafından fotoğraf yükleme amacıyla kullanılan paneldir. Ana sayfada maksimum 4 görsel görüntülenmekle birlikte üst panelden galeriye tıklayarak tüm görselleri görmek de mümkündür.

  Özellikle vloggerların tuhaf şekillerdeki fotolarını yükleme eğilimi süslü yazarları arasında oldukça yaygındır. (bkz: elifcan gürocak ) (bkz: görkem karman) (bkz: merve özkaynak )

  Düzenli okuyucular/yazarlar açısından bu görseller eğlenceli bulunmakta ve sempati ile karşılanmaktadır. Ancak, aramalarla sözlüğe gelenleri doğru düzgün bilgilendirebilmek ve sözlüğün "süslü bilgi kaynağı" görevini ifasına destek olabilmek için vloggerların hanım hanımcık, gülümseyen, doğru düzgün fotoğraflarını koyma girişimleri de görülmektedir. (gizlinot: (:)

  25 aralık 2014 17:28 25 aralık 2014 17:28

  2. Bazı arkadaşlara yardımcı olmak adına hem bilgisayardan hem de mobilden nasıl yükleme yapıldığını anlatmak istiyorum.

  Pc ile yükleme: görsel yüklemek istediğiniz başlığa gelip sağ tarafta "görsel" yazısının altındaki "başlığa görsel yükle" yazan yere tıklayıp "dosya seç" kısmından pc nizde bulunan görselleri ekleyebilirsiniz.

  Mobil ile yükleme: bu daha da basit. Yine yüklemek istediğiniz başlığı açıp daha sonra sayfanın en altına elinizle ya da sağ alt köşede beliren multimedya butonuyla inerek yine "başlığa görsel yükle" kısmına tıklayıp daha sonra "fotoğraf seç" e basarsanız telefonunuzda kayıtlı olan görseli kolaylıkla yükleyebilirsiniz.

  Yalnız her ikisinde de yüklediğiniz görselin boyutunun 750 kb i geçmediğinden emin olun. Pc den bu işlemi yaparken bu uyarı yapılıyor zaten.

  Bu arada yeni bir başlık açıyorsanız sanıyorum ki önce başlığı doldurmanız daha sonra yine aynı yöntemle başlığa görsel yüklemeniz gerekiyor. Yani yeni açacağınız bir başlığa önce görsel yüklenmiyor. Yükleniyorsa da ben nasıl yapıldığını bulamadım.

  İnşallah faydalı olabilmiştir bu açıklamam :)

  önemli not: tarayıcınızla gezinirken denk geldiğiniz bir görseli telefona kaydetmek için ekran görüntüsü (screenshot) almak kolay bir yöntemdir. bu şekilde kaydolan görseli yükleyebilirsiniz.

  16 nisan 2015 22:31 17 nisan 2015 00:29

  3. 1 saat önce nyx başlığına bir far paletiyle ilgili girdi yazdım ve sonra paletin resmini yükledim. Görsel hala onay bekliyor olarak gözüküyor, ilk kez görsel yüklüyorum acaba yanlış mı yaptım diye düşünmeye başladım. Entry aşağılara indikçe indi resim hala gözükmüyor, olmadı böyle. (gizlinot: neyi yanlış yaptım bilen aydınlatsın süslüler)

  Edit: sorun çözüldü, yardımcı olanlara çok teşekkürler :)

  30 ağustos 2016 13:32 30 ağustos 2016 14:09


  4. Medya eklerken yan dönme problemi yaşayan arkadaşlar için belki faydası olur. Telefonu dikey tutup çektiğimiz fotoğraflar yüklenirken sayfa otomatik olarak yan döndürüyor. Yatay tutup çektiğim fotoğraflarda dönme problemi yaşamadım. Halihazırda çektiğiniz dikey fotoğrafın yönünü telefonunuzun fotoğraf düzenleme ayarından, yatay çektiğinizde olacak haline çevirirseniz de muhtemelen görseli düz bir şekilde yükleyebileceksiniz. 

  1 kasım 2018 00:52

  5. Daha önce başka başlıkta önerdiklerimin bu başlığa daha uygun olacağını düşündüğüm için linkini bırakıyorum süslüler. (link: https://www.suslusozluk.com/süslü-sözlük?i=877530 Medya yükleme problemi) Özetle çektiğiniz fotografta herhangi bir düzenleme yapmanız (örneğin: kırpmak gibi) medyanın dönmesini engelleyecektir.

  1 kasım 2018 01:20

  6. Nam-ı diğer (gbkz: Medya). Sözlükte görsellerin paylaşıldığı bölüm.

  Anlayamadığım bir şekilde, yazarların çok karıştığı, kafayı taktığı, kendi istek ve düşüncesine göre şekillendirmeye çalıştığı kısım.

  oysa tıpkı bir sözlüğün, herhangi bir sözlüğün sol frame'i gibi, yazar olan herkesin serbest paylaşımına açık, kamuya, halka açık bir sekme bu...

  Sözlüklerde kurallar olur, yani bir sözlük konsepti vardır. Bunların dışına çıkılırsa tepki de gösterilir, şikayet de edilir.

  Ama bir sözlükte nasıl ki hiç kimse kimsenin hangi başlıkta ne yazacağına karışamazsa, nasıl ki ifade özgürlüğü varsa, medya için, medyadaki görsel paylaşımları için de aynı şey geçerli.

  Demek ki medyada ne paylaşılıp paylaşılmayacağını, sözlük kurallarından bağımsız olarak, hiç kimsenin kişisel zevk veya tercihleri, keyfi belirleyemez, dikte edemez.

