yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (5)
  • medya (0)

  1. Şuan yaşayalı bir saat oldu. Anlatıp kimseyi korkutmak istemiyorum. Birçok ameliyat geçirmiştim ama sanırım en ağırı bu oldu.

  Tanım: yüzü davula çeviren ameliyat çeşidi.

  15 aralık 2015 23:25

  2. Benim bildiğim kadarıyla Çene ameliyatı sağlık açısından gerekli müdahaleler dahilindeyse çene cerrahı yapar. Ancak amaç çene estetiği ameliyatı ise plastik Rekonstrüktif Ve Estetik Cerrahı yapar.

  Bu olayı tıpki "burun estetiğini kbb ci mi yapmalı yoksa estetik cerrah mı yapmalıdır" klişesine benzettim.

  26 eylül 2016 00:16

  3. Maksillofasiyal cerrahtan cerrahi dersi almış bir diş hekimi olarak ve tezimi de cerrahi dersinden verdiğim düşünülürse benim de bu başlıga bir girdi yazmam farz...

  çene ameliyatları çok geniş bir kavramdır. neden yapıldığına göre de yapan kişi değişebilir peki sorarsanız bize kısaca anlat diye:

  *estetik amaçlı yapılanları genelde estetik cerrahları yapabilir fakat estetik cerrahları diş hekimleriyle hastayı konsülte etmeden yapamaz,çünkü estetik cerrahları diş ve destek dokuların egitimini ayrıntılı olarak görmezler bu yüzden o ameliyathanede diş hekimininde olması şarttır ki iki cambaz bir ipte oynamaz zaten bu tür ameliyatlar genelde olmaz neden derseniz estetikte bir problem varsa farklı yollar denir çünkü çok zahmetli ve ameliyat sonrası bakımı çok zordur. estetik bir problem varsa muhtemelen ortodontik bir problem de eşlik eder ve hasta zaten en baştan bir diş hekimine gelir,önce etken ortadan kaldırılır (dişler tel tedavisiyle düzeltilir sonra çeneyi yine diş hekimi cerrahı düzeltebilir).

  *ortodontik amaçlı bir kaygıysa zaten çene cerrahı ve ortodontist beraber yukarda belirttiğim gibi hallederler.

  *(gizlinot: aslında bu başlıkta yazmayı en çok istediğim yeri yazıyorum şu anda ) bir de ülkemizde çok az olan maksillofasiyal cerrahlar vardır kimler derseniz : ağız çene yüz bölgesi ve çevre dokularının estetik, plastik, rekonstrüktif, kozmetik ve ortopedik cerrahisi ile ilgilenen dişhekimliği eğitimi üzerine oral ve maksillofasiyal cerrahi üzerine eğitim almış; bu eğitim süresince plastik cerrahi, genel cerrahi ve genel anestezide rotasyonlarda bulunmuş bu konuda tam donanımlı hekimlerdir.(gizlinot: kısaca 20 dakikada alt çenenizi üstle yer değiştirecek beceriye sahiptir ) fakat az oldukları için çok komplike olmayan düzenlemeleri halen diş hekimliğinin üzerine çene cerrahisi okumuş kişiler yapmaktadır. sayılarının fazlalaşmasını temenni eder (yazar: victoria press ) e başarılar dilerim ;)

  bir de cerrahi bölümü adı üstünde : ağız diş ve çene cerrahisi olarak geçer... umarım yazdıklarım yeterince açıklayıcı olmuştur. sevgiler :)

  26 eylül 2016 01:13


  4. Alt çenemin üst çeneme göre ileride olmasından dolayı düşündüğüm ameliyat.

  Çok korkuyorum ama bu çeneyle de yaşayamam.

  Hatta girişmişken burnu da yaptırayım diyorum.

  Bilgisi olan ya da, ameliyat geçirmiş süslüler bir mesaj uzağınızdayım.

  17 ağustos 2020 19:45

  5. 16 gün önce olduğum ameliyattır.

  ben tek alt çene oldum, çenem öndeydi. ameliyattan önce de sonra da çok araştırdım fakat bu konuda internette bilgi oldukça sınırlı. ben de 16 günlük deneyimimi paylaşayım belki faydalanmak isteyen olur.

  ben devlet üniversitesinin diş hekimliği fakültesinde 3 yıla yakın diş teli tedavisi gördüm. daha sonra ise bahsettiğim gibi 16 gün önce ameliyat oldum.

  ameliyattan önce ameliyat için özel bir tel taktılar. ameliyattan sonra bu tellere lastikler takarak çenemi kilitleyeceklerini söylediler.

  ameliyattan 12 saat önce yeme ve içme kesiliyor. 

  ameliyat günü doktorum bir aksilik çıkmazsa ameliyatın 3 saat süreceğini söyledi. ameliyatım 3.5 saat sürdü.

  bildiğim kadarıyla benim ameliyatıma bir estetisyen doktor, iki çene cerrahı girdi.

  tek çene ameliyatı olduğum ve kısa sürdüğüm için sonda takılmadı.

  ameliyattan sonra anestezinin etkisinin geçip uyanmam 1.5 saati bulmuş. 

