yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (20)
  • medya (0)

  1. kemik suyunu haşlayıp ekmek parçaları ile mama kabına bırakınca özellikle köpekler çok seviyorlar, bunu sıklıkla yapıyordum ben. mahallemizde ne yazık ki kedi, köpek çok barınmadığından artık kapı önüne mama bırakma gibi bir durumun olmuyor. İşyerimin önündeki kediler için de öğlen kendime aldığım kemik suyu, tavuk suyu çorbanın bir kısmını yine mama kaplarına bırakıp içine ekmek, ya da o öğlen yiyeceksem köfteden, etlerden parçalar bırakıyorum, bunu yemeyi mamalardan daha çok seviyor bizimkiler :)

  Hiçbir şey yapamazsam Migros indirimlerinde mamaları stokluyorum, birkaç ay boyunca yetecek kadar mama oluyor bu şekilde.

  Özellikle şu soğuklarda göz ardı etmememiz gereken bir konu sokak hayvanlarının karnını doyurmak. Her kapı önüne bir mama kabı🐶🐱

  Akhylss uktesiydi(mobil olduğum İçin etiketleyemiyorum, pc’den Girdiğimde bu girdi editlenecek.

  1 mart 2018 00:30

  2. Ciğer en ucuzu uygunu marketten birkaç paket ciğer alıp hasliyoruz ve annem ardından misafir geliyor gibi ciğerleri dogruyor kavuruyor bir görseniz o sevgiyi o aşkı 😉 soğuduktan sonra saklama kaplarına koyuyoruz dışarı çıkınca veriyoruz.

  Çoğu zaman da tavuk suyuna ekmek vs koyuyoruz köpekler onu yiyor ama bizim kedilerimiz beğenmiyor

  Bide galiba annemle fazla cildirdigimiz icin tavuk felan hasliyoruz kemiklerini ayırıp veriyoruz

  En önemlisi de migros mama indirim zamanları çılgın stok yapıyoruz çok uygun ucuza geliyor kaçırma

  1 mart 2018 00:51

  3. özel olarak yapacak durumunuz yoksa bile küçücük şeylerle doyurabilirsiniz.biz mesela köfte et vs.yaptığımızda yağına ekmekleri bulayıp yine onlara veriyorum.kuru mama falan zaten herkesin bildiği şeyler ama yoğurtlu ekmekte çok seviyorlar.

  1 mart 2018 01:18


  4. (yazar: peri5) gibi bende ciğerle besliyorum. hem tavuk ciğeri alırsanız fiyatı çok çok uygun hem de veteriner protein ve besin değerleri açısından sokak hayvanı için çok tatmin edici olduğunu söylemişti.  ben haşlayıp veriyorum. böyle bir başlık açıldığı için güzel kalbinizden öpüyorum takipteyim.

  1 mart 2018 01:55

  5. Bu konunun açılması gerçekten çok hoşuma gitti özellikle havalar çok soğudu kar geldi hayvanları unutmamamız yardım etmemiz lazım onların soğukta daha çok enerji harcamak zorunda kaldıklarını düşününce ne kadar çok mama verilse iyidir .

  Ben de migros zamanı stok yapıyorum. Arabanın bagajına depoluyorum evde ki danam görüpte canı istemesin (kıskanç :D ) hemde cafe yolda vb. Görürsek aklımda kalmasın alıp koyuyorum ( içim rahat)

  mama yoksa birkaç paket tavuk ciğeri bolsuda haşlıyorum içine makarna pirinç ekmek ( bazen havuç rendesi) artık ne varsa haşlama suyuna soğukken katıyorum hem tadı daha güzel geçmiş oluyor köpekçikler çok seviyor tabi kedileri kandırmak o kadar kolay olmuyor ; onlar için sade ciğer, haşlanmış bütün tavuk yada suyuna kuru mama yapıyorum 

  -bir yerde sokak hayvanları için mamaların içine hayvanlara özel vitamin haplarından ezip atılabileceğini soğuklara direnç için yardımcı olabileceğini duydum ancak ben daha eklemedim iyi gelir belki. 

  1 mart 2018 03:36 1 mart 2018 03:40

  6. Ben de kuru mama haricinde ciğer alıp önce hafifçe az yağda döndürüp sonra haşlıyorum. Daha sonra ciğerin suyuna pirinç ekleyip pilav yapıyorum. Bu bulgur ya da makarna da olabilir. Ben hep pirinç tercih ediyorum, içine bazen bir avuç bulgur ekliyorum.

