yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (47)
  • medya (0)

  1. Saç için olanına hiç cesaret edemedim ama annemin yaşlı ve gür saçlı akrabaları öyle yıkar, hatta annem de küçükken öyle yıkarmış saçlarını ardından saç kremi niyetine şampuanla yıkarlarmış yumuşatsın diye, ve hiç bir zaman o zamanlarki kadar güzel olmamış artık saçları.

  vücuduma 23 senedir sabun kullanıyorum. Örgü life sürüp sabunu köpürterek kese gibi vücudumu sürerim. Eski usül işte. Bizim ailede herkes bunu yapar. Erkek kardeşim ve ben bir gün duş jeline heves edip başlamıştık ve ikimiz de cilt mantarı olduk. Zaten duş jeli çok zararlı birşeymiş. Bir de duj jelinin sabun kadar iyi temizlemediğini hissettim. Cildimde herhangi bir kuruluk yok hatta yağlıdır, asla ne nemlendirici ne de krem body butter kullanamam çünkü yağlı.

  kullandığım sabunlar hacı şakir, duru gibi sabunların kocaman 1000 gr olanları. Arada paraya kıyıp kükürt sabunu da alırım onların etkisi daha bir muhteşem. Dalan zeytinyağlı ise vücudumda kocaman sivilceler yapıyor ama seveni çok.

  12 aralık 2015 14:23 12 aralık 2015 14:24

  2. Saçı bilmem ama vucudu sabunun temizleyebildigini dusunuyorum sadece. Duş jeli sanki temizlemiyor. Saçınız eger kuruysa degdirmeyin bile kazık gibi yapar.

  12 aralık 2015 14:46

  3. saçıma değil ama vücudumu kendimi bildim bileli beyaz sabunla temizlerim. kokusu, verdiği temizlik hissi bambaşka. ben de heves edip bir kere duş jeli kullanayım dedim pişman oldum. vücudumdan durulanmadı gibi hissettirdi. kısaca beyaz sabun ya da zeytin yağlı sabun foreva (gizlinot: swh) saçımda kullanmayı denedim ama olmadı kısaçık saçlarım olmasına rağmen bütün saç kafamın üzerinde düğüm oldu paraşüt gibi. o yüzden sülfatsız şampuanlara geri döndüm.

  12 aralık 2015 15:10


  4. annem kanseri atlattığından beri kimyasalı kesti. parfüm, şampuan da buna dahil. o günden beri yeşil sabun kullanıyoruz. zeytinyağlı. ben duşta ilk bununla yıkıyorum saçlarımı son 1 2 aydır, sonra kendi şampuanıma geçiyorum. sadece onla yıkarsam çok sertleşiyo saçım çünkü. etkisi gerçekten iyi, ben beslediğine inanıyorum. vücut için zaten sadece bunu kullanıyorum

  12 aralık 2015 15:38

  5. Vücuduma her zaman sabun kullansam da herkesin saçına iyi geldiğini zannetmiyorum. Mesela bazı arkadaşlar yukarıda küçükken sabunla yıkandığında saçlarının en iyi zamanları olduğundan bahsetmiş. Ben de de tam tersi söz konusudur. Ortaokula kadar annem saçımı beyaz sabunla yıkar sonra şampuanı krem niyetine uygulardı. Bazen zeytinyağı sabunu kullanınca çok yapışık olurdu. Normalde de saçlarımın yüzeyi kırık ve kuru gezerdim. Hiç tarayamadığım için kısa kestirirdi annem. Ne zaman ergenliğe girip kendi başıma sadece şampuan yaptım o zaman biraz parlayıp yumuşadı. Hatta fakir ve saçları çok mat olan arkadaşım da sabun kullanırdı. Hediye şampuan almıştım ona. O günden sonra çok güzel saçları olmuştu.

  Yani vücut ve el için katı sabun sevdalısı bir insan olarak şunu derim ki sabunun ve saçın cinsine göre değişen bir durum bu. Özellikle uçları çabuk kırılan, ince telli, zayıf saçlara sabun şampuandan çok iyi gelmiyor gözlemlerime göre.

  12 aralık 2015 15:40 12 aralık 2015 15:41

  6. Vücudumu sadece babaannemin yaptığı zeytinyağı sabunuyla yıkıyorum, duş jeli kullanmıyorum. Fazladan sls almaya gerek yok, zaten şampuanların içinde bol bol var. Duş jelinin gözenekleri tıkadığını da fark edebiliyorum, sabun gayet güzel temizliyor. içim oldukça rahat.

  Saçım için de sabun kullanma girişimim olmuştu geçen yıl, ama fena kuruttu zor toparladım. Zeytinyağı ile bakım yaptım 2ay gibi bir sürede kendine geldi. Şu an temiz içerikli şampuan arayışındayım. Onu da buldum mu değmeyin keyfime.

  12 aralık 2015 15:50

  7. Ben kullanmadım ancak babam saçlarının dökülmeye başlamasıyla hatta bir bölgede açıklık olmaya başlamasıyla şampuanı bırakıp doğal zeytinyağlı sabuna geçti. O zaman kim dedi nerden duydu bilmiyorum. Ve gerçekten saç dökülmesi, kafasındaki açıklık durdu. O gün bu gündür hep zeytinyağlı sabun kullanır. Yaklaşık bi 4 sene olmuştur. Açılan yerler vardı demiştim ya heh işte oraların daha da açılması durduğu gibi şimdilerde yeni yeni saçlar çıkmaya da başladı. Eğer dökülme gibi bir probleminiz varsa deneyebilirsiniz. Ancak kısa dönemde etki etmiyor mutlaka belli bir süre kullanmanız gerekiyor. uzun sürede etkisini göstermeye başlıyor.

  12 aralık 2015 16:14


  8. asla yapmayacağım eylem.

  saçımı zeytinyağlı sabunla yıkadım 1-2 kere, hem keçe gibi oldu, hem elektriklendi hem de matlaştı.

  vucudumda kullandığımda ise eşim iğrenç sabun kokuyosun dedi, o günden beri sabunu sadece mikrofiber bez temizliğinde kullanıyorum.

  12 aralık 2015 17:12

  9. saçlarım çok ince telli ve yumuşak olmasına ve biraz sert olmasını istememe rağmen yapmayacağım iş. bebek şampuanıyla bile saçımı yıkadığımda açamıyorken sabunla yıkasam vay halime. vücudumu ise çok istememe rağmen sabunla yıkayamıyorum. halbuki sırtımda sivilceler var, sabun kullansam belki düzelecek. ama kullandığımda vücudum o kadar geriliyor ki, nemlendiriciyle bile düzelemiyorum. geriliyorum, canım acıyor. bu kurutma huyu olmasa o iğrenç kimyasallara bin kere tercih ederdim sabunu.

  12 aralık 2015 17:18

  10. saçım için merakıma yenik düşüp doğal sabunlardan birkaç kez kullandım fakat kazık gibi birbirine dolanmış saçlarla çıktım banyodan bir daha da kullanmam mecbur kalmadıkça. ama vücut için duşta mutlaka kullanıyorum. duş jeli seviyorum sevmesine de adı üstünde jel yapıda olduğundan ne kadar durulansanız da cildinize sabunun verdiği kadifemsi hissi vermiyor. bir de sabun kokusu ciltte daha uzun süre kalıyor duş jeline kıyasla. palmolive'in termal serisi, selesta life ( özellikle zeytinyağ ve mentollü sabunu ) ve la diva'nın sabunları en sevdiklerim.

  12 aralık 2015 17:24