yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (77)
  • medya (1)

  1. özellikle yabancılarda birçok çocuk veya genç youtuber var. oldukça sevenleri de var, makeupbymandy24 gibi. ben ciltlerini kapatmadıkları sürece, sadece allık rimel ruj göz kalemi gibi ürünleri kullandıkları sürece yaşıtları tarafından takip edilir buluyorum.

  edit: ben çocuk youtuber derken, 15-17 yaşlarında olan gruptan bahsetmiştim. çünkü daha küçük yaşta video çeken kimseyi görmemiştim, yani bu kadar küçük kişilerin olmasını tahayyül dahi edemezdim. o kadar küçük yaştaki kızların dudak nemlendiricisi dışında bir şey kullanmasını ben de onaylamıyorum açıkçası. hele de video ortaokul makyajı gibi videolar gördüm, üzüldüm gerçekten.

  9 eylül 2014 11:42 30 kasım 2014 16:22

  2. Yanlış yanlış ve hatta çok yanlış..

  Çocuk yahu özenmiş yapmış cümlesiyle geçiştirilemeyecek kadar sakıncalı bir durumdur.

  Sadece ailesi ilgisiz çocuklar mı yapıyor bunu? Tabi ki hayır ailesi tarafından onaylanan desteklenenler de mevcut.

  Youtube videolarını izleyenlerin yaş ortalamalarına bakacak olursak yetişkin youtuberların bile çok dikkatli video çekmesi gerekirken bir de çocuklar video yayınlıyor.

  Biz ne desek boş tabi ki. Çocuğa yasak koymak çözüm değil. Yaptığının henüz zamanı olmadığını o günlerin de geleceğini ailesi tarafından öğretilmesi gerekiyor.

  21 eylül 2014 17:24

  3. Ben bu kızlarımızı seyredemiyorum çünkü sinirlerim kaldırmıyor. Hiç aileleri ilgilenmez mi bu kız ne yapıyor diye. Umarım kötü insanların eline düşüp kandırılmazlar...

  22 eylül 2014 14:39


  4. (yazar: kozmetikonusulur ) un verdigi linkteki videodaki cocuklardandir. Videoyu izledim ve dehsete dustum. Korkunc bir video, cocugun davranisleri korkunc, bu videoyu kim cektiyse o da korkunc. Gercekten cocuk pornosu izliyor gibi hissettim kendimi ve tiksindim.

  23 eylül 2014 20:30 25 eylül 2014 11:10

  5. bir de (link: http://www.youtube.com/watch?v=PfSK47i-VxI şu) versiyonu oluşmaya başlamış son günlerde. ne derece kaldırabiliriz bilemiyorum. o anne nasıl bir anne onu da bilemiyorum. böyle link verip rencide etmek ne derece doğru acaba yapmamalı mıyım diye düşündüm lakin bu insanlar belli ki doğruyu yanlışı bilmiyor. oturup kitap okuyacakları ya da dışarıda yaşıtlarıyla koşup oynayacakları yerde bu yeni aktiviteler nerelerden türüyor, nereden aklına geliyor bir erkek çocuğun kozmetik üzerine video çekmek anlamıyorum. hayır sen o kremleri, deodorantları bitirince sana madalya mı takacaklar sanıyorsun yavrucum. anlayışlılık, empati bir yere kadar. ama gerçekten anormal bazı şeyler.

  25 eylül 2014 23:17

  6. daha önce yazılan entryleri tekrarlamayacağım zira hepsine katılıyorum ama böyle şeyler gördükçe aklıma yukarıdakilere kıyasla daha detay noktalar da geliyor onu yazmak isterim.

  internette ne kadar kaldırılmaya uğraşılırsa uğraşılsın bilgiler asla kaybolmaz. mutlaka birisi caps almıştır, birisi o videoyu fotoğrafı indirmiştir. ben bunu düşünerek şu yaşımda facebook profilimi friends only yapıyorum, başka sosyal platformlarda varsam dikkat ediyorum, sözlük veya başka platformlarda anonim kalmaya çalışıyorum (gizlinot: yaptığım da ne en fazla bir yerde makyaj, bir yerde dizi konuşmak) ileride kamuda veya akademide çalışırsam bundan 10 yıl sonra olur da karşıma çıkmasın diye.

  minnacık minnacık çocuklar, hadi onların bunları düşünmesine imkan yok, aileleri o tabletleri alıp ellerine verirken bu çocuk burada ne yapıyor diye düşünmüyor mu? yoksa sadece ben iş yaparken, tv izlerken ayak altında dolaşmasın yeter mi diyor? ilgisizler mi yoksa bu çocuklar hiç mi konuşmuyorlar aileleriyle. benim okuduğum kitapları, o gün okulda arkadaşlarımla olan şeyleri anlatmaktan susturmayı geç karşılıklı konuşmaya teşvik ederlerdi. lisede okulda buffy the vampire slayer (gizlinot: cnbc-e ) dizisini kimse izlemiyor diye ben üzülünce annem oturup karakterlerin adını ezberlemişti durmadan diziyi anlattığımda takip edebilsin diye.

  yine her zamanki gibi uzattım ama ailelerinin bu kadar habersiz olmasına gerçekten imkan yok. bir çocuk saklasa bile ailesi anlar, ki eğer çocuk kötü veya yanlış bir şey yaptığını düşünmüyorsa hele ki diğer arkadaşları da yapıyorsa saklamaz da zaten, anlatır.

  tanım: gelişen teknoloji, iletişim çağı veya yeni jenerasyon diyerek açıklanamayacak veya meşrulaştırılamayacak youtuberlardır.

  alakasız not: benzer düşüncelerim bebekleri veya çocukları ile günlük şeklinde videolar çeken vloggerlarla da ilgili var. henüz türk versiyonlarını görmedim (gizlinot: yakında çıkar) o yüzden gördüğüm bir kaç amerikalı örnek için konuşabilirim ama consent veremeyecek bir bebeğin veya çocuğun tüm hayatını geri dönülemeyecek bir şekilde internete taşınmasında kimsenin hakkı olmadığını düşünüyorum. bir vlogger olarak onu doğurmuş olmanız digital footprint'ini bu şekilde yaratma hakkını vermiyor.

  27 eylül 2014 02:20 27 eylül 2014 02:23

  7. enselerine bir şaplak atıp, 'senin burda ne işin var' denmesi gerektiğini düşündüğüm bacaksızlar. Dışarı çıkıp yakan top oynamaları gereken yaşta napıyor bunlar ya.

  bu dünyaya çocuk getirmeyeceeiiiiim

  27 eylül 2014 11:24


  8. (link: https://www.youtube.com/watch?v=B2b66KFgBAs mesela bu) youtuber.

  ne desem bilemedim şimdi :)

  13 aralık 2014 21:45

  9. Bütün girdileri okudum, videolara baktım şok oldum çok çok üzüldüm.

  kesinlikle bir şeyler yapılması gerekiyor yani bu çocuklar ablalarına/abilerine özeniyorlar ama anlatılması lazım, çok ciddi problem kesinlikle saygı duymuyorum bu olanlara.

  14 aralık 2014 00:45

  10. anne babaların kurbanı olan çocuklardır. biz eskiden anne babamızın korkusundan dondurma yiyemezdik bunlara ne oluyor yahu konuşmayı yeni sökmüş kıza makyaj videosu çekip youtube'a atıyor. tamam kozmetiğe, makyaja hevesi olabilir fakat bir sınır çizmek lazım videoları izleyince gerçekten çok üzüldüm. lithium'un paylaştığı videodaki çocuğun gidişatı pek iyi değil :(

  14 aralık 2014 01:38