yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (15)
  • medya (1)

  1. kendimi bildim bileli hayatımın içine eden, özellikle topuklu-sert-dar ayakkabı giydiğimde kendini çok iyi hatırlatan, biraz genetik olduğunu düşündüğüm (zira halam ve babamda da var) arada bir acıyıp kanayan hastalığım :( görünüm olarak bir çirkinliği yok bidiğimiz tırnak ama o tırnağı kesmesi cehennem azabı :(

  4 ağustos 2014 14:35

  2. Nasıl geçirilir bilemediğim, anamı ağlatan bildiğiniz hastalık. Bilen süslüler beni morartsın... yani mesaj kutumu. mahvoldum

  20 ekim 2016 20:26

  3. eğer basit bişeyse duştan veya pedikürden sonra yumuşamış tırnaklara (gizlinot: mutlaka yumuşamış olsun aksi acıtır) çay ağacı yağı sürün ve ince bir pamuğa bir iki damla damlatın. battığı yeri hafifçe kaldırıp tırnakla et arasına yerleştirin ve olabildiğince itin. bunu her gün tekrarlayın ve gerisi sabır. tırnağınız düzgün uzayana kadar bekleyin açıkçası.

  20 ekim 2016 21:37


  4. Tırnak batması benim ve kardeşimin de ciddi sorunudur.Yanlış kesmekten kaynaklanır.Hele tırnağınız yapısal olarak içe doğru uzuyorsa işiniz daha da zor.Ben o iltihaplı dönemden kurtuldum,çok şükür.Nasıl oldu bilmiyorum.Baticon sürdüm çok ellemedim filan belki ondandır.Artık düzenli pedikür yaptırıyorum.Hala batıyor ve pedikür de acıyor.O yüzden her işimi ertelerim asla pedikürümü aksatmam.Tabi çok iyi ve hijyen bir yerde olmak koşuluyla.

  Fakat kardeşimin böyle olmadı maalesef.Biz de cilt doktoruna gittik.İltihaplı ve durumu kötüydü yürüyemiyordu bile.İlaç tedavisi yaptı önce oral yoldan.Sonra o batık olan yeri bir aletle kesti,aldı.Acayip bir tırnak çıktı ordan anlatamam.O kestiği yerlere fitil soktu ama kocaman bişi.Ve tırnak uzarken o fitilin üzerinden uzadı.Yani tırnağın uzadığı yolu değiştirdi.Şimdi kardeşimin hiç sorunu yok hatta benim kadar bile batmıyor.Bu işlemleri yaparken çok canı yandı:(Fitil orada kendiliğinden eridi,tekrar alınma gibi bir şey olmadı.

  Kızlar bu sorunu yaşayan bilir.Çok canınız yanar,ayağınızın üstüne basamazsınız o derece.Hepinize geçmiş olsun:(

  Tırnak çekme işlemi eskiden yapılıyordu diye biliyorum şimdi başka yöntemler var,iyi araştırın derim.

  20 ekim 2016 21:41

  5. Iki basparmagimi da sandalye ayagiyla ezdirmem sonucu cektigim illet. Bunun cozumu dustan sonra iyice yumusamis et ve tirnak arasini hafif sivri bir aletle iyice temizlemek ve acmak. Bunu her gun yaptiginiz takdirde artik bayagi uzun suruyor ama iyilesiyor.

  20 ekim 2016 22:03

  6. Düşman başparmağına...

  21 ekim 2016 00:30

  7. Enfeksiyon oluşmuşsa şişlik artmışsa artık size hastane yolları görünmüş demektir.Ancak bu safhaya gelmeden veya bir kez bu safhayı atlatmışken yapılacaklar:

  Yukarıdaki girdilerde güzelce anlatılmış içeri doğru uzayan tırnak ile et arasına yağlı/kremli ince bir pamuk koymak.

  Tırnak şeklinizi daima törpüyle yuvarlamak,özellikle köşe kısımları çok kısa kesmemek.

  Ayakkabı seçiminize dikkat etmek.

  Bir de diyelim banyo sonrası yumuşamışken oraya bir pedikür operasyonu gerçekleştirdiniz *sakın* batan kenarı dibe kadar kesmeyin!Ki bazı pedikür uzmanları da böyle anlık çözüm buluyor.O tırnak yeniden uzayacak neticede bunun kökü içeride aynı genişlikte.Tırnağı çektirince tırnak şekli/genişliği değişiyor mu bilmiyorum.

  21 ekim 2016 00:56


  8. Ayaklarınızı sıcak suya koyup 15-20 dk bekletin. Çıkarttıktan sonra batık olan bölgelere neutrogena nasır kremi sürün. Sabah akşam günde iki kez tekrarlayın. Batık kısım ve tırnak etini birleşim yerini tırnak makası ile mümkün olduğu kadar ayrıştırın. Iltihap toplamadı ise, bu yöntemle birkaç güne geçiyor. Yaptım oldu. Herkese geçmiş olsun.

  21 ekim 2016 01:18

  9. Önceden hayatımı zindan eden, şimdilerde kendimce çözüm bulduğum lanet şey. Birkaç sene öncesine kadar her tırnağım battığında (ayak baş parmaklarım) babam resmen operasyon yapardı. Tırnağımı battığı yere kadar türlü türlü aletlerle deşerdi. Çok acırdı hep. Ama babam uğraşmasa o tırnakları çektirmek zorunda kalacağımdan mecburen katlanırdım. Ve neredeyse 3 ayda bir falan tekrar batardı.

  Sonra bir gün annem bir şey okumuş. Bana da dene bakalım dedi. O günden beri tırnaklarım cidden hiç batmadı bir daha.

  Çözüm şu: tırnaklarımı düz bir şekilde kestikten sonra, baş parmak tırnağının tam orta kısmını önden ve üstten törpülüyorum. Kenarda batan kısımları kesinlikle törpülemiyorum,kestiğim gibi bırakıyorum. Ama batma yapmayacak şekilde kesiyorum tabi. Böylelikle tırnak uzarken törpülenen kısma ağırlık verip, köşelerden batma yapmıyormuş. Bende işe yaradı açıkçası, başka da hiçbir şey yapmıyorum. Ama ayakkabı seçimi gene önemli. Sivri ve dar burunlu ayakkabıları pek tercih etmemek lazım. Bir de topuklu ayakkabı çok giyiyorsanız, bir süre sonra acımaya başlıyor illa ki. Ama dediğim gibi bu yöntemi uygulamaya başladığımdan beri hiç batma olmadı. Herkeste işe yarar bir yöntem midir bilmiyorum ama şikayeti olan süslüler bir deneyin bence.

  21 ekim 2016 17:35

  10. Şuan yaşamış olduğum, şişmiş olan ve hayatımı mahveden lanet olay. Etimi kesip sürekli baticon spanç pansuman yapıyorum içerden batan tırnağı çıkarmak için, deli gibi de canım yanıyor. Ama çektirme olayından da korkuyorum, üst girdilerde ki önerileri yapmaya başlayacağım süslüler, şans dileyin :)

  28 ekim 2016 18:56