  Bunun içine onlara faydalı olabilecek havuç, brokoli gibi sebzeleri de doğrayıp pişirerek verebilirsiniz. Ama her sebzeyi yememeleri gerekiyor, buna internetten bakarsınız. Sebzelisini henüz denemedim ama yiyeceklerini düşünüyorum. Ben öyle sade şekilde etli pilav vermeyi seviyorum, içine sebze koyarsam yemeyecekler gibi geliyor (gizlinot: Swh)

  Bazende yoğurda ya da et suyuna kuru mama karıştırıyorum.

  Not olarak; sularının soğukta donmaması için içine bir damla zeytinyağı damlatabilirsiniz.

  Ayrıca uktemi doldurduğu için (yazar: martellkizi)na teşekkürler. ❤

  1 mart 2018 09:08 1 mart 2018 09:14

  7. bütün tavuk alıp haşlıyorum didikliyorum. suyunu dökmüyorum haşlayacağım makarna suyuna ilave ediyorum ( süzerek eklemeyi unutmayın kemik falan kalabiliyor) makarnayı bol tutuyorum 4 5 paket en az. eğer evde ekmek varsa bayat onları da parçalayıp içine ekliyorum tavukları didip içine atıyorum karıştırıyorum. ekmekleri özellikle bayatlamaya başlayınca tercih ediyorum çünkü taze ekmek suyu emip hemen sertleşiyor payatlar böyle lapa lapa kalıyor yemeleri daha kolay olur diye düşünüyorum.

  bunu yaparken bulyon, tuz vs kullanmıyorum.

  1 mart 2018 09:34


  8. Bizim şehir dışında bir yazlık evimiz var. Kışları çok kar yağar köpekler tabiki aç kalıyor yavruları falanda oluyor haliyle. Geçen yıl ilk kez fark ettim ki annemle babamla sırf o köpeklere mama verebilmek için her haftasonu 1saatlik yol gidiyorlardı. Annem evdeki yemekleri karıştırıp veriyordu. Kemik sularına ekmek doğruyordu. Bir hafta boyunca onlara etli yemeklerin tavuklarin kemiklerini ayırıyordu. Zor birşey değil yahu. Onların o minnetini görmek bambaşka birşey. Hala yapıyoruz bunu kış aylarında. Evimizde hiç hayvanımız olmadi ama sokak hayvanları bizim. Vicdan güzel şey sevmek herşeyi ayrım yapmaksızın güzel şey..

  1 mart 2018 10:48

  9. Çok az bütçeyle hazırlanabilenler,

  Kasaplardan tavuk veya et kırıntıları alabilirsiniz, bazen ilikli kemikleri de torbayla ve çok ucuza veriyorlar. Kemikleri düdüklüde sebzelerle haşlayıp iliklerini çıkartıp sulu halde veya suyuna ekmek doğrayarak verebilirsiniz, köpekler bayılıyor.

  Haşlanmış kemik suyundan yal yapabilirsiniz, iri cüsseli ve bahçede yaşayan köpekler için uygun bir yiyecek, dolayısıyla sokakta yaşayan köpekler için de uygun sayılır, tarifleri internette mevcut.

  Kokusuna katlanabilirseniz balıkçıdan balık artıklarını isteyip sebzeyle kaynatıp süzdüğünüz suyun içinde sebzeleri püre haline getirip verebilirsiniz. balık parçaları ince olduğu için dikkatli bir süzme işlemi gerekiyor, zahmetli ama mutlulukları için değer.

  Yoğurdu az sulandırıp içine ekmek doğrayıp verebilirsiniz, hatta içine az tuzlu/tuzsuz beyaz peynir ezebilirsiniz. Yapmak istedikten sonra "benim param yok." veya "benim zamanım yok." cümleleri bahane edilemez diye düşünüyorum. "biz yurtta kalıyoruz, yemekhanede yiyoruz, yapamayız." diyen öğrencilerime aynı konuşmayı yapıp tavsiye verdim, yiyemedikleri yemeklerini poşete doldurup poşetin altına delik açıyorlar, üstten biraz su döküp süzüyorlar. Bu sayede baharatlı ve çok yağlı olan yemekleri biraz arındırıp kampüsteki ufaklıklara dağıtarak derse geliyorlar.

  1 mart 2018 11:30

  10. (yazar: blondiecurlyfries) 

  Dediklerine tamamen katılıyorum. Köpeğimin sokakta ben engel olamadan yediği tavuk kemiği yüzünden 2 hafta neler çektiğimi ben bilirim. Bu arada bence en iyisi 15 kilosu 60 tl olan mamalar. Evde yapabileceğimiz 15 kiloluk hiçbir şey bu kadar ucuz olmuyor, çantada taşımak çok kolay ve çürüme ya da zehirlenme olasılığı çok daha düşük. Tabi ki 15 kg 60 tl olan bir mama süper faydalı değil fakat evde yapabileceğimiz çoğu şeyden daha ucuz ve doyurucu.

  1 mart 2018 22:42