yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (6)
  • medya (0)

  1. Karada her an kaza ve ölümle karşı karşıyayız. Gerek yaya gerekse sürücü olarak. En basit örneği bayramlar... ya da kaldırımda arkadaşı ile konuşan bir adama minibüs çarpması... Ancak havada kaza yapma, uçak düşmesi riski milyonda bir ihtimal. Bu yüzden en güvenli ulaşım aracıdır.

  Ancak yine de bilmem kaç km yukarıda olma düşüncesi bile her insanı ürpertir. Hiç korkmayan bir insan bile durup ne kadar yüksekte olduğunu düşününce korkabilir. Bence uçak korkusu yüzünden uçağa binmemek sağlıklı olmaz. 12 saatte gidilen bir yere 1 saatte gitmek gibisi yok kanımca :)

  Uçak korkusunu henüz fobi boyutuna taşımamış kişilere sakinleşmek adına naçizane önerilerim;

  -stresle başa çıkmak adına sakinleştirici bir ilaç alınabilir

  -ilaç almak istemeyenler abartmadan çok az alkol alabilir. Fazla alkol yüksek basınçta oldukça zararlı.

  -Diğer bir seçenek sakinleştirici bir bitki çayı olabilir. Hatta çayı yanınıza alıp, uçak kalktıktan sonra hostesten sıcak su istenip, bir güzel içilebilir. Yanına da sevdiğiniz bir kitap, en sevdiğiniz şarkılardan oluşan bir müzik listesi, sizi mutlu etmesi için bir parça çikolata harika olur :)

  - biri ile Beraber de olsanız korkunuzu kabinde görevli arkadaşlara söylemek isabet olacaktır.

  -uçakta olan biten her şeye tetikte olmak yerine kendi kendinize telkinde bulunup dikkatinizi dağıtabilirsiniz. Yanınızda oturan kişiler ile konuşabilir ve zamanın daha hızlı geçmesini sağlayabilirsiniz.

  -nefes egzersizleri oldukça ise yarıyor.

  İyi uçuşlar :)

  Edit; Fobisi olan kimseler; değil uçak içinde kitap okumak, terminal yakınından dahi geçmek istemeyen kişiler olacağından bu öneriler ise yaramayacaktır. Bu sebeple yardım almaları gerekebilir.

  24 temmuz 2014 20:02 24 temmuz 2014 23:51

  2. arkadaşım anlatmıştı. kadının biri uçakta panik yapmış. zavallı host sakinleştirmeye çalışmış. kemerini takmasını söylemiş. ama kadın o kadar paniklemiş ki hostun üstüne kusmuş. host sinirlenmiş. yeter ulen oturun yerinize gibilerinden bağırmış. böyle durumları yaşamamk için ilaç alınıyor sanırsam. bir bebek gibi uyuyorsun. ama ne kadar kaçılır ki ölümden. tabi bu durum önlem almamak değil. ama bazen hayat başkalrının önlem alıp almamasına bağlı. bana gelince uçağın kendisinin görüntüsü bile korkutuyor. annem sağolsun göbekbağımı yola gömmüş. hayatım şehirlerarası yolculuklarda geçti. (iyi ki yollu olmadık.) (şaka)

  meg ryan ın bir filmi vardı kadın uçaktan korkuyordu.. adam ise ona sayı saymasını söylüyordu. o da yetmeyince öpüyordu. fransız öpücüğümü neydi filmin adı. allah böylelerini karşınıza çıkarsın.