  Keza, "Falan filanı paylaşmasın, bıktık, görmek istemiyoruz, beğenmedik" diyerek, bir yazarı hedef göstererek kampanya başlatmak gibi şeylerin, sözlük konseptinde yeri yoktur.

  (Bu bana göre etik bir şey de değil, ama konu burada benim şahsi etik algılayışımın ne olduğu değil.)

  Değerlere hakaret eden, işi gerçekten ileri götürerek aktif bir sözlük popülasyonunun rahat %70'inin nefretini kazanan yazarlar olur, troller diyelim ya da. O halde gösterilen kolektif tepki karşılığında bile hiçbir yerden nasıl şak diye adam uçurulmazsa, süslü sözlükteki görsel paylaşımlarının ne olup ne olmayacağını kimse paşa keyfine göre manipüle etmeye çalışamaz.

  "Biz fikir beyan ediyoruz" diyecekler olabilir... Ki bu da serbest. Peki bir fikir nasıl beyan edilir?...

  Birine şu şekilde bir mesaj attığınızı veya nickaltı girdiğinizi düşünsenize:

  "Yazdığın hiçbir şeyi beğenmiyorum... Berbat bir yazarsın. Paylaştığın görselleri de beğenmiyorum. Şuran şöyle, buran böyle... Paylaşma çünkü görmekten bıktım."

  Sanki herhangi birinin bir şeyi görmeme tasarrufu, bir başkasının istediği şeyi paylaşma tasarrufundan daha yüksek ya da daha üstünmüş gibi...

  Bu zorbalıktır. Zorbalık ise sözlük kurallarına aykırı olup çaylaklık sebebidir.

  Medya, açık net sahibi olmadığımız sekmedir...

  15 mayıs 2020 03:10 15 mayıs 2020 09:48

  7. ben yine buraya geldim, ağlama duvarına çevirmişsem de affola. senelerdir yazıyorum sözlükte, bugüne kadar sadece üç fotoğraf paylaşmışımdır, ikisi ürün fotoğrafı. bunlardan ilki zaten sanıyorum yanlışlıkla "ürün içeriği" şeklinde işaretlediğim için hızlı bir şekilde silindi. ardından telefonum hacklendi, birisi tarafından alakasız bir şahsi fotoğrafım görsellere yüklendi, allahtan ki bu durum hemen fark edildi ve o fotoğraf silindi.

  insanlar inanılmaz kusur buluyor her şeye, son günlerde yine soru cevapta belli yazarları hedef göstererek görsel paylaşımları üzerinden eleştiren başlıklar türedi; sözlük yönetimi ise bu tarz soruları direkt silmek yerine sol frame'den kaldırmayı tercih ediyor, (ki aslında o da yine bir şey mi sayılır demeliyim bilmiyorum...) ama bu tarz soruların açılması, yazarları hedef gösterdiği için etik değil. üstelik soru-cevap'ın formatına da aykırı. yani isterlerse beni uçursunlar, kıdemli süslülüğümü de alsınlar, ben modların aşırı keyfi takıldığını düşünüyorum bu sözlükte.

  kısaca ben görsel paylaşımı yapmaya korkuyorum yani. bilhassa geçmişte anlamlı ve yararlı manikür paylaşımları yapan bir yazar (gizlinot: jezebel) onca eleştiri alıp küsünce. küsmesinin sebebinin de aldığı "biz bu sık paylaşımları görmekten sıkıldık (gizlinot: görmeye mecburmuş gibi) (gizlinot: görsellerin kontrolü hanımağada kumandayı verin) , elini parmağını beğenmedik bilmemne" minvalli eleştiriler değil de (ki kızın güzel denebilecek el ve parmakları, gayet bakımlı tırnakları var), sözlük yönetiminin bu saçma, bu "hıyarca" (bak argo kullandım, şikayet edebilir veya silebilirsin) tutum karşısında hiçbir açıklama yapmayışıydı... yani sözlüğe faydalı ve sözlük konsepti çerçevesinde paylaşım yapan bir yazarın arkasında durmayışıydı. gerçi hakkını şurada vermek gerekir, o ilgili soruları silmişlerdi. bu yazarın nick altında gerçekten çıkıp incitici şeyler yazmış olan birinin girdisi de silinmişti.

  ama bu konuda, (gbkz: net) ve tutarlı bir yaklaşım ortaya koyulamıyor.

  ya şu gelişmiş dünyada, biraz bile yabancı dili olan, hatta olmayan bile, pinterest, instagram, anlatamayacağım kadar çok sayıda mecra dururken, şu şartlarda, süslü sözlüğün görsellerini ne yapsın?...

  bir dokunup bin ah işitiyorsun, iyi niyetten anlamıyorlar, kıskanç, cazgır, kötü niyetli, terbiyesiz bir kitle var ki bunları %60'a oranladım. insanlara bir şey paylaştırmıyorlar zaten.

  türkçe yazmak istemiştim, kozmetik, güzellik ve bakım konularıyla ilgili, bu sebeple üye olduğum bir yer süslü sözlük. anlatamayacağım kadar çok handikapı var, ben görsellerden bahsettim, ama bence o dükkan kapansın, bu sitede sadece soru-cevap kısmı bile kalsa yine iş yapar ve yine aynı işi yapar, aynı geliri, fazlasını da getirir... adını da bence "dişi inciler soruyor" koyalım. "incici" diyemeyiz direkt, telif hakkı ihlaline girebilir, o yüzden bence böylesi tamamdır, yeterli çağrışımı yaparak iş görür fazlasıyla...

  21 ağustos 2020 20:36 21 ağustos 2020 20:38


  8. konu dışı başlığı altındaki görseller belki gereksiz bulunabilir/olabilir ama ürün görseli eklemenin gerekli olduğunu düşünüyorum.

  21 ağustos 2020 21:12