  uyandığımda yüzüme buz tutuyorlardı. o gece hastanede kaldık. internette yazanların aksine benim mide bulantım vesaire hiçbir sorunum olmadı. 

  ameliyattan birkaç saat sonra su, gece de meyve suyu içebileceğimi söylediler ama alınan serumların etkisiyle hiç aç hissetmiyordum, anestezinin etkisiyle de çok içecek halim yoktu uyur uyanıktım zaten sürekli. yarım bardak su ve yarım bardak meyve suyunu zor içmişimdir.

  o gece sürekli olarak 5 dakika tut 5 dakika dinlen şeklinde buz kompressi yapıldı. 

  ameliyattan sonra en azından anlaşılabilecek ölçüde konuşabiliyordum ve ağzıma pipet sokabilecek kadar ağzımı açabiliyordum. 

  hiçbir ağrım olmadı. zaten dudaklarım ve aşağısı tamamen uyuşuktu. bu sebeple içilen suyu bile pek hissedemiyorsunuz zaten. 

  yüzüm o gece ve onu takip eden 3 günde oldukça şişti.

  sonrasında hastane çıkışı diş hastanesine gittik ve lastiklerimi taktılar. dişlerim kilitli olduğu için ilk 2-3 gün hem uyuşuklukla hem kilitli olmasından dolayı zor konuşuyordum. bir şeyler içmem de pipetle bile çok zor geliyordu.

  anestezinin etkisi 2 gün devam etti. kendi başıma hareket etmem, lavaboya gitmem bile zordu.

  doktorun verdiği gargarayı ilk üç gün uygularken çok zorlandım çünkü o uyuşuklukla ağzımda çalkalayamıyordum ve ağzımı açamadığım için midem bulanıyordu.

  daha sonrasında anestezinin etkisinin geçmesiyle ve uyuşukluğun hafiflemesiyle çok daha rahatladım. çocuk fırçasıyla dişlerimin dışını fırçalamaya başladım. 

  aşırı bir açlık vardı ki bu en zoru sanırım. hala daha var. sürekli sıvı alıyorsunuz fakat bu sıvı sizi doyurmaya yetmiyor. canınız peynir zeytin bile çekiyor bu baya zor gerçekten.

  ameliyattan beri 2 günde bir lastiklerim değişiyor. lastiklerle konuşmaya iyiden iyiye alıştım. doktor 1 ayın sonunda lastikler için özel takılan kancalı telin ve lastiklerin çıkacağını söyledi.

  bu işin en zor yanı aç kalmak. ben çorba severdim o yüzden pek korkmazdım ama sürekli çorbayla, sütle vs doyulmuyormuş. ben birinci haftanın sonunda pipetsiz kaşıkla hüpleterek de olsa içebilmeye başladım. iki gündür de çok minik ekmek içi parçaları doğrayıp yumuşayınca onları da çekebiliyorum. 

  bunun yanında şişliğim azaldı fakat hala var. ilk bir hafta aşırı bir şişliğim, halsizliğim ve hareket edememe halim, bunun yanında bir de açlık vardı. işk bir hafta gerçekten zor geçti. şimdi işimi kendim görebiliyorum, şişliğimde yüzüme bakan birisinin kemikli bir yüze sahip olduğumu düşüneceği şekilde. 1 ayı bulur demişti doktor o yüzden acele etmemeye çalışıyorum ama insan bunca şeyi neden çektiğini en azından görmek istiyor. 

  ben ağrıdan çok korkuyordum, ilk bir hafta sabah akşam ağrı kesici ve antibiyotik iğnem vardı (doktor hap verdi ama ben ağzımı ona alacak kadar açamamaktan korktuğum için iğne istedim) ve hiç ağrım olmadı. birinci haftanın sonunda aşırı bir kulak ağrım başladı ve hala devam etmekte. bunun sebebi bana yapılan tek işlemin çeneyi geri çekmek değil, orta hat bozukluğu sebebiyle biraz da sağa çekmeleri ve sağ tarafta yapılan fazladan işlemin ekleme baskı yapmasıymış. doktor bir süre sabret olur dedi. ağrı kesicilerle bu şekilde devam ediyorum. bunu hiçbir yerde okumamıştım ben mesela.

  kalıcı hissizlikten korkuyordum. hissizlik ve uyuşukluk %40 ölçüde geçti diyebilirim. fakat doktor 6 aya kadar his kaybını öngördüklerini söylediği için şimdilik panik yapmıyorum. 

  özetlemek gerekirse ameliyattan sonra 2. haftam ve konuşabiliyorum, işlerimi yapabiliyorum, hala sıvıyla besleniyorum, 1 haftadır kulak ağrım mevcut, çenemde hiçbir ağrı yok, doktorun önerisi üzerime hala 2-3 yastıkla yatıyorum ve yan yatıp çeneme baskı uygulamaktan kaçınıyorum. fazla başımı eğmemeye, basınçtan kaçınmaya çalışıyorum. şişlerim 3/10 civarında, şimdilik söyleyeceğim aklıma gelen bir şey yok. bu süreç devam ettikçe burayı editlemeyi düşünüyorum ki başkalarına da fikir olsun.

  21 kasım 2020 13:00