  24 temmuz 2014 21:16

  3. Sahip olduğum şey. Pazartesi günü ilk kez bineceğim korkudan kalbim sıkışıyo resmen aklıma geldikçe :( burdaki tavsiyeleri deneyeceğim ama işe yarar mı bilmiyorum. İşin kötüsü dönüşte tek olacağım, o zaman nolur hiç bilmiyorum. Artık uçaktan çok uçakta yapabileceklerimden korkmaya başladım :(

  12 eylül 2015 18:12 ed.12 eylül 2015 18:51


  4. Daha önce hiç uçağa binmedim.bir gün binmek zorunda kalırsam bile tek başıma yapabilir miyim emin değilim ?

  Ciddi manada korkuyorum ya.havaalanlarında yakınlarımı yolcularken bazen havalanmasını bekliyorum uçağın.o hızlanırken,kalkarken ki gelen ses allahım nasıl ürkütüyor beni anlatamam içimden bir şeyler sökülüyor resmen.

  Zaman zaman rüyalarımda biniyorum uçağa ama istisnasız her bindiğim uçak düşüyor.bir kere yere sağ salim inip uyanamadım .d

  Ama buna rağmen ben ne yapıyorum ? İnatla uçak kazası raporları izliyorum ne bileyim canım sıkıldıkça düşen uçakların kara kutu kayıtlarını dinliyorum ve bunlardan garip bir zevk alıyorum.yani resmen inatla kendimi korkutmaya devam ediyorum ama çok hoşuma gidiyor böyle şeyleri incelemek.hatta bazen kafamda 'pull up, terrain, bank angle' gibi uçak uyarı sistemlerinde yer alan ikazlar çalıyor ahdhdhsa

  Rahatsız mıyım neyim ya ?

  20 ekim 2017 12:11

  5. bende mevcut olan korku. hem de ne mevcut.. böyle uçağa bineceğimi anladığım zaman veya bi tatil planında aklıma uçak gelince karnıma ağrılar saplanıyor. binmeden 1 hafta öncesinden midem ağrıyor,rüyamda sürekli uçak görüyorum. ya düşüyor ya başka bi sorun oluyor.. 2015 yazında 9 gün izmir'de tatildeydim. gidişim zaten inanılmaz zordu öldüm öldüm dirildim ama ben tatil boyunca sadece geri dönmeyi düşündüm. nasıl yapcam nasıl etcem diye.. hatta şöyleki inanılmaz bir diyetten sonra tatile gittim ben ve 9 gün boyunca aşırı yedim. pişiler,midye dolmalar,makarnalar... ama aklımda sadece uçak korkusu vardı ve bu benim mideme vuruyordu ne yesem anında bağırsaklarım çalışıyordu hayatımda ilk kez kilo vererek döndüm tatilden o kadar yemeye. (gizlinot: swh) şimdi bayram için allah izin verirse bir tatil planım var 3.5 saat uçakta olacağım. bilmiyorum napıcam o pilot bey/hanım yerde giderken birden gazı köklüyor ya işte orada bilincimi kaybetmek istiyorum. ağlasam ne fayda? inmek istesem inemem bağırsam çağırsam kim yardım edicek? çok zor çok.. hele şu son kazalardan sonra iyice korkmaya başladım. çok hassas bişey uçak evet çok güvenli tamam ama en ufak bir hatayı kaldırmıyor. allah pilotların,teknisyenlerin yardımcısı olsun.

  13 mart 2018 10:49

  6. isterse her gün uçak yolculuğu yapayım yine de atamayacağım korkudur. üstüne bir de yükseklik korkusu sebebiyle dalgınlık anında dışarı bakınca daha da ürküyor olduğum gerçeği ekleniyor. hava muhalefetinin yoğun olduğu zamanlarda yaşanan sarsıntı ve türbülans konuları ise işin tuzu biberi... bin tane uçak mühendisi oturup bu işin tekniğini, uçuş güvenliği meselesini vs anlatsa yine de olmuyor. sarsıntı yaşandığında tir tir titrerken tek bir rahatlama anını, iç kısımda gülümseyerek kendi aralarında konuşan host ve hosteslerin "her şey yolunda, bunlar normal" minvalindeki hallerinde yakalayabiliyorum.

  6 aralık 2018 